Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Avem nevoie de moneda de 1 leu în locul bancnotei cu aceeași cupiură

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,911
  • Înscris: 25.06.2007

 slai, on 17 iulie 2018 - 17:43, said:

Fix monede imi lipseau din buzunar.
Eu le tin in masina, uneori mai dau peste parcometre ce functioneaza cu monede.
La cumparaturi folosesc doar cardul.

#20
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

 Lex404, on 17 iulie 2018 - 17:54, said:

Doamne feri voi cred ca nu stiti cum ii sa stati prin tari unde se lucreaza uzual cu mnede de-ti suna tinicheaua in cap Posted Image
Mda, (si) de-asta "mi-e frica" de trecerea la euro.  1 - 4 euro nu-mi vine sa-i las pe tejghea, ca-s fier.
Io detest si cardurile.


 hwplanet, on 17 iulie 2018 - 17:57, said:

Deci sa spunem ca daca eu nu iau aia 1 ban si mai sunt altii ca mine care nu-i ia, atunci care-i rostul lor? Sa exista decat bancnote si atat...
[...]
Raman la ideea ca sunt de forma nu e ca si cum ai cumpara ceva doar le ti ca amintire. Mai multa agitatie pentru moneda aia de 5 bani.. ce drak
Aici sunt de acord cu tine.
Nici dac-ar fi bancnote nu m-as da un vant dupa maruntisul ala, da' sa zicem ca te-ar mai stimula, cat de cat, sa tii vreo doua prin buzunar pt preturile de "5,10" lei.


 OPEDI, on 17 iulie 2018 - 18:00, said:

Sa inchida contabilitatea produselor care costa "doar" xyz,99
Cat urasc alea.  Chiar si cele mai mari, 599 / 1.490 lei, de exemplu.  Oricum, tot in plus le rotunjesc, la xyz+1 sau la 600 / 1.500, cand ma gandesc la cat a costat ceva.

Edited by Barboso, 17 July 2018 - 18:14.


#21
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,978
  • Înscris: 21.08.2008
Mie îmi plac seriile comemorative emise de Banca Australiei (serviciul Ramint.gov.au), în special monedele de doi dolari:

https://www.australi...o-dollar-coins/

-

#22
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 Koal, on 17 iulie 2018 - 18:14, said:

Mie îmi plac seriile comemorative emise de Banca Australiei (serviciul Ramint.gov.au), în special monedele de doi dolari:

https://www.australi...o-dollar-coins/

-
Attached File  000onepula.jpg   241.52K   20 downloads

Mie aceasta bancnota imi pare haioasa....Posted Image

*Raman la ideea unei monede de 1 leu placata cu argint.

Edited by xmanyacs77, 17 July 2018 - 18:24.


#23
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Cheltuieli inutile cu emisiunile noi de monede sau bancnote, toate suportate din buzunarele noastre.
Mai curand s-ar pune de-o lege care sa interzica prosteala cu 399,99, 99,99 si altele asemenea, iar preturile brute sa fie rotunjite la valori cu cel mult 5 in "coada", adica, 195, 45, 995, etc.
Mi se face o sila cand vad preturi de tip 1,49, 0.99, 1999,99, etc.

#24
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,978
  • Înscris: 21.08.2008
@addumi

Cum toate lucrurile ar trebui să se facă treptat-treptat, hai să propunem ca toate prețurile să fie deocamdată rotunjite le 10 bani, deci în loc de 19,99 să avem 19,90.

-

399,90;  99,90; 1,40; 0,90; 1999.

#25
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
cu ce se ocupa OP-ul de are vreme sa isi nasca astfel de probleme? :D eu sunt multumit cu ce cupiuri exista acum. absolut toate monedele le bag in pusculita si odata pe an ma duc la bnr sa le schimb. de obicei se strang 250-300 lei, nu mai buni pt o masa in oras cu sotia

#26
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

 Koal, on 17 iulie 2018 - 19:05, said:

@addumi

Cum toate lucrurile ar trebui să se facă treptat-treptat, hai să propunem ca toate prețurile să fie deocamdată rotunjite le 10 bani, deci în loc de 19,99 să avem 19,90.

-

399,90;  99,90; 1,40; 0,90; 1999.

19.99 se va rotunji la 20, stai linistit.

#27
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Cupiură, ce cupiură?

#28
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
[ https://http2.mlstatic.com/D_NQ_NP_346505-MLM25046343081_092016-F.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
Marian79bz

Marian79bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 14.08.2013
Sunt in belgia si am cred cam 30 euro din monezi de 1 cent si 5 centi..si aici sunt preturi de genul 999...19.99 euro...dar iti da rest acel cent...

#30
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,432
  • Înscris: 05.07.2018
Nu stiu de ce aveti voi (muritorii de rand) impresia ca puteti decide in legatura cu asta. Subiectul initiatorului este coerent, plauzibil si logic. Dar ce sa vezi? Exista un nene care guverneazamai mult decat ar trebui, Isarescu pe numele sau. Mare mason, mare mahar si mai mare peste toti. Chiar si peste politicieni, drept dovada ca isi pastreaza aceeasi functie de ani de zile. Daca dansul zice ca vrea bani din plastic, avem bani din plastic. Daca dansul zice ca nu ii plac monedele feroase in buzunare, ghici ce! Maine, poimaine ne intoarcem la monedele alea de 5 lei, din aluminiu.

#31
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Cat timp preturile sunt de forma xx,x9, mereu va fi nevoie de moneda de un ban, astfel se va trezi X sa reclame ca nu a primit rest banul respectiv.
Eu am patit in Germania, la un mare magazin, unde, invatat ca in Romania, am plecat fara sa iau moneda de un eurocent si a inceput sa strige dupa mine caserita, de m-am speriat groaznic, nu stiam ce se intampla.

#32
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Un pic off-topic: BNR accepta si monede de 1 ban? Exista vreun comision?

Si eu le adun intr-o pusculita, dar nu stiu cum se face ca alea de 50 de bani dispar tot timpul :scared:.

#33
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Monedele de un ban sunt absolut vitale, sunt foarte bune pentru platit impozitele, taxele, amenzile si celelalte biruri cu care cocoseaza statul roman pe oameni.

#34
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006

 wagmich, on 17 iulie 2018 - 17:48, said:

Eh buzunar,... Pacat ca nu mai exista acele sticle de lapte cu gura larga in care se colectau monezile de 5 lei....

Pentru inceput au fost cele de 3 lei.Cele de 5 lei au aparut mult mai tarziu Posted Image

 Koal, on 17 iulie 2018 - 17:36, said:

- monedele de 50 de bani sunt greu de găsit atunci când ai nevoie de un coș pentru supermarket (și nici comercianții nu au mai pus în circulație jetoane),

Uite o idee buna de afacere.
Daca doresti,iti vand cate jetoane doresti,la pretul de 2,50 lei bucata,disponibile in mai multe culori.Transportul il platesti tu Posted Image

 hwplanet, on 17 iulie 2018 - 18:10, said:

Mai exista maniaci care nu iti da produsul daca nu ai 10 bani sau 5 bani ? Posted Image

La 1000 de clienti (LIDL,Kauf,de exemplu) carora maniacii le inchizi ochii pentru 10 bani,la sfarsitul zilei acei maniaci vor avea un gol de 100 de lei in casa.Vei acoperi din buzunarul tau aceea lipsa?
Vezi tu,stilul acesta maniac ne deosebeste de natiunile puternice,viguroase,dezvoltate,la care ne uitam cu jind si la al caror nivel nu vom ajunge niciodata,nici macar in vise.

#35
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,993
  • Înscris: 30.11.2017
Nu mai jigniti atata moneda nationala ca nu are valoare.
Daca vine un regim anume poate face o stabilizare fortata urmata de o deflatie mai ceva ca la criptomonede, de o sa cautam banutii aia de 1 ban de n-o sa avem diviziuni la el si o sa folosim cardul ptr subdiviziuni.

In 2005 putea taia 6 de zero sa fie euro 0,47 nu 4,7 ron.

Nu mai jigniti atata moneda nationala ca nu are valoare.
Daca vine un regim anume poate face o stabilizare fortata urmata de o deflatie mai ceva ca la criptomonede, de o sa cautam banutii aia de 1 ban de n-o sa avem diviziuni la el si o sa folosim cardul ptr subdiviziuni.

In 2005 putea taia 6 de zero sa fie euro 0,47 nu 4,7 ron.

Chiar ca au facut monezi comunistii si din aluminiu si din fer ptr aceleasi valori.
Au existat 25 bani de Al si Fe.
Iar in vremurile vechi monezile nu se devalorizau ptr ca era facute din metale pretioase Au Ag Pt

#36
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,978
  • Înscris: 21.08.2008
Am primit în privat un mesaj în care cineva se îndoia de faptul că o valoare intermediară ar aduce economii.
Eu credeam că este evident acest lucru.
Hai să facem un mic exercițiu.

Presupunând că avem o masă monetară de 4500 de lei (e doar un exemplu didactic), aceasta ar fi împărțită astfel cu actualele cupiuri:
1 x 500, 10 x 100,
10 x 50, 100 x 10,
100 x 5, 1000 x 1.

Dacă am introduce cupiurile intermediare numărul bancnotelor din cupiura imediat inferioară ar scădea, am avea spre exemplu:
1 x 500, 3 x 200, 4 x 100,
10 x 50, 30 x 20, 40 x 10,
100 x 5, 300 x 2, 400 x 1.

Adică groso modo, 8 bancnote tipărite în locul a 11.
Presupunând că avem un cost de tipărire egal per bancnotă, asta înseamnă cu 27,3% mai puțini bani cheltuiți pentru tipărire dacă s-ar introduce și valorile intermediare.
În realitate noua valoare intermediară elimină și din numărul bancnotelor de valoare imediat superioară, nu doar inferioară, așa că simularea mea nu este completă, dar în mare cam aceasta este ideea.

De menționat că procesul de tipărire al unor noi bancnote este unul continuu, în fiecare an sunt scoase din circulație bancnotele uzate și sunt înlocuite cu unele noi de aceeași valoare (sau de valori imediat superioare sau imediat inferioare, după cum decid indicatorii financiari).


Cineva spunea mai sus că sunt mai costisitoare monedele decât bancnotele.
Fals. Conceperea și tipărirea unei bancnote pe suport polimer este mai costisitoare decât conceperea și baterea unei monede, fie ea și cu mici inovații ca alcătuirea din două tipuri de aliaje.

Prin urmare monedele de 1 și 2 lei cred că ar economisi niște bani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate