Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Probleme card microsh HC. Ajutor!

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
"MICROSD" pentru titlul topicului.

Va salut! Sunt mai in nou in domeniu, adica nu cunosc deloc domeniul si am mare nevoie de ajutorul cuiva de aici.

Inainte aveam un card microSD simplu de 16GB.. Functiona perfect.

Eu il foloseam pentru camera de bord la masina si uneori il puneam pe telefon sa descarc ce era de descarcat.
Am primit un card microSD HC de 32 de GB.. Nu stiu ce inseamna acest HC.
Cand sta pe camera de bord e super ok, cand vreau sa il pun in telefon.. Absolut 95% din fisierele video, inclus "EMERGENCY" imi apar cu 0kb si practic nu le pot deschide.. Adica nu am ce deschide atata timp cat e 0kb.

Doar 2 sau 3 fisiere imi raman cum trebuie. De ce?

Ce pot face?  Ajutor? Multumesc frumos!

Edited by Abbd, 13 January 2018 - 19:40.


#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
HC-ul ala de de la "high capacite"  . Problema poate fi cauzata de imposibilitatea recunoasterii extensiei/tipului de fisier de catre telefon. Daca sunt fisiere video trebuie conversie pentru tipul recunoscut de playerul telefonului.

#3
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017

View Postpacopaco1967, on 13 ianuarie 2018 - 20:00, said:

HC-ul ala de de la "high capacite"  . Problema poate fi cauzata de imposibilitatea recunoasterii extensiei/tipului de fisier de catre telefon. Daca sunt fisiere video trebuie conversie pentru tipul recunoscut de playerul telefonului.

Inteleg, dar cand conectez telefonul la PC, nici asa nu imi poate arata video-urile normale.
Iar video-urile care raman pe card, 2 sau 3 video-uri le pot vedea pe telefon.

Adica.. de ce doar atat si nu toate? Nu ma pricep si as vrea sa rezolv chestia asta. Cum?
TElefon e p10 lite

Edit: Cu vechiul card de 16GB nu aveam probleme nici la telefon nici la PC, de ce am cu acest HC?

Edited by Abbd, 13 January 2018 - 20:11.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
E o firma ok cardul sau e hama,adica nimic?

#5
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017

View Postxeleron, on 13 ianuarie 2018 - 21:43, said:

E o firma ok cardul sau e hama,adica nimic?

Cred ca e Hama, dar ce importanta are asta? Atata timp cat vechiul card era la fel.

Aici nu intelege nimeni si tot se pun intrebari.

Deci vechiul card de 16GB nu era cine stie ce, era ceva la 20 de lei ce am primit la oferta cumparata odata cu camera. Timp de un an l-am folosit si nu am avut probleme de genul.
Acum ca am de 32 si e "HC" am probleme astea. E tot aceeasi camera, acelasi telefon daca pun cardul in telefon.

Deci, se gaseste cineva cu un sfat?

#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ai 3 posibilitati, trebuie sa le elimini cumva.

1. camera nu suporta carduri HC
2. telefonul nu suporta carduri HC
3. cardul e stricat

Cel mai probabil ca este cazul #1 ... dar sa testam ...

Procedura:
- se pune cardul intr-un PC (sau laptop cu cititor de card) si se verifica datele scrise sa se confirme ca nu e problema de la telefon. Daca se vad fisierele, problema e #2
- scrie pe el o poza cu PC-ul (ceva mai maricel ca dimensiuni .. pe la 8-10MB)
- se testeaza datele scrise, daca sunt OK, cardul e bun, deci #3 de mai sus e taiat, daca nu se poate citi, problema e cardul..
- se baga apoi cardul in telefon, se verifica daca ceea ce s-a scris cu PC-ul e vizibil in telefon, daca da, taiem #2.

Sper ca nu am uitat nimic.

#7
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017

View Postro_explorer, on 14 ianuarie 2018 - 01:21, said:

Ai 3 posibilitati, trebuie sa le elimini cumva.

1. camera nu suporta carduri HC
2. telefonul nu suporta carduri HC
3. cardul e stricat

Cel mai probabil ca este cazul #1 ... dar sa testam ...

Procedura:
- se pune cardul intr-un PC (sau laptop cu cititor de card) si se verifica datele scrise sa se confirme ca nu e problema de la telefon. Daca se vad fisierele, problema e #2
- scrie pe el o poza cu PC-ul (ceva mai maricel ca dimensiuni .. pe la 8-10MB)
- se testeaza datele scrise, daca sunt OK, cardul e bun, deci #3 de mai sus e taiat, daca nu se poate citi, problema e cardul..
- se baga apoi cardul in telefon, se verifica daca ceea ce s-a scris cu PC-ul e vizibil in telefon, daca da, taiem #2.

Sper ca nu am uitat nimic.


Salut!
Mi-am cumparat azi un card reader si l-am pus in PC. Fara probleme pentru filmarile pe care le-am avut pana acum. Imi apar.
Nu mai verific si treaba cu telefonul. Voi folosi de acum card readerul si sper sa fie totul ok.

Multumesc pentru sfat!

PS: Mi-am verificat si cardul de 16GB pe care il foloseam inainte si tot HC scrie si il foloseam strict camera si acelasi telefon. P10Lite.
Nu stiu care e problema, dar din pacate nu prea mai pot recupera o filmare..

Multumesc inca o data pentru ajutor! Zi usoara!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate