Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

De la ce varsta va lasati copiii sa foloseasca computerul?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020
Am un eseu pentru facultate   pe tema "Cat de timpuriu trebuie sa fie copiii invatati sa utilizeze computerul?"  

Si as vrea sa stiu de la ce varste v-ati lasat copiii sa foloseasca computerul si care au fost efectele asupra lor?  
Cei care va doriti sa fiti parinti , de la ce varste va veti lasa copiii sa foloseasca computerul?  



Eu, personal, am intrat pentru prima oara in contact cu un computer de la 3-4 ani cand m-am jucat minesweeper pe calculatorul de serviciu al bunicii intr-o pauza (inainte sa se pensioneze).  
Insa de la 7 ani am avut primul computer (primit cadou) in anul 2000.   Nu aveam acces la internet, deci il foloseam fie pentru a ma juca ceva precum sah sau solitaire, fie pentru a desena in Paint.
Primul calculator performant cu acces la internet l-am avut la 11 ani, prin 2004-2005,cand eram in clasa a V-a si il foloseam pentru socializare pe messanger, email,  referate, jocuri, filme si muzica.

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu, personal - e pleonasm.
Să nu uiți asta în eseul tău.

Cred că fiu-miu punea mâna pe mouse imediat ce lăsa sticla cu lapte din mână.

#3
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 29.10.2014
Cat de repede cu putinta. Sper ca pe la 10 ani sa-si scrie singur programele si pe la 16 ani sa dezvolte echipamentele autonome proprii.

Stiu ca aveam acces la calculator de cand aveam vreo 4 - 5 ani, dar atunci nu existau manuale, nu existau profesori si cu siguranta nici bani nu erau de cele de mai sus. Asta m-a tras puternic in jos.

Har cerului ca acuma sunt sute de persoane care iti explica materia unui semestru intreg in 2 ore (de genul cum faci un engine 3D, cum proiectezi si optimizezi obiecte tridimensionale pe un ecran).

Edited by RedDev, 17 October 2020 - 10:34.


#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,816
  • Înscris: 12.01.2018
copil fiind pe la 20 de ani am atins primul calculator.deci contează generațiile

#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,696
  • Înscris: 23.10.2006
De pe la 3-4 ani, nu mai tin minte...

#6
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Scrie, te rog, mare, in titlu: cu cat il pui in fata unui ecran mai repede, cu atat mai mare e dependenta criminala de gadget. Cine crede altfel, ori nu are copii, ori nu trebuia sa ii aiba.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Aveam vreo 30 de ani cand am primit un Schneider CPC. Asta era prin 77. Vorba  lui EMPP
Cat despre subiect, daca in momentul in care copilul realizeaza ca poate atinge cu degetul si apasa o tasta, nu are tasta sub deget, va deveni un neadaptat.Cazul copiilor de la scolile de la sate, acuma cand se pune problema invatamantului online.

#8
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7Je1xK37KMc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 29.10.2014
Dependenta de gadget-uri aduce niste venituri de cel putin cateva mii de euro pe luna.

Celelalte dependente (de alcool, de politica, de TV, etc.) aduc doar subiecte pe Softpedia de genul:
- cum sa eschivez un imprumut pe care acum nu mai pot sa-l platesc;
- ce masina fiabila la 3000 de euro pot sa-mi iau;
- credeti ca Dumnezeu exista; etc.

#10
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Sunt convins ca unii dintre noi nu au reusit sa tina pasul cu dezvoltarea tehnologiei, nu au reusit sa identifice beneficiile adiacente.

https://www.ted.com/...rce=tedcomshare

#11
danut100

danut100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 08.11.2014
Eu la varsta de 6 ani, in 2003,( acum am 23), am avut prima oara un PC. :)

#12
Raku99

Raku99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.06.2020
Baiatul meu are 2 ani si 8 luni si nu pune mana pe mouse sau pe telefon in conditiile in care mai toți de varsta lui deblochează telefoanele parintilor. Nu am o ambitie sa nu il las dar prefer sa faca altceva asa ca nu stie el încă la telefon (o sa aibe tot timpul) in schimb rezolva puzzle pt copii cu varsta de 4 ani

#13
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,678
  • Înscris: 31.01.2010

 myshyk, on 17 octombrie 2020 - 10:43, said:

Aveam vreo 30 de ani cand am primit un Schneider CPC. Asta era prin 77. Vorba  lui EMPP


No way Jose!
In 77 abia aparuse Z80.
Prin anii 82-83 incepusera sa apara Spectrumuri prin Timisoara precum si C64, in 77 doar sisteme de dezvoltare pe 8080 si 6800 am vazut...
Poate prin 87...

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,067
  • Înscris: 25.06.2007

 RedDev, on 17 octombrie 2020 - 10:48, said:

Dependenta de gadget-uri aduce niste venituri de cel putin cateva mii de euro pe luna.
Emiți tampenii, majoritatea zombificatilor care stau non-stop pe Facebook, tik-tok, jocuri, platforme de filme, YouTube etc stau pe pensia părinților sau pe ajutoare sociale.
Programatori ajung extrem de puțini dintre ei.

#15
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020

 Karhu, on 17 octombrie 2020 - 11:22, said:

Emiți tampenii, majoritatea zombificatilor care stau non-stop pe Facebook, tik-tok, jocuri, platforme de filme, YouTube etc stau pe pensia părinților sau pe ajutoare sociale.

Sau au joburi si meserii non-IT.  
Sunt multi muncitori pe santier  si paznici    care se viseaza programatori doar pentru ca stiu sa foloseasca Nero pentru a incarca melodii in CD.

#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,493
  • Înscris: 10.08.2005

 rihan, on 17 octombrie 2020 - 09:53, said:

Am un eseu pentru facultate   pe tema "Cat de timpuriu trebuie sa fie copiii invatati sa utilizeze computerul?"  

Primul calculator performant cu acces la internet l-am avut la 11 ani, prin 2004-2005,cand eram in clasa a V-a si il foloseam pentru socializare pe messanger, email,  referate, jocuri, filme si muzica.
Vezi ca desi "scrii un eseu pentru facultate" nu ai o baza a notiunilor.
Ce este un PC? Ce este internetul ? Ce este un PC fara internet ?

#17
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Lasati-l ca se dumireste mai tarziu. Eventual pe pielea lui cand va avea un copil.

#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 rihan, on 17 octombrie 2020 - 11:27, said:


... stiu sa foloseasca Nero pentru a incarca melodii in CD.
Sigur trăiești în 2020?
Nu de alta, dar nimeni nu mai folosește CD-uri.

Bine că n-ai zis floppy disk.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate