Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Se poate suna la 112 in UE pe o cartela fara roaming?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,479
  • Înscris: 01.12.2001
Deci mesajul #9 nu l-ai citit.

#20
mihaipi2

mihaipi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 10.07.2014
Va rog sa revenim la subiect - apelare 112 in roaming fara roaming activat. Poate nu vi se pare important, dar va rog sa incercati sa aflati un raspuns.

Pana acum pot spune urmatoarele:
- in strainatate, fara roaming activ, nu se inregistreaza telefonul in retea -> No Service . Nu am incercat 112, doar am presupus ca nu merge
- in RO, un telefon fara cartela nu poate apela 112
- in RO, pe o cartela de VDF expirata, la apelarea 112 intra un mesaj in engleza cum ca pot apela la alte numere (gen 110, etc), dar nu am incercat mai departe
- in RO, pe o cartela din strainatate expirata, apare No Service/Orange, apelarea 112 nu este posibila, se inchide apelul.

#21
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Cartela "expirata" inseamna cartela dezactivata. SIM-ul cu pricina nu are alocat un numar si ca atare nu poti primi sau efectua apeluri.  Apare no-service in orice retea din lume. Nu poti efectua nici apeluri de urgenta(clar).


#22
mihaipi2

mihaipi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 10.07.2014
Raspuns oficial Orange:

In urma verificarilor efectuate, doresc sa va informez ca apelul catre 112 este permis atat timp cat telefonul are acces la serviciul roaming - asa cum este mentionat si in legislatie. Daca insa nu este activ serviciul roaming, asadar nu se poate utiliza telefonul in strainatate, apelul nu poate fi efectuat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate