Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Avem nevoie de moneda de 1 leu în locul bancnotei cu aceeași cupiură

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Acum aproape 15 ani, pe 1 iulie 2005, Banca Națională a României a introdus cel de-al patrulea leu, înlocuind 10.000 de lei vechi cu 1 leu nou și emițând un set nou de cupiuri:

Monede:
- 1 ban,
- 5 bani,
- 10 bani,
- 50 de bani,

Bancnote:
- 1 leu,
- 5 lei,
- 10 lei,
- 50 de lei,
- 100 de lei,
- 500 de lei,

În 2006 a fost lansată și bancnota de 200 de lei.

Între timp nu au mai fost lansate alte bancnote sau monede, considerându-se că sunt suficiente cupiurile aflate în uz.

Așa cum observam și în alte fire de discuție (postări de acum vreo 8 ani), valutele vecinilor noștri conțin și cupiurile de 2 unități și de 20 de unități, acestea ar minimiza numărul de monede și/sau bancnote folosite la o plată, și ar face mai mic necesarul de bancnote din unitatea imediat inferioară (adică de 1 unitate, respectiv de 10 unități).

Dar subiectul acestui fir de discuție era altul.

Bancnotele sunt mai scump de produs și, chiar și de polimer fiind, au o uzură mai mare decât monedele.
De aceea cred că ar fi mai avantajos pentru BNR să emită monede de 1 leu, în locul bancnotelor de această valoare, pentru că:
- tocmai această cupiură prezintă cea mai mare uzură, de aceea majoritatea bancnotele scoase anual din circulație sunt cele de 1 leu,
- în piață nu există prea multe monede, (două cupiuri, cele de 1 ban și 5 bani sunt desuete),
- monedele de 50 de bani sunt greu de găsit atunci când ai nevoie de un coș pentru supermarket (și nici comercianții nu au mai pus în circulație jetoane), prin urmare o monedă de 1 leu cu un diametru apropiat de cel al celei de 50 de bani ar face mai ușoară găsirea unei monede pentru cărucior,
- consecință a mențiunii de mai sus, introducerea unei monede de 2 lei împreună cu cea de 1 leu ar face mai mic cu o treime numărul monedelor aflate în circulație (adică 3 lei vor fi plătibili cu doar două monezi, 2 lei + 1 leu, în locul a 3 monezi de un leu).
- până acum am avut monede comemorative doar de 50 de bani. Odată cu introducerea unei monede de 1 leu (și eventual a celei de 2 lei) s-ar putea realiza mai multe monede comemorative în tiraje mai generoase decât până acum, adică tot necesarul de monede de 1 leu (sau 2 lei) aferent unui an ar putea să fie emis cu designul monedei comemorative,
- pentru a facilita recunoașterea acestora, monedele de 1 leu ar trebui să aibă o față comună (conținând valoarea nominală și însemnul țării) și o față necomună, cea comemorativă,
- ar putea fi testate noi modalități de toning (generare de culori) pentru noile monede de 1 leu, pentru a face mai dificilă contrafacerea acestora (spre exemplu monedele de 1 leu ar putea avea nuanțe de verde, pentru a aminti de actuala bancnotă de 1 leu),
- ar putea fi testate monede placate cu două tipuri de aliaj, sau monede bimetalice (deși acestea sunt ușor de demontat).

Edited by Koal, 17 July 2018 - 17:39.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Fix monede imi lipseau din buzunar.

#3
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Daca ma duc la chiosc pot sa-mi cumpar o guma cu 1 ban? Monedele alea sunt de forma ca sa fie, nu are niciun rol. Pana si hartia de 1 leu nu mai ai ce sa mai faci cu ea inafara de o paine nu mai poti cumpara nimic. 10 Lei - e ca un leu pentru mine. Orice produs 4-5 Ron :D nu 4-5 bani 40 50 de bani deci cum facem? :D

Edited by hwplanet, 17 July 2018 - 17:48.


#4
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,252
  • Înscris: 24.01.2008
Nu vad vreun motiv pt care as vrea sa am "fier" in buzunar, in loc de "hartie".  De sila "fierului", nici nu iau ce-i sub 50 de bani, rest.  Si pe-alea le iau pt carucioare, mai mult.
Din partea mea, ar fi preferabil sa inlocuiasca si actualele monede cu bancnote.

Edited by Barboso, 17 July 2018 - 17:49.


#5
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Eh buzunar,... Pacat ca nu mai exista acele sticle de lapte cu gura larga in care se colectau monezile de 5 lei....

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Attached File  1-leu-1876.jpg   133.63K   30 downloads

Cel mai bine ar fi ca leul sa fie placat cu argint.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 17 July 2018 - 17:49.


#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Moneda metalica e mai scumpa si nu isi face valoarea (a se vedea monedele de 1 si 5 bani). Intradevar, durata de viata este mult mai mare decat la bancnota, dar aici intervine o problema psihologica: actualmente, moneda (metalica) este subunitara (si cred ca e de vreo 20 de ani asa). In subconstient s-a creat ideea ca bancnota e mai valoroasa decat moneda (bancnota de 1 leu raportata la moneda de 50 de bani, de exemplu). Tentatia de a da mai intai monedele este mai mare decat bancnotele, deci s-ar crea, indirect, o inflatie de lei, deci s-ar scumpi (din cauza perceptiei).

Sa stii ca e destul de greu sa ceri metal si sa-l imprimi, decat o bancnota (proces tehnologic).

#8
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

ar fi preferabil sa inlocuiasca si actualele monede cu bancnote.

Imi imaginez o bancnota de 1 ban 5 bani 10 bani o sa merg cu pusculita sa-i dau la vanzatoare 1000 de bancnote de 1 ban sa-mi iau o paine.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Posthwplanet, on 17 iulie 2018 - 17:46, said:

Daca ma duc la chiosc pot sa-mi cumpar o guma cu 1 ban? Monedele alea sunt de forma ca sa fie, nu are niciun rol. Pana si hartia de 1 leu nu mai ai ce sa mai faci cu ea inafara de o paine nu mai poti cumpara nimic.
Copiilor le plac alea de 1 leu, isi cumpara inghehata cu ele :)

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Doamne feri voi cred ca nu stiti cum ii sa stati prin tari unde se lucreaza uzual cu mnede de-ti suna tinicheaua in cap :lol:

#11
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postxmanyacs77, on 17 iulie 2018 - 17:49, said:

Attachment 1-leu-1876.jpg

Cel mai bine ar fi ca leul sa fie placat cu argint.Posted Image
Nu vrei sa scrie si la fel pe el? (Nihil Sine Deo ) ca o sa faca ateii criza cand o primi monede din astea rest la supermarket Posted Image

Edited by stlk, 17 July 2018 - 17:55.


#12
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,252
  • Înscris: 24.01.2008

View Posthwplanet, on 17 iulie 2018 - 17:51, said:

Imi imaginez o bancnota de 1 ban 5 bani 10 bani o sa merg cu pusculita sa-i dau la vanzatoare 1000 de bancnote de 1 ban sa-mi iau o paine.
Le iei sau le lasi pe tejghea, e optiunea ta.  Acum ce faci, mergi cu saculetul de monede de-un ban ?
Oricum, facand abstractie de valoare, teancul de bancnote e mai usor / comod de transportat / numarat decat pumnul de monede.

#13
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007

View PostKoal, on 17 iulie 2018 - 17:36, said:

Acum aproape 15 ani, pe 1 iulie 2005, Banca Națională a României a introdus cel de-al patrulea leu, înlocuind 10.000 de lei vechi cu 1 leu nou și emițând un set nou de cupiuri:

Monede:
- 1 ban,
- 5 bani,
- 10 bani,
- 50 de bani,

Bancnote:
- 1 leu,
- 5 lei,
- 10 lei,
- 50 de lei,
- 100 de lei,
- 500 de lei,

În 2006 a fost lansată și bancnota de 200 de lei.

Între timp nu au mai fost lansate alte bancnote sau monede, considerându-se că sunt suficiente cupiurile aflate în uz.

Așa cum observam și în alte fire de discuție (postări de acum vreo 8 ani), valutele vecinilor noștri conțin și cupiurile de 2 unități și de 20 de unități, acestea ar minimiza numărul de monede și/sau bancnote folosite la o plată, și ar face mai mic necesarul de bancnote din unitatea imediat inferioară (adică de 1 unitate, respectiv de 10 unități).

Dar subiectul acestui fir de discuție era altul.

Bancnotele sunt mai scump de produs și, chiar și de polimer fiind, au o uzură mai mare decât monedele.
De aceea cred că ar fi mai avantajos pentru BNR să emită monede de 1 leu, în locul bancnotelor de această valoare, pentru că:
- tocmai această cupiură prezintă cea mai mare uzură, de aceea majoritatea bancnotele scoase anual din circulație sunt cele de 1 leu,
- în piață nu există prea multe monede, (două cupiuri, cele de 1 ban și 5 bani sunt desuete),
- monedele de 50 de bani sunt greu de găsit atunci când ai nevoie de un coș pentru supermarket (și nici comercianții nu au mai pus în circulație jetoane), prin urmare o monedă de 1 leu cu un diametru apropiat de cel al celei de 50 de bani ar face mai ușoară găsirea unei monede pentru cărucior,
- consecință a mențiunii de mai sus, introducerea unei monede de 2 lei împreună cu cea de 1 leu ar face mai mic cu o treime numărul monedelor aflate în circulație (adică 3 lei vor fi plătibili cu doar două monezi, 2 lei + 1 leu, în locul a 3 monezi de un leu).
- până acum am avut monede comemorative doar de 50 de bani. Odată cu introducerea unei monede de 1 leu (și eventual a celei de 2 lei) s-ar putea realiza mai multe monede comemorative în tiraje mai generoase decât până acum, adică tot necesarul de monede de 1 leu (sau 2 lei) aferent unui an ar putea să fie emis cu designul monedei comemorative,
- pentru a facilita recunoașterea acestora, monedele de 1 leu ar trebui să aibă o față comună (conținând valoarea nominală și însemnul țării) și o față necomună, cea comemorativă,
- ar putea fi testate noi modalități de toning (generare de culori) pentru noile monede de 1 leu, pentru a face mai dificilă contrafacerea acestora (spre exemplu monedele de 1 leu ar putea avea nuanțe de verde, pentru a aminti de actuala bancnotă de 1 leu),
- ar putea fi testate monede placate cu două tipuri de aliaj, sau monede bimetalice (deși acestea sunt ușor de demontat).
Jetoane gasesti la Kaufland, costa in jur de 3 lei si se foloseste si ca breloc. Se potrivec la oricare alte carucioare de la orice supermarket.

#14
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Le iei sau le lasi pe tejghea, e optiunea ta.  Acum ce faci, mergi cu saculetul de monede de-un ban ?
Oricum, facand abstractie de valoare, teancul de bancnote e mai usor / comod de transportat / numarat decat pumnul de monede.

Ok. Deci sa spunem ca daca eu nu iau aia 1 ban si mai sunt altii ca mine care nu-i ia, atunci care-i rostul lor? Sa exista decat bancnote si atat...

Eu doar incercam sa fac o mica gluma eu unul serios vorbesc nici nu stiu daca exista moneda de 1 ban stiu decat de 10 bani ca exista si de 5 bani Posted Image

10 bani - 0,1 Leu - adica iti trebuie 10 monezi ca sa ai si tu 1 leu.
50 de bani - 2 monezi ca sa ai 1 leu
5 bani - 20 de monezi ca sa ai si tu 1 leu

Raman la ideea ca sunt de forma nu e ca si cum ai cumpara ceva doar le ti ca amintire. Mai multa agitatie pentru moneda aia de 5 bani.. ce drak

Edited by hwplanet, 17 July 2018 - 18:01.


#15
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Posthwplanet, on 17 iulie 2018 - 17:57, said:

atunci care-i rostul lor?
Sa inchida contabilitatea produselor care costa "doar" xyz,99

#16
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Sa inchida contabilitatea produselor care costa "doar" xyz,99

Da. Pune minunatul pret de 1,999 RON. pe bune? Nu e ca si cum ar costa 2000, costa 1,999 domle'. Asa sigur cumperi produsul daca punea pret fix 2000 nu l-ai mai cumpara.

Edited by hwplanet, 17 July 2018 - 18:04.


#17
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Af fi benefic totusi. N-ar mai sta copii atat  la tablete smart-uri,.... Sa vezi cum ar reinvia "cap si pajura", "la prete", "la linie",....

View Posthwplanet, on 17 iulie 2018 - 17:57, said:

Ok. Deci sa spunem ca daca eu nu iau aia 1 ban si mai sunt altii ca mine care nu-i ia, atunci care-i rostul lor? Sa exista decat bancnote si atat...

Eu doar incercam sa fac o mica gluma eu unul serios vorbesc nici nu stiu daca exista moneda de 1 ban stiu decat de 10 bani ca exista si de 5 bani Posted Image

10 bani - 0,1 Leu - adica iti trebuie 10 monezi ca sa ai si tu 1 leu.
50 de bani - 2 monezi ca sa ai 1 leu
5 bani - 20 de monezi ca sa ai si tu 1 leu

Raman la ideea ca sunt de forma nu e ca si cum ai cumpara ceva doar le ti ca amintire. Mai multa agitatie pentru moneda aia de 5 bani.. ce drak
Moamaaaaa, ce glumet esti. Era sa ma prapadesc, sa mor de ras. Noroc ca am citit doar jumatate si "decat" m-am inecat de ras putin.

#18
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Mai exista maniaci care nu iti da produsul daca nu ai 10 bani sau 5 bani ? Posted Image

Edited by hwplanet, 17 July 2018 - 18:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate