Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

router in cascada

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7 răspunsuri în acest subiect

#1
luckymyty

luckymyty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 93
  • Înscris: 13.06.2007
Buna ziua,

Am un router Assus Rt N18 pe care as vrea sa-l leg in cascada dupa un router de la telekom sau cum as putea rezolva mai bine cazul urmator:

Am un router telekom in care intra fibra optica si pleaca internet. La acest router vreau sa fie legate prin lan un dvr pentru camere de supraveghere pe care le pot vedea de pe internet pri p2p.

Intr-o alta camera vreau sa pun un router Asus rt n18u la care vreau sa leg prin lan un tv si o consola.
Pe routerul asus am un hard disk pe care downloadez filme printr-un client de torrente instalat pe router si le vad pe tv prin media server(routerul asus fiind legat la tv).

Intre routerul de la telekom si Asus am tras un cablu de internet utp

Intrebarea mea este care este cea mai buna solutie pentru a putea face acest lucru, m-am gandit sa leg routerul asus in cascada fata de routerul telekom dar daca fac acest lucru mai pot accesa clientul de torrent de pe asus si mai pot avea media server pe asus?


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 24.210
  • Înscris: 22.05.2003
Routerul Asus il pui in mod AP daca are, dupa ce ii aloci un IP fix diferit de ce da aparatul Telekom.
Daca nu are mod AP, dai IP fix si dai disable la DHCP pe Asus.

Daca Telekom da IP-uri 192.168.1.X, tu dai ip fix pt Asus 192.168.1.3.

Clientul de torente merge pe niste porturi, la acele porturi trebuie facute FWD pe aparatul Telekom, si va merge.

#3
luckymyty

luckymyty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 93
  • Înscris: 13.06.2007
merci, o sa incerc.

#4
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.026
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce stiu Asus RT-N18U foloseste acelasi firmware (ASUSWRT) ca si alte routere din seria sa. Atunci are mod AP.

Varianta a doua, sa ramana in mod router cu DHCP dezactivat + IP fix + conectat la router-ul Telekom prin unul din porturile LAN de la RT-N18U, nu cred ca merge in acest caz. Problema este ca pe interfata LAN nu ai cum sa specifici default gateway (ar trebui pus IP-ul de la router-ul Telekom), iar fara asa ceva nu cred ca Download Master (care ruleaza pe router) va avea acces la internet/ torente.

#5
luckymyty

luckymyty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 93
  • Înscris: 13.06.2007
Am facut reteaua(pus router-ul asus in mod ap cu ip fix) dar cum zice colegul mai sus nu ruleaza download master, si nu pot face port fwd se pe routerul asus. Credeti ca daca incerc sa fac port fwd de pe telekom va functiona? Sau care ar fi alta varianta.

#6
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.603
  • Înscris: 12.06.2006
Pune porcaria aia de la Telekom in bridge si setezi tot ce ai de setat in Asus.

#7
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.026
  • Înscris: 24.04.2013
Cred ca trebuie sa il setezi pe ‘Access point(AP) mode’ din ‘Administration’/ ‘Operation Mode’ - vezi aici <https://event.asus.c...de_Content.html> - iar portul WAN il conectezi la routerul Telekom. Din ce citesc acolo deduc ca in mod AP functioneaza ca un client DHCP, deci isi ia ce ii trebuie (IP + default gateway) de la router-ul Telekom si totul ar trebui sa mearga. (Daca faptul ca IP-ul lui se poate modifica de la o conectare la alta te deranjeaza, cel mai probabil poti utiliza ‘Static DHCP’/‘DHCP Reservations’/cum i-o zice in router-ul Telekom pentru ca Asus-ul sa primeasca mereu acelasi IP ales de tine.) Eu am un Assu din aceasta familie, dar nu l-am folosit niciodata in mod AP ci doar router. Eventual cauta/intreaba pe topicul dedicat modelului de Asus sa vezi de la cineva care chiar l-a folosit in acest mod cum exact se face.

LE: Da, posibil sa ai nevoie de port forward pe router-ul Telekom. Nu stiu daca Download Master suporta/ se asteapta sa fie nevoie de UPnP. Alegera portului catre care trebuie facut forward e aici <https://event.asus.c...Setting_BT.html>. In acest caz un IP pseudo-fix, obtinut cu ‘Static DHCP’ pe Telekom, e util/necesar - sa stii catre ce IP sa faci port forward.

Editat de sags, 19 mai 2019 - 14:47.


#8
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.989
  • Înscris: 22.04.2019
Din routerul Telekom conectezi un switch de unde împrăștii semnal unde vrei.
Dacă vrei management conectezi routerul asus si din acesta împrăștii semnal unde vrei. Din routerul Telekom ieși cu un singur fir, si atenție că unele echipamente, deși au mai multe porturi, nu toate sunt funcționale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate