Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 

Colecția "Avioane din cel de-al Doilea Război Mondial" - GSP + Deagostini

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,838
  • Înscris: 07.06.2014
da, stiu ca sunt scumpe, tocmai de aceea am zis si eu ca am dat mult mai mult fata de ce se gaseste acum. ce am pus mai sus e din plastic, iar daca ma crezi, de 2 ani de zile sunt cu un mare regret ca nu am cumparat un a320, din metal, cu detalii foarte amanuntite, ceva tot la marimea lui a380, iar ca idee avand in vedere diferenta de marime reala intre cele 2, era chiar super ok vizual.

fiind metalica, avea si o greutate, dar am zis eu atunci ca nu dau alti 100 si ceva de euro pe macheta, insa uite ca am plecat din germania si am ramas cu regretul. iar cine a mai fost acolo, cica nu a mai gasit modelul.

am lucrat la avioanele reale si le cunosc destul de bine, asa ca atunci cand vad o macheta de genul, cunosc prea bine ce ii lipseste si ce este fidel realizat. de aici si regretul. sper sa ajung cat de curand si daca ajung in frankfurt, nu plec de acolo fara vreo macheta. ma imprumut de bani si tot iau. iar daca gasesc a320-ul ....  Posted Image  Posted Image

smurf - e bine daca e sa apara macheta cu totul, adica la 35 si probabil vreo 50 urmatoarele numere nu mai e chiar o avere. ideea este sa fie totusi bine realizate. nu-mi plac cele la care pui mana si risti sa te si tai in ele, ori sunt lipite aiurea daca sunt din bucati, ori matrita stransa aiurea la turnare si arata de parca le-a imbinat unul cu parkinson, etc.

sunt si fixista, ce-i drept. adica astept si o luna pt niste machete ce atunci cand le cumpar sa fie exact acelea bune, fara urmele de care ziceam mai sus.

am machetele acestea 2, si dupa cum observi, pe roti sunt punctulete mici. cand am cumparat machetele, erau unele cu urme de amprente pe roti. careva le-a apucat inainte sa se usuce. una era stearsa putin ... in fine, am cautat vreo 2 saptamani pana am gasit unele care sa fie exact ce trebuie. de aceea nu cumpar de pe net si prefer sa le iau cand le pot atinge si studia. si evident, sa am detaliile bine puse la punct, cum e bordul de exemplu.

[ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/81NOlPQw1pL._SL1500_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://hobbydb-production.s3.amazonaws.com/processed_uploads/catalog_item_photo/catalog_item_photo/image/524011/1967_Mercedes-Benz_280SE_Model_Cars_3f62fb2a-4c3b-4a05-a011-49edaa85c54c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/81eZaVh0TdL._SL1500_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



si da, la masini imi plac sa fie cu capota, portiere si ce mai trebuie, separate, sa se poata deschide, nu dintr-o bucata.

[ https://hobbydb-production.s3.amazonaws.com/processed_uploads/catalog_item_photo/catalog_item_photo/image/524008/1967_Mercedes-Benz_280SE_Model_Cars_d4952e92-7c81-4392-8963-3ab24d8490b4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.picclickimg.com/00/s/NDgwWDY0MA==/z/cE4AAOSwBahVXeoW/$/1967-Mercedes-280-Se-old-Friends-Rusted-Version-_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.picclickimg.com/00/s/NDgwWDY0MA==/z/R-EAAOSweW5VXeoZ/$/1967-Mercedes-280-Se-old-Friends-Rusted-Version-_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.ebayimg.com/00/s/NzY4WDEwMjQ=/z/hxIAAOSwDYdcUetH/$_72.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


iar asta e versiunea curata si neruginita a celei rosii  Posted Image

[ https://www.diecast.org/data/sac_cars/nv183537_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.cdn-docs-ck.com/ck_img/zoom_ck/151673/maisto_1_18_mercedes_benz_190_sl_year_1955_red_318.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dar din pacate pe aceasta nu o am  :(

bun, gata cu offtopicul, ca m-am intins prea mult  Posted Image

Edited by Dany_Darke, 22 March 2019 - 20:26.


#20
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Îți dai seama că astea la 35 de lei de la Deagostini nu sunt într-atât de detaliate. De la distanță arată, dar de-aproape, nu. Îți iau ochii că sunt metalice, dar până la urmă cred că e mai simplu să torni o matriță metalică decât de plastic. La aia de plastic mai trebuie s-o finisezi, aia metalică se toarnă mai bine.

Dacă sar la 50+ la numerele următoare, zic pas. 35 mi se pare preț corect. Adică, cel puțin la cele cu scheme de culoare simple, cum erau japonezele, îți iese vopseaua și dacă ai două mâini stângi, și ai mai multe detalii la kituri decât la ăla deja făcut. A6M Zero, F4U Corsair, Hawker Hurricane și Bf 109 mi-ar mai plăcea din colecția asta, dar pe-astea oricum mi-ar plăcea să le construiesc eu, așa că văd...

Am avut și eu mașini de-astea metalice, ce-i drept nu atât de interesante cum sunt ale tale. Am trecut printr-o fază de curățenie și-am aruncat mai tot. Majoritatea stătuseră și foarte mult timp pe mobilă și adunaseră praf, mai mult de lene să le curăț. Bine, cel puțin ce era făcut de mine, avioane, erau nașpa. Le vopseam cu acuarele. Posted Image
Mașinile cred că sunt foarte dificil de construit. Ai multe părți cromate, clare, plus culori diferite.

Avioanele mari, civile, nu m-au pasionat niciodată. Mi s-a părut mereu că arată toate la fel. Cu excepția unora mai ciudate, gen Concorde, nu prea m-au atras.

Cele din WW1 mi se par fascinante, că zburau piloții în niște chestii de lemn și pânză și trăgeau cu mitralierele unii în alții.

#21
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,838
  • Înscris: 07.06.2014
da, dar abia in ww2 a luat amploare si aviatia militara. ww1 a fost razboi de transee. desi la vremea respectiva aveau si submarine chiar, asa ca aviatia, tancurile, submarinele etc, erau mai mult de razboi psihologic la vremea respectiva, dar nu stiau sa le foloseasca la capacitate. ei inca erau cu atacul direct la om, de aici si razboiul chimic.

abia in ww2 si-au dat seama ca tehnologiile acestea nu erau doar de intimidare, ci erau chiar masini de ucis si asuprire, asa ca s-a schimbat tactica.

dar sa revenim la subiectul nostru, ca iar ne intindem pe offtopic.

machete de avioane de razboi nu am, desi imi plac cum arata, imi place stilul, imi plac ideile din spatele lor, insa nu cat sa pot cumpara. am un prieten ce are elicoptere si avioane de vanatoare. unele chiar mari si ma mai delectez asa uneori.

am facut o cautare si prin magazinele noastre de asa ceva, insa nu prea mi-au placut ce am vazut. asa cum zici si tu, nu prea sunt reusite. la culori nu stiu, nu am cunostinte destule pt a le evalua, insa detalierea lasa de dorit.

daca e sa ma trec si pe alte avioane decat cele comerciale moderne (care la mine sunt de suflet), as face-o totusi pe elicoptere. daca ar fi si functionale, mai ales ca le stiu in detaliu tot mecanismul, cred ca nu as ezita sa cumpar asa ceva. dar sigur ar costa.

acel 0 as vrea sa-l vad. ca si tehnica, acel avion a fost genial. daca vei cumpara machetele, as vrea sa le vad si eu, astept poze de la tine.

#22
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Da, voi face poze. Probabil că voi primi luni coletul, dar daca l-a pus cu livrare sambata, maine.

Între timp...

Attached File  20190321_163441.jpg   239.3K   36 downloads

#23
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostVillefort, on 22 martie 2019 - 00:57, said:

Confunzi masinutele / avioanele cu modelismul.


Rahaturile astea din diverse reviste obscure nu inseamna modelism. Sunt bani aruncati. Am si eu o colectie de cateva sute de masinute de fier (de fapt sunt ale pustiului meu dar ce conteaza) dar asta nu inseamna ca sunt colectionar sau preocupat de modelism. A fi colectionar inseamna a colectiona lucruri de serie limitata sau unicate, nu toate prostiile. Uite mai jos un exemplu de modelism adevarat. Si da iti trebuie bani pentru modelism.

Attached Files


Edited by Clovis, 23 March 2019 - 00:29.


#24
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
La genul ăsta de proiecte problema nu-s banii de materiale, ci de casă. Posted Image

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,392
  • Înscris: 13.01.2011
Of, ce mașinuțe am avut.
Veneau colegii de școală să le vadă, erau uluiți.
Am avut Panhard, apoi, mașina lui Cruela, sau ceva asemănător, multe mașini produse din plastic sau metal, cu detalii minunate, unele foarte delicate, altele cu piese mobile, uși, capote, etc.
Le aducea tata, le cumpăra de la diverși, și erau aduse din occident, bijuterii.
Păcat ca atunci cînd sîntem copilași, nu prețuim astfel de lucruri.

Attached Files



#26
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Ti

View PostClovis, on 23 martie 2019 - 00:26, said:


Tin sa te contrazic, Herpa Wings sunt la zona de modelism, mai ales ca poti recrea un aeroport intreg. Miniatur de la Hamburg au o sectiune de diorama cu modele de la ei.
Modelism faci din orice, cat timp este realist si detaliat.

Edited by connectorxp, 23 March 2019 - 21:41.


#27
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Am reusit si eu sa fac rost de un numar, cand ma intorc in tara voi putea sa il analizez. La 35 lei oricum nu am pretentii.

@Dany_Darke, de ce Frankfurt specific? Era o macheta personalizata de o linie aeriana?

Eu am multe zboruri dar niciodata nu am cumparat machete, chiar am vazut la Ryanair ca au macheta de 737-800 cu 10 euro, pe aia o voi lua daca mai zbor cu ei.

#28
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Am vazut si eu zilele acestea revista dar n-am stiut despre ce este vorba. Aveti fotografii mai detaliate cu un model desfacut? Prin plasticul acela nu mi s-au parut prea grozave dar poate n-am vazut eu bine.

#29
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Am gasit asta pe Facebook, imi pare ca arata bine tare.

Attached File  54525191_2751797998194389_4468817650767626240_o.jpg   89.1K   56 downloads

#30
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostVillefort, on 24 martie 2019 - 00:57, said:

Am gasit asta pe Facebook, imi pare ca arata bine tare.

Attachment 54525191_2751797998194389_4468817650767626240_o.jpg

Astea turnate dintro bucata nu vor avea niciodata precizia si detalierea celor din zeci sau sute de bucati cum ar fi de exemplu de la Trumpeter.

Edited by Kean, 30 March 2019 - 14:29.


#31
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
În sfârșit, am primit și eu macheta. Uitase s-o trimită duduia de la GSP.

Sunt ok pentru cât costă (35 lei), dar nu le-aș considera "replici fidele", doar dacă le privești de la distanță.

Attached File  20190401_165032.jpg   451.52K   25 downloadsAttached File  20190401_165042.jpg   236.17K   23 downloadsAttached File  20190401_165112.jpg   442.04K   21 downloadsAttached File  20190401_165138.jpg   256.31K   24 downloadsAttached File  20190401_165148.jpg   190.3K   26 downloadsAttached File  20190401_165156.jpg   248.65K   24 downloads

View PostKean, on 30 martie 2019 - 14:23, said:

Astea turnate dintro bucata nu vor avea niciodata precizia si detalierea celor din zeci sau sute de bucati cum ar fi de exemplu de la Trumpeter.

Acum depinde și cât de priceput ești să le asamblezi și vopsești. Primele machete vor arăta mai prost decât astea din revistă. Iar alea ieftine pot sta chiar mai prost la detalii.

În altă ordine de idei, am rămas cu aia stricată, cu partea de geam spartă, a uitat să pună colet la schimb duduia și a zis că nu mai are nevoie de ea. Dacă o vrea cineva, dați un PM și o pun la poștă.

Edited by SmurfK, 01 April 2019 - 16:19.


#32
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Astăzi a apărut numărul 2. Știe cineva cum se prezintă?

#33
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
L-am luat eu dar nu cred ca mai repet experienta.

Avionul in sine este metalic si foarte robust, dar toate elementele auxiliare sunt dintr-un pastic extrem de firav.

#34
KonstanT1n

KonstanT1n

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.04.2019
Eu am luat primul nr 2. apoi am gasit online si nr 1, pentru 35 Ron e excelent ce ofera.
Arata bine "Frank"Posted Image Posted Image Posted Image

Attached Files



#35
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004

View PostClovis, on 23 martie 2019 - 00:26, said:

Rahaturile astea din diverse reviste obscure nu inseamna modelism. Sunt bani aruncati. Am si eu o colectie de cateva sute de masinute de fier (de fapt sunt ale pustiului meu dar ce conteaza) dar asta nu inseamna ca sunt colectionar sau preocupat de modelism. A fi colectionar inseamna a colectiona lucruri de serie limitata sau unicate, nu toate prostiile. Uite mai jos un exemplu de modelism adevarat. Si da iti trebuie bani pentru modelism.

Posted Image


Muzeul C.F.R.?   :huh:

View Postcrisstonne, on 23 martie 2019 - 00:48, said:

Of, ce mașinuțe am avut.
Veneau colegii de școală să le vadă, erau uluiți.
Am avut Panhard, apoi, mașina lui Cruela, sau ceva asemănător, multe mașini produse din plastic sau metal, cu detalii minunate, unele foarte delicate, altele cu piese mobile, uși, capote, etc.
Le aducea tata, le cumpăra de la diverși, și erau aduse din occident, bijuterii.
Păcat ca atunci cînd sîntem copilași, nu prețuim astfel de lucruri.

Posted Image


Mişto maşini făcea marca asta.
Eu am avut nişte maşinuţe adevărate, dar o parte s-au pierdut. Cred că mai am un sau 2 bune din copilărie.
Aveam şi un "Hot Wheels" din ăla cu "şosea" de plastic şi cerc pe care se rotea maşina la 360 o.

#36
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostClovis, on 23 martie 2019 - 00:26, said:

Rahaturile astea din diverse reviste obscure nu inseamna modelism.

Modelismul adevarat presupune investitii colosale. Eu personal prefer sa fac alte lucruri cu acei bani si mai ales cu spatiul pe care l-ar ocupa in casa machetele respective.

Pentru cineva care vrea pur si simplu niste jucarii asemanatoare cu masinariile reale sunt destul de bine facute.

View PostClovis, on 23 martie 2019 - 00:26, said:

Sunt bani aruncati.

Cunosc o gramada de oameni care fumeaza intr-o singura luna banii pentru o colectie de genul celei despre care vorbim aici.

Edited by razor01, 14 April 2019 - 18:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate