Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Accident produs in parcare privata, RCA-ul despagubeste?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,603
  • Înscris: 21.02.2006
Tocmai am fost implicat intr-un mic accident, am dat cu spatele si i-am spart bara din fata unui coleg, pot folosi politia RCA daca accidentul s-a produs in curtea intreprinderii unde lucrez?

#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
da

#3
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Da, cu conditia ca masinile sa fie personale. Daca sunt inmatriculate pe aceeasi firma, mi se pare ca nu va despagubeste.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Accidentul nu s-a produs pe un drum public. Dacă autovehiculele aparţin companiei, n-are de-a face RCA, eventual Casco (depinde de ce tip de asigurare a încheiat compania).
Dacă autovehiculul e al tău şi cel lovit este al companiei, ţi se va întocmi deviz.

#5
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 06.02.2008
Indiferent de locul in care s-a produs accidentul de vehicul, pe drumuri publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulatiei publice, in incinte si in orice alte locuri,
atat in timpul deplasarii, cat si in timpul stationarii vehiculului asigurat, asiguratorul RCA acorda despagubiri pana la limita de despagubire prevazuta in polita de asigurare RCA

#6
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

 PSC, on 19 ianuarie 2017 - 12:40, said:

Accidentul nu s-a produs pe un drum public. Dacă autovehiculele aparţin companiei, n-are de-a face RCA, eventual Casco (depinde de ce tip de asigurare a încheiat compania).
Dacă autovehiculul e al tău şi cel lovit este al companiei, ţi se va întocmi deviz.

de unde ai scos-o p-asta?

#7
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,603
  • Înscris: 21.02.2006
Sant  personale ambele masini, multumesc mult pentru raspunsuri.

#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am patit aceeasi chestie. In parcarea firmei o colega a dat cu spatele m-a pocnit (eu nu eram in masina). Am facut niste poze, am fost la amiabila, dosarul s-a rezolvat civilizat. Fiecare cu masina lui (nu erau ale fabricii) - ma rog ea doar folosea masina care era (si RCA) pe numele soacrei.

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,066
  • Înscris: 09.08.2005

 PSC, on 19 ianuarie 2017 - 12:40, said:

Accidentul nu s-a produs pe un drum public.
Sa înțeleg că dacă un tir iese de pe drum și se oprește în mașina mea care e parcata în curte, eu plătesc reparația? Nu cred...

#10
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 04.11.2016
Normal ca se poate rezolva pe RCA-ul tau. Daca totusi ai dubii, nu va opreste nimeni ca atunci cand faceti amiabila sa declarati ca totul s-a intamplat in alta parte. Depinde numai de voi doi.
In alta ordine de idei, daca paguba produsa colegului nu este prea mare, poti sa-i platesti reparatia fara a mai apela la RCA. Nu de alta dar, cand vei incheia contractul urmator, vei fi penalizat cu o clasa in sistemul bonus malus in loc sa avansezi cu una (daca nu esti deja la cea maxima). Asta inseamna o asigurare mai mare cel putin pentru urmatorul an.

Edited by gabrieln2016, 19 January 2017 - 18:17.


#11
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,603
  • Înscris: 21.02.2006
Dupa zeci de telefoane care te pun in asteptare si dupa inchid am reusit sa vorbesc cu cineva de la asigurari (EUROINS) care mi-a confirmat ca despagubesc si accidentele din curti/parcari private. Eu am clasa B8 la bonus malus, probabil o sa scada la B6 , nu stiu cum o sa-i repar masina colegului, RCA sau regie proprie, inca nu s-a hotarat.

#12
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016

 pufarin, on 19 ianuarie 2017 - 18:35, said:

Dupa zeci de telefoane care te pun in asteptare si dupa inchid am reusit sa vorbesc cu cineva de la asigurari (EUROINS) care mi-a confirmat ca despagubesc si accidentele din curti/parcari private. Eu am clasa B8 la bonus malus, probabil o sa scada la B6 , nu stiu cum o sa-i repar masina colegului, RCA sau regie proprie, inca nu s-a hotarat.
Cred ca e cazul sa te uiti mai bine... A intrat si in mine o proasta in parcare la Merlin Leroy anul trecut, imi venea sa o bat. Am facut pe Casco, ca sa nu ma complic, dar mergea si pe asigurarea ei.

Nu exista reparatie care se fie mai ieftina decat o sa iti creasca prima de asigurare, poate doar daca accepta un scuipat si un plasture. E 300-400 numai vopsitul unei piese...

#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 pufarin, on 19 ianuarie 2017 - 12:18, said:

Tocmai am fost implicat intr-un mic accident, am dat cu spatele si i-am spart bara din fata unui coleg, pot folosi politia RCA daca accidentul s-a produs in curtea intreprinderii unde lucrez?
poți folosi RCA. Chiar dacă este propietate privată, drumul este deschis circulației auto și se aplică toate regurile de circulație

#14
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,298
  • Înscris: 13.03.2015

 pufarin, on 19 ianuarie 2017 - 18:35, said:

...Eu am clasa B8 la bonus malus, probabil o sa scada la B6 , nu stiu cum o sa-i repar masina colegului, RCA sau regie proprie, inca nu s-a hotarat.

S-a schimbat sistemul de clase, nu mai știu cum se face echivalenta, din toamnă, când au băgat tarifele maximele la asigurări.

#15
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
B8 este maxim.

de pe rcapedia

Attached Files

  • Attached File  rca.jpg   242.94K   37 downloads


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate