Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Nu mai pot boota in Windows dupa ce am instalat Elementary OS

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Salut, am instalat si eu Elementary OS 0.4.1 pe desktop si am o mica problema, nu mai pot boota in Windows.
Ce-i drept nu am mai folosit un linux de la Ubuntu 12.04 cred si sunt destul de pierdut acum :))
In momentul de fata am un SSD pe care am instalat Windows 10 si doua HDD-uri pe care le tineam pentru date. Cand mi-am cumparat PC-ul nu am avut SSD si instalasem W10 pe o partitie de 100GB de pe un hdd, uitand ulterior sa extind cealalta partitie. Dandu-mi seama aseara ca am 100GB liberi si o partitie gata facuta am zis sa instalez elementary OS sa vad daca pot scapa intr-un final de W10, macar pentru programare. Nu am instalat elementary OS "along Windows", i-am facut partitia respectiva de 100GB ext4 journaled si l-am instalat acolo. Dupa instalare boota direct in Elementary OS, fara sa apara grub-ul, am modificat /boot/grub/grub.cfg si am adaugat:
menuentry "Windows 10" --class windows --class os {
		insmod part_msdos
		insmod ntfs
		set root='(hd0,msdos1)'
		search --no-floppy --fs-uuid --set=root 5E2A74ED2A74C395
		chainloader +1
}

Apoi in /etc/default/grub am schimbat GRUB_DEFAULT=0 in GRUB_DEFAULT=1. Acum imi apare grub-ul, insa cand incerc sa bootez W10-le imi da ceva eroare ca este afectat boot-ul si eroare 0x0000225. Nu as vrea sa instalez din nou Windows-ul pentru ca am foarte multe programe de instalat dupa si chiar nu am timp si chef sa le bibilesc pe toate. Exista vreo posibilitate sa repar MBR-ul direct din elementary OS?

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cand ai instalat, pe ce partitie ai pus grubul?

Ce iti apare la comanda "os-prober"?

#3
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Sincer, chiar nu stiu pe ce partitie am pus grub-ul. La comanda os-prober apar urmatoarele:
/dev/sda1:Windows Recovery Environment (loader):Windows:chain
/dev/sdc1:Windows Recovery Environment (loader):Windows1:chain


Banuiesc ca am instalat grub-ul pe partitia linuxului pentru ca aproape toate lucrurile facute au fost sa selectez partitia respectiva pentru a evita stergerea fisierelor din Windows.

#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Da in terminal comenzile:
sudo os-prober
sudo update-grub

Dupa reboot vei avea intrare in lista Grub2 pentru windows.

Edited by shogun1, 27 February 2018 - 16:35.


#5
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Din pacate tot nu merge, dar s-a schimbat eroarea:
https://imgur.com/a/cOZEQ

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pai de ce ai doua bootloadere pentru Windows?

Nu cumva Windows-ul era instalat in mod UEFI si Linux-ul l-ai instalat in mod Legacy?

Daca HDD-ul este partitionat MBR si spui ca grubul l-ai pus pe o partitie separata, atunci nu ar trebui sa fie afectat bootloaderul lui Windows.
Ai incercat sa faci bootabila partitia lui Windows (partitia System Reserved in mod normal, daca exista) si sa verifici daca booteaza Windows?

#7
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Nu stiu exact care a fost treaba acolo, insa mi-a dat ceva batai de cap si nu am reusit sa le rezolv din linux sub nici o forma. La un moment dat am inceput procedurile pentru "Repair Windows" insa nu a functionat, aparent nu merge sa dai repair Windows decat daca functioneaza Windows-ul. Am facut Windows 10 cu Media Creation Tool si nu a functionat, asa ca am accesat CMD si am rulat urmatoarele comenzi:
C:
CHKDSK /R
bcdboot C:\windows
BOOTREC /FIXMBR
BOOTREC /FIXBOOT
BOOTREC /REBUILDBCD
BOOTREC /SCANOS

Unde C: este partitia pe care am instalat Windows-ul.
Acum totul functioneaza de minune, booteaza direct in Windows, probabil va trebui sa refac Grub-ul sa pot boota si in Elementary OS, insa mi-e frica :))

#8
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Instaleaza in windows EasyBCD (http://neosmart.net/EasyBCD/) sau Grub2win (https://sourceforge....jects/grub2win/). Vei avea intrari pentru windows si orice alte OS ai instalate.

#9
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Super, multumesc! Il voi incerca astazi :)

#10
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 29.09.2010
Intuitiv in utilizare este primul soft recomandat de shogun1, si eu la randul meu zic ca prima tentativa de remediere sa fie cu el.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate