Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Helicobacter Pylori - tratament

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Aleee16

Aleee16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.01.2017
Buna seara.
Am facut analize si mi-a iesit ca am helicobacter am facut tratamentu corect,  dar nu mi-a trecut; am refacut tratamentul cu dublu antibiotic si nexium inca 20 de zile dupa antibiotic , inca nu am repetat analizele dar tot simptomele alea le am la anumite mancaruri la bauturi carbogazoase etc.

Ce as putea sa fac naturist sau nu stiu , imi puteti da niste sfaturi ?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,210
  • Înscris: 22.05.2003
1. Helicobacter are multa lume, provoaca gastrita-> ulcer, iar apoi leziune canceroasa, in stadii finale.
2. tratamentul se face cu doua antibiotice (exista doua scheme tratament) si inhibitor pompa protoni.

ex: Augmentin + claritromicina + nexium/controloc.

3. Cat timp ai tinut prima etapa de tratament? Trebuie tinuta minim 10 zile.

Quote

Schema tratamentului cu 3 medicamente include: un medicament din grupul inhibitorilor pompei de protoni (de exemplu, Omeprazolul) + Claritromicina + Metronidazolul sau Amoxicilina . Durata curei poate fi de 10-14 zile.
Schema tratamentului cu 4 medicamente include: un medicament care micşorează secreţia sucului gastric (Omeprazolul, Ranitidina etc.) + 2 antibiotice (de exemplu, claritromicina+metronidazolul)+ un preparat de bismut. Această schemă se aplică în cazurile în care tratamentul cu 3 medicamente nu a fost eficient.

4. In afara de niste probiotice dupa atata antibiotic, uita de tratamente "naturiste".
Flora ta intestinala e in paragina.

#3
Aleee16

Aleee16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.01.2017
Pai 10 zile cu antibiotic : klabax ( contine claritromicina) de 500 augumentin de 1000 si nexium... si dupa inca 20 de zile cu nexium

Prima data cand am luat am luat diar augumentin de 1000 si nexium... acum am luat iar dar am adaugat klabaxu

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,210
  • Înscris: 22.05.2003
cele 20 zile cu nexium nu prea vad la ce sa fi ajutat in ceea ce priveste uciderea microbilor, nexium e doar inhibitor pompa de protoni (scade cantitatea de acid clorhidric).

#5
Aleee16

Aleee16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.01.2017
Pai asa mi-a zis doctorita.. si puii mei acuma dupa 1 luna de la al 2 tratament tot am simptomele alea la iute acru diferite mancaruri sau la bauturi , dureri de stomac etc

#6
corneld

corneld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.03.2009
Un medic de la Institutul national de inginerie aeronautica si aerospatiala, din cadrul Spitalului militar din Bucuresti, i-a recomandat sotiei mele, in urma cu 10 ani, pentru ulcer duodenal, indus de aceeasi boala, urmatoarele medicamente: Losec, De-nol si Helicocin. S-a vindecat, dar medicul i-a recomandat sa foloseasca pansamente gastrice de fiecare data cind utilizeaza medicamente. Insanatosire grabnica, initiatorului acestui topic.

#7
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,872
  • Înscris: 15.08.2014
Pe mine m au chinuit simptomele încă vreo 6 luni şi nici acum la aproape 3 ani nu i totul ok
Mai dă stomacul rateuri din cînd în cînd (din ce în ce mai rar, e drept),
Aşa că stai chill.
Testul îl face la sînge sau în aerul expirat? Asta de curioźitate.

#8
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Helicobacter pilori se simte foarte bine in stomac si se inmulteste cand stomacul respectiv nu secreta suficient acid gastric.

Deci, nu e suficient de acid.

Iar tratamentele alea pe care le luati voi includ ghici ce: antiacidice.

Succesuri maxime lol.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,210
  • Înscris: 22.05.2003
@a3ds - spui gogomanii!

Quote

It is also linked to the development of duodenal ulcers and stomach cancer. However, over 80% of individuals infected with the bacterium are asymptomatic, and it may play an important role in the natural stomach ecology.
Up to 85% of people infected with H. pylori never experience symptoms or complications
In people producing large amounts of acid, H. pylori colonizes near the pyloric antrum (exit to the duodenum) to avoid the acid-secreting parietal cells at the fundus (near the entrance to the stomach). In people producing normal or reduced amounts of acid, H. pylori can also colonize the rest of the stomach.
Inhibitorii de pompa de protoni au ca functie scaderea aciditatii gastrice, pe ideea diminuarii leziunilor mucoaselor (gastrita, ulcer).
In acelasi timp, cele doua antibiotice ar trebui sa omoare Helicobacter Pylori.
Din pacate si helicobacter a devenit rezistent la antibioticele clasice, sunt mai multe tulpini => se schimba medicatia.

Quote

An increasing number of infected individuals are found to harbor antibiotic-resistant bacteria. This results in initial treatment failure and requires additional rounds of antibiotic therapy or alternative strategies, such as a quadruple therapy, which adds a bismuth colloid, such as bismuth subsalicylate. For the treatment of clarithromycin-resistant strains of H. pylori, the use of levofloxacin as part of the therapy has been suggested.
Ingesting lactic acid bacteria exerts a suppressive effect on H. pylori infection in both animals and humans, and supplementing with Lactobacillus- and Bifidobacterium-containing yogurt improved the rates of eradication of H. pylori in humans.

Asadat, iaurt, lapte atut si probiotice d ela farmacie. Sunt uenle ce se mandresc cu faptul ca merg ingerate cu antibiotice.

#10
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Acum mulți ani, eu am făcut tratament 30 de zile cu Omeran, parcă. Ce m-am mai chinuit ani de zile până la Omeran, luam tot felul de madicamente cică pentru aciditate și leacuri băbești cu efecte zero. Mâncam des, aia era soluța. După o lună cu acel tratament practic am renăscut.

#11
Aleee16

Aleee16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.01.2017
Analizele le-am facut la sange..

#12
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,936
  • Înscris: 31.03.2003
a3d esti departe de adevar, dar nici adm nu e pe teritoriul sau.
:)

Alee16 - dar regim adecvat ai tinut? Minim 1 luna (cat tine tratamentul) plus inca una.

#13
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View PostAleee16, on 26 ianuarie 2017 - 23:59, said:

Pai asa mi-a zis doctorita.. si puii mei acuma dupa 1 luna de la al 2 tratament tot am simptomele alea la iute acru diferite mancaruri sau la bauturi , dureri de stomac etc

Cred ca ai omis sa spui ca ti-a recomandat si ceva regim... Daca tu bagi medicamente cu cola sau alte sucuri acidulate si mananci prajeli si iute... cu ce te ajuta ?

Si am avut problema asta si am tinut si regim, pe langa tratament. Uite ca am scapat de ea ( cel putin asa imi place sa cred).

@oaspetele a raspuns acelasi lucru ca si mine ( dar eu n-am fost atent).

Edited by paso87, 27 January 2017 - 09:50.


#14
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006
Se pare ca nici cu mama antibioticului nu prea se vindeca problemele. Au reactii adverse destul de nasoale. Exista recidive si trebuie regim mult timp. E boala lunga! Exista si tratamente naturiste mult mai blande, dar pe termen mai lung si nu sunt prea ieftine! De miere de Manuka ati aflat? Sa fie originala si din cea puternica, cu indice mare, vreo 400 parca.

Un alt exemplu: ulei catina cu sunatoare si galbenele+capsule Helicostop+capsule Stomac Sanatos+ceai Gastric de la Fares. Fara publicitate, ca nu sunt agentul lor pe forum, dar e bun tratamentul.

Edited by arab, 27 January 2017 - 10:47.


#15
Galoles

Galoles

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.01.2017
Poate foloseste cuiva. Dupa primul si al 2-lea tratament medicamentos (primul = amoxicilina, claritromicina, omez, probiotic Bio Sun; al 2-lea: tinidazol, clarittromicina, nexium, probiotic Zir Fos) rezultatul pt. HP a fost POZITIV. In disperare de cauza, dupa indelungi cercetari, am apelat la urmatorul tratament naturist, efectuat simultan, pe raspundere proprie: Pilorix de la Fiterman timp de 2 saptamani (2 capsule/zi), Helicostop de la Fares 6 saptamani (6 capsule pe zi), Stomac Sanatos de la Fares 6 saptamani, Curcumin 95 C3  Complex de la Herbagetica timp de 6 saptamani (1 capsula zi). Nu pot preciza exact care din produse a fost mai eficient, intrucat am efectuat tratament simultan. Dupa mine, produsele mentionate s-au completat reciproc in eficenta. Testarea HP dupa finalizarea tratamentului a fost NEGATIV. Pe timul tratamentului naturist nu am avut reactii adverse si am adaugat la loc cele 3 kilograme pierdute pe timpul cat am avut prezenta bacteria.  Sanatate tuturor!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate