Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Comparatie intre brokeri, SSIF si orice societate de servicii de investitii financiare (banci)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Deoarece este foarte greu de urmarit multitudinea de topice pentru fiecare broker sau serviciu financiar oferit de catre banci m-am gandit ca ar fi necesar in scop comparativ sa strangem la un loc o examinare diferentiala in ceea ce priveste caracteristica fiecarui broker ce activeaza in Romania sau poate fi activat / accesat de aici, cum ar fi

o comparatie intre :


_serviciile oferite, ce instrumente financiare

_contractele - drepturi si obligatii - ca aspect juridic - ce clauze potrivnice clientului ar putea avea

_pe ce piete activeaza, limitari

_comisioanele - important

_ce garantii prezinta, unde e inregistrat

_ce interfete de tranzactionare prezinta, bug-uri, delay

_experientele avute cu ei

_la ce trebuie sa fii atent

si orice consideratii ar avea importanta la inceperea lucrului cu ei

#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,113
  • Înscris: 15.08.2005
ptr ce vrei tu trebuie sa studiez vreo cateva zile ofertele broker-ilor si societarilor de investitii financiare
asa ca mai bine apuca-te tu si citeste pe site-urile lor si vezi ce ofera

#3
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 02.09.2009
Mare ATENTIE niciodata nimeni nu munceste gratis pentru tine, mai ales in domeniul financiar bancar

Edited by florinellll, 14 September 2022 - 06:47.


#4
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 26.01.2019

View Postrexx, on 13 septembrie 2022 - 23:33, said:

trebuie sa studiez vreo cateva zile ofertele broker-ilor si societarilor de investitii financiare

O persoana care foloseste serviciile unui broker are deja aceste informatii legate de broker-ul respectiv, trebuie doar sa le scrie aici.

Edited by darkangel2, 14 September 2022 - 08:10.


#5
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 22.11.2006
Brokerul se alege in functie de necesitati:
- ce instrumente financiare vrei sa folosesti ? Ce nivel de risc esti dispus sa accepti ?
- pe ce piata vrei saactivezi? Romania? US? EU?
- ce orizont de timp ai ?

Ce vrei tu, sa ti se spuna asa random care-i mai bun, este gresit pentru ca pana la urma banii sunt ai tai si eu daca-ti zic ca brokerul X este cel mai bun, tu pui banii nu eu. Deci TU trebuie sa te informezi, sa compari, sa stii ce se pliaza pe necesitatile tale.

#6
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postbluesnake, on 14 septembrie 2022 - 10:33, said:

Brokerul se alege in functie de necesitati:
- ce instrumente financiare vrei sa folosesti ? Ce nivel de risc esti dispus sa accepti ?
- pe ce piata vrei saactivezi? Romania? US? EU?
- ce orizont de timp ai ?

Ce vrei tu, sa ti se spuna asa random care-i mai bun, este gresit pentru ca pana la urma banii sunt ai tai si eu daca-ti zic ca brokerul X este cel mai bun, tu pui banii nu eu. Deci TU trebuie sa te informezi, sa compari, sa stii ce se pliaza pe necesitatile tale.

Ai foarte multa dreptate, de acord, insa era penibil sa limitam topicul la un singur caz - deoarece sigur mai sunt si altii interesati de o astfel de comparatie - pe criteriile aratate, motiv pentru care am sters din formularea initiala ce m-ar interesa, specific.

Si, mai ales, cei ce vor veni cu informatii, vor veni pliati pe actiunea si experienta lor, cea ce ar putea fi inspirational.

Si @darkangel2 are dreptate deoarece un coleg - de exemplu - care lucreaza de 3 ani cu un broker poate spune simplu la ce sa fim atenti, indiferent cum ajungem noi la serviciile acelui broker. Poate sa ne zica de banca cu care lucreaza si limitele de transfer, comisioane, chichite ale aplicatiei , segmentele de risc, sumele garantate, 2AF etc

Personal, momentan, sunt interesat de titluri romanesti in USD - sume mari - cu ce broker le tranzactionez mai avantajos si n-am prea priceput daca exista sau nu subscriere la ele pe piata externa. Pe piata interna nu exista.

Dar sunt curios si de titluri romanesti in EUR , momentan merg cu Tradeville insa sunt deschis oricarei informatii pertinente.

Tradeville vad ca urca in topul SSIF de pe BVB ca volum tranzactionat.

#7
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 05.06.2021

View PostRazvan319, on 14 septembrie 2022 - 11:58, said:

Personal, momentan, sunt interesat de titluri romanesti in USD - sume mari - cu ce broker le tranzactionez mai avantajos si n-am prea priceput daca exista sau nu subscriere la ele pe piata externa. Pe piata interna nu exista.
Tradeville vad ca urca in topul SSIF de pe BVB ca volum tranzactionat.

Nu cred ca persoanele fizice pot cumpara titluri romanesti, altele decat cele FIDELIS. Posibil sa gresesc.
Si eu as fi interesat, daca s-ar putea, de cele in USD.

#8
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postmigaci83, on 14 septembrie 2022 - 14:14, said:

Nu cred ca persoanele fizice pot cumpara titluri romanesti, altele decat cele FIDELIS. Posibil sa gresesc.
Si eu as fi interesat, daca s-ar putea, de cele in USD.

Avem pe @sags care este roman persoana fizica ca noi si a putut insa mai cautam si alte variante decat CEC, mai ales ca acolo oferta s-a subtiat tare.

Gasise pe IB ceva insa era interfata cu bug-uri.

Oricum pe fiecare topic pe care intru este cate un interesat de titlurile in USD, cred ca trebuie facut un grup si sa-i dam de capat, trebuie sa existe si o varianta mai accesibila (comisioane mici).

Sunt sigur ca nu sunt singurul care a fost platit in USD si e interesat acum de titlurile romanesti.

Edited by Razvan319, 14 September 2022 - 17:57.


#9
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,113
  • Înscris: 15.08.2005

View PostRazvan319, on 14 septembrie 2022 - 11:58, said:

Ai foarte multa dreptate, de acord, insa era penibil sa limitam topicul la un singur caz - deoarece sigur mai sunt si altii interesati de o astfel de comparatie - pe criteriile aratate, motiv pentru care am sters din formularea initiala ce m-ar interesa, specific.

Si, mai ales, cei ce vor veni cu informatii, vor veni pliati pe actiunea si experienta lor, cea ce ar putea fi inspirational.

Si @darkangel2 are dreptate deoarece un coleg - de exemplu - care lucreaza de 3 ani cu un broker poate spune simplu la ce sa fim atenti, indiferent cum ajungem noi la serviciile acelui broker. Poate sa ne zica de banca cu care lucreaza si limitele de transfer, comisioane, chichite ale aplicatiei , segmentele de risc, sumele garantate, 2AF etc

Personal, momentan, sunt interesat de titluri romanesti in USD - sume mari - cu ce broker le tranzactionez mai avantajos si n-am prea priceput daca exista sau nu subscriere la ele pe piata externa. Pe piata interna nu exista.

Dar sunt curios si de titluri romanesti in EUR , momentan merg cu Tradeville insa sunt deschis oricarei informatii pertinente.

Tradeville vad ca urca in topul SSIF de pe BVB ca volum tranzactionat.
tu vii cu ideea ca poate "mai sunt interesati si altii" pe cand stim clar ca doar tu esti interesat
si daca veneai cu o intrebare de genul voi ce broker folositi si de ce poate ca iti raspundeam. dar asa sa iti facem tie o analiza amanuntita cu avantaje, dezavantaje, comisioane, pisici, carcalaci nu sta nimeni sa iti faca.
la mine poti sa vezi din mesajele de pe aici ce broker folosesc. e ala cel mai bun? nu stiu si nici nu conteaza sa fie cel mai bun, doar sa imi fac treaba cand am nevoie

#10
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postrexx, on 14 septembrie 2022 - 18:21, said:

tu vii cu ideea ca poate "mai sunt interesati si altii" pe cand stim clar ca doar tu esti interesat
si daca veneai cu o intrebare de genul voi ce broker folositi si de ce poate ca iti raspundeam. dar asa sa iti facem tie o analiza amanuntita cu avantaje, dezavantaje, comisioane, pisici, carcalaci nu sta nimeni sa iti faca.
la mine poti sa vezi din mesajele de pe aici ce broker folosesc. e ala cel mai bun? nu stiu si nici nu conteaza sa fie cel mai bun, doar sa imi fac treaba cand am nevoie

Motanel in poza cu nume de catel, nu te mai infoia atat ca zdrobesti topicul si ramanem fara ce am agonisit...

#11
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,113
  • Înscris: 15.08.2005
pai ce am agonisit? ca pui 10 intrebari la care nu se poate raspunde nici macar la una fara a te documenta amanuntit

asa ca asculta sfatul de la motanel: pune mana si citeste pe fiecare site al lor ce servicii ofera, ce comisioane au si daca ai nelamuriri abia atunci vino aici.
si cum a mai zis cineva pe aici, sunt banii tai asa ca tu decizi unde ii bagi.

#12
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postrexx, on 14 septembrie 2022 - 20:45, said:

pai ce am agonisit? ca pui 10 intrebari la care nu se poate raspunde nici macar la una fara a te documenta amanuntit

asa ca asculta sfatul de la motanel: pune mana si citeste pe fiecare site al lor ce servicii ofera, ce comisioane au si daca ai nelamuriri abia atunci vino aici.
si cum a mai zis cineva pe aici, sunt banii tai asa ca tu decizi unde ii bagi.

Motanel in poza cu nume de catel, tu nu te documenta, nu era vorba de tine, nu e nevoie de documentarea ta, ai scapat.

Intrebarile sunt pentru cei ce au expertiza deja cu un broker, care au batatorit deja calea. Nu, nu sunt pt tine. Nu trebuie sa cazi a 2-a oara in plasa lor.

#13
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 26.01.2019
Postul initial zice: "sa strangem la un loc o examinare diferentiala in ceea ce priveste caracteristica fiecarui broker"

Cand am citit asta, m-am gandit ca initiatorul doreste ca cei care folosesc deja astfel de brokeri sa posteze cunostintele pe care le au deja legate de acei brokeri.
Nu m-am gandit ca inititatorul doreste sa fac eu o comparatie intre toti brokerii...

Dar eu sunt eu, altii sunt altii...

@Razvan319 poate trebuia sa fii ceva mai clar....

#14
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postdarkangel2, on 15 septembrie 2022 - 18:00, said:

Postul initial zice: "sa strangem la un loc o examinare diferentiala in ceea ce priveste caracteristica fiecarui broker"

Cand am citit asta, m-am gandit ca initiatorul doreste ca cei care folosesc deja astfel de brokeri sa posteze cunostintele pe care le au deja legate de acei brokeri.
Nu m-am gandit ca inititatorul doreste sa fac eu o comparatie intre toti brokerii...

Dar eu sunt eu, altii sunt altii...

@Razvan319 poate trebuia sa fii ceva mai clar....

Mama ei de scriere polisemantica ! Acum e vina limbii ca unul intelege doar ce vrea el si nu e tintuit anume de sensurile ocolitoare ? Am strans ceva comparatii de pe restul topicelor, cand se mai completeaza tabelul o sa-l pun aici . "Se mai completeaza" cu parerile culese de la altii, desi era mult mai bine sa fi fost stranse la un loc de fiecare care a lucrat cu respectiva entitate, interactiv.

Pe topicul IB s-a dezabatut pe 2 file XTB vs IB, pe topicul nou de Trading 212 se aduna insa fara prea multe comparatii cu trimitere la altii.

Din ce s-a ivit la cules au ramas in competitie doar Tradeville Interactive Brothers etoro Goldring Trading 212 XTB BT Capital Partners, probabil ar mai fi CEC-ul lui @sags si SSIF-urile bancare derivate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate