Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

COMPAL CH7465LG folosit doar ca Acces Point/switch in LAN fara modem

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
lu_k-309

lu_k-309

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 29.08.2005
Am gasit prin garajul cu vechituri un COMPAL CH7465LG de la UPC care incerc sa-l folosesc in LAN ca Access Point + switch daca tot stie wifi 2.4+5 si are si 4 porturi gigabit ( mai folosesc tot asa configurat custom Huawei HG-658 ramase de la Romtelecom ).

Problema este ca interfata de configurare este foarte saraca si IP-ul lui in LAN nu-l pot schimba normal din 192.168.xxx.1 si mi se suprapune cu firewall-ul / serverul DHCP / NTP ... care il am asignat in LAN tot ca 192.168.xxx.1.

Nu vreau sa schimb IP-ul firewall-ului doar pentru asta deoarece am multe dispozitive cu IP-uri configurate static spre el si nu mai stiu de ele si o gramada de reguli inclusiv VPN mobil + S2S, Captive Portal... in firewall.

Are cineva vre-o metoda de al configura pentru a fi folosit doar ca AP+switch fara modem ?
E pacat de el sa stea nefolosit si in final aruncat.

Multumesc.

#2
balauru'

balauru'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 25.02.2006
E simplu, dezactiveaza DHCP-ul de pe Compal si pastreaza-l doar pe cel pe care il ai deja in retea - o sa functioneze ca un switch care sa aiba si partea de AP WiFi unde iti definesti ce retele vrei, pe 2.4GHz si pe 5GHz.

#3
lu_k-309

lu_k-309

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 29.08.2005
Multumesc pentru sugestie am rezolvat, ma panicasem ca nu mai pot accesa interfata lui web si nu aveam rabdare sa se initializeze complet.
Interfata de configurare ramane cu IP-ul default 192.168.0.1 dar nu este o problema atata timp cat functioneaza switch-ul si AP-ul in LAN-ul care trebuie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate