Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Zbor WizzAir Budapesta - Bucuresti

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
september1st

september1st

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.05.2007
Planuiesc o vacanta DYI in iunie in Budapesta si o sa zburam cu Wizz-ul. Problema este ca zborul inapoi acasa este programat la ora 06:00 AM... avem ca variante de a ajunge la aeroport un autobuz, cel mai matinal pleaca la ora 04:00 AM si ar face pana la aeroport in jur de 50 de minute. Am fi la aeroport in jur de ora 05:00 AM si imi pun problema ca poate fi sensibil tarziu.
O sa avem check-in-ul facut online si o sa avem cel mai probabil si bagaj de cala. Avem timp o ora pentru toate procedurile si sa ajungem in timp util la poarta de imbarcare?

Alternativa o reprezinta un taxi, insa costul calatoriei este de ~ 50 de euro, se desprind mai greu de portofel...

Aveti ceva experiente / sfaturi pe speta asta?

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 03.02.2005
Am fost in Budapesta, iti recomand sa fii cu vreo 2 ore (1h 30' minim) inaintea plecarii avionului pentru procedurile de check-in si de securitate.
De asemenea trebuie sa treci si de controlul pasapoartelor (documentelor de identitate) noi, romanii, ne fiind in Schengen.

Vezi in intervalul 5:00 - 6:00 cate plecari sunt programate, cate decolari, pentru ca s-ar putea sa fie multe zboruri programate pentru plecare si asta inseamna aglomeratie.
Din cate stiu cei de la Wizz ofera un fel de minibus de la hotelul la care esti cazat pana la aeroport, vezi ce pret iti estimeaza: Airport Transfer

Nu in ultimul rand, iti recomand sa ai la tine cei 50 de euro pentru transportul cu taxiul.

Edited by Ciubex, 08 March 2018 - 17:51.


#3
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
La ora aia am prins intotdeauna haos pe aeroport, deci macar 1h30' inainte e foarte recomandabil.
Ca strategie, intotdeauna dorm la un hotel de langa aeroport, Stacio parca ii spune, e cu piscina, spa, etc si decent ca bani, si ei te duc si te aduc la aeroport la orice ora doresti. Plus ca incep cu micul dejun de pe la 4 dimineata. E o optiune de luat in calcul.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
O ora este mai mult decat suficient pentru indeplinirea formalitatilor iar zborul poate fi pierdut numai daca va miscati cu viteza melcului.
Am reusit eu sa fac imbarcarea si cu 25 min. inainte de zbor
Nu va faceti probleme

#5
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017

View PostNaijax, on 08 martie 2018 - 17:46, said:

O ora este mai mult decat suficient pentru indeplinirea formalitatilor iar zborul poate fi pierdut numai daca va miscati cu viteza melcului.
Am reusit eu sa fac imbarcarea si cu 25 min. inainte de zbor
Nu va faceti probleme

Ce tampenie!
Faptul ca tu ai reusit nu inseamna ca ORICINE, ORIUNDE, ORICAND o sa reuseasca!
Nu mai da sfaturi aiurea!

Si in nici un caz un transfer nu e 50 euro, eu am platit 22 euro pentru un transfer privat, luat de pe site-ul wizz, 3 persoane

Edited by lumea_e_un_sat_mic, 08 March 2018 - 18:06.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,159
  • Înscris: 19.09.2005
+ curea cu catarama de plastic.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017

View Postlumea_e_un_sat_mic, on 08 martie 2018 - 17:59, said:

Ce tampenie!
Faptul ca tu ai reusit nu inseamna ca ORICINE, ORIUNDE, ORICAND o sa reuseasca!
Nu mai da sfaturi aiurea!

Sunt expat
Efectuez 20 de zboruri pe an platite de companie prin contract (dus/intors de/la/spre locatiile de munca/acasa)
La aceste zboruri se adauga inca cel putin 10  - vacante cu familia si prietenii
In aceste conditii sunt foarte putine aeroporturi pe care nu le-am "calcat"  asa ca sfaturile mele nu sunt aiurea iar dumneata nu ar strica sa fii un pic mai civilizat
O zi buna

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postseptember1st, on 08 martie 2018 - 17:25, said:

Alternativa o reprezinta un taxi, insa costul calatoriei este de ~ 50 de euro, se desprind mai greu de portofel...

Recomand taxiul de 50 de euro decat sa pierdeti avionul.

#9
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,594
  • Înscris: 17.08.2007
O ora ar fi fost ok fara bagaj de cala. Daca e doar un city break nu va ajung 2 bagaje mari de mana ca si asa wizz a scumpit biletele tocmai cu ocazia reintrocucerii "gratuite" a bagajului mare de mana

#10
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
cu bagaj de cala e putin. fara, esti ok daca te misti repejor.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009
Am avut multe zboruri din BUD pana acum 2 ani... nu cred ca s-au schimbat multe:

Fii cu cel putin o ora jumatate inainte. e Haos la security, haos la acte, haos peste tot.

Taxiul nu poate fi 50 EUR, din cate imi aduc aminte e 450Ft/ km, asta inseamna 1.5 EUR. Din centru pana la aeroport sunt 15km... asta ar fi cam 25,8 EUR calculand inclusiv un factor de eroare de 15%.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate