Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

achiziție maus pt aplicații CAD

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
14 răspunsuri în acest subiect

#1
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.673
  • Înscris: 03.12.2014
exact ca în titlu, cei care lucrați mult în sisteme CAD sau Corel Draw, Illustrator, ce maus recomandați? Aș prefera unul fără sârmă.

#2
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.856
  • Înscris: 15.06.2007
Am eu unul drot-less, si ma scoate din sarite cum il apuca nazbatiile si incep sa caut cursorul pe ecran, cand o ia razna sau ramane in urma, si e microsoft.  Si nu cred ca stai cu bateriile de rezerva in buzunar in caz de ai nevoie de altele noi.  Ia cu drot, "LASER"

Sunt socat sa vad cat poate sa coste un soricel..
https://m.emag.ro/mo...2/pd/D375BVBBM/

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.442
  • Înscris: 06.02.2016
1. Ce e ala drot-less ?
2. Ce treaba are pretul mouse-lui ala cu problema de fata ?

Revenind la problema: eu am acum un Trust GXT 130, merge relativ OK.
De ani de zile folosesc doar fara fir, buget mic / mediu.
Nu mai retin marcile, unele au rezistat 2 luni, altele 2 ani.
N-ai spus ce buget ai.
Si eu am avut vreo 2 cu laser, dar acum sint mult prea scumpe, iar o perioada chiar nu am mai gasit unele decente.

Editat de buyonevideo, 20 aprilie 2019 - 19:04.


#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.073
  • Înscris: 28.10.2006
Fi-miu foloseste un soarec cu fir de gaming, un Genesys cu 9 butoane, atat pentru jocuri cat si pentru AutoCad si rudele lui, fiind student la Arhitectura.
Rezultatele sunt foarte OK. Si la laptop, pentru CAD-uri foloseste "sarmoase", precizia, timpul de raspuns, multiplele setari de dpi sunt motivele vs. fire less.
Nu mai spun de flexibilitatea de a programa butoanele pentru foarte multe aplicatii.

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.374
  • Înscris: 06.01.2007
Du-te undeva unde sunt expusi, la mediagalaxy cred.
Alege unul care sa-ti placa la rotita.
In cad o sa folosesti intens pan+zoom din rotita, e important sa mearga corect, asa cum iti doresti.
Eu imi doresc un feedback pronuntat la miscarea rotite majoritatea mausilor se misca prea liber, sunt mai degraba pentru scroll nu pentru zoom.
Variantele cele mai faine descoperite de mine:
Pe blutut  https://www.emag.ro/...3/pd/DK6TY3BBM/
E foarte fain, dar fiindca e pe blutut, are un lag si cand sta idle are un timp de trezire de juma de secunda care ar putea fi deranjant. L-am luat pentru un laptop rugged cu mufele USB inchise cu clapete. Varianta cu dongle wireless era mai nasoala.

Wireless https://www.emag.ro/...rch-Action=view
E un pic sub varianta cu bluetooth din pdv mecanic, insa n-are lag.

De remarcat ca varianta 3500 de ma microsoft e nasoala la zoom/pan, nu seamana deloc cu 3600(versiunea bluetooth).

Oricum, ideea de baza e ca vrei sa-l butonezi un pic inainte sa-l cumperi.

#6
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.089
  • Înscris: 19.12.2012
Desi am fost cam sceptic in a folosi din nou un mouse wireless din cauza ca in trecut am avut si eu unul care facea fitze, recent am achizitionat un asus wt300 si sunt foarte multumit de cum se comporta.
E genul de produs iefit si bun

https://www.emag.ro/...0/pd/DG830NBBM/

Editat de A10, 20 aprilie 2019 - 21:35.


#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.187
  • Înscris: 19.09.2005
un kit microsoft fara sarme.

#8
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.897
  • Înscris: 29.06.2006
eu am un logitech g700 de minim 8 ani, merge ca in prima zi si nu a fost menajat deloc, la vremea respectiva a fost 450 de lei
apropo de tastatura un k800 luminata doar cand te apropii de ea, perfecta, asta are vreo 6 ani daca nu gresesc, am comandat-o chiar cand a aparut din america ca in europa n-am gasit nicaieri

Editat de xcit, 20 aprilie 2019 - 21:37.


#9
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 613
  • Înscris: 11.02.2016
Maus-ul asta il folosesc de peste un an jumate: https://www.emag.ro/...ch-Action=view. Il recomand, are o multime de butoane programabile plus ca este foarte ergonomic

#10
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.856
  • Înscris: 15.06.2007

View Postarg, on 20 aprilie 2019 - 21:34, said:

un kit microsoft fara sarme.
am eu kit de keyboard +soarec wireless, si acuma dupa 7 ani incepe sa ma scoata din sarite soarecul. Am dus PC ul la cineva sa verifice , mergea ok, acasa iar merge prost, cu baterii noi.  Probabil ca interfereaza routerul wi-fi, fiind foarte aproape de antena USB a mouse-ului? Alta explicatie nu gasesc.

Editat de tfmercedez, 20 aprilie 2019 - 23:45.


#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009
Pentru CAD unde iti poti defini macrouri si functii se preteaza un mouse cu multe butoane programabile. Recomand un Logitech G602 la asa ceva - merge super si la gaming, bateriile tin cu nesimtire si are o gramada de butoane programabile, asta pe langa faptul ca e mega ergonomic la tinut in palma (palm-grip).

Editat de ro_explorer, 21 aprilie 2019 - 13:37.


#12
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postarg, on 20 aprilie 2019 - 21:34, said:

un kit microsoft fara sarme.
am unul (model 5000) de ceva ani, sunt oarecum mulțumit de el dar parcă aș vrea ceva mai bun.
Nu sunt mulțumit de BluTrack ăsta al lor, nu merge ca lumea decât pe mauspad. Când alerg de pe un monitor pe altul se cam termină covorașul.

View Postro_explorer, on 21 aprilie 2019 - 13:36, said:

Pentru CAD unde iti poti defini macrouri si functii se preteaza un mouse cu multe butoane programabile.
probabil, dar n-am avut răbdarea să o fac niciodată. Lucrez pe cât posibil cu tastatura.
Pentru mine un șoarece cu 2 butoane+rotiță și încă două butoane suplimentare e suficient.

#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.374
  • Înscris: 06.01.2007
Nush de ce nu esti multumit. Mie bluetrack imi merge pe orice. Poate ai mizerie depusa pe-acolo pe chestiile alea din plastic.
E drept ca n-am avut 5000, am avut (si am) 3500, 3600 si sculpt, toate mi-au mers si merg bine din punctul asta de vedere.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.187
  • Înscris: 19.09.2005
eu am kitul cel mai ieftin, se incapataneaza sa mearga bine si sa reziste.

Editat de arg, 21 aprilie 2019 - 17:57.


#15
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.416
  • Înscris: 01.11.2004
Vezi daca gasesti ceva interesant pe aici : https://www.3dconnexion.eu/ de exemplu CadMouse Wireless

Editat de Arthos, 24 aprilie 2019 - 19:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate