Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Google Pixel & Pixel XL (HTC) - discutii generale

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
2794 replies to this topic

#901
MaryusRazor

MaryusRazor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 18.09.2016

View Postkatabxp, on 27 martie 2017 - 22:57, said:

Ce ziceti de "marginile" astea?
https://www.engadget...246206&index=16
Ce zici Dan: 6,4"/ 6GB RAM/ full hd/ Chipset Snapdragon 821/ Screen to body 100%? Si e cat 6p la dimensiuni.
Eu am văzut un drop test la jeryrigeverything cu el și de la distanta mica sa făcut praf rama și sa fisurat ecranul și să ascunzi așa frumusețe în husa :( eh ceramica are și dezavantajele ei

Edited by MaryusRazor, 27 March 2017 - 23:14.


#902
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 06.02.2008
Lăsați-le naibii de telefoane, și "Xia-omul" ăla costă cât un laptop performant, ăștia se întrec cu gluma.. proastă :)

#903
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postkatabxp, on 27 martie 2017 - 21:53, said:

Nici nu am zis că nu l-aș cumpără, l-aș cumpara fara regret numai că în momentul ăsta nu stau pe roze financiar și serios vorbind e foarte scump pt ce oferă. As putea să mă orientez către moto z sau mai nou op3t menționat de tine dar nu o să-mi iau altceva pt că nu am android clean și nici updateuri cum oferă Google. Probabil pixel xl va fi următorul telefon pe care o să-l iau dar asta in iarna viitoare poate. SH bineinteles!

Vezi ce au lansat aia de la Nokia. Aia au chiar android curat.

#904
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008

View Postkatabxp, on 27 martie 2017 - 22:57, said:

Ce ziceti de "marginile" astea?
https://www.engadget...246206&index=16
Ce zici Dan: 6,4"/ 6GB RAM/ full hd/ Chipset Snapdragon 821/ Screen to body 100%? Si e cat 6p la dimensiuni.
Problema este ca pe hartie este super telefon. Eu personal, nu l-as cumpara nici daca n-ar avea margini de loc. Este ceva chinezesc care mai trebuie sa dospeasca si sa creasca pana sa fie ok.

#905
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009

View Postkatabxp, on 27 martie 2017 - 22:57, said:

Ce ziceti de "marginile" astea?
https://www.engadget...246206&index=16
Ce zici Dan: 6,4"/ 6GB RAM/ full hd/ Chipset Snapdragon 821/ Screen to body 100%? Si e cat 6p la dimensiuni.
Când a apărut m-a interesat. Dat după ce am văzut prețul și m-am gândit și la service, holster, comunitate de dezvoltare... M-am abținut :). Lasa ca e bun și N6P-ul pentru măcar un an de acum încolo. Pixel XL-ul e bun, dar prea scump după părerea mea pentru un telefon pe care as vrea să continui să testez.

#906
MaryusRazor

MaryusRazor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 18.09.2016

View Postdanmerezeanu, on 28 martie 2017 - 05:40, said:

Când a apărut m-a interesat. Dat după ce am văzut prețul și m-am gândit și la service, holster, comunitate de dezvoltare... M-am abținut :). Lasa ca e bun și N6P-ul pentru măcar un an de acum încolo. Pixel XL-ul e bun, dar prea scump după părerea mea pentru un telefon pe care as vrea să continui să testez.
Cum e Nexus 6p domnu dan? Se încinge ? Bateria tine ? Ecranul de Vede bn?

#907
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Este OK. Prin comparație cu N6-le pare mai cald uneori, dar... Să îl pun în același tip de holster că sa am termen de comparație. Bateria tine bine deocamdată. Probabil mă duc către 3:30 - 4 ore SOT dar inca nu am făcut teste riguroase :). Ecranul de vede mai bine că la N6 dar asta era de așteptat. În plus... Îl țin pe DP-ul de O și deocamdată toate bune.Am în plus și avatarul de fi mai mereu conectat 4G (în Digi) dar asta pentru că N6P-ul este modelul internațional  în timp ce N6-le era modelul de US. Acum, având în vedere că telefonul e relativ nou nici nu mă așteptam să apară probleme :). Continuarea (dacă apare ceva) pe threadul de N6P.

#908
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005

View Postkatabxp, on 27 martie 2017 - 17:19, said:

Oare cand va tine si google cont de doleantele noastre?
O parte din Google (Andy Rubin) ține. Doar că acum este ex-Google. Essential:
[ https://pbs.twimg.com/media/C78BIh8UwAA8mz9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#909
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Se pare că e … vaporware.

#910
katabxp

katabxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 18.12.2012
Am zis de la lansare ca ca au mare tupeu sa iasa pe piata cu preturile alea. Se pare ca motivul pt care nu au scazut preturile este tocmai lipsa stocurilor. Oricum nu stiu cat crede Google ca mai poate tine preturile asa sus in conditiile in care in octombrie ar trebui sa lanseze pixel 2 si mai ales ca deja au inceput ceilalti competitori sa lanseze telefoane echipate mult mai bine: Snapdragon 835. Inca un motiv sa sper ca poate se gandesc  sa readuca Nexusul pe linia de fabricatie, daca ar fi mers in continuare pe Nexus ar fi vandut pana acum destul de mult dar asa e cand incerci sa faci de toate.
     Au lansat android O dp1 care cere upgrade la 7.1.2 care si el e beta....ori sunt idioti ori isi bat joc si mai devreme sau mai tarziu astea se rasfrang in buzunarele lor.

#911
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Adevarul e ca DP-ul de O care cere update la 7.1.2 e cel putin amuzant. Sunt sigur insa ca daca retragi N6P-ul din programul beta dispare si actualizarea. Eu o sa o fac - dispare astfel notificarea de update (bun pentru ecran); oricum, avand in vedere ca avem acces la factory image-urile de 7.1.2 (DP2) - https://developer.an...wnload-712.html - nu imi mai trebuie update-ul. Se stie ca eu sunt adeptul instalarilor "pe curat" :)

#912
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postkatabxp, on 28 martie 2017 - 09:12, said:

Am zis de la lansare ca ca au mare tupeu sa iasa pe piata cu preturile alea. Se pare ca motivul pt care nu au scazut preturile este tocmai lipsa stocurilor. Oricum nu stiu cat crede Google ca mai poate tine preturile asa sus in conditiile in care in octombrie ar trebui sa lanseze pixel 2 si mai ales ca deja au inceput ceilalti competitori sa lanseze telefoane echipate mult mai bine: Snapdragon 835. Inca un motiv sa sper ca poate se gandesc  sa readuca Nexusul pe linia de fabricatie, daca ar fi mers in continuare pe Nexus ar fi vandut pana acum destul de mult dar asa e cand incerci sa faci de toate.
Au lansat android O dp1 care cere upgrade la 7.1.2 care si el e beta....ori sunt idioti ori isi bat joc si mai devreme sau mai tarziu astea se rasfrang in buzunarele lor.

Poate ar trebui sa privesti lucrurile altfel. Google nu e producator de telefoane. Ei castiga din publicitate prin diverse canale (cautari, Adsense, YouTube, si... Android). Efectiv li se rupe de banii pe care ii castiga din vanzarea de telefoane. Au lansat un concept (in genul cum face MS cu Surface) din care sa se inspire ceilalti producatori. Ar fi complet ilogic sa concureze direct cu partenerii pentru ca in felul asta nu fac decat sa loveasca in cei care le aduc banii. Samsung le arata mereu pisica "Tizen" cand incep sa le vina idei din astea, iar Tizen, cu ceva investitii poate ajunge sus (Samsung chiar isi permite sa bage bani in platforma asta). Daca Google voia sa faca telefoane la modul serios, nu vindeau Motorola. Pixel a inlocuit terminalele ieftine Nexus pentru ca, probabil, muscau din vanzarile partenerilor si atunci s-au gandit sa scoata un terminal "referinta" scump, pe care sa nu si-l permita toata lumea, dar care sa pastreze aceleasi idei ca si Nexus. Cred ca lipsa stocurilor si pretul exagerat sunt intentionate iar Google nu urmareste sa scoata profit direct din telefoanele astea.

Sunt convins ca daca esti un dezvoltator de aplicatii Android si ai nevoie de cateva terminale de referinta, le poti cumpara printr-un contract direct cu Google, nu prin Google Store. Cine scoate bani din aplicatii nu se uita la cateva sute de dolari platite in plus pentru niste terminale care te ajuta efectiv sa faci bani din platforma asta.

Iti dau un exemplu personal. Am avut 3 generatii de iPad-uri, 1,3 si Mini2. La un moment dat mi-am luat si un Nexus 7 care imi era suficient. In momentul in care clientul mi-a cerut sa-mi verific munca si pe iPad pentru ca apareau probleme, am cumparat al doilea Mini 2 fara sa ma gandesc mai mult de 2 secunde. Decizia a fost simpla: Ma ajuta sa fac bani? Da? -> cumpar dispozitivul. Daca mi s-ar cere in mod specific sa cumpar un Pixel pentru munca, as face-o fara discutii.

Edited by Extinct, 28 March 2017 - 10:00.


#913
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Corect daca privesti punctul de vedere al unui dezvoltator. Pe langa ei insa mai suntem si noi astia interesati de teste si customizari - as zice ca de fapt categoria asta se plange in special de pretul prea mare al Pixel-ilor.
Dezvoltatorii le vor cumpara pentru ca fac bani cu ele, iar utilizatorii normali de Android pentru ca sunt telefoane Google si li s-a facut reclama Posted Image

Edited by danmerezeanu, 28 March 2017 - 10:52.


#914
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Pai nici Nexus nici Pixel nu au fost gandite pentru entuziastii customizarilor. Au fost gandite pentru dezvoltatori. Sa fim seriosi, dint testarea si para-testarea romurilor si customizarilor nu ies bani (pentru google sau producatori). Ca tie sau mie ne face placere chestia asta e una, dar din punct de vedere financiar e total inutila. Te intreb o chestie simpla: cate din customizarile vazute/facute de tine au ajuns vreodata intr-un ROM oficial? Sunt utile pentru tine si pentru o mana de utilizatori, dar daca privesti tot ecosistemul in ansamblul lui, chestiile astea nu conteaza. Cateva sute, mii sau zeci de mii de utilizatori care fac asta, pentru toata platforma Android, sunt o picatura intr-un ocean. Dezvoltatorii sunt, cel mai probabil, mult mai putini, dar aia conteaza, pentru ca aia tin, practic, platforma in spate (vezi "succesul" WM cauzat de "entuziasmul" dezvoltatorilor - degeaba e buna platforma daca nu e sustinuta de aplicatii).

#915
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Adevarat. Stiu asata (nu ma imbat cu apa rece, stiu ca "obsedatii" ca mine sunt o minoritate - eu car "boala" inca din anii tineretii cand luam un device (calculator, mai apoi telefon/tableta) si incercam sa ii extind toate capabilitatile); din cauza asta linia Nexus mi s-a potrivit destul de bine in ultimii 5 ani (nivel mediu ca pret, posibilitati ridicate de deblocare/customizare, comunitatea larga si activa... plus suport Google pentru doi ani). Acum Google ne-a taiat macaroana asa ca... ne lamentam (eu cu atata mai tare cu cat Google m-a lasat si fara o diagonala mare a ecranului - asa imi trebui e daca nu vreau sa pun ochelari :) ). Si tot din cauza asta am trecut de la Nexus 6 la Nexus 6P (si cine stie, poate la anul la Pixel XL (sau Pixel 2?) daca prind vreo "promotie" (alta problema e ca nu ma simt confortabil cu pretul lui XL, mai ales cand stiu ca nu ma pot abtine sa fac teste pe el :) ).
In rest.. chiar sunt de acord cu logica argumentatiei tale.
Dar nu e bai. Google a dat, Google a luat, fie numele lui Google laudat :) Vom trai si vom vedea ce aduce Google I/O-ul de anul asta si ce Pixeli vom vedea aparuti la toamna.

#916
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Platforma e suficient de matura ( ca sa nu zic ca are monopol) cat sa nu mai aiba nevoie de promovare prin terminale de referinta ieftine, printre dezvoltatori, asa ca nu-ti face mari sperante. Mai bine sa fii surprins placut decat dezamagit. Zic si eu...

#917
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Exact!

#918
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008

View PostGif2D, on 28 martie 2017 - 06:42, said:

Vad ca are ceva vip-uri on board compania lui Andy.
Orice idee noua si extra concurenta este binevenita.

View Postkatabxp, on 28 martie 2017 - 09:12, said:

Am zis de la lansare ca ca au mare tupeu sa iasa pe piata cu preturile alea. Se pare ca motivul pt care nu au scazut preturile este tocmai lipsa stocurilor. Oricum nu stiu cat crede Google ca mai poate tine preturile asa sus in conditiile in care in octombrie ar trebui sa lanseze pixel 2 si mai ales ca deja au inceput ceilalti competitori sa lanseze telefoane echipate mult mai bine: Snapdragon 835. Inca un motiv sa sper ca poate se gandesc  sa readuca Nexusul pe linia de fabricatie, daca ar fi mers in continuare pe Nexus ar fi vandut pana acum destul de mult dar asa e cand incerci sa faci de toate.
     Au lansat android O dp1 care cere upgrade la 7.1.2 care si el e beta....ori sunt idioti ori isi bat joc si mai devreme sau mai tarziu astea se rasfrang in buzunarele lor.
Nu or sa lase preturile jos. Pixel 2, sau cum s-o numi, oricum va fi nitelus mai scump. Pixelurile actuale oricum nu sunt suficiente incat sa acopere cererea. Iar de permis, isi permit orice strategie. Din istoria de declaratii rezulta ca este necesar un device care sa fie la fel ca iPhone din pct de vedere al calitatii constructiei, fluiditatii si pretului. Asa ceva se cere, se cumpara si daca exista o astfel de piata, de ce sa o lase exclusiv lui Apple?
Asa cum a zis si colegul mai sus, noi suntem o picatura intr-un ocean, nu contam in politica Google. Sunt suficient de mari ca sa stabileasca ei directia in care sa se indrepte lucrurile (din pacate).
Hai sa vedem ce device scoate Andy, ce scoate Nokia, poate iese si ala cu care se lauda Microsoft ca va rula full Windows si cine stie, poate asa se mai schimba in vreunfel politica lui Google. Pana la urma sa nu uitam ca mari companii care au dominat copios piata, s-au naruit pt ca nu au inteles sa inoveze, adapteze si sa asculte trendul pietii.



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate