Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
31994 răspunsuri în acest subiect

#30853
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 419
  • Înscris: 20.11.2022

 kolfleading, on 29 ianuarie 2023 - 08:42, said:


Masina electrica consuma 15 kWh / 100 Km.
Masina cu pistoane consuma 60 kWh / 100 Km.


Si de ce ai vrea sa faci asa ceva?
500 km inseamna 6 - 8 ore de condus, o nebunie in Romania.


Poti alimenta acasa cu motorina?
Poti alimenta acasa cu motorina gratis venita de pe acoperisul casei?
Cu masina electrica mergi cam 100 km cu 20 de lei. Cati kilometri mergi cu motorina de 20 de lei? Mers normal, nu hypermiling.


Am masina electrica si am calatorit cu ea si prin Romania si prin Europa si stiu din proprie experienta ca exagerezi.
Gratis ? Cat au costat panourile de pe casa?
Legat de alimentat gratis acasa, da se poate si cu combustibil, ii zice biocombustibil si o instalatie de producere costa undeva la 2000 de euro !
Altceva !?


#30854
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013

 M0su, on 29 ianuarie 2023 - 09:42, said:

Gratis ? Cat au costat panourile de pe casa?
Panourile au fost pe casa inainte sa am in vedere o masina electrica.
Faptul ca le folosesc si pentru masina electrica este doar bonus.

 M0su, on 29 ianuarie 2023 - 09:42, said:

Legat de alimentat gratis acasa, da se poate si cu combustibil, ii zice biocombustibil si o instalatie de producere costa undeva la 2000 de euro !
Altceva !?
Nu stiu cum naiba se face dar la mine in cartier sunt zeci si zeci de case cu PV si niciuna cu biocombustibil.
Oare de ce?
Stiu ca Mercedes "bot de cal" merge cu biocombustibil gatit artizanal acasa, dar motoarele moderne cu injectie common-rail, EGR, DPF, etc, nu prea se impaca cu el.

#30855
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 31.936
  • Înscris: 31.03.2003

 kolfleading, on 29 ianuarie 2023 - 09:25, said:

Specia umana n-are nici o datorie sau obligatie fata de cei care vor sa inchirieze rulota.
Exista alte prioritati mult mai importante.

Dar daca insisti...si masinile electrice pot tracta rulote.
Nimeni nu zice ca nu pot tracta.
Dar va trebui sa te opresti pentur alimentare la fiecare 3 ore. Macar ai rulota sa poti trage un pui de somn.
:)

Este evident ca o masina electrica e super potrivita pentru oras sau o naveta mica, daca pot zice asa (maxim 50 km), iar un diesel se preteaza la distante lungi, familii cu 4-5 membri in sus sau pentru cei care au de carat ceva.
Si asta nu se va schimba foarte repede, cel putin in RO.
Pretul electricelor va deveni prohibitiv daca va scadea ajutorul statului. Am fost sa vad o Dacia Sprint, costa 23000 euro. Mie mi se pare o nesimtire crasa.
Ok, cu 10 000 de la stat se mai indulceste povara, dar tot mult mi se pare pentru coaja respectiva.

#30856
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.893
  • Înscris: 27.01.2020

 Robert_Kiran, on 28 ianuarie 2023 - 21:41, said:

Pentru toți fanii anti diesel: știți ce fain merge un Citroen c-crosser de 2200 hdi, 156 cp? Te unge pe suflet când începe sa toarcă ca o pisica. Iar la acceleratii, te baga efectiv în scaun. Depășirile se fac rapid. Chiar dacă masina are 13 ani. Nu renunț la diesel nici mort.


Total de acord. Nici eu nu renunț la c-crosser-ul meu, 2,2 hdi!
un motor diesel pe masina mica te unge la suflet numai daca ai prost gust.

nu renunti la diesel pt ca mentalitatea e 2 bani. 100% te gandesti la consum.

sa vezi ce te unge la suflet un 3000 benzina... da , consuma mai mult , insa nu e tractor , nu e de neam prost. iar daca iti traiesti viata pt a avea consum mai mic... e penibil.

#30857
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.911
  • Înscris: 08.02.2022

 Robert_Kiran, on 29 ianuarie 2023 - 09:18, said:

As fi curios sa știu ce rulota poate trage o electrica. Dacă poate trage.

oh my days…


 kolfleading, on 29 ianuarie 2023 - 09:25, said:

Specia umana n-are nici o datorie sau obligatie fata de cei care vor sa inchirieze rulota.
Exista alte prioritati mult mai importante.

se induce premisa falsa, generation z-like, cum ca specia umana are prioritati. fals.

#30858
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.328
  • Înscris: 08.01.2021

 kolfleading, on 29 ianuarie 2023 - 08:42, said:


Masina electrica consuma 15 kWh / 100 Km.
Masina cu pistoane consuma 60 kWh / 100 Km.


Si o bicicleta consuma 0.5kwh/100km, integral regenerabil.

Editat de KiloW, 29 ianuarie 2023 - 12:50.


#30859
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.803
  • Înscris: 19.06.2017

 kolfleading, on 29 ianuarie 2023 - 08:42, said:


Masina electrica consuma 15 kWh / 100 Km.
Masina cu pistoane consuma 60 kWh / 100 Km.


Interesanta tehnica. Eludarea adevarului prin prezentarea cifrelor doar pentru a se pierde urma ideii initiale.

Dragul meu, ideea era ca e un cosmar sa mergi de la Cluj la mare cu o electrica. Si nu vorbesc din carti ci din oribila experienta avuta vara trecuta alaturi de fratele meu detinator de electrica. Nu vrei sa stii cat a injurat in acea zi.

 KiloW, on 29 ianuarie 2023 - 12:48, said:



Si o bicicleta consuma 0.5kwh/100km, integral regenerabil.

Corect. Sa mearga cu ea cu familia la mare.

#30860
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.328
  • Înscris: 08.01.2021
Nu-i nicio problema, sa plece cu doua săptămâni înainte. Nu-i vina omenirii ca unii se încăpățânează sa ajungă la mare în câteva ore. Astea sunt mofturi mic-burgheze la care generațiile viitoare trebuie sa renunțe, de dragul planetei.

Sau sa ia trenul, ca măsură de tranziție pana învățăm toți sa mergem pe biciclete.
Deși nu-i la fel de eficient ca bicicleta oricum e mult mai puțin poluant decât BEVs. Il poate recicla orice mexican cu un flex, nu-i nevoie de inventat tehnologii star-trek ca-n cazul bateriilor.

Editat de KiloW, 29 ianuarie 2023 - 13:20.


#30861
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.893
  • Înscris: 27.01.2020

 KiloW, on 29 ianuarie 2023 - 13:16, said:

Nu-i nicio problema, sa plece cu doua săptămâni înainte. Nu-i vina omenirii ca unii se încăpățânează sa ajungă la mare în câteva ore. Astea sunt mofturi mic-burgheze la care generațiile viitoare trebuie sa renunțe, de dragul planetei.

Sau sa ia trenul, ca măsură de tranziție pana învățăm toți sa mergem pe biciclete.
Deși nu-i la fel de eficient ca bicicleta oricum e mult mai puțin poluant decât BEVs. Il poate recicla orice mexican cu un flex, nu-i nevoie de inventat tehnologii star-trek ca-n cazul bateriilor.

aberezi.

daca nu ajunge lumea la mare in catreva ore va renunta sa mearga la mare. si asta are impact la turims , etc..

orice noua tehnologie , ca sa intre in folosinta in masa tre sa fie superioara din toate punctele de vedere tehnologiei pe car o inlocuieste.

#30862
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.709
  • Înscris: 19.08.2007

 Shcherbina, on 29 ianuarie 2023 - 12:16, said:

un motor diesel pe masina mica te unge la suflet numai daca ai prost gust.

nu renunti la diesel pt ca mentalitatea e 2 bani. 100% te gandesti la consum.

sa vezi ce te unge la suflet un 3000 benzina... da , consuma mai mult , insa nu e tractor , nu e de neam prost. iar daca iti traiesti viata pt a avea consum mai mic... e penibil.
Dacă ma gândeam la consum nu luam motor de 2200 cmc. Hdi-ul de 2200 nu scade sub 7 afara, iar în oraș trece de 10 la suta. Cand ii voi pune și rulota în spate cred ca va sari de 12-13 ... nu stiu vom vedea. Deci nu am luat masina pentru consum. Dacă voiam consum mic luam ceva maxim 1600!

Editat de Robert_Kiran, 29 ianuarie 2023 - 14:44.


#30863
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 31.936
  • Înscris: 31.03.2003
Io am mai zis: recunosc, ma intereseaza consumul! Da ala maxim, nu ala minim.
Daca ii dai blana unui dizal merge si la 8,x, la un benzinar am vazut si 13.

#30864
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.893
  • Înscris: 27.01.2020

 Robert_Kiran, on 29 ianuarie 2023 - 14:43, said:

Dacă ma gândeam la consum nu luam motor de 2200 cmc. Hdi-ul de 2200 nu scade sub 7 afara, iar în oraș trece de 10 la suta. Cand ii voi pune și rulota în spate cred ca va sari de 12-13 ... nu stiu vom vedea. Deci nu am luat masina pentru consum. Dacă voiam consum mic luam ceva maxim 1600!

atunci e pur si simplu vorba de prost gust.

#30865
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.328
  • Înscris: 08.01.2021

 Shcherbina, on 29 ianuarie 2023 - 13:52, said:



aberezi.


Nu eu am început! 🤗

#30866
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013

 oaspetele, on 29 ianuarie 2023 - 10:34, said:

Este evident ca o masina electrica e super potrivita pentru oras sau o naveta mica, daca pot zice asa (maxim 50 km)
Cred ca ai pierdut un zero.
Exista EV pentru "naveta de 50 Km", dar exista si EV pentru "naveta 250 Km", si pentru "naveta 500 Km".

 Elenistic, on 29 ianuarie 2023 - 13:09, said:

Interesanta tehnica. Eludarea adevarului prin prezentarea cifrelor doar pentru a se pierde urma ideii initiale.
Vad ca esti expert in tehnica asta.
Initial ai vorbit de eficienta, acum schimbi subiectul.

 Elenistic, on 29 ianuarie 2023 - 13:09, said:

oribila experienta avuta vara trecuta alaturi de fratele meu detinator de electrica. Nu vrei sa stii cat a injurat in acea zi.
Avand in vedere experientele mele personale cu masina electrica prin Romania si prin Europa, eu nu cred ca aceasta afirmatie este reala. Cred ca este o nascocire.

#30867
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.312
  • Înscris: 05.10.2022
Mazda, care a venit cu un motor diesel nou acum in 2022/2023 (pe noul CX-60): Mazda’s European CEO claims 2035 ICE ban is “a disgrace of the politicians”

https://www.topgear....ace-politicians

#30868
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Eeeh mai usor cu naveta de 500 de km cu EV in Romania !

#30869
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013

 M0su, on 29 ianuarie 2023 - 17:17, said:

Eeeh mai usor cu naveta de 500 de km cu EV in Romania !
Corect!
Chiar e mai usor in Romania, pentru ca n-avem 500 km de autostrada continua.

#30870
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.918
  • Înscris: 21.06.2016

 Elenistic, on 29 ianuarie 2023 - 13:09, said:



Interesanta tehnica. Eludarea adevarului prin prezentarea cifrelor doar pentru a se pierde urma ideii initiale.

Dragul meu, ideea era ca e un cosmar sa mergi de la Cluj la mare cu o electrica. Si nu vorbesc din carti ci din oribila experienta avuta vara trecuta alaturi de fratele meu detinator de electrica. Nu vrei sa stii cat a injurat in acea zi.



Corect. Sa mearga cu ea cu familia la mare.

Da, mașinile se folosesc numai sa meargă familiile la mare, de aia sunt sufocate orașele…

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate