Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Avem nevoie de moneda de 1 leu în locul bancnotei cu aceeași cupiură

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 hwplanet, on 17 iulie 2018 - 17:46, said:

Daca ma duc la chiosc pot sa-mi cumpar o guma cu 1 ban? Monedele alea sunt de forma ca sa fie, nu are niciun rol. Pana si hartia de 1 leu nu mai ai ce sa mai faci cu ea inafara de o paine nu mai poti cumpara nimic. 10 Lei - e ca un leu pentru mine. Orice produs 4-5 Ron Posted Image nu 4-5 bani 40 50 de bani deci cum facem? Posted Image
Fals. Utilizezi la Lidl sau oricare alt supermarket monezile de la 1 ban la cea mai mare de 50 de bani pentru plata maruntisului.

Toate supermarket-urile accepta monezile indiferent cat de mici ca valoare sunt. Posted Image

Din nefericire in Arad exista ZERO supermarket-uri romanesti.

#38
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 21.08.2008

 stlk, on 17 iulie 2018 - 17:54, said:

Nu vrei sa scrie si la fel pe el? (Nihil Sine Deo ) ca o sa faca ateii criza cand o primi monede din astea rest la supermarket Posted Image

Nu vor face, vor crede că înseamnă „Nikil ia cu sine deodorantul!” sau „nimic fără deodorant”!

@poadol
Îmi place că pe la noi în anumite hipermarketuri există niște cutiuțe în care se strâng bănuții de către o asociație caritabilă, și acei bănuți ajung destul de repede înapoi la casiere, pentru că respectivii nu iau banii din magazin ci primesc contravaloarea bănuților strânși în produse (neperisabile: ulei, zahăr, găleți roșii).
Astfel bănuții se tot învârt în magazin, între case și cutiuțe, pentru că mai nimeni nu pleacă cu ei de acolo.
.

P.S.
Nu, nu sunt pesdiști.

Edited by Koal, 20 July 2018 - 00:27.


#39
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 21.08.2008

 Koal, on 18 iulie 2018 - 20:31, said:

Am primit în privat un mesaj în care cineva se îndoia de faptul că o valoare intermediară ar aduce economii.
Eu credeam că este evident acest lucru.
Hai să facem un mic exercițiu.

Presupunând că avem o masă monetară de 4500 de lei (e doar un exemplu didactic), aceasta ar fi împărțită astfel cu actualele cupiuri:
1 x 500, 10 x 100,
10 x 50, 100 x 10,
100 x 5, 1000 x 1.

Dacă am introduce cupiurile intermediare numărul bancnotelor din cupiura imediat inferioară ar scădea, am avea spre exemplu:
1 x 500, 3 x 200, 4 x 100,
10 x 50, 30 x 20, 40 x 10,
100 x 5, 300 x 2, 400 x 1.

Adică groso modo, 8 bancnote tipărite în locul a 11.
Presupunând că avem un cost de tipărire egal per bancnotă, asta înseamnă cu 27,3% mai puțini bani cheltuiți pentru tipărire dacă s-ar introduce și valorile intermediare.
În realitate noua valoare intermediară elimină și din numărul bancnotelor de valoare imediat superioară, nu doar inferioară, așa că simularea mea nu este completă, dar în mare cam aceasta este ideea.

De menționat că procesul de tipărire al unor noi bancnote este unul continuu, în fiecare an sunt scoase din circulație bancnotele uzate și sunt înlocuite cu unele noi de aceeași valoare (sau de valori imediat superioare sau imediat inferioare, după cum decid indicatorii financiari).


Cineva spunea mai sus că sunt mai costisitoare monedele decât bancnotele.
Fals. Conceperea și tipărirea unei bancnote pe suport polimer este mai costisitoare decât conceperea și baterea unei monede, fie ea și cu mici inovații ca alcătuirea din două tipuri de aliaje.

Prin urmare monedele de 1 și 2 lei cred că ar economisi niște bani.


#40
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Koal, on 20 iulie 2018 - 00:11, said:

@poadol
Îmi place că pe la noi în anumite hipermarketuri există niște cutiuțe în care se strâng bănuții de către o asociație caritabilă, și acei bănuți ajung destul de repede înapoi la casiere, pentru că respectivii nu iau banii din magazin ci primesc contravaloarea bănuților strânși în produse (neperisabile: ulei, zahăr, găleți roșii).
Astfel bănuții se tot învârt în magazin, între case și cutiuțe, pentru că mai nimeni nu pleacă cu ei de acolo.
Nimic rau in asta, beneficiaza toata lumea, sau gresesc?

Edited by poadol, 20 July 2018 - 12:50.


#41
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Eu sper să rămână bancnote. Monezile nu-mi plac în general și mi se pare la euro că ai monezi de 1 și 2 euro. Mai fain la americani cu dolarii (deși tehnic acolo există și dolari metalici, dar rar îi vezi).

#42
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 21.08.2008
@blotunga

Într-adevăr monedele de 50 de cenți și de 1 dolar american încă nu sunt numeroase, dar vor fi. Și la ei sunt treptat retrase bancnotele de un dolar și sunt înlocuite cu monede.

#43
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 21.08.2008
Dacă introducerea valorilor intermediare de 2 și 20 de lei ar aproxima puterile lui 2:

1 2 4 8 16 32 64 128 256 512
1 2 5 10 20    50 100 200 500

ce spuneți de un sistem care să aproximeze puterile lui 3:

1 3    9 27 81   243
1 3 10 30 100 200

#44
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

 Koal, on 02 august 2018 - 13:44, said:

ce spuneți de un sistem care să aproximeze puterile lui 3:
Ca ideea e din ciclul "sa schimbam ceva ca sa nu mai fie la fel", utilitatea, ca si in cazul inlocuirii bancnotei cu moneda, fiind similara cu a frectiei cu spirt la piciorul de lemn al patului atunci cand te doare maseaua.

#45
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 21.08.2008
@Barboso
Ai dreptate, însă schimbările ne țin în viață, alungă plictiseala, dezmort cerebelul.

#46
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 21.08.2008
Și trecură încă 4 ani, și nicio nouă monedă nu-și făcu apariția!

Bine măcar că a fost lansată bancnota de 20 de lei!

--

Față de ce spuneam acum 4 ani de zile aș mai adăuga și că actualul curs al euro, 1 euro fiind acum aproximativ 5 lei, mă face să mă gândesc că nu doar bancnota de 1 leu ar trebui înlocuită cu o monedă, ci chiar și cea de 5 lei, și de dragul lui Anton Pantoleon (panto=cinci, leon=leu)!

În concluzie cred că acum ar fi nevoie de 3 noi monede - 1 leu, 2 lei, 5 lei -, una din ele pentru o cupiură nouă, cea de 2 lei.

.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate