Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Colecția "Avioane din cel de-al Doilea Război Mondial" - GSP + Deagostini

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
https://www.gsp.ro/g...are-562349.html

Ați început să luați avioanele din colecție? Pare interesantă seria, mai ales că-mi plac cele japoneze.

Am avut ghinion cu primul număr, al meu Spitfire a avut cupola spartă, am observat acasă, dar am vorbit cu GSP, au fost drăguți și-mi trimit altul. N-am deschis cutia, așa că n-am apucat să-l studiez mai bine, dar arată binișor, detalii suficiente, părțile de plastic par cam urâțele, nu par a fi în culorile corecte.

Cred că voi sări peste câteva numere totuși, pentru că vreau să mă reapuc să construiesc. E mai interesant când le faci cu mâna ta, decât când înfigi o roată și-o elice și-i gata, cu toate că nu ies atât de bine (cel puțin în cazul meu).

Edited by SmurfK, 21 March 2019 - 21:20.


#2
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Cati ani ai?

#3
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Suficienți... Posted Image

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
popa - pasiunile sunt indiferent de varsta. si mie imi plac machetele de exemplu. din pacate nu am resursele financiare pt a cumpara sa le construiesc eu, astfel ca nu ma ating de acelea, insa am alte cateva de colectie, cumparate.

unele sunt de suflet, altele doar din pasiune. daca nu esti in bransa, sigur nu ai sa intelegi ideea. te asigur ca nu e vreo copilarie.

dar nici nu trebuie sa blamezi pe careva pt asta

#5
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Eu am început să resimt conectarea, așa că încerc să găsesc modalități să mă deconectez. Petrec mult timp în fața calculatorului, la telefon, așa, ceva să mă țină ocupat și să mă relaxeze.
Dar da, e un hobby scumpuț. Când eram copil, erau chiar ieftine kiturile, inclusiv vopsele și adezivi. Acum sunt prețurile mult mai mari, dar și calitatea e superioară, mult mai multe detalii acum, presupun că și produsele adiacente sunt mai bune.

E o chestie care poate fi copilăroasă sau vastă, depinde cum o abordezi. Că poți lua un kit, îl poți asambla, îi trântești decalurile și aia e, sau poți citi cărți întregi despre acel subiect, piloți, scheme de culoare, perioada istorică, să înțelegi istoria fiecărei părți, ce reprezintă și de ce e așa, eventual să identifici și să corectezi anumite erori ale kitului, încercând să reproduci când mai fidel acel model.

#6
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View PostPopaXXX, on 21 martie 2019 - 21:56, said:

Cati ani ai?

Confunzi masinutele / avioanele cu modelismul.

@Op faina colectia, am sa rog pe cineva sa imi ia primul numar din tara. Zilele trecut a mai aparut o colectie de test (cluj iasi pitesti) cu machete, de la Hachette. Primul numar era o Dacie 1300 la 1:24. 50 lei. Din pacate nu am reusit sa o iau.
Poti sa imi zici pretul, te rog? Nu gasesc niciunde

Edited by Villefort, 22 March 2019 - 01:01.


#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,288
  • Înscris: 13.01.2011
Înainte de '89, mult înainte, se găseau niște seturi de asamblat, absolut superbe.
Nu știu ce se mai face azi, dar atunci, în trecut, eram fascinat.
Le făceam cu tata, apoi am ajuns să le fac singur, sau cu fratele meu.
Avioane de linie, elicoptere, avioane mici.
Dar ce detalii aveau !
Îmi amintesc și mirosul lipiciului.
Aveau și vopsea, unele aeromodele, abțibilduri, etc.
Erau foarte calitative, cu detalii reproduse la scară, cu multe piese, migălos de asamblat, o bucurie.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
plecand de la postarea lui crisstonne, daca imi permite smurf un offtopic - eu am asa ceva ca si macheta, luat de la mama lui de acasa

[ https://images.okr.ro/serve/auctions.v7/2017/may/24/eaa1892e00c2c586446fcb9be7fc0f1d-1632213-1000_1000_11.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

evident ca nu e foarte detaliat, insa altele sunt chiar super misto de construit, detaliile fiind foarte multe, iar multe detalii trebuie sa le faci si tu

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aCcefNf_zlY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


eu am dat mai mult pe macheta mea acum cativa ani. pe la noi vad ca se invarte pe la un pret chiar ok

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View PostSmurfK, on 21 martie 2019 - 21:19, said:

Pare interesantă seria
Pentru noi o colectie WW II fara IAR-80, n-are haz.

Edited by neagu_laurentiu, 22 March 2019 - 07:08.


#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017

View Postcrisstonne, on 22 martie 2019 - 02:58, said:

Înainte de '89, mult înainte, se găseau niște seturi de asamblat, absolut superbe.
Nu știu ce se mai face azi, dar atunci, în trecut, eram fascinat.
Nu se aduc pentru ca ar costa sute de lei si nimeni nu le-ar lua . Pe un SU-7 am dat 27 lei , cele mici de 8 cm asamblate prin lipirea a maxim 15-20 piese erau 8-15 lei , un TU 154 era 87 lei si de aici incepeau sa creasca dar erau de o complexitate maxima , trebuia sa ai experienta sa asamblezi aeronave de pasageri altfel ramaneai cu un pumn pe piese .

#11
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Tu 114 era mare, Tu144 chiar mai lung!
Nu mai tin minte insa preturile...era inainte de anii 80...

#12
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
@Villefort, e 34,99 de lei primul numar din colectie.

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
dacia costa vreo 4000 lei in total. parca asa calcula. pacat ca nu mai posteaza colegul bonygy, chiar vroiam sa vad ce a mai facut.

se aduna ceva bani in timp pe machetele acestea. chestia e sa ai o sursa sigura de bani pt asta. daca ratezi un numar, greu sa mai capeti piesele lipsa. poate ca de-un surub, o prostie acolo mai gasesti prin alte parti, dar componente ..... doar daca mai trimite separat producatorul, dar chiar si asa ...

#14
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004

View Postcrisstonne, on 22 martie 2019 - 02:58, said:

Înainte de '89, mult înainte, se găseau niște seturi de asamblat, absolut superbe.
Nu știu ce se mai face azi, dar atunci, în trecut, eram fascinat.
Le făceam cu tata, apoi am ajuns să le fac singur, sau cu fratele meu.
Avioane de linie, elicoptere, avioane mici.
Dar ce detalii aveau !
Îmi amintesc și mirosul lipiciului.
Aveau și vopsea, unele aeromodele, abțibilduri, etc.
Erau foarte calitative, cu detalii reproduse la scară, cu multe piese, migălos de asamblat, o bucurie.

Din câte ştiu se mai găsesc.
Am să mai întreb pe unde.

View Postldpe, on 22 martie 2019 - 09:09, said:

Nu se aduc pentru ca ar costa sute de lei si nimeni nu le-ar lua . Pe un SU-7 am dat 27 lei , cele mici de 8 cm asamblate prin lipirea a maxim 15-20 piese erau 8-15 lei , un TU 154 era 87 lei si de aici incepeau sa creasca dar erau de o complexitate maxima , trebuia sa ai experienta sa asamblezi aeronave de pasageri altfel ramaneai cu un pumn pe piese .

Da, sunt şi din alea mai scumpe.
La început de anii '90 am asamblat vreo 2, dar din alea mai mici.

Edited by djl, 22 March 2019 - 14:54.


#15
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
La colecția asta, cu avioane, nu-i cu bucăți. Îți dă câte un avion la fiecare număr. Acum a fost Supermarine Spitfire, săptămâna viitoare e Nakajima Ki-84 Hayate. De momntat la ele ai doar câteva elemente din plastic, elicea, trenul de aterizare, snap-fit, fără lipici sau ceva. Doar că sunt niște replici care nu prea sunt fidele. Sunt erori evidente la culori, iar mai departe n-am apucat să studiez, când îmi vine cel bun și-l pot desface.


Astea cu părți, în reviste, mi se par exagerate, cum a fost tancul T 34-85 și Dacia 1300. La Dacia înțeleg, pentru că e cam greu să găsești machete și e din metal. Oricum, pentru mine e mare scara, chiar n-am loc în casă de tanc 1/16 sau mașină 1/8.
1/72 aviație, mi-ar plăcea WW1, dar e mai complicat, pentru că trebuie să tragi sforile, să dai găuri foarte mici, ceva de genul 0,3mm, trebuiesc scule speciale pentru asta.


Eu mă refer la kituri simple, din plastic, la 20-100 lei, nu la mii de lei cu reviste. E și migală la astea, te poate ține un singur kit ocupat câteva săptămâni sau chiar mai mult, în funcție și de ce tehnici folosești.

Acum m-am apucat de P-51 de la Hobby Boss, dar mai trebuie să iau niște vopsea și adeziv, în rest am cam tot ce-mi trebuie. E destul de bine făcut, dar are câteva nepotriviri pe care nu știu încă cum le voi rezolva, probabil cu kit.


La www.super-hobby.ro au multe produse, dar au prețuri măricele. Eu am comandat pe machete.ro, mai puține produse, mai greu de navigat, dar prețurile puțin mai mici.


La treaba asta, îți iei țeapă la sculele specifice. Pensete, cuttere, planșe de tăiat, wash-uri, pigmenți. Prețurile producătorilor mari, Tamiya, Ammo, Humbrol, Italeri sunt mari, iar de multe ori sunt produse de $2, pe care-și lipesc logo-ul, vândute de zece ori mai scump.

La kituri, producătorii europeni și chinezi iau modele vechi și le reîmpachetează. Ai kituri 1/72 și la 15 lei, de pe la MisterCraft, Plastik, dar calitatea e aceeași cu a ălora vechi. Erau mișto când eram noi copii, dar acum sunt învechite, comparativ cu oferta producătorilor mai mari. Am o artilerie autopropulsată de la Zvezda, 1/72, ISU-152, care are vreo 120 de piese și e snap fit, teoretic n-ai nevoie de lipici. La modelele vechi nu exista un așa grad de precizie. Dacă vroiai multe piese și detalii, trebuia să folosești o scară mai mare, 1/16, 1/35.

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,288
  • Înscris: 13.01.2011
@Dany, frumoasă machetă :peacefingers:
De multe ori am salivat, pe vitrinele birourilor aviatice, unde se vindeau bilete.
Mă uitam lung la machetele alea minunate, cu avioane de linie.
Pe Magheru, mai sînt și acum.

#17
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Postcrisstonne, on 22 martie 2019 - 02:58, said:

Înainte de '89, mult înainte, se găseau niște seturi de asamblat, absolut superbe.
Nu știu ce se mai face azi, dar atunci, în trecut, eram fascinat.
Le făceam cu tata, apoi am ajuns să le fac singur, sau cu fratele meu.
Avioane de linie, elicoptere, avioane mici.
Dar ce detalii aveau !
Îmi amintesc și mirosul lipiciului.
Aveau și vopsea, unele aeromodele, abțibilduri, etc.
Erau foarte calitative, cu detalii reproduse la scară, cu multe piese, migălos de asamblat, o bucurie.
Pfii...cum strângeam bani ca să cumpăr machetele alea din RDG...
La primul avion cumpărat, cred că IL-18, trebuia să lipesc abțibildurile și le-am pus în apă caldă, ele s-au dilatat și nu s-au mai potrivit. Doamne, cât de supărat am fost!
Am avut IL-18, IL-62, IL-28, L-410, Boeing 727, Trident și AN-2 și un elicopter, cred că MI-10.
Trident a fost cel mai scump, 77 de lei. Din păcate, cu timpul au dispărut toate. Ultimul care rămăsese era AN-2.

[ https://i.imgur.com/NYf7Bzg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004

View PostDany_Darke, on 22 martie 2019 - 05:51, said:


Machetele de avioane de la Herpa ajung sa coste peste 140 de euro pe site la Lufthansa si nu sunt mai mari de 1/200. Am cateva la birou si sunt atractia vizitatorilor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate