Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Amigdalectomie - extirparea amigdalelor - anestezie locala ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,773
  • Înscris: 09.05.2005
Mai bine cere o părere la alt medic, vezi dacă e cazul de amigdalectomie... poate te scapă de problemă o criptoliză amigdaliană cu laser.

P.S. Oricum forumul nu e locul pentru sfaturi medicale, tratamentul și simptomele diferă de la caz la caz.

Edited by LensFlare, 11 August 2018 - 10:24.


#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,210
  • Înscris: 22.05.2003
Ca o idee, avem in copilarie infectii repetate ce se soldau cu amigdalita.
Operatia dempolipi a ajutat putin.
Ceea ce a rezolvat definitiv problema a fost operatia de deviatie de sept.

Mancam o inghetata si faceam amigdalita si temperatura.
Era jale.

Acum mananc inghetata cu galeata si alerg, ca altfel se pune pe fund...

#21
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ar trebui si eu sa fac operatie pentru deviatie de sept, dar mi-e groaza. Si fara anestezie generala nici nu ma gandesc.

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003

 Ion_de_la_Raion, on 11 august 2018 - 00:01, said:

Speri ca infectia sa fie localizata, de ce sa mearga la plamani ? Daca extragi o masea infectata, automat infectie trebuie sa mearga undeva ? O poti extirpa odata cu organul infectat.
Pai vezi rolul amigdalelor...

#23
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si ce sa faca acum, daca s-au inbolnavit si nu-si mai indeplinesc rolul, in schimb sint un focar de infectie ? Sa le lase acolo ?

#24
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Si eu am auzit povestea cu dusul la plamani. Aveam amigdalita la fiecare 3 saptamani si de cand am scos amigdalele, nu am mai avut nici macar o infectie, doar "rosu in gat" ocazional.

Doctorul mi-a spus ca depinde de persoana. Sunt care au amigdale mai bune si care au amigdale mai putin bune, iar la aia cu amigdale mai putin bune este indicat sa fie scoase.

#25
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 07.01.2009
Daca doctorul a hotarat sa le scoti, atunci nu mai sta pe ganduri. Complicatiile sunt periculoase.
Inainte, la aceasta operatie, nu exista anestezie generala. Deci acum ai un mare avantaj.

Atentie, urmeaza detalii care va pot afecta emotional...Posted Image

Acum aproximativ 35 de ani, parintii mei impreuna cu doctorul au hotarat sa scoatem si amigdalele si polipii in acelasi timp.
Si acum imi aduc aminte ca m-au legat de scaun, au bagat in gura o seringa cu anestezic cu un ac de vreo 15 cm, mi-au injectat in amigdale anestezicul si dupa vreo 5 minute au luat o foarfeca lunga speciala si au inceput sa taie amigdalele. Ce era taiat era luat cu o pensa si aruncat.
Inainte de amigdalectomie, mi-au scos polipii. Cu un fel de cleste au apucat de ceva din cerul gurii, de pe fiecare parte, si au tras.
Imi aduc aminte ca sangele curgea non-stop si ca vreo 3 zile nu puteam nici sa vorbesc.
Partea frumoasa e ca, dupa asta, mancam inghetata la discretie fara nici un fel de probleme.

#26
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 titacodita, on 11 august 2018 - 16:44, said:

Daca doctorul a hotarat sa le scoti, atunci nu mai sta pe ganduri. Complicatiile sunt periculoase.
Inainte, la aceasta operatie, nu exista anestezie generala. Deci acum ai un mare avantaj.
Cat de inainte ? Maica-mea si le-a scos in 1951 si era.

 titacodita, on 11 august 2018 - 16:44, said:

Acum aproximativ 35 de ani, parintii mei impreuna cu doctorul au hotarat sa scoatem si amigdalele si polipii in acelasi timp.
Si acum imi aduc aminte ca m-au legat de scaun, au bagat in gura o seringa cu anestezic cu un ac de vreo 15 cm, mi-au injectat in amigdale anestezicul si dupa vreo 5 minute au luat o foarfeca lunga speciala si au inceput sa taie amigdalele. Ce era taiat era luat cu o pensa si aruncat.
Inainte de amigdalectomie, mi-au scos polipii. Cu un fel de cleste au apucat de ceva din cerul gurii, de pe fiecare parte, si au tras.
Imi aduc aminte ca sangele curgea non-stop si ca vreo 3 zile nu puteam nici sa vorbesc.
Partea frumoasa e ca, dupa asta, mancam inghetata la discretie fara nici un fel de probleme.
Asta-i tortura.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003

 Ion_de_la_Raion, on 11 august 2018 - 14:40, said:

Si ce sa faca acum, daca s-au inbolnavit si nu-si mai indeplinesc rolul, in schimb sint un focar de infectie ? Sa le lase acolo ?
In situatii extreme da se scot, nu ai ce face dar daca nu e absolut necesar si se pot face alte interventii sau tratamente e mai bine sa fie lasate.

Edited by andreic, 11 August 2018 - 23:06.


#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Aia da.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate