Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Gigabyte RX 570 scoate un sunet ciudat la turatie de 50%

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
31 răspunsuri în acest subiect

#1
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 437
  • Înscris: 16.11.2005
Va suna ciudat, dar cand ventilatorul se invarte intre 52 si 56 % se aude un zgomot, care provine din vibratia plasticului care este pus pe placa. In momentul in care ating putin plasticul cu degetul, zgomotul dispare.

Repet, daca turatia este sub 52% sau peste 56%, nu se mai aude nimic. E deranjant, mai ales noaptea, plus ca a costat o caruta de bani. Cei de la garantie nu o vor testa la turatia indicata de mine si in conditii de liniste, deci probabil degeaba o trimit. Aveti idee ce ar putea fi ?

#2
wineZ

wineZ

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 310
  • Înscris: 17.09.2012
este coil whine , se rezolva cu garantie ; poti sa-l lasi asa , n-o sa se strice nimic dar daca nu poti suporta baga-l la garantie. Stiu cum e , si placa mea face la fel dar m-am obisnuit si e ok

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.121
  • Înscris: 07.11.2006
Nu-i sigur ca-i coil whine.S-ar putea ca fix la turatia respectiva sa intre in rezonanta carcasa respectiva.
Incearca sa o rigidizezi cumva.Gasesti tu o solutie in asa fel incat sa ramana in garantie.

Editat de adisz, 06 februarie 2018 - 15:42.


#4
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.465
  • Înscris: 28.01.2007
Eu am avut la un cooler ceva de genul , am rezolvat cu o bucata de banda de izolat intre ventilator si cooler :P ,

#5
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 437
  • Înscris: 16.11.2005
Nu este coil Whine ! Nu este niciun cooler. Zgomotul vine din trepidatia plasticului, insa doar la turatia specificata.

Mentionez ca daca pun carcasa in plan orizontal, zgomotul dispare. Apare doar pe pozitie verticala, cand plasticul este cu capul in jos. (La birou am loc vertical pentru carcasa, deci vreau sa mearga asa, ptr ca nu imi schimb biroul si pana la urma e normal ca o carcasa sa fie tinuta in aceasta pozitie)

Editat de Cristian_Medias, 06 februarie 2018 - 17:25.


#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009
Pune-i o banda izolir (undeva discret, sa nu se vada din exterior daca ai carcasa cu geam) ceva care sa tina carcasa din plastic putin tensionata si sa nu mai vibreze.
Verifica suruburile placii video (cele care tin carcasa ).

#7
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 437
  • Înscris: 16.11.2005

 ro_explorer, on 06 februarie 2018 - 23:19, said:

Pune-i o banda izolir (undeva discret, sa nu se vada din exterior daca ai carcasa cu geam) ceva care sa tina carcasa din plastic putin tensionata si sa nu mai vibreze.
Verifica suruburile placii video (cele care tin carcasa ).
Banda tine la temperaturi mari ? Lipiciul se duce.

#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009
Depinde unde o lipesti. De asemenea poti pune o bucatica de burete sub plasticul ala, intr-un colt, ca sa nu mai vibreze.

#9
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.598
  • Înscris: 15.07.2007

 Cristian_Medias, on 06 februarie 2018 - 17:20, said:

Nu este coil Whine ! Nu este niciun cooler. Zgomotul vine din trepidatia plasticului, insa doar la turatia specificata.

Mentionez ca daca pun carcasa in plan orizontal, zgomotul dispare. Apare doar pe pozitie verticala, cand plasticul este cu capul in jos. (La birou am loc vertical pentru carcasa, deci vreau sa mearga asa, ptr ca nu imi schimb biroul si pana la urma e normal ca o carcasa sa fie tinuta in aceasta pozitie)
Ce model este placa?

#10
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 437
  • Înscris: 16.11.2005

 DIVX2006, on 07 februarie 2018 - 12:57, said:

Ce model este placa?
Gigabyte RX 570 Aorus

#11
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 437
  • Înscris: 16.11.2005
Toate suruburile sunt stranse.

Am incercat cu putin burete, dar tot face. Mi-e cam frica sa pun mult, sa nu ma trezesc ca ia foc.

#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009
Buretele se topeste la 150 de grade si ia foc mai sus . Placa aia poate ajunge cel mult la 80-90 de grade ... poti pune cat burete vrei si vei fi in deplina siguranta.
Ca sa opresti niste vibratii trebuie sa pui un pic de forta in carcasa din plastic.

Oricum, esti 100% convins ca placa video e cea care vibreaza? Poate ca ea doar genereaza vibratiile dar sunetul efectiv sa vina de la o sarma ceva care se atinge de placa.

Editat de ro_explorer, 09 februarie 2018 - 12:29.


#13
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 437
  • Înscris: 16.11.2005

 ro_explorer, on 09 februarie 2018 - 12:29, said:

Buretele se topeste la 150 de grade si ia foc mai sus . Placa aia poate ajunge cel mult la 80-90 de grade ... poti pune cat burete vrei si vei fi in deplina siguranta.
Ca sa opresti niste vibratii trebuie sa pui un pic de forta in carcasa din plastic.

Oricum, esti 100% convins ca placa video e cea care vibreaza? Poate ca ea doar genereaza vibratiile dar sunetul efectiv sa vina de la o sarma ceva care se atinge de placa.
Sunt sigur, pentru ca, daca ating plasticul cu degetul, nu se mai aude nimic. Firele sunt trase prin spatele carcasei, nu are ce sa o atinga.

Editat de Cristian_Medias, 09 februarie 2018 - 12:46.


#14
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.598
  • Înscris: 15.07.2007

 Cristian_Medias, on 07 februarie 2018 - 16:47, said:

Gigabyte RX 570 Aorus
Eu am RX 570 Gaming si nu face zgomotele pe care le descrii tu.

 Cristian_Medias, on 09 februarie 2018 - 11:47, said:

Toate suruburile sunt stranse.
...
Incearca se le slabesti putin. S-ar putea sa mearga.

#15
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 437
  • Înscris: 16.11.2005

 DIVX2006, on 12 februarie 2018 - 18:54, said:

Eu am RX 570 Gaming si nu face zgomotele pe care le descrii tu.


Incearca se le slabesti putin. S-ar putea sa mearga.

Ai incercat cu turatia intre 50% si 60% ? Asta inseamna sa lasi la fiecare procent putin (1 minut), sa vezi daca se aude.

Mi-e cam frica sa umblu mult la suruburi, pentru ca in cazul in care se strica plusul de pe surub, se va observa la garantie, in cazul in care mai apare vreo defectiune si trebuie trimisa.

Editat de Cristian_Medias, 13 februarie 2018 - 16:47.


#16
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.598
  • Înscris: 15.07.2007
Nu umbli mult la ele. Le slabesti doar un sfert sau jumatate de tura.

Am avut zgomot din cauza vibratiilor la sursa mea Corsair H850i. Grila de aerisire din dreptul ventilatorului este prost gandita. Sau mai bine zis, modalitatea de fixare a acesteia de carcasa sursei.

#17
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 437
  • Înscris: 16.11.2005
Cu suruburile nu a mers. Cam asa face, dar sunetul nu este asa intens in acest video:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D1GjCR3kXeU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de Cristian_Medias, 23 februarie 2018 - 23:21.


#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009
Credeam ca e ceva serios :) ...

Unul din firele de la coolere vibreaza atingand usor de ceva (carcasa, radiator ... ).
Solutie, dai jos masca, misti firele, pui inapoi masca.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate