Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Păreri Alfa Romeo 159

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
gtr2rr3

gtr2rr3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 18.09.2016
Sfaturi Alfa Romeo 159
Curând o sa am permisul și odată cu el și o mașină, mașina mea de suflet Alfa 159 1.9 150cp
Vreau sa ma ajutați cu niște sfaturi:
Știu ca ținuta la drum și fiabilitatea sunt excelente
Cum e sistemul audio? (mi se pare normala întrebarea deoarece sunt tânăr și îmi place muzica tare și la claritate bună:))  ) Sper ca nu ca cel de pe BMW (jenant) :)))
Aștept păreri și sfaturi!
Mulțumesc!

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Nu-s cam multi 150cp pentru un incepator?

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,687
  • Înscris: 24.11.2015
Depinde pe ce fel de BMW ai ascultat. Depinde ce asteptari ai, se poate pune subwoofer, amplificator, etc.
Nu este cea mai fiabila si nu e deloc recomandata la drumurile noastre, e foarte grea si sta prost cu articulatiile. Modelul de dinainte de facelift parca avea ceva probleme.
Alfa merge in combinatie cu 2.4 JTD , 1.8tbi sau 3.2 v6 , nu 1.9 jtd... insa e foarte ok si acela (taxe,consum).

 jegmihai, on 23 martie 2017 - 16:02, said:

Nu-s cam multi 150cp pentru un incepator?


Niciodata nu sunt suficienti, mai ales dupa ce te obisnuiesti cu ei. :)

#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 06.02.2008
Eu am avut jts-ul de 160 de cai și nu am avut ce să-i reproșez în general, doar cam joasă și consum mare. Nu e cazul la diesel. Muzica se auzea bine, dar nu știu cât de tare vrei tu să asculți.

#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
Alfa Romeo 159 este o prostie de masina.....
arata frumos insa este extram de fragila si de parca asta nu era tot

....service-ul pentru ea este un calvar chiar si in RO.
afirmatie facuta de un italian cu fire albe in cap si buzunar plin

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,687
  • Înscris: 24.11.2015
Cea mai buna italiana e masina nemteasca sau japoneza Posted Image

#7
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 06.02.2008

 Mihai_3, on 23 martie 2017 - 16:13, said:

Alfa Romeo 159 este o prostie de masina.....
arata frumos insa este extram de fragila si de parca asta nu era tot

....service-ul pentru ea este un calvar chiar si in RO.
afirmatie facuta de un italian cu fire albe in cap si buzunar plin
Italianul respectiv era senil, nu pune pret pe analiza lui. Masina e ok. Fragilă era vechea generație.

#8
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 gtr2rr3, on 23 martie 2017 - 15:56, said:

Știu ca ținuta la drum și fiabilitatea sunt excelente
E bine că ai simțul umorului.

 Mihai_3, on 23 martie 2017 - 16:13, said:

arata frumos
Arată frumos pentru categoria de vârstă 40+, nu prea e mașină de tineret.

#9
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
Am avut pt vreo 4-5 ani alfa romeo 156 1.9 jtd. Inca ma mai gandesc la ea, a fost o masina excelenta.
Motorul cu adevarat ireprosabil, probleme pe partea de suspensie fata, cam atat.
In rest, tinuta de drum excelenta, tragea f bine, comfort maxim pt clasa ei.
Am condus si 159 1.9jtd si mi s-a parut un pas in fata destul de mare. Vezi forumul www.alfaclub.ro, discuta si cu baietii de acolo, sunt cei mai in masura sa-ti zica ce si cum.

Edited by WuR, 23 March 2017 - 16:29.


#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,270
  • Înscris: 13.03.2017
Nu te baga la nicio italianca cu 4 roti. Nu de alta, dar sunt extrem de proaste masinile pe care le gasesti la mana a doua, in tara sau aduse de afara - Fiat, Alfa sau Lancia.

Au mecanica proasta, piese scumpe, electrica extrem de proasta,suspensie proasta din cauza pieselor aftermarket de proasta calitate, service ce lasa de dorit si o tabla care sigur rugineste. Unde mai pui ca valoarea de revanzare este zero? Adica dupa ce vei baga bani cu nemiluita in reparatii, vei vrea sa scapi de ea. Dar nimeni nu o va mai cumpara, chiar daca o dai la un sfert din pretul platit...

#11
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005

 Naijax, on 23 martie 2017 - 16:47, said:

Nu te baga la nicio italianca cu 4 roti. Nu de alta, dar sunt extrem de proaste masinile pe care le gasesti la mana a doua, in tara sau aduse de afara - Fiat, Alfa sau Lancia.

Au mecanica proasta, piese scumpe, electrica extrem de proasta,suspensie proasta din cauza pieselor aftermarket de proasta calitate, service ce lasa de dorit si o tabla care sigur rugineste. Unde mai pui ca valoarea de revanzare este zero? Adica dupa ce vei baga bani cu nemiluita in reparatii, vei vrea sa scapi de ea. Dar nimeni nu o va mai cumpara, chiar daca o dai la un sfert din pretul platit...

Banuiesc ca vb din postura unui fost posesor (sau actual posesor) de alfa romeo ? :)

#12
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 22.01.2014

 retele, on 23 martie 2017 - 16:19, said:


E bine că ai simțul umorului.


Arată frumos pentru categoria de vĂąrstă 40+, nu prea e mașină de tineret.
tu vorbesti serios cand zici ca nu arata bine masina asta ?

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,270
  • Înscris: 13.03.2017

 WuR, on 23 martie 2017 - 17:00, said:


Banuiesc ca vb din postura unui fost posesor (sau actual posesor) de alfa romeo ? Posted Image

Fost - NEFERICIT - posesor
Pe scurt am descoperit ca aprox.toate masinile italienesti fabricate inainte de 2004 sunt fabricate intr-o perioada mai grea pentru producatorii italieni, o perioada cu multe probleme financiare in fabrici si un control al calitatii precare
A suspensii foarte rigide, ce transmit vibratii mari in interior si asta duce la zgomote ale fetelor de usi si ale bordului ... etc.
Pe scurt - nu sunt fiabile, stau prost la tabla, au probleme tehnice si electrice mari.

#14
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Aud mereu aceleași povești! Scumpe piesele, fragilă mecanica, electronică cu probleme! Pe naiba! Este folclor și atât!
Cunosc o familie de rromi, foarte numeroasă Mulți dintre ei muncesc in Italia . Dacă mergi acasă la ei ai zice că sunt fani Alfa Romeo. Este expoziție în curte și la stradă. Găsești toate modelele. Pentru că am de-a face cu ei, am schimbat impresii și despre mașini. 159 și 166 sunt preferatele lor. Fac naveta cu ele Romania-Italia. Rulaj la greu, cheltuieli în regulă după cum spun ei. Rar am văzut mașini atât de curate și întreținute. Cred că sunt unicați în Ro... fara mertz și bmw!

#15
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 06.02.2008
Omul vorbește de 159 nu de vreun Fiat ruginit. 159 nu e cu nimic mai proastă decât un BMW sau Audi din an similar. Bine, trebuie să o verifici la achiziție, lucru valabil la orice sh. Piesele nu sunt mai scumpe decât la un seria 3 corespondent de exemplu. Service-ul nu stiu cum este, dar nu cred că te duci cu sh la reprezentanta, ci tot la un "mecanic bun la toate". Ca prețul scade mai brusc e adevărat, dar nu pentru ca mașina e proastă ci pentru ca românul își ia BMW sau Passat, nu caută Alfa (a auzit el ca-s proaste) samsarul stie si tine pretul sus. Si apoi sta cu ele prin service.

#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,270
  • Înscris: 13.03.2017

 TLGTLC, on 23 martie 2017 - 17:08, said:

Aud mereu aceleași povești! Scumpe piesele, fragilă mecanica, electronică cu probleme! Pe naiba! Este folclor și atât!
Cunosc o familie de rromi, foarte numeroasă Mulți dintre ei muncesc in Italia . Dacă mergi acasă la ei ai zice că sunt fani Alfa Romeo. Este expoziție în curte și la stradă. Găsești toate modelele. Pentru că am de-a face cu ei, am schimbat impresii și despre mașini. 159 și 166 sunt preferatele lor. Fac naveta cu ele Romania-Italia. Rulaj la greu, cheltuieli în regulă după cum spun ei. Rar am văzut mașini atât de curate și întreținute. Cred că sunt unicați în Ro... fara mertz și bmw!

Da-mi voie te rog sa-ti dau cateva exemple reale: arcurile de la suspensie rupte la toate cele 4 roti, alternator spart, difuzoare audio arse, etriere de frana crapate, furtune de apa coapte in doar 3 ani, instalatie electrica fara regulator de tensiune care arde becurile saptamanal, si lista poate continua. Speram doar ca in ultimii ani italienii si-au cam revenit si au inceput sa umble putin si la calitate, dar si la fiabilitate.
M-am inselat amarnic. O italianca noua poate merita banii dar una second-hand ... niet

https://www.4tuning....esti-18104.html

#17
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 netty1994, on 23 martie 2017 - 17:02, said:

tu vorbesti serios cand zici ca nu arata bine masina asta ?

Am zis că arata bine doar pentru cineva mai în vârstă, familist cu copii, eu n-o văd mașină de tânăr, dar evident, asta e o chestiune de gusturi.

#18
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005

 Naijax, on 23 martie 2017 - 17:06, said:


Fost - NEFERICIT - posesor
Pe scurt am descoperit ca aprox.toate masinile italienesti fabricate inainte de 2004 sunt fabricate intr-o perioada mai grea pentru producatorii italieni, o perioada cu multe probleme financiare in fabrici si un control al calitatii precare
A suspensii foarte rigide, ce transmit vibratii mari in interior si asta duce la zgomote ale fetelor de usi si ale bordului ... etc.
Pe scurt - nu sunt fiabile, stau prost la tabla, au probleme tehnice si electrice mari.
In 2004 nu prea aparuse 159-le � Alfa mea era 2002, cumparata la aprox 80.000km si vanduta unui prieten la aproape 200.000 km. Omul  (mecanic pasionat de alfa) are 300.000km cu ea and counting �

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate