Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Sfat achiziționare auto, buget in jur de 5000 de euro!

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
AlexandruAlex99

AlexandruAlex99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.07.2018
Bună. Menționez ca sunt începător in ale condusului, tocmai ce am trecut cu brio examenul practic. Vreau un sfat in legătura cu achiziția unei masini, berlina obligatoriu. In ciuda vârstei mele nu ma dau in vânt după viteza sau după impresionat fete și alte cocălărisme de genul asta. Caut doar o mașina cu un motor fiabil(1.9, 2.0)  cu 140-170 de cai și care sa mi fie plăcută ochiului, sa ma simt ca acasă in ea. Ma interesează in intervalul 2006-2008, din ce am căutat eu ma atrag modelele VW Passat, Audi A6 și BMW seria 320d, dar aștept și alte păreri, poate am omis vreun model. In legătura cu diesel sau benzina, aștept părerile voastre pro și contra fiecăreia. Mașina o voi folosi in mare parte in oraș, odată pe luna voi face un drum pitesti-tg mures dus întors. Va mulțumesc și aștept orice mic sfat!

Edited by AlexandruAlex99, 18 July 2018 - 00:16.


#2
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,915
  • Înscris: 27.04.2010
In bugetul asta nu cred sa gasesti ceea ce vrei tu.
Poate vreo Skoda Octavia 2 ... si nici aia cu km prea putini.
Pentru oras (si nu numai) ia benzinara, eventual ii pui un gpl pe ea, ca sa iesi la sub jumatate cu pretul carburantului (fata de benzina sau motorina).

Edited by shymano, 18 July 2018 - 00:37.


#3
lacoste

lacoste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 18.05.2008
Recomand un model cu motorizare euro 5, preferabil an cat mai recent.
Un model foarte reusit pe care ti-l recomand este acesta, avand un consum mic in oras si pachet complet, spatiu, confort, fiabilitate.

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Banuiesc ca vrei sa pui masina pe tata/mama ca altfel la " vechimea " ta o sa te rupa la buzunar asigurarea !
Din pacate clar nu te pricepi a masini si vrei exact ce nu e recomandat , adica o pravalitura de VW vechi cu km foarte multi si masini deloc fiabile , doar ca sigla o vede tot cocalarul de care pomenesti ca nu vrei sa fii !
La bugetul tau de auteritate te uiti la cu totul alte marci de masini !
Refa textul ca sunt cam multe contradictii in OP !

#5
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 18.07.2016
"In ciuda vârstei mele nu ma dau in vânt după viteza sau după impresionat fete și alte cocălărisme de genul asta...cu 140-170 de cai și care sa mi fie plăcută ochiului, sa ma simt ca acasă in ea. Ma interesează in intervalul 2006-2008, din ce am căutat eu ma atrag modelele VW Passat, Audi A6 și BMW seria 320d ". Dap..exact asta sa iti iei cu 5000 de euro, in stare buna.

#6
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postlacoste, on 18 iulie 2018 - 03:55, said:

Recomand un model cu motorizare euro 5, preferabil an cat mai recent.
Un model foarte reusit pe care ti-l recomand este acesta, avand un consum mic in oras si pachet complet, spatiu, confort, fiabilitate.

S-a mutat bursa auto pe aici, cumva?

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View PostTaxon, on 18 iulie 2018 - 07:23, said:


S-a mutat bursa auto pe aici, cumva?
exista o bursa auto pe forum?

#8
lacoste

lacoste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 18.05.2008

View PostTaxon, on 18 iulie 2018 - 07:23, said:


S-a mutat bursa auto pe aici, cumva?
Adica zici ca aia e masina mea pe care o recomand? Not...
Doar mi se pare o masina care nu a fost luata in calcul, dar foarte reusita, sunt si eu posesor de Laguna.

#9
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostAlexandruAlex99, on 17 iulie 2018 - 23:46, said:

Bună. Menționez ca sunt începător in ale condusului, tocmai ce am trecut cu brio examenul practic. Vreau un sfat in legătura cu achiziția unei masini, berlina obligatoriu. In ciuda vârstei mele nu ma dau in vânt după viteza sau după impresionat fete și alte cocălărisme de genul asta. Caut doar o mașina cu un motor fiabil(1.9, 2.0)  cu 140-170 de cai și care sa mi fie plăcută ochiului, sa ma simt ca acasă in ea. Ma interesează in intervalul 2006-2008, din ce am căutat eu ma atrag modelele VW Passat, Audi A6 și BMW seria 320d, dar aștept și alte păreri, poate am omis vreun model. In legătura cu diesel sau benzina, aștept părerile voastre pro și contra fiecăreia. Mașina o voi folosi in mare parte in oraș, odată pe luna voi face un drum pitesti-tg mures dus întors. Va mulțumesc și aștept orice mic sfat!

incepator, vrea masina de maxim 5000 euro, dar sa fie neaparat bmw, audi sau vw, bineinteles cu motor puternic.
asta e reteta ptr a cumpara o rabla pe roti si eventual a ajunge cu ea in copaci.

daca tot esti incepator si n-ai bani (ca aia 5000 euro nu sunt bani de masina, nici macar un Logan nou chel nu iei cu banii aia), mai bine orienteaza-te catre ceva masini mai ieftine dar intretinute: logan, polo, golf, Ford focus, Fabia, etc.

daca arati bine si ai p**a mare, gagicile o sa sara pe tine indiferent ce masina ai.

Edited by rex, 18 July 2018 - 16:46.


#10
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Daca tot e offtopic, cred ca alea care vor sa din aia care sa arate bine si sa aiba p…a mare, vor si masina ful da ful. Desteptele se multumesc cu ... p**a mare

#11
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Voiam sa-i recomand masina unei cunostinte cu 40k km reali la 5k, dar nu prea e A6 :))  si pun pariu ca A6 ala nu e <2005, bani la care ai lua una tipla, ci cea mai ieftina din 2008. Toti rromii care aduc gioarse din italia si franta din ce credeti ca traiesc? Sau doreii care habar n-au de mecanica, dar ajung sa lucreze in service-uri ca nu sunt buni sa tina mistria?

#12
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostAlexandruAlex99, on 17 iulie 2018 - 23:46, said:

In ciuda vârstei mele nu ma dau in vânt după viteza sau după impresionat fete și alte cocălărisme de genul asta. Caut doar o mașina cu un motor fiabil(1.9, 2.0)  cu 140-170 de cai și care sa mi fie plăcută ochiului, sa ma simt ca acasă in ea. Ma interesează in intervalul 2006-2008, din ce am căutat eu ma atrag modelele VW Passat, Audi A6 și BMW seria 320d,

Foarte bine gandit, mai bine sa nu-ti iei imediat Maseratti sau Bentley. BMW si Audi sunt ideale pt un tanar modest. Nu te lua dupa invidiosii de mai sus. De 5000 de euro, ai sa gasesti masini aproape noi, full optionals, si cu putini km.

Bafta.

#13
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View PostPaz, on 19 iulie 2018 - 07:03, said:



Foarte bine gandit, mai bine sa nu-ti iei imediat Maseratti sau Bentley. BMW si Audi sunt ideale pt un tanar modest. Nu te lua dupa invidiosii de mai sus. De 5000 de euro, ai sa gasesti masini aproape noi, full optionals, si cu putini km.

Bafta.
Dar ce, ai văzut tineri să viseze de Dacii. Cât ești tânăr trebuie să-ți urmezi visele. Și găsești BMW decent cam pe la 6000, ce-i drept cu mulți km. Sau mai mergi înapoi cu modelul la e46, din alea poți lua și cu 3-4000.

Edited by blotunga, 19 July 2018 - 13:03.


#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu cunosc studenti care-si duc prietena la o pizza cu o Vespa veche, iarna la 5°. Si nu in Romania, ci in bogata Italia. Si cand ii imprumuta ta'su Renault Clio, sunt in al 9-lea cer.

Si nu-si pun problema de cocalarisme.

Aia ce sunt ? Morti fara vise ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate