Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Pierderea colagenului din tesuturi cu varsta

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Nu are doar implicatii cosmetice ci si vasculare, si degradarea aparatului locomotor.

Pierderea colagenului este deteminata in cea mai mare parte genetic, prin mecanisme care regleaza transcriptia genelor care sintetizeaza difetitele tipuri de colagen.

Problema este si mai mare pentru vegetarieni, aportul bogat de viatmina C si aminoacizi cu sulf mai imbunatatesc putin situatia, dar nu prea mult.

Cheia problemei este controlul expresiei genelor, sunt diverse metode pentru asta, unele accesibile de genul:
https://ibj.pasteur....le-1-193-en.pdf

#2
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Problema asta a disparut in Romania de multi ani, noi avem mult colagen in piftie. Posted Image

#3
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Este adevărat, corpul uman produce colagen cam până în vârsta de 30 de ani, după aceea producția acestuia este drastic încetinită. De aceea, după această vârstă se poate suplimenta producția de colagen prin consumul de suplimente nutritive specifice.
Eu întotdeauna recomand Collagen de la Weider. Eventual pentru persoanele de sex feminim, Beauty Collagen tot de la Weider.
10g pe zi, timp de 3-6 luni intr-un an e suficient.

#4
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostLipsum, on 09 iunie 2019 - 21:28, said:

Este adevărat, corpul uman produce colagen cam până în vârsta de 30 de ani, după aceea producția acestuia este drastic încetinită. De aceea, după această vârstă se poate suplimenta producția de colagen prin consumul de suplimente nutritive specifice.
Eu întotdeauna recomand Collagen de la Weider. Eventual pentru persoanele de sex feminim, Beauty Collagen tot de la Weider.
10g pe zi, timp de 3-6 luni intr-un an e suficient.
Colagenul mincat trece in organism ca atare? Nu este descompus in timpul digestiei?

#5
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Suplimentul pe care eu l-am recomandat este pe bază de peptide de colagen bovin si vitamina C (colagen hidrolizat), pentru ca vitamina C ajuta foarte mult la asimilarea aminoacizilor liberi din acele peptide. Pentru că dacă ar fi in stare pură (colagenul are trei lanțuri foarte lungi de peste 1.000 de molecule de aminoacizi, răsucite sub formă de spirală) digestia este practic imposibilă din cauza dimensiunilor foarte mari ale moleculei de colagen, astfel încât aceasta nu poate traversa peretele intestinal și nu poate fi absorbită ca atare în organism.
Pentru a se putea asimila, firele (catenele) de proteină sunt descompuse în fragmente de 2, 3 sau mai mulți aminoacizi, numite peptide. Acestea au o greutate moleculară de 0,3-8 kDa, fiind mult mai mici decât molecula de gelatină sau de colagen. Deoarece au dimensiuni mult mai mici decât catena din care provin, peptidele pot fi digerate mult mai ușor. Unele peptide formate din 2, 3 sau 4 aminoacizi pot fi absorbite direct în sânge fără a fi descompuse în aminoacizii constituenți.
Și ca să îți răspund privitor la digestie, în organism, colagenul hidrolizat acționează prin două mecanisme:
1) furnizează aminoacizii liberi ce constituie blocurile necesare formării fibrelor de colagen și a elastinei;
2) furnizează peptidele bioactive care, supraviețuind digestiei, trec prin tractul gastrointestinal intacte, și prin intermediul sistemului circulator sunt transportate la diferite organe și țesuturi unde modulează structura și funcția enzimelor metabolice care participă la patogenia bolilor cronice și la prevenirea îmbătrânirii premature.

Edited by Lipsum, 09 June 2019 - 22:09.


#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu cunosc o persoana de 77 ani care mi-a povestit ca de vreo 2 saptamani se trateaza cu gelatina alimentara. Seara pune intr-un pahar de apa o lingurita de praf gelatina, amesteca bine si dimineata bea apa. MI-a spus ca deja simte efectul benefic ?!?!
Am incercat si eu, am inghitit destul de greu si am renuntat.
Tratamentul respectiv e recomandat si pe internet si e destul de ieftin.

#7
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Si eu aveam impresia ca colagenul e desfacut in timpu digestiei. Dar aminoacizii aia se gasesc in mincare oricum. Peptidele poate sunt importante.

@altuser: De ce dizolva seara gelatina? De ce nu dimineata? Mi se pare un ritual. Si de ce nu o papa in timpul zilei?

#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDihorul Razboinic, on 10 iunie 2019 - 15:54, said:

Si eu aveam impresia ca colagenul e desfacut in timpu digestiei. Dar aminoacizii aia se gasesc in mincare oricum. Peptidele poate sunt importante.

@altuser: De ce dizolva seara gelatina? De ce nu dimineata? Mi se pare un ritual. Si de ce nu o papa in timpul zilei?
Colagenul e sintetizat de celule. Cu varsta celulele reduc din productie din cauze bine cunoscute. Prima cauza e stresul. Apoi ingrijorarile, fricile, geloziile, minciuna, oboseala, conflictele  . . .  "pacatul "  face ravagii in viata si sufletul fiintei omenesti.

#9
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Pentru colagenul asta omul este o fiinta ucigasa.

View Postpacopaco1967, on 10 iunie 2019 - 16:27, said:

Colagenul e sintetizat de celule. Cu varsta celulele reduc din productie din cauze bine cunoscute. Prima cauza e stresul. Apoi ingrijorarile, fricile, geloziile, minciuna, oboseala, conflictele  . . .  "pacatul "  face ravagii in viata si sufletul fiintei omenesti.
Este un adevar in asta.

Observ ca subiectul stirneste o oarecare preocupare.

Din puctul meu de vedere controlul sinetizarii acestuia prin metode cuantice este potrivit,

Poate si suplimnte nutritive bazate pe inginerie genetica, nu pe animale sacrificate.

#10
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.07.2023

 Lipsum, on 09 iunie 2019 - 21:28, said:

Este adevărat, corpul uman produce colagen cam până în vârsta de 30 de ani, după aceea producția acestuia este drastic încetinită. De aceea, după această vârstă se poate suplimenta producția de colagen prin consumul de suplimente nutritive specifice.
Eu întotdeauna recomand Collagen de la Weider. Eventual pentru persoanele de sex feminim, Beauty Collagen tot de la Weider.
10g pe zi, timp de 3-6 luni intr-un an e suficient.

   Salut! Sunt trei variante de colagen Weider. Pe care dintre ele il recomanzi?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate