Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

SSD Extern (Pt. Backup), Buget: 200-300 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
1.Cand se va face achizitia: cat mai curand
2.La ce va fi folosit PC-ul: office
3.Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul): ~200-300 lei
4.Rezolutia diagonala si intrarile video ale monitorului (existent sau cel de achizitionat): 2K, DisplayPort
5.Componente care se pastreaza de la vechiul sistem (mentionati modelul si/sau specificatiile acestora): toate
6.Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda): eMag, PC Garage, IT Galaxy, Vexio, CEL etc.

Fac mentiunea ca nu am avut niciodata SSD extern si nu prea stiu la ce sa ma uit.
Sunt constient ca viteza nu va fi mai mare decat a unui HDD extern, avand in vedere conexiunea USB. Doar ca hard-urile sunt mult mai sensibile. Le-ai scapat pe jos, le-a luat dracu. Prefer sa evit.

Nu ma intereseaza datele care vor fi pe SSD. Va fi folosit exclusiv pentru backup.
Cred ca unul de 240-256GB imi va fi suficient, pentru urmatorii 2-3 ani.

Vad ca sunt multe Adata. Dar eu am un stick Adata care initial era de 128GB iar intre timp a intrat la apa si are doar 32GB acum.
Multumesc.

#2
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
1.Samsung T7, 500Gb este cel mai mic model si in magazine cam sare din bugetul tau.
2. SSD SATA gen Samsung 870EVO 250GB plus rack USB 3.1. 2,5"
3. Chiar ai nevoie pentru backup office de SSD, merge si un stick de 250GB sub 200 lei fara cabluri foarte mic (si usor de pierdut e drept). De ex.
https://www.samsung....-muf-256da-apc/

Edited by MD, 07 January 2023 - 07:57.


#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,073
  • Înscris: 28.10.2006
Ce recomand eu:
Un SSD SATA 2,5'', un model/brand care-ti convine si un rack pentru HDD de 2,5'', USB 3.0.
100% iesi mai ieftin decat un SSD extern "de-a gata".
Un SSD extern poate sa fie ASTA
Eu am 2 HDD-uri externe Intenso, de 500 si de 1 T pe care le-am frecat tare si functioneaza ireprosabil.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004
SSD-urile nu se folosesc ptr backup.
S-a ma idiscutat deja de n ori, ba imi pare ca ai mai avut si tu un topic pe acelasi subiect acum cateva luni.

2. Probleme au:
1 - Daca pica un cip de pe ele, nu se mai pot recupera datele - la un HDD se pot recupera fara probleme la un centru dedicat.
2 - Daca stau prea mult timp neconectate exista riscul de pierdere de date. Asta e valabil mai nou si la HDD-urile moderne cu scriere perpendiculara.

Si ptr ca ai mentionat viteza - un SSD extern are viteza de scriere de 4-8 ori mai mare decat un HDD extern.

Eu dfolosesc asa ceva - Samsung - dar ptr transfer de date intre 2 locatii.
Renteaza ptr ca e viteza foarte mare - peste 400MB/s la scriere.

Daca ar fi si M2 nvme ai putea avea si 1GB/s viteza - pe un port USB 3.2.

#5
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postlost_in_a_dream, on 07 ianuarie 2023 - 07:05, said:

Vad ca sunt multe Adata. Dar eu am un stick Adata care initial era de 128GB iar intre timp a intrat la apa si are doar 32GB acum.
Multumesc.

Asta nu se intampla, ai o partitie de 32 si restul spatiului nealocat. Google it si vei vedea cum poti rezolva cu DiskPart daca nu direct din Windows.
Pentru backup un SSD extern va fi mult mai rapid decat un HDD daca portul este USB3. Daca scrii pe el ocazional ia un HDD extern, e mult mai ieftin. Daca vrei SSD poti lua unul obisnuit plus un rack extern si ai rezolvat ieftin in care prin backup te referi la ceva poze, documente, etc. Daca un HDD extern mic iti e suficient, iata un Verbatim 320 Gb. Daca vrei SSD, ceea ce nu e o idee rea, ai un rack Orico si poti folosi orice SSD doresti, daca se umple unul folosesti un altul. Any shit will do the job.

View Posteiffel, on 07 ianuarie 2023 - 08:31, said:

SSD-urile nu se folosesc ptr backup.
S-a ma idiscutat deja de n ori, ba imi pare ca ai mai avut si tu un topic pe acelasi subiect acum cateva luni.
Dude, utilizatorul casual intelege prin backup "sa nu-mi pierd pozele cu Luca, iubi sau Golful TDI".

Edited by tomcatsk8, 07 January 2023 - 09:07.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,050
  • Înscris: 30.08.2006
Varianta simpla este un ssd Adata SU 650 512MB si un rack usb 3.x de 2.5" Orico, Axagon... te incadrezi perfect chiar si in 200 de lei.
Acest ssd are un WL de 280 TB si e mai bun decat la Kingston.
https://webapi3.adat..._tbw_en_new.pdf

Rack Orico 25PW1-U3 USB 3.0 2.5” e la 25 lei si ssd la 160 lei.

Edited by Leo2006, 07 January 2023 - 09:46.


#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Uite aici in buget:

https://www.amazon.d...,aps,144&sr=8-9

Attached File  ssd.PNG   204.7K   23 downloads

#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Variante ai mai multe dar nu neaparat foarte incapatoare. Da, le poti folosi pentru orice si viteza va fi in general mai buna decat la HDD extern, chiar si la acestea mai mici/ieftine.

DAR avand in vedere capacitatea, modelele si scopul de utilizare, trebuie sa ai grija ca SSD-ul sa fie conectat regulat, la cateva luni sa zicem, verificat si citit in intregime pentru a nu se pierde datele.
Da, are avantaje fata de HDD dar si dezavantaje. Personal as alege un SSD pentru backup daca deja am si un HDD extern de 2.5" pentru backup, adica 2 locatii diferite externe.
In felul asta lucrezi constant pentru a conecta, face backup pe SSD extern, mai ales daca te ajuta si viteza, dar periodic as face backup si pe HDD clasic daca sunt informatii unice (documente personale, poze personale, lucruri pe care nu le poti readuce de nicaieri odata pierdute).

#9
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

View PostMD, on 07 ianuarie 2023 - 07:56, said:

1.Samsung T7, 500Gb este cel mai mic model si in magazine cam sare din bugetul tau.
2. SSD SATA gen Samsung 870EVO 250GB plus rack USB 3.1. 2,5"
3. Chiar ai nevoie pentru backup office de SSD, merge si un stick de 250GB sub 200 lei fara cabluri foarte mic (si usor de pierdut e drept). De ex.
https://www.samsung....-muf-256da-apc/
1.Vad ca e vreo 400 de lei. Varianta de 500GB. Dar mie imi ajung si 250GB.
Acuma am date pe care vreau sa le salvez cam de 120GB. Dar ma gandesc sa il folosesc inca 2-3 ani.
Daca ar exista si varianta de 250GB, ar trebui sa coste la jumatate din cea de 500GB. Deci ar fi foarte bine.
Totusi, am cautat pe price.ro si nu gasesc.
2.N-as vrea sa ma complic cu rack-ul. Cand mai merg la tara, conectez SSD-ul meu la mufa USB si am acces la ce ma intereseaza, direct pe laptop-ul varului meu.
3.Cam complicat cu stick-urile. Adevarat, il bagi in buzunar sau il pui pe chei. Dar am constatat ca se defecteaza foarte usor. :no:
Eu vreau sa fac mirror la cateva foldere de interes, cam o data sau de doua ori pe saptamana. Si am multe documente, multe fisiere mici. Am nevoie sa reziste la frecarea asta.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

View Postlost_in_a_dream, on 07 ianuarie 2023 - 17:31, said:

2.N-as vrea sa ma complic cu rack-ul. Cand mai merg la tara, conectez SSD-ul meu la mufa USB si am acces la ce ma intereseaza, direct pe laptop-ul varului meu.
Pai asta e rack-ul de 2.5". Ce pui in el e treaba ta si ai Samsung Evo de 250 GB.

Edited by neagu_laurentiu, 07 January 2023 - 17:40.


#11
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Bun. Si prin ce ar fi mai bun un SSD prin rack decat unul extern?
Intreb, ca nu inteleg logica. Mi se pare ca ma leg la cap, fara sa ma doara.

#12
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,073
  • Înscris: 28.10.2006
Ti sa spus de 2-3 ori pana acum. Ie mai ieftin. Si la nevoie il poti folosi direct in PC/laptop, fara USB.
Pune mana pe Google si cauta exact ce doresti. Tot ce gasesti introduci intr-un tabel Excel cu caracteristici si pret.
Atat pentru SSD normal, SATA, 2,5'', cat si pentru SSD extern.
Mai cauti si un rack USB 3.X, ORICO recomandat, si treci pretul in tabel.
Succese dese sa ai!

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

 lost_in_a_dream, on 11 ianuarie 2023 - 05:00, said:

Intreb, ca nu inteleg logica.
Eu prefer sa stiu ce SSD sau HDD cumpar, adica din astea interne ce au parametri afisati in clar de producator (vezi cazul SMR de la HDD) unde la externe anumite aspecte nu prea le gasesti in documentatia tehnica.

Edited by neagu_laurentiu, 11 January 2023 - 07:28.


#14
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 lost_in_a_dream, on 11 ianuarie 2023 - 05:00, said:

Bun. Si prin ce ar fi mai bun un SSD prin rack decat unul extern?
Intreb, ca nu inteleg logica. Mi se pare ca ma leg la cap, fara sa ma doara.
Daca SSD-ul se umple n-ai decat sa-l scoti si sa bagi un altul in rack, in plus e o solutie mai ieftina.

#15
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013

 lost_in_a_dream, on 11 ianuarie 2023 - 05:00, said:

Bun. Si prin ce ar fi mai bun un SSD prin rack decat unul extern?
Intreb, ca nu inteleg logica. Mi se pare ca ma leg la cap, fara sa ma doara.
Alegi ce crezi ca ti se potriveste.

Dar cu un rack pe USB 3 si un SSD poti evident sa-l introduci acolo si faci ce ai de facut. Constructia rack-ului va fi mai putin buna decat un SSD extern in general, si mai mare in functie de varianta SSDului extern.
Dar poti lua ulterior si un HDD de 2.5" ieftin chiar si SH daca e bun si copiezi si pe ala introducandu-l in acelasi rack. Si ai datele stocate si pe HDD care hai sa zicem e alt tip de stocare, cu alte avantaje si dezavantaje.

#16
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
mi-am luat de curind ssd-ul asta. l-am imperecheat cu asta, pe care-l aveam deja acasa.
simplu...

#17
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Pana la urma, l-am luat pe asta: https://www.vexio.ro...sb-c-3-1-beige/
582 de lei, la Vexio. Cam in acelasi segment de pret cu Samsung-urile interne. :)

Dar mai am o intrebare. Si o pun aici, ca sa nu mai fac topic nou:
E okay sa las SSD-ul conectat tot timpul la PC?
HDD-ul s-ar invarti ca nebunul. 7200 RPM. Dar un SSD care nu are parti mobile?
Multumesc tuturor!

#18
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Nu ar trebui să fie problemă, dar nu ar trebui să îl lași conectat tot timpul dacă îl folosești ca backup. Dacă ți se infectează calculatorul cu un ransomware și SSD-ul de backup este conectat o să îți cripteze și datele de pe SSD, deci ai pierdut backup-ul...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate