Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Avem nevoie de moneda de 1 leu în locul bancnotei cu aceeași cupiură

* * * - - 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
45 răspunsuri în acest subiect

#1
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.991
  • Înscris: 21.08.2008
Acum aproape 15 ani, pe 1 iulie 2005, Banca Națională a României a introdus cel de-al patrulea leu, înlocuind 10.000 de lei vechi cu 1 leu nou și emițând un set nou de cupiuri:

Monede:
- 1 ban,
- 5 bani,
- 10 bani,
- 50 de bani,

Bancnote:
- 1 leu,
- 5 lei,
- 10 lei,
- 50 de lei,
- 100 de lei,
- 500 de lei,

În 2006 a fost lansată și bancnota de 200 de lei.

Între timp nu au mai fost lansate alte bancnote sau monede, considerându-se că sunt suficiente cupiurile aflate în uz.

Așa cum observam și în alte fire de discuție (postări de acum vreo 8 ani), valutele vecinilor noștri conțin și cupiurile de 2 unități și de 20 de unități, acestea ar minimiza numărul de monede și/sau bancnote folosite la o plată, și ar face mai mic necesarul de bancnote din unitatea imediat inferioară (adică de 1 unitate, respectiv de 10 unități).

Dar subiectul acestui fir de discuție era altul.

Bancnotele sunt mai scump de produs și, chiar și de polimer fiind, au o uzură mai mare decât monedele.
De aceea cred că ar fi mai avantajos pentru BNR să emită monede de 1 leu, în locul bancnotelor de această valoare, pentru că:
- tocmai această cupiură prezintă cea mai mare uzură, de aceea majoritatea bancnotele scoase anual din circulație sunt cele de 1 leu,
- în piață nu există prea multe monede, (două cupiuri, cele de 1 ban și 5 bani sunt desuete),
- monedele de 50 de bani sunt greu de găsit atunci când ai nevoie de un coș pentru supermarket (și nici comercianții nu au mai pus în circulație jetoane), prin urmare o monedă de 1 leu cu un diametru apropiat de cel al celei de 50 de bani ar face mai ușoară găsirea unei monede pentru cărucior,
- consecință a mențiunii de mai sus, introducerea unei monede de 2 lei împreună cu cea de 1 leu ar face mai mic cu o treime numărul monedelor aflate în circulație (adică 3 lei vor fi plătibili cu doar două monezi, 2 lei + 1 leu, în locul a 3 monezi de un leu).
- până acum am avut monede comemorative doar de 50 de bani. Odată cu introducerea unei monede de 1 leu (și eventual a celei de 2 lei) s-ar putea realiza mai multe monede comemorative în tiraje mai generoase decât până acum, adică tot necesarul de monede de 1 leu (sau 2 lei) aferent unui an ar putea să fie emis cu designul monedei comemorative,
- pentru a facilita recunoașterea acestora, monedele de 1 leu ar trebui să aibă o față comună (conținând valoarea nominală și însemnul țării) și o față necomună, cea comemorativă,
- ar putea fi testate noi modalități de toning (generare de culori) pentru noile monede de 1 leu, pentru a face mai dificilă contrafacerea acestora (spre exemplu monedele de 1 leu ar putea avea nuanțe de verde, pentru a aminti de actuala bancnotă de 1 leu),
- ar putea fi testate monede placate cu două tipuri de aliaj, sau monede bimetalice (deși acestea sunt ușor de demontat).

Editat de Koal, 17 iulie 2018 - 17:39.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.899
  • Înscris: 25.01.2007
Fix monede imi lipseau din buzunar.

#3
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.641
  • Înscris: 05.07.2018
Daca ma duc la chiosc pot sa-mi cumpar o guma cu 1 ban? Monedele alea sunt de forma ca sa fie, nu are niciun rol. Pana si hartia de 1 leu nu mai ai ce sa mai faci cu ea inafara de o paine nu mai poti cumpara nimic. 10 Lei - e ca un leu pentru mine. Orice produs 4-5 Ron :D nu 4-5 bani 40 50 de bani deci cum facem? :D

Editat de hwplanet, 17 iulie 2018 - 17:48.


#4
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.264
  • Înscris: 24.01.2008
Nu vad vreun motiv pt care as vrea sa am "fier" in buzunar, in loc de "hartie".  De sila "fierului", nici nu iau ce-i sub 50 de bani, rest.  Si pe-alea le iau pt carucioare, mai mult.
Din partea mea, ar fi preferabil sa inlocuiasca si actualele monede cu bancnote.

Editat de Barboso, 17 iulie 2018 - 17:49.


#5
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.415
  • Înscris: 05.10.2015
Eh buzunar,... Pacat ca nu mai exista acele sticle de lapte cu gura larga in care se colectau monezile de 5 lei....

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.151
  • Înscris: 10.07.2013
Fișier atașat  1-leu-1876.jpg   133,63K   30 download-uri

Cel mai bine ar fi ca leul sa fie placat cu argint.Posted Image

Editat de xmanyacs77, 17 iulie 2018 - 17:49.


#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.806
  • Înscris: 04.01.2015
Moneda metalica e mai scumpa si nu isi face valoarea (a se vedea monedele de 1 si 5 bani). Intradevar, durata de viata este mult mai mare decat la bancnota, dar aici intervine o problema psihologica: actualmente, moneda (metalica) este subunitara (si cred ca e de vreo 20 de ani asa). In subconstient s-a creat ideea ca bancnota e mai valoroasa decat moneda (bancnota de 1 leu raportata la moneda de 50 de bani, de exemplu). Tentatia de a da mai intai monedele este mai mare decat bancnotele, deci s-ar crea, indirect, o inflatie de lei, deci s-ar scumpi (din cauza perceptiei).

Sa stii ca e destul de greu sa ceri metal si sa-l imprimi, decat o bancnota (proces tehnologic).

#8
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

ar fi preferabil sa inlocuiasca si actualele monede cu bancnote.

Imi imaginez o bancnota de 1 ban 5 bani 10 bani o sa merg cu pusculita sa-i dau la vanzatoare 1000 de bancnote de 1 ban sa-mi iau o paine.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.778
  • Înscris: 07.02.2003

View Posthwplanet, on 17 iulie 2018 - 17:46, said:

Daca ma duc la chiosc pot sa-mi cumpar o guma cu 1 ban? Monedele alea sunt de forma ca sa fie, nu are niciun rol. Pana si hartia de 1 leu nu mai ai ce sa mai faci cu ea inafara de o paine nu mai poti cumpara nimic.
Copiilor le plac alea de 1 leu, isi cumpara inghehata cu ele :)

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.533
  • Înscris: 19.04.2009
Doamne feri voi cred ca nu stiti cum ii sa stati prin tari unde se lucreaza uzual cu mnede de-ti suna tinicheaua in cap :lol:

#11
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.439
  • Înscris: 15.07.2008

View Postxmanyacs77, on 17 iulie 2018 - 17:49, said:

Attachment 1-leu-1876.jpg

Cel mai bine ar fi ca leul sa fie placat cu argint.Posted Image
Nu vrei sa scrie si la fel pe el? (Nihil Sine Deo ) ca o sa faca ateii criza cand o primi monede din astea rest la supermarket Posted Image

Editat de stlk, 17 iulie 2018 - 17:55.


#12
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.264
  • Înscris: 24.01.2008

View Posthwplanet, on 17 iulie 2018 - 17:51, said:

Imi imaginez o bancnota de 1 ban 5 bani 10 bani o sa merg cu pusculita sa-i dau la vanzatoare 1000 de bancnote de 1 ban sa-mi iau o paine.
Le iei sau le lasi pe tejghea, e optiunea ta.  Acum ce faci, mergi cu saculetul de monede de-un ban ?
Oricum, facand abstractie de valoare, teancul de bancnote e mai usor / comod de transportat / numarat decat pumnul de monede.

#13
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.701
  • Înscris: 04.06.2007

View PostKoal, on 17 iulie 2018 - 17:36, said:

Acum aproape 15 ani, pe 1 iulie 2005, Banca Națională a României a introdus cel de-al patrulea leu, înlocuind 10.000 de lei vechi cu 1 leu nou și emițând un set nou de cupiuri:

Monede:
- 1 ban,
- 5 bani,
- 10 bani,
- 50 de bani,

Bancnote:
- 1 leu,
- 5 lei,
- 10 lei,
- 50 de lei,
- 100 de lei,
- 500 de lei,

În 2006 a fost lansată și bancnota de 200 de lei.

Între timp nu au mai fost lansate alte bancnote sau monede, considerându-se că sunt suficiente cupiurile aflate în uz.

Așa cum observam și în alte fire de discuție (postări de acum vreo 8 ani), valutele vecinilor noștri conțin și cupiurile de 2 unități și de 20 de unități, acestea ar minimiza numărul de monede și/sau bancnote folosite la o plată, și ar face mai mic necesarul de bancnote din unitatea imediat inferioară (adică de 1 unitate, respectiv de 10 unități).

Dar subiectul acestui fir de discuție era altul.

Bancnotele sunt mai scump de produs și, chiar și de polimer fiind, au o uzură mai mare decât monedele.
De aceea cred că ar fi mai avantajos pentru BNR să emită monede de 1 leu, în locul bancnotelor de această valoare, pentru că:
- tocmai această cupiură prezintă cea mai mare uzură, de aceea majoritatea bancnotele scoase anual din circulație sunt cele de 1 leu,
- în piață nu există prea multe monede, (două cupiuri, cele de 1 ban și 5 bani sunt desuete),
- monedele de 50 de bani sunt greu de găsit atunci când ai nevoie de un coș pentru supermarket (și nici comercianții nu au mai pus în circulație jetoane), prin urmare o monedă de 1 leu cu un diametru apropiat de cel al celei de 50 de bani ar face mai ușoară găsirea unei monede pentru cărucior,
- consecință a mențiunii de mai sus, introducerea unei monede de 2 lei împreună cu cea de 1 leu ar face mai mic cu o treime numărul monedelor aflate în circulație (adică 3 lei vor fi plătibili cu doar două monezi, 2 lei + 1 leu, în locul a 3 monezi de un leu).
- până acum am avut monede comemorative doar de 50 de bani. Odată cu introducerea unei monede de 1 leu (și eventual a celei de 2 lei) s-ar putea realiza mai multe monede comemorative în tiraje mai generoase decât până acum, adică tot necesarul de monede de 1 leu (sau 2 lei) aferent unui an ar putea să fie emis cu designul monedei comemorative,
- pentru a facilita recunoașterea acestora, monedele de 1 leu ar trebui să aibă o față comună (conținând valoarea nominală și însemnul țării) și o față necomună, cea comemorativă,
- ar putea fi testate noi modalități de toning (generare de culori) pentru noile monede de 1 leu, pentru a face mai dificilă contrafacerea acestora (spre exemplu monedele de 1 leu ar putea avea nuanțe de verde, pentru a aminti de actuala bancnotă de 1 leu),
- ar putea fi testate monede placate cu două tipuri de aliaj, sau monede bimetalice (deși acestea sunt ușor de demontat).
Jetoane gasesti la Kaufland, costa in jur de 3 lei si se foloseste si ca breloc. Se potrivec la oricare alte carucioare de la orice supermarket.

#14
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Le iei sau le lasi pe tejghea, e optiunea ta.  Acum ce faci, mergi cu saculetul de monede de-un ban ?
Oricum, facand abstractie de valoare, teancul de bancnote e mai usor / comod de transportat / numarat decat pumnul de monede.

Ok. Deci sa spunem ca daca eu nu iau aia 1 ban si mai sunt altii ca mine care nu-i ia, atunci care-i rostul lor? Sa exista decat bancnote si atat...

Eu doar incercam sa fac o mica gluma eu unul serios vorbesc nici nu stiu daca exista moneda de 1 ban stiu decat de 10 bani ca exista si de 5 bani Posted Image

10 bani - 0,1 Leu - adica iti trebuie 10 monezi ca sa ai si tu 1 leu.
50 de bani - 2 monezi ca sa ai 1 leu
5 bani - 20 de monezi ca sa ai si tu 1 leu

Raman la ideea ca sunt de forma nu e ca si cum ai cumpara ceva doar le ti ca amintire. Mai multa agitatie pentru moneda aia de 5 bani.. ce drak

Editat de hwplanet, 17 iulie 2018 - 18:01.


#15
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.729
  • Înscris: 16.11.2017

View Posthwplanet, on 17 iulie 2018 - 17:57, said:

atunci care-i rostul lor?
Sa inchida contabilitatea produselor care costa "doar" xyz,99

#16
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Sa inchida contabilitatea produselor care costa "doar" xyz,99

Da. Pune minunatul pret de 1,999 RON. pe bune? Nu e ca si cum ar costa 2000, costa 1,999 domle'. Asa sigur cumperi produsul daca punea pret fix 2000 nu l-ai mai cumpara.

Editat de hwplanet, 17 iulie 2018 - 18:04.


#17
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.415
  • Înscris: 05.10.2015
Af fi benefic totusi. N-ar mai sta copii atat  la tablete smart-uri,.... Sa vezi cum ar reinvia "cap si pajura", "la prete", "la linie",....

View Posthwplanet, on 17 iulie 2018 - 17:57, said:

Ok. Deci sa spunem ca daca eu nu iau aia 1 ban si mai sunt altii ca mine care nu-i ia, atunci care-i rostul lor? Sa exista decat bancnote si atat...

Eu doar incercam sa fac o mica gluma eu unul serios vorbesc nici nu stiu daca exista moneda de 1 ban stiu decat de 10 bani ca exista si de 5 bani Posted Image

10 bani - 0,1 Leu - adica iti trebuie 10 monezi ca sa ai si tu 1 leu.
50 de bani - 2 monezi ca sa ai 1 leu
5 bani - 20 de monezi ca sa ai si tu 1 leu

Raman la ideea ca sunt de forma nu e ca si cum ai cumpara ceva doar le ti ca amintire. Mai multa agitatie pentru moneda aia de 5 bani.. ce drak
Moamaaaaa, ce glumet esti. Era sa ma prapadesc, sa mor de ras. Noroc ca am citit doar jumatate si "decat" m-am inecat de ras putin.

#18
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.641
  • Înscris: 05.07.2018
Mai exista maniaci care nu iti da produsul daca nu ai 10 bani sau 5 bani ? Posted Image

Editat de hwplanet, 17 iulie 2018 - 18:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate