Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Pasi pentru deschiderea unui proces pentru obligarea unei inmatriculari auto.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7 răspunsuri în acest subiect

#1
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Buna seara, acum 6 ani am vandut o masina insa asteptand la notar pentru a face contractul de vanzare cumparare un avocat din zona ne-a propus sa ne faca el o cerere ( de mana ) specificand ca este recunoscuta ca si act de vanzare cumparare daca este trecuta cu martori si semnaturi pe ia.
Am facut acea cerere insa la primarie nu este recunoscuta si eu platesc in contiinuare impozitul de 6 ani, i-am solicitat in nenumarate randuri celui care a cumparat masina ca macar sa plateasca anual banii pentru impozitul local si refuza orice intelegere.
Din aceasta cauza as vrea sa il trimit in judecata pentru a putea ca aceasta masina sa nu mai figureze pe rolul meu la consiliul local, mentionez ca toate actele masinii sunt pe numele meu.
Nu dispun de fonduri financiare sa platesc un avocat asa ca as aprecia daca m-ati indruma exact ce tip de cerere trebuie sa depun si unde pentru a putea chema pe respectiva persoana in instanta pentru inmatricularea respectivului autorurism.
Va multumesc , o seara buna.

#2
AladinArdeal

AladinArdeal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 138
  • Înscris: 25.10.2016
mentionez ca toate actele masinii sunt pe numele meu.


Inseamna ca nu ai vandut-o. Deci nu ai cum s-o radiezi. Io asta inteleg din ce ai scris aici sau poate nu ai scris bine. Nu-i bai. Uite cum faci:
-daca ai inca toate actele pe numele tau,mergi la politie si faci plangere ca ti s-o furat masina ;)

#3
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Am scris destul de bine, deci i-am dat masina pe baza acelei chitante care am facuto (de mana) cu intelegerea ca el isi inmatriculeaza masina in decursul a maxim un an, am fost la el sa ma inteleg cu el dar este om care nu se mai poate discuta absolut nimic .
Problema cea mai grava de care am aflat in aceasta dimineata ca el a vandut masina unei alte persoane fapt ce duce la agravarea situatiei.
Nici nu stiu exact ce sa fac si cum sa procedez in aceasta conditie.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.121
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAladinArdeal, on 02 noiembrie 2016 - 21:24, said:

mentionez ca toate actele masinii sunt pe numele meu.


Inseamna ca nu ai vandut-o. Deci nu ai cum s-o radiezi. Io asta inteleg din ce ai scris aici sau poate nu ai scris bine. Nu-i bai. Uite cum faci:
-daca ai inca toate actele pe numele tau,mergi la politie si faci plangere ca ti s-o furat masina Posted Image

Cum saracie poti sa recomanzi asa ceva?

initiator
Du-te la serviciul Inmatriculari si expune-le problema ta.
Te rezolva ei.

Aici pe forum o luam razna de obicei.

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.487
  • Înscris: 05.08.2002
in cazuri extreme asta e solutia
cum individul refuza orice fel de intelegere, si initiatorul poate uita orice aspect anterior si singura amintire poate fi: aveam masina in fata casei si brusc a disparut, a furat-o cineva Posted Image
avand toate actele masinii, politia ar trebui sa-i returneze masina, nu?
treburi cu chitante la avocat.. poate sa faca orice, cu orice masina de pe strada

#6
AladinArdeal

AladinArdeal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 138
  • Înscris: 25.10.2016

View Postadisz, on 03 noiembrie 2016 - 09:30, said:


Cum saracie poti sa recomanzi asa ceva?

initiator
Du-te la serviciul Inmatriculari si expune-le problema ta.
Te rezolva ei.

Aici pe forum o luam razna de obicei.

@Adi mai citeste o data.Omul are actele masinii la el, ce inmatriculari visezi??
Samsarul care l-o pacalit a fost mai destept ca o dato si mai departe , haha. Singura sansa a lui e sa mearga la militie sa expuna problema acolo sa vada ce ii de facut ,altfel. SI f*** si cu bani de dat.

#7
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Am fost la Politie si am expus problema iar cei de acolo mi-au recomandat ca in astfel de situatie fie sa il actionez in judecata, fie sa merg cu actele la Inmatriculari auto si sa incerc sa radiez masina, Zis si facut am fost la inmatriculari si le-am expus problema insa imi cer numerele auto pentru radiere ceea ce eu nu le am, nici macar nu stiu pe unde se afla masina deci singura varianta imi ramane sa il dau in judecata pe actualul " proprietar " iar instanta sa il oblige sa isi inmatriculeze masina pe numele lui.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 11.660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostAladinArdeal, on 02 noiembrie 2016 - 21:24, said:

-daca ai inca toate actele pe numele tau,mergi la politie si faci plangere ca ti s-o furat masina Posted Image
Minciuna asta se pedepsește (cel puțin) cu amendă:
Art. 268
Inducerea în eroare a organelor judiciare
(1) Sesizarea penală, făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ... cunoscând că aceasta este nereală, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate