Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Interpretare Buletin de Investigații Radiologie

  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
ISimion

ISimion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.09.2010
Salut, mama mea are 67 de ani, masă corporală 92 kg. În urma controlului post COVID-19 au ieșit următoarele rezultate:
  • Sinusuri costodiafragmatice laterale libere

  • Opacități flu delimitate, proiectate parahilar/infrahilar/bazal bilateral cu extensie subpleurală, de intensitate ușor crescută

  • Aspect cord, aortă în limite fiziologice

  • DAP = 0,26 [Gy*cm2]
Și următorul diagnostic: 526 (Alte boli pulmonare obstructive cronice).

Mă puteți ajuta, vă rog, să înțeleg mai bine ce înseamnă punctele 1, 2, 3, 4 și diagnosticul. Urmează să meargă la medicul de familie săptămâna viitoare, dar totuși aș dori să aflu și eu însemnătatea acestor termeni.

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,003
  • Înscris: 25.06.2007
1. Rezultat normal, pacienta nu are efuziuni/ colectii lichidiene in spatiile costodiafragmatice.
2. E vorba de zone de condensare in parenchimul pulmonar, posibil leziuni post covid in faza de vindecare, se interpreteaza in context clinic.
3. Rezultat normal, fara modificari
4. Doza de iradiere folosita

Diagnosticul respectiv se refera la BPOC, emfizem pulmonar, bronsite cronice etc.
Pacienta e diagnosticata cu asa ceva?
IMHO ar fi fi fost indicat un diagnostic ICD-10

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate