Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Cerere despagubire Euroins

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dandanionut

dandanionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.09.2021
Buna ziua,
Mi a fost lovita masina de catre un asigurat Euroins, am fost impreuna la constatare, si a doua zi am primit proces verbal/autorizatie de reparatie cu piesele care trebuiesc schimbate.
In mail specifica ca trebuie sa le trimit o cerere de despagubire.
Eu vreau sa mi repar masina in regim propriu.
Ce suma ar trebui sa pun in cererea de despagubire?
Sa astept oferta de la ei? Sa i anunt ca vreau o oferta? Sau cum se procedeaza?
Va multumesc

#2
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,416
  • Înscris: 21.10.2010
Am un coleg de munca care a acceptat oferta lor de bani si asteapta de 2 saptamani sa-i vireze banii, nimeni, nimic. A facut reclamatie si la ANPC, acum asteapta.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,121
  • Înscris: 07.11.2006
Suma nu o pui tu.
Ti-o calculeaza si ti-o trimit ei.
Tu ai doua variante apoi:accepti sau refuzi.

#4
dandanionut

dandanionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.09.2021
Problema e ca nu mi au trimis oferta. Am mai primit un mail cu modelul de cererea de despagubire si modul in care sa o completez dar fara nici o oferta.
Sa astept sa mi trimita si oferta?

#5
dandanionut

dandanionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.09.2021
In emailul cu procesul verbal se specifica ca vor transmite oferta de despagubire in termen de 30 de zile de la primirea cererii de despagubire. Dar cererea de despagubire nu stiu cu ce suma sa o completez

#6
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Pune o linie sau scrie "conform deviz service".

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,578
  • Înscris: 30.07.2007
Eu vad doua variante:
1. estimezi singur pagubele si repari cu piese din dezmembrari si service la coltul strazii, daca masina e mai veche si crezi ca poti sa apreciezi valoarea pagubei. Soliciti o suma cu 50 la suta mai mare, ca oricum vor taia din ea.
2. mergi in service si ceri un deviz. il atasezi la cerere si speri sa nu mai fie si alte pagube dupa ce desfac mecanicii (reconstatare). Aici e problema ca service umfla valorile iar asiguratorul nu e de acord, de obicei...

#8
dandanionut

dandanionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.09.2021
Am primit astazi telefon din partea Euroins si mi au facut o oferta.Le am spus sa mi trimita prin mail dar nu au vrut,mi au spus numai sa pun suma spusa de ei in cererea de despagubire.
Am completat cererea de despagubire cu suma oferita,le am trimis o prin mail si acum astept.

#9
Bosca

Bosca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 01.12.2005
Salutare, am avut si eu un incident cu un asigurat Euroins. Dupa o saptamana de la depunerea actelor la un centru de constatare, am primit un proces verbal (17 pagini), pe care l-am semnat, scanat si trimis pe [email protected].
In PV se specifica:

Cu ocazia incheierii prezentului Proces verbal s-a adus la cunostinta asiguratului / pagubitului ca trebuie sa mai prezinte la EUROINS și următoarele documente obligatorii:
1 Cerere de despagubire, ultimul document care va fi depus la dosar
2 Date bancare in vederea efectuarii platii (Iban valabil)

Care e urmatorul pas? Cererea o voi primi pe mail de la ei sau o descarc eu pe net si o depun la un centru Euroins?
Mentionez ca am optat sa imi repar masina in regim propriu si la depunerea actelor am completat si contul IBAN.

Astept sugestii si pareri. Multumesc.

#10
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 29.01.2008
Le trimiți și acelea pe email, cum ai trimis și pv semnat. De preferat în aceeași conversație, pentru a nu apărea confuzii cu dosarul de daună pentru care sunt.

#11
dandanionut

dandanionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.09.2021
Trebuie sa astepti sa te sune sa ti faca oferta de despagubire,si suma aia trebuie sa o scrii in cererea de despagubire. Pe mine m au sunat cam dupa 3 zile dupa ce mi au trimis mailul ala de 17 pagini

#12
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
am dauna din 29.12.2021 ,anuntata imediat, programat 5 ianuarie.
LA acel service din Iasi, nu aveau chipurile hartiile ,CELE NECESARE, si ne-au trimis la plimbare.
Am facut online dauna, mi-au dat oferta dar nu au tinut cont de legea care spune ca la vechicule taxi trebuie sa despagubeasca si ziele de service nelucrate/ chiria. Dansii refuza, DAR NICI nu au mia raspuns la telefon, mail de atunci.
Am dat la ASF si ANPC, nu raspund.
Anpc zice ca cica nu e de competenta lui, ca si cum nu ar putewa face control la o firma privata, desi e in competenta lor. Trimit doar la ASF. Am 2 luni de acum, de cadn nu primesc raspuns de la nimeni!!!

#13
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,320
  • Înscris: 30.05.2006
Am avut si eu o dauna si mi se ofereau 1500 de lei parca. Cum nu eram interesat sa repar masina in fata blocului astfel incat sa ma bucur la cateva sute de lei ramase, am refuzat si am dus masina la cel mai scump service posibil (reprezentanta).

Au inlocuit anumite elemente si revopsit bara fata. Reparatia a costat cel putin dublu. Masina era propietate personala, nu vad de ce nu as merge cu ea in service sa o repare unii care au cat de cat habar de asa ceva. Mergi cu ea la service, aia fac un deviz estimativ, il trimit la asigurator si ala da OKul. Duci masina in service, o desfac unde e bubuita si daca e nevoie fac reconstatare adica daca mai apar si alte piese busite care nu s-au vazut initial. Cer aprobare si pentru alea, le comanda, le monteaza, repara masina si in final trimit factura catre asigurator. De obicei dureaza 2-3 zile maxim. Cred ca mai repede vireaza banii serviceului decat tie ca si consumator final.... Acum fiind vorba de euroinsu vietii... orice se poate intampla DAR cel mai bine merg in service si INTREABA DIRECT acolo baietii.... ia ziceti mah, cum  e cu Euroinsu? Platesc la timp au ba?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate