Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

LED notificare - pe cale de disparitie

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
12 răspunsuri în acest subiect

#1
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.874
  • Înscris: 14.10.2010

View PostYthrixium, on 30 noiembrie 2015 - 09:56, said:


Mai postez o data cerintele, in caz ca mai are cineva vreo idee care-mi scapa.

....
-led de notificare (sms,apel pierdut), m-am saturat sa tot verific telefonu' din minut in minut, aplicatia NoLed da rateuri in ultima perioada.

Se pare ca, din pacate, exista un trend de eliminare a ledului de notificare. Am luat de curand un Lg ce nu are un astfel de led. Ultimele telefoane aveau asa ceva. Chiar si un telefon cu butoane avea led de notificare.
La un magazin al unui operator de telefonie mi s-a spus peste 60% dintre telefoanele existente nu au un asemenea led.
Exista o explicatie valabila pentru o asemenea decizie?

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.890
  • Înscris: 03.02.2005
Din cate stiu, din punct de vedere software Android-ul are suport pentru starea ledului folosit pentru notificari.
Incepand de la Android 8 este obligatoriu ca serviciile ce ruleaza in fundal sa notifice utilizatorul despre acest aspect si programatic crearea notificarii impune dezvoltatorului sa seteze starea acelui led.

Constructiv insa, componenta hardware are nevoie de niste circuite de control, mici, dar prin eliminarea lor se fac reduceri semnificative de costuri la numarul total de dispozitive construite.
Cred ca majoritatea telefoanelor aflate in gama celor considerate de buget e comuna o asemenea practica de a li se scoate led-urile.
Cum la noi sunt multe telefoane in aceasta gama, probabil de aceea vanzatorul acelui operator a afirmat ca "60% dintre telefoanele existente nu au un asemenea led".

#3
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.874
  • Înscris: 14.10.2010

View PostCiubex, on 09 ianuarie 2018 - 14:07, said:

Din cate stiu, din punct de vedere software Android-ul are suport pentru starea ledului folosit pentru notificari.
Ar fi multe de spus.
Oricum. producatorii au strategii ce nu coincid intodeauna cu preferintele cel,lor mai multi consumatori.
N-as crede ca eliminarea LED-ului ar duce la scadereea semnificativa a pretului de cost. Aici, cred ca sunt alte interese pentru viitor.
Ne-am putea imagina ca producatorii de autovehicule sa renunte, de exemplu, la sistemul electric de cobarare/ridicare a geamurilor! Odata ce oamenii s-au obisnuit
cu un anume facilitati este greu sa le elimini.
La telefoanele mobile, cumparatorii sunt de categorii foarte diverse  si pot fi pacaliti foarte usor.

Asa cum spunea si @Ythrixium, este nepotrivit, peste mana, sa verifici, prin deschiderea telefonului, daca nu cumva ai un apel pierdut.
Apoi, mi s-a intamnplat de mai multe ori, unii apelanti nu pot intelege de ce nu au fost sunati la scurta vreme dupa ce au facut un apel.
Eu, unul, din motive se protectie, nu port telefonul permanent. Asa ca, probabilitatea ca sa nu aud un apel este ridicata.

Un producator care se respecta nu ar trebui sa elimine facilitatile cu care si-a obisnuit cumparatorii!!!!!!!!!

#4
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 390
  • Înscris: 31.03.2016
Foarte bun topic! Ador ledul de notificari si daca ar mai exista telefon de genul Xperia U cu ditamai ledul in 6 culori maine l-as cumpara.
Acuma si alea care mai au led au unul anemic in maxim 2 culori.

#5
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.890
  • Înscris: 03.02.2005
Ca exercitiu de "cercetare" cate dintre telefoanele vandute acum mai au led-uri cu infrarosu? :)
Bun, atat, sa nu divagam, s-ar putea ca din masuri de economie atat financiare cat si de spatiu, sa se renunte la asemenea led-uri. Ca spatiu nu ma refer neaparat ca led-ul ar avea nu stiu ce marime, ci din cauza faptului ca ecranele telefoanelor se intind tot mai mult spre margini.
Financiar e vorba de cativa zeci de centi modulul si led-ul, iar la un volum mare de telefoane fabricate, poate insemna niste reduceri de costuri.
Unele telefoane, cum sunt Samsung S8-urile, ce au pe ecran afisat diverse chestii printre care si notificarile, deci nu mai are rost sa ai un led.

Poza atasata e din articolul: How To Change The Lock Screen Clock on Samsung Galaxy S8

Fișiere atașate


Editat de Ciubex, 09 ianuarie 2018 - 21:30.


#6
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.005
  • Înscris: 16.07.2015

View PostCiubex, on 09 ianuarie 2018 - 21:28, said:

Ca exercitiu de "cercetare" cate dintre telefoanele vandute acum mai au led-uri cu infrarosu? :)
Bun, atat, sa nu divagam, s-ar putea ca din masuri de economie atat financiare cat si de spatiu, sa se renunte la asemenea led-uri. Ca spatiu nu ma refer neaparat ca led-ul ar avea nu stiu ce marime, ci din cauza faptului ca ecranele telefoanelor se intind tot mai mult spre margini.
Financiar e vorba de cativa zeci de centi modulul si led-ul, iar la un volum mare de telefoane fabricate, poate insemna niste reduceri de costuri.
Unele telefoane, cum sunt Samsung S8-urile, ce au pe ecran afisat diverse chestii printre care si notificarile, deci nu mai are rost sa ai un led.

Poza atasata e din articolul: How To Change The Lock Screen Clock on Samsung Galaxy S8
Huawei Mate 10/Pro,P10 si alte modele ale lor au!

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.890
  • Înscris: 03.02.2005
Da, din pacate unii mai pastreaza pe modelele flagship, dar pe cele de buget, nu prea mai lasa led-uri de notificari :(

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
ZTE Axon 7
ZTE Axon 7 mini
Au leduri in 3 culori: RGB.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.899
  • Înscris: 25.01.2007
Si la xiaomi gasesti si led, si infrarosu. Toate 3 xiaomi care le am, au. M-am uitat acum la telefonul meu, stie 7 culori.

#10
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.980
  • Înscris: 06.01.2006
Din cate am observat, doar modelele de varf mai au led. Insa in ultimul timp a inceput sa se raspandeasca allways on display care e mai bun decat un led.

#11
jon31

jon31

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 777
  • Înscris: 12.12.2014
huawei p9 lite mini are led notificari!

#12
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.405
  • Înscris: 20.01.2018
Nu trebuie nici un hardware suplimentar.
Ar putea face sa se aprindă ledurile de la butoanele de meniu și back.
Sau cum a zis @kroghy notificare pe display,sunt soluții.
Este enervant sa tot deblochezi tel ca să verifici daca ai apeluri sau mesaje.

#13
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.980
  • Înscris: 06.01.2006

View Postirulan_corrino, on 20 ianuarie 2018 - 12:02, said:

Este enervant sa tot deblochezi tel ca să verifici daca ai apeluri sau mesaje.
Nu e nevoie de led pt. asta, exista setare in meniu care scoate un beep mic din cand in cand. Totul e configurabil. Eu l-am pus sa-mi reaminteasca din 5 in 5 minute numai la apeluri pierdute. La mesaje nu. In schimb atunci cand il iau in mana vibreaza si la apeluri pierdute, si la mesaje necitite.
setari - accesibilitate - memento notificare
setari - caracteristici avansate - alerta inteligenta

Editat de Kroghy, 20 ianuarie 2018 - 12:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate