Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

credit insuficient

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 06.11.2014

 myshyk, on 09 decembrie 2018 - 19:49, said:

Se da urmatorul caz:
Un prieten din Suedia  a venit in vizita in Romania. M-a sunat de pe telefonul cu cartela de Suedia, am stat de vorba, totul ok. Camd am incercat eu sa-l sun, desi am abonament la VDF, parca red15, mi s-a comunicat sec ca am fonduri insuficiente pentru acest apel, desi eram la receptia hotelului in care era cazat. Incercand de pe alt telefon, tot cu abonament VDF,acelasi rezultat.
Ce explicatia ar putea avea o asemenea nasulie? Am inteles ca VDF helper nu mai exista pe forum.


Nu orice numar international e apelabil cu minutele din abonament. Sunt si exceptii. Probabil numarul respectiv era la capitolul "exceptii".

https://www.vodafone.ro/prefixeexcluse

"Prefixe taxate la tarif standard (neincluse in oferte):
Suedia:
4671; 4674; 4675; 4699; 46252; 46254; 46255; 46378; 46649; 46655; 46656; 46673;
46674; 46675; 46676; 46900; 46939; 46944; 46958; 46969"

#20
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 myshyk, on 09 decembrie 2018 - 21:09, said:

Pai asta e abonamentul. Ce sa "activez" la el?Posted Image
"catre retelele fixe" ... sigur il sunai pe telefon fix?

Am zis eu de multa vreme ca abonamentele sunt niste prostii inferioare cartelelor! Iata confirmarea!

#21
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pai prietenul tau are roamingul activ sau poate primi (conform ofertei lui) apeluri in roaming? Am o banuiala ca nu e de la tine (asta daca nu e numar ciuadt).

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,479
  • Înscris: 01.12.2001
A scris in primul mesaj. A fost sunat de prietenul lui venit in Ro de pe nr lui de Suedia.

#23
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 17.11.2012

 myshyk, on 09 decembrie 2018 - 21:09, said:

Pai asta e abonamentul. Ce sa "activez" la el?Posted Image
vdf.JPG
si asta-i situatia  la zi:
vdf2.JPG

Minutele alea internaționale se referă la rețelele alea fixe. Prietenul ăsta al tău a venit cu telefonul fix în vizită în România?

Rușine Vodafone. Digi cum oferă internaționale nelimitat către principalele rețele de telefonie din UE?

Edited by aiulianctin, 09 December 2018 - 22:31.


#24
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,743
  • Înscris: 16.08.2010

 aiulianctin, on 09 decembrie 2018 - 22:30, said:

Minutele alea internaționale se referă la rețelele alea fixe. Prietenul ăsta al tău a venit cu telefonul fix în vizită în România?

Rușine Vodafone. Digi cum oferă internaționale nelimitat către principalele rețele de telefonie din UE?

Cum, cum? Cea mai tare retea? Nu cred...

#25
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 myshyk, on 09 decembrie 2018 - 21:09, said:

Pai asta e abonamentul. Ce sa "activez" la el?Posted Image
vdf.JPG
si asta-i situatia  la zi:
vdf2.JPG
E haios că în prima poză zice că abonamentul include 300 minute internationale (subliniat cu rosu), iar poza a 2-a (cost control) zice că mai ai 400m0s din minute intl!

#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Lasati alea cu fixu´, acolo scrie  clar "400m0s din Min intl abon" , care "fix"?
Prima poza am luat-o dintr-o oferta de pe net, ca mi-a fost lene sa cotrobai dupa contract Era doar de exemplu. Nu-i haios.
@aiulianctin Lasa bre, citeste cu atentie de cateva ori, pana chiar intelegi, nu doar crezi ca ai inteles.
Attached File  vdf 2.JPG   77.5K   24 downloads
Ce-i tot dati cu "fixu´"´? Unde scrie de fix la ce-am inconjurat?

Edited by myshyk, 09 December 2018 - 23:20.


#27
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,427
  • Înscris: 08.02.2011
Ce tot ii trageti cu minute internationale incluse sau nu ? Chiar daca nu ai minute internationale, de sunat tot trebuie sa mearga, pe cost suplimentar,  in cazul de fata nu merge nici asa.  Cat poate fi cel mai mare tarif, parca ala spre telefoane prin satelit, cativa euro pe minut.

#28
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,110
  • Înscris: 29.01.2016

 myshyk, on 09 decembrie 2018 - 21:37, said:

Pai am incercat si de pe alt telefon, cu acelasi rezultat. Si am, cf. mesajului 400 minute intl (international?) nefolosite.
Degeaba le ai, daca in sistem ai acces doar National. Tu le ai, dar nu le poti folosi. Daca ai My Vdf (si vad ca ai), incearca sa vezi de acolo ce tip de acces ai. Iti trebuie acces de tip International activat.
Daca ai deja acces International, nu e de la tine, e de la el problema.

Tipul de acces se vede pe prima pagina in My Vdf. Trebuie sa ai asa (ignora sectiunea de roaming) :

Attached Files


Edited by Magicwisewolf, 10 December 2018 - 09:16.


#29
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Attached File  VDF azi.JPG   27.74K   21 downloads
Asa arata. Deci,....

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,479
  • Înscris: 01.12.2001
Atatea discutii .
Incearca de pe Orange, Dogi sau Telekom. Nu ai vreun coleg?

#31
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 dorin_2k, on 09 decembrie 2018 - 22:23, said:

A scris in primul mesaj. A fost sunat de prietenul lui venit in Ro de pe nr lui de Suedia.


Eu am inteles-o (suedezul l-a sunat, dar el nu-l poate suna pe suedez, nici de pe un al numar, din pacate tot vodafone). Ma gandesc ca suedezul nu aiba el probleme, in sensul sa aiba respinse apelurile de primire in roaming (stiu ca pare ciudat cand pleci in UE, dar e o practica a celor din zona granitelor). Ce ma defaseaza e ca ii spune colegului nostru ca nu are credit (pe abonament Red...).

#32
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
doar cei de la vodafone te pot ajuta(undeva e o hiba in sistem)

#33
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007

 Pololica, on 11 decembrie 2018 - 10:34, said:



Eu am inteles-o (suedezul l-a sunat, dar el nu-l poate suna pe suedez, nici de pe un al numar, din pacate tot vodafone). Ma gandesc ca suedezul nu aiba el probleme, in sensul sa aiba respinse apelurile de primire in roaming (stiu ca pare ciudat cand pleci in UE, dar e o practica a celor din zona granitelor). Ce ma defaseaza e ca ii spune colegului nostru ca nu are credit (pe abonament Red...).

E posibil ca pur si simplu sa fie alocat din retea un prompt gresit pentru acel caz particular de eroare.
Daca reteaua partenera ii respinge apelurile, trimite si un mesaj specific de eroare. Daca se doreste, pentru acel mesaj, reteaua care il preia (in acest caz Voda), poate pune un mesaj vocal pentru cel care a initiat apelul. Daca respectivul mesaj nu e cel potrivit cu tipul de eroare, apar confuzii :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate