Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!

Reparat difuzor membrana hartie, ...
 Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte

Sfat achizitie casti gaming 300-3...
 Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...

Caut firma pentru lucrare bucatar...
 Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"

Alternativa la Oppo Find X5 in ac...
 

Cote/limite la montare panouri pe acoperis?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.848
  • Înscris: 17.03.2004
La montarea panourilor, trebuie sa am ceva cote anume fata de marginile acoperisului?
La distanta dintre acoperis si panouri am inteles un minim 6cm, eu ma gandeam spre 10-12cm pt ca am niste obstacole mici care ma incurca altfel la vreo 3 panouri. La distanta asta e cazul sa imi bat capul de anti-vant?
Are ceva daca ies panourile in sus peste coama? Probabil vreo 20-30 de cm, depinde de modelul de panou la care o sa ma opresc. Presupun ca o ancorare mai buna sub coama ar rezolva eventualele probleme?

Multumesc,

#2
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.349
  • Înscris: 29.05.2004
Si cum ai vrea sa iti raspunda cineva cand nu dai absolut nici un detaliu despre acoperisul respectiv ? e pe luna, esti din Caracal, e intre blocuri de 10 etaje? ce panta are ? mai bagi o fisa ?

#3
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.848
  • Înscris: 17.03.2004
casa uni familiala, in sat, orientare sud, cam 45gr panta, tigle de beton

#4
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 958
  • Înscris: 03.10.2010
Mie cand mi-au montat au zis ca nu au voie (nu stiu daca e reglementat asta) sa depaseasca coama casei din cauza vantului. Probabil ca au dreptate ca sunt destul de fragile panourile si la cum bate vantul uneori, le cam zboara.

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.841
  • Înscris: 12.01.2018
în general vântul bate mai mult pe o anumită direcție.dacă le pui contra vântului  cam rămâi fără ele

Editat de EMPP, 13 octombrie 2022 - 08:15.


#6
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.285
  • Înscris: 25.01.2007

View Postciuly, on 11 octombrie 2022 - 10:49, said:

La montarea panourilor, trebuie sa am ceva cote anume fata de marginile acoperisului?
La distanta dintre acoperis si panouri am inteles un minim 6cm, eu ma gandeam spre 10-12cm pt ca am niste obstacole mici care ma incurca altfel la vreo 3 panouri. La distanta asta e cazul sa imi bat capul de anti-vant?
Are ceva daca ies panourile in sus peste coama? Probabil vreo 20-30 de cm, depinde de modelul de panou la care o sa ma opresc. Presupun ca o ancorare mai buna sub coama ar rezolva eventualele probleme?

Multumesc,
Ce pot sa iti spun eu din experienta personala e sa le pui la vreo 5-10cm mai jos de coama daca acoperisul are o inclinatie mica si cu siguranta sa nu depasesti coama.
La mine erau aproape la nivelul coamei si la vant puternic dinspre N se auzeau zgomote destul de puternice.  Desi daca trageai cu mana de ele nu miscau deloc cu vantul e altceva. Tot curentul ala de aer ce poate sa vina pe cealalta panta a acoperisului trebuie sa treaca peste panouri.

Editat de andreyvsjoker, 13 octombrie 2022 - 10:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate