Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declaratie venit si siguranta XTB

Comanda laptop Amazon UK

Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...
 A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate

Vouchere de vacanta
 Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 

Invatare Engleza

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
RazvanOlex

RazvanOlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.03.2015
Salut, sunt in clasa a 12-a la mate-info si am urmatoarea problema: nu am invatat engleza la timpul ei si acum imi pare foarte rau.As vrea sa incep sa invat engleza pe cont propriu si nu stiu care ar fi pasii necesari, ma puteti ajuta ? As vrea sa-mi puteti spune care ar fi pasii necesari pentru a invata engleza bine si corect.Sunt in stadiul de incepator( stiu cuvinte, stiu timpurile...hmm si cam atat).Vreau sa invat foarte bine gramatica, insa pe internet gasesc doar cuvinte si alte chestii nefolositoare pentru cunostintele mele actuale.Ma puteti ajuta cu niste sfaturi si ce ar trebuie sa invat si in ce ordine ? M-am gandit sa-mi cumpar o carte de gramatica insa nu stiu ce sa fac si pe care sa o aleg...?

Edited by RazvanOlex, 23 May 2017 - 01:45.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Existe site-uri dedicate de invatare a limbii engleze, ai acolo cuvinte, expresii si mecanisme de redare (play) a pronuntiei.
O foarte buna metoda de invatare a limbii engleze este deprinderea cu engleza americana, prin auditie si prin obisnuirea pronuntiei de fraze cu cuvinte legate (asa cum se vorbeste la New York, spre exemplu). Paradoxal, s-a demonstrat capacitatea creierului de a retine mult mai bine o fraza redata sonor, patetic, melodios, intr-un anumit context, decat de a invata reguli gramaticale si cuvinte izolate. De aceea, profesori buni de engleza americana, spre exemplu, vorbitori nativi de engleza, recomanda legarea cuvintelor in fraza si pronuntarea lor legata.  Daca o sa ai ocazia sa mergi la New York, vei vedea ca oricata engleza ai sti... acolo se vorbeste o engleza "de balta" foarte legata, din care nu o sa intelegi la inceput nimic, dar care e foarte practica si e vorbita de toata lumea.

Exemplu de engleza legata: "Betty_bought_ a_ bit_ of_better_ butter".

#3
roxlol

roxlol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.02.2016
Recomand softul :rosettastone.
http://www.rosettastone.eu
Se găsește și gratis,dacă știți unde sa căutați.

#4
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
e folositor si https://www.duolingo.com/

verbele neregulate:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V3MiEBQ8zuc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
RazvanOlex

RazvanOlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.03.2015
Va multumesc tuturor pentru informatii si ajutor.Dupa aceste verbe neregulate care ar fi urmatorul pas ? Pe mine ma intereseaza in special in ce ordine sa le iau, vreau sa invat organizat.La matematica nu poti sa inveti analiza si dupaia algebra, de aceea as vrea sa stiu care sunt lectiile cele mai importante pe care trebuie sa le invat prima data...

#6
Tort

Tort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 02.01.2016
Mai intai conteaza sa stii cuvintele, partea cu gramatica o sa fie mult mai usoara apoi.

#7
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
Traiasca timpurile cand nu erau toate cele traduse. Pe mine m-am ajutat cartoon destul de mult, stiam si inainte de a ma uita la desene, dar ca pronuntie chiar a fost util. Manualele ajuta si sa nu ai impresia ca alea pt incepatori sunt prea usoare, ca s-ar putea sa ai surprize..

#8
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008

 Tort, on 23 mai 2017 - 20:35, said:

Mai intai conteaza sa stii cuvintele, partea cu gramatica o sa fie mult mai usoara apoi.
Eu cred ca invers: intai trebuie sa stapanesti bazele gramaticii, ca sa poti lega in mod corect cuvintele.

#9
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
kindle + carti la 1 $ de pe amazon; boomerang, bbc, cnn.

#10
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 JoAnneVanHeff, on 24 mai 2017 - 12:51, said:

Eu cred ca invers: intai trebuie sa stapanesti bazele gramaticii, ca sa poti lega in mod corect cuvintele.
Interesantă dilemă. Seamănă puțin cu alta: ce-a fost mai întîi, oul sau găina.

Din experiența mea, cînd înveți o limbă străină (dar la fel e și cu limba maternă), înveți simultan lexicul și gramatica. Ai nevoie de cîteva cuvinte din fiecare categorie (substantive, verbe etc.) ca să poți învăța gramatica, deci nu poți învăța doar gramatica la un nivel pur teoretic. De fapt poți, dar trebuie să fii tare pasionat de sintaxă, morfologie etc., și oricum dacă știi numai gramatica unei limbi, fără pic de lexic, n-o poți folosi la comunicare nicicum.

Prin comparație cu majoritatea limbilor engleza are o gramatică foarte simplă. Ca urmare cel puțin bazele gramaticii se învață ușor, iar efortul poate fi dirijat încă de timpuriu spre aspecte mai grele ale limbii, în particular pronunție și lexic (inclusiv ortografie).

#11
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008


 AdiJapan, on 25 mai 2017 - 11:44, said:

Prin comparație cu majoritatea limbilor engleza are o gramatică foarte simplă.
La engleza de balta fara pretentii e cum zici tu dar in realitate nu e chiar asa.


#12
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 misu183, on 25 mai 2017 - 11:49, said:

La engleza de balta fara pretentii e cum zici tu dar in realitate nu e chiar asa.
Nu vorbesc de engleza de baltă, ci de cea reală, în comparație cu alte limbi pe care le-am mai învățat. În engleză practic nu ai ce morfologie să înveți, cu rare excepții pluralul se formează regulat, genuri nu sînt, verbele aproape că nu au persoane, topica e relativ fixă etc. Comparați cu rusa sau franceza.

#13
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008

 AdiJapan, on 25 mai 2017 - 11:44, said:

Interesantă dilemă. Seamănă puțin cu alta: ce-a fost mai întîi, oul sau găina.

Din experiența mea, cînd înveți o limbă străină (dar la fel e și cu limba maternă), înveți simultan lexicul și gramatica. Ai nevoie de cîteva cuvinte din fiecare categorie (substantive, verbe etc.) ca să poți învăța gramatica, deci nu poți învăța doar gramatica la un nivel pur teoretic. De fapt poți, dar trebuie să fii tare pasionat de sintaxă, morfologie etc., și oricum dacă știi numai gramatica unei limbi, fără pic de lexic, n-o poți folosi la comunicare nicicum.


Da, sunt de acord, insa reactia mea era la idea de a invata numai cuvinte, fara a atinge gramatica.

#14
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

 JoAnneVanHeff, on 26 mai 2017 - 10:37, said:

Da, sunt de acord, insa reactia mea era la idea de a invata numai cuvinte, fara a atinge gramatica.
La dat din maini merge si cu amalgam de cuvinte. La o discutie mai laborioasa avem nevoie de finete. Cei care sunt plecati pe taramuri unde se vb engleza stiu ce spun. De asemenea una e partea didactica si alta e conversatia reala.



 misu183, on 26 mai 2017 - 10:47, said:

La dat din maini merge si cu amalgam de cuvinte. La o discutie mai laborioasa avem nevoie regla fin si gramatica. Cei care sunt plecati pe taramuri unde se vb engleza stiu ce spun. De asemenea una e partea didactica si alta e conversatia reala.





 misu183, on 26 mai 2017 - 10:48, said:

La dat din maini merge si cu amalgam de cuvinte. La o discutie mai laborioasa avem nevoie de reglaj fin si gramatica. Cei care sunt plecati pe taramuri unde se vb engleza stiu ce spun. De asemenea una e partea didactica si alta e conversatia reala.



#15
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017
exista  Consulatul  Britanic

#16
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
mă poate ajuta cinva cu Rosetta Stone

#17
Kendrick

Kendrick

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.09.2023
relevante în 2023?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate