Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

De la ce varsta va lasati copiii sa foloseasca computerul?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Ion_Bumbu, on 17 octombrie 2020 - 11:04, said:

No way Jose!
In 77 abia aparuse Z80.
Prin anii 82-83 incepusera sa apara Spectrumuri prin Timisoara precum si C64, in 77 doar sisteme de dezvoltare pe 8080 si 6800 am vazut...
Poate prin 87...
Ai dreptate, le-am confundat, CPC-ul a fost prin 82, prin 77-78 a fost jocul de tenis pe tv, cu pistol

#38
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020

 radu103, on 17 octombrie 2020 - 12:54, said:

Deloc, daca nu-i restrictionezi se plictiseste, gaseste si descopera alte si alte lucruri interesante si balanseaza intre ele.
Daca interzici si restrictionezi vei vedea ca lucrurile acelea devin obsesii si cele mai dorite, dominante in viata copilului.
Chiar daca nu le foloseste, se gandeste la ele, se intristeaza, vorbeste despre ele cu prietenii, etc.

Da, ajunge sa faca exact ce faceau unii prin anii 50-80': masini, fotbal,  gagici, alcool, fumat, bisnita pe strada,   poate droguri....




Apropo de cursuri online:  
In America poate sa te stranguleze unul cand esti LIVE pe Zoom  si profesorul nu se uita la tine. Iti da mute.  Sunt obisnuiti cu genul asta de glumite.  Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Hs3LlTsz1pk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rihan, 17 October 2020 - 13:34.


#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 rihan, on 17 octombrie 2020 - 09:53, said:

Am un eseu pentru facultate   pe tema "Cat de timpuriu trebuie sa fie copiii invatati sa utilizeze computerul?"  
Si as vrea sa stiu de la ce varste v-ati lasat copiii sa foloseasca computerul si care au fost efectele asupra lor?  
4-5 ani. Efect afla lucruri noi. Am inceput cu computere modeste... acum are 12 ani si merge pe ryzen-uri noi si placi de gaming, stie oleaca de LUA, putin java, se distreaza mult si nu sufera de restrictiile pandemiei.

Edited by andreic, 17 October 2020 - 13:44.


#40
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020

 andreic, on 17 octombrie 2020 - 13:41, said:

4-5 ani. Efect afla lucruri noi.
Am vazut adulti pe la clinici, cand asteptau la coada   la  medicul de familie, lasandu-si copiii de 4-5 ani jucandu-se pe tablete. Si chiar bebelusi de 2 ani care erau pusi sa se uite la desene animate pe telefon.

Problema e ca unii stateau cu orele, fara pauza.
Si statul mult le poate afecta acuitatea vizuala, tocmai la varsta cand e in dezvoltare.

#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 rihan, on 17 octombrie 2020 - 13:33, said:

Apropo de cursuri online:  
Abureli pe la ei... la noi la scoala fiului meu se fac perfect si se merge pe cod in sistem inchis, clasele sunt registrate, nu poate intra cineva care nu e in clasa aia. Nu se mai foloseste zoom desi e safe si ala acuma ci au ales Meet ca lucreaza tandem cu classroom-ul.

 rihan, on 17 octombrie 2020 - 13:45, said:

Problema e ca unii stateau cu orele, fara pauza.
Si statul mult le poate afecta acuitatea vizuala, tocmai la varsta cand e in dezvoltare.
Cand a fost mai tinerel avea program fireste, acum e la o varsta cand el isi face programul cat timp respecta scoala si ce-i mai spunem noi.

Edited by andreic, 17 October 2020 - 13:48.


#42
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 RedDev, on 17 octombrie 2020 - 12:05, said:

Depinde de parinti. Eu am avut norocul (sau interesul) sa invat desi parintii mei, chiar daca cu facultate si meserii de top, nu m-au incurajat deloc.

Chiar ieri ma gandeam ca atat eu cat si fratele meu eram interesati de calculatoare, matematica, fizica, dar daca o intrebam pe maica-mea vreo chestie din domeniile astea, nu stia ce sa-mi raspunda. E ciudat, niciodata nu a prezentat vreun interes fata de ce faceam. Statul la calculator mereu era categorizat de ea ca "timp pierdut cu jocuri".

Un parinte ar trebui sa fie interesat de ce face odrasla. Daca zice copilul ca vrea sa invete despre fizica cuantica si campuri statistice, nu ar trebui sa-l ignori sau sa-i iei o carte si "Du-te si descurca-te". Ar trebui amandoi sa isi dedice jumatate de ora pe zi si sa lucreze la subiect.

Dar din experienta mea foarte multa lume e lipsita de curiozitate. Am intalnit persoane din generatia parintilor (50 - 70 de ani) care ziceau ca vor sa invete despre calculator si cand incepeam sa le explic erau plictisiti in primele 5 minute. Sau uitau de la mana pana la gura. Maica-mea si acuma stie sa acceseze mail-ul mecanic, stie ca trebuie sa dea click intr-o anumita ordine, nu intelege ca Google Mail e o aplicatie web a carui cod HTML/JS e parsat de un algoritm al unei aplicatii de navigare pe net.
grav. ai grija, sa nu apelezi niciodata la persoane care nu inteleg asta! ce medic, pompier, zugrav sau instalator e ala care nu intelege asemenea fleac!

#43
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
ar fi recomandat ca sa fie expusi la noua tehnologie cat mai devreme, cu o oarecare masura si pana la o anumita varsta cu adultul in camera. chestia e ca nu trebuie sa te uiti non stop ce face, dar daca e prezent adultul pe acolo se va abtine sa caute porcarii.

o alta problema e data de retelele de socializare. trebuie educati inainte ca pe internet orice mos libidinos isi poate face un profil cool si agata adolescente / adolescenti. si pe internet nu exista un loc fermecat de unde vin feti frumosi si ilene consanzane care sa se indragosteasca de cei care in viata reala n-au succes la asa ceva.

#44
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Chestia e ca stiu foarte multa lume din domeniul medical, dar o singura persoana care e cu adevarat interesata. Cu persoana asta pot vorbi si despre medicina, si despre cod Javascript si despre filozofie, iar asta se observa. Omul face medicina la un nivel la care nici un alt doctor de prin Romania sau strainatate e.

Restul doar invata particica lor si o tot tin asa pana la pensie, eventual mai citesc din an in paste.

Persoanele astea lipsite de curiozitate vor fi usor-usor date la o parte. Fie de cei curiosi, fie de procese/aplicatii automate. Sa stii programa este o abilitate fundamentala la nivel de citit si scris, la fel stiutul a cel putin doua limbi straine.

Dupa cum ziceam, marele impediment sunt parintii care nu le ofera copiilor materialele de studiu si un pic din timpul lor. Ca sa intelegi ce e o matrice si un determinant nu iti trebuie 3 saptamani. Dar daca parintii nu sunt ei versati in multe domenii atunci deleaga responsabilitatea scolii unde scopul e sa se parcurga programa scolara. Apoi e la nivelul fiecarui profesor sa explice cum poate el. Insa fiecare copil are o alta experienta de viata asa ca e greu sa existe o singura explicatie care sa mearga pe toti. De aia e misto acum ca un lucru iti e prezentat in sute de feluri. Poate nu intelegi teoria string-urilor predata de un profesor, dar o intelegi predata de ceva casier la Lidl care si-a facut canal de Youtube.

Edited by RedDev, 17 October 2020 - 14:14.


#45
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Dependenta de gadgeturi poate sa vina la orice varsta dar mai cu precadere la copii. Cauza principala e lipsa de alternative.
Oferitile copiilor alternative si nu vor deveni dependenti de tehnologie: sport, un club cu ceva activitate. Aici pot sa isi faca si prieteni. Reali.

Si da, dependenta asta aduce FOARTE multi bani. Dar nu pentru dependenti.

Edited by Friskey, 17 October 2020 - 16:16.


#46
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Legat de dependenta asta, ma gandeam acum ca eu stateam la calculator practic toata ziua. Adica in casa eram doar la calculator. Dar dormeam intotdeauna cel putin 8 ore, mergeam la sala, ieseam cu prietenii, imi faceam curat si cand aveam o problema de rezolvat, identificam de unde a aparut si o rezolvam din radacina.

Sunt casatorit de cativa ani si nu imi aduc aminte cand am dormit ultima oara bine. Sotia sufera de... ceva si ea nu poate dormi si nici pe mine nu ma lasa sa dorm in alta parte. Apoi nu mai am timp de nimic. Nu am mai fost la sala, nu am timp sa fac ordine, nimic. Ea comenteaza ca ma ingras dar nu e cum mi se ofera 2 - 3 ore pe zi sa merg la sala, sa ma spal, sa-mi curat echipamentul si sa-mi trag sufletul.

In concluzie viata mea era mult mai sanatoasa cand eram 100% "dependent de tehnologie" decat om cu familie. Plus ca pierd foarte mult timp facand tot felul de lucruri inutile. Mai demult ma uitam la sotie care pierdea 25% din timpul zilei vorbind la telefon de la parinti la prieteni din alte tari. Nici pana azi nu avem un "parcurs al zilei". Sotia nu are vreo inclinatie spre organizare asa ca totul e lasat de izbeliste. Si cand am facut eu curat si intre lucrurile ei, scandal ca nu si le mai gaseste. Amuzant, ca nu si le gasea nici inainte.

E cu dus si intors subiectul. Pentru unii viata normala de zi cu zi este un regres fata de viata de "dependent". Iar altii se pierd rapid cand ii conectezi la tehnologie si sunt purtati de valurile curentelor de social media, aparitiilor noi hardware, etc. in loc sa foloseasca tehnologia ca o unealta.

Edited by RedDev, 17 October 2020 - 17:26.


#47
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Titlul era altul. RedDev, cu simpatie ti-o spun, prea mult gadget strica la concentrare. Glumesc...

#48
Raku99

Raku99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.06.2020

 rihan, on 17 octombrie 2020 - 13:45, said:

Am vazut adulti pe la clinici, cand asteptau la coada   la  medicul de familie, lasandu-si copiii de 4-5 ani jucandu-se pe tablete. Si chiar bebelusi de 2 ani care erau pusi sa se uite la desene animate pe telefon.

Problema e ca unii stateau cu orele, fara pauza.
Si statul mult le poate afecta acuitatea vizuala, tocmai la varsta cand e in dezvoltare.
Cand am fost cu al meu la bucuresti la un control medical mi am dorit sa stea pe telefon, nu a fost chip sa il conving, in rest era pe la toate usile si pe la toata lumea sa vada ce si cum sintotusi nu lucru asta ma deranja cand voia sa stea pe jos si sa se joace

#49
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

 rihan, on 17 octombrie 2020 - 12:24, said:

Am scris in graba de pe telefon.

Am spus ca am avut primul PC in 2000. Era un pentium 2 cu Windows 98 din cate imi amintesc, insa fara acces la internet. Aveam 6 ani.
In 2004 mi-am luat un PC mai performant cu componente AMD si Windows XP instalat, si cam abia de atunci am avut prima oara acces la internet dupa ce ai mei s-au abonat la RDS/RCS.
Tu raspunde la ce te-am intrebat.
Ca le-ai folosit este alta discutie.
Si vorbim la zilele astea, nu la ce era in 2000 sau 1980.

#50
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Eu l-am lăsat de la 2 ani.
Are 8 acuma și bici la matematica.
În doua minute face tema de acasă.
La romana e mai greu.
Stam la sat, asa ca avem și de munca.
Exemplu, seara aduce vacile, baga oile, etc?
Și eu sunt amator de jocuri pe pc.
De strategie mai mult.
Asta lam lăsat și pe el mai mult.
Vreau să-mi iau un pc mai performant ca asta din 2007 da rateuri.

#51
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 radu103, on 17 octombrie 2020 - 12:54, said:

Deloc, daca nu-i restrictionezi se plictiseste, gaseste si descopera alte si alte lucruri interesante si balanseaza intre ele.
Daca interzici si restrictionezi vei vedea ca lucrurile acelea devin obsesii si cele mai dorite, dominante in viata copilului.
Chiar daca nu le foloseste, se gandeste la ele, se intristeaza, vorbeste despre ele cu prietenii, etc.

Eu am incercat sa raspund topicului. E vorba de cat de repede ii permiti accesul. Ce zici tu cu fructul oprit e alt topic, alta discutie. Evident ca nu le interzic total accesul, dar incerc sa stabilesc niste granite temporale. Altfel, cum vad la multi, sky is the limit, cu repercusiuni grave asupra copiilor.
Stiu ca e comod, al naibii de comod pt adulti, sa ii lase cu gadgetul nelimitat. Observ ca unii se pot minti si ca e un lucru educativ pt copii. Cititi Dementa Digitala a lui Manfred Spitzer. Nu e o carte atragatoare, dar va demonstreaza ca nu exista nici un fundament stiintific pt ideea ca gadgetul la copii are vreun rol pozitiv in dezvoltarea lor.

#52
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 Raku99, on 17 octombrie 2020 - 11:02, said:

Baiatul meu are 2 ani si 8 luni si nu pune mana pe mouse sau pe telefon in conditiile in care mai toți de varsta lui deblochează telefoanele parintilor. Nu am o ambitie sa nu il las dar prefer sa faca altceva asa ca nu stie el încă la telefon (o sa aibe tot timpul) in schimb rezolva puzzle pt copii cu varsta de 4 ani
pai poti sa il dai la scoala de puzzle-uri sa devina maestru

#53
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 rihan, on 17 octombrie 2020 - 13:45, said:


Problema e ca unii stateau cu orele, fara pauza.
Si statul mult le poate afecta acuitatea vizuala, tocmai la varsta cand e in dezvoltare.
Ești oftalmolog?

#54
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Pe când era Guță în top pe la discoteca, eu stăteam cu orele în internet cafe sâmbăta cu ochii în crt. 37 de ore record.
Pe când alții a doua zi erau mahmuri și își numărau vânătăile, eu eram fresh și nici o durere de cap.
Acum când am diabet și ar trebui sa am vederea franjuri, vad mai bine decât mulți alții sănătoși.
Asa ca statul în monitor, 2-3 ore nu e chiar nenorocire.
Poate sa orbeasca vara de la prea mult soare reflectat în ochii de diferite obiecte.
Sau de la lumina prea tare din casa.
Dacă este predispus la asa ceva, poți să-l ții în casa, sau la subsol, ca tot trebuie să-i pui ochelari.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate