Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Filtru Behringer

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
30 răspunsuri în acest subiect

#1
Edward9911

Edward9911

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 101
  • Înscris: 29.03.2013
Va salut!

Doresc si eu sa stiu ce filtru se potriveste cu urmatoarele componente ale boxei.
Woofer 15p200a3.
Driver 34p30a8.

Vreau sa ii pun filtru deoarece astazi cand am vrut sa ascult putina muzica, s-a auzit un barait in boxa , dupa care a iesit fum.

Am desfacut boxa si am constatat ca unul dintre finali avea o gaura mare in el , deci era ars.

Va multumesc!

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.180
  • Înscris: 16.10.2008
De unde stii ca filtrul e buba? Stii exact ce 'face" acel filtru? Filtrele sunt de obicei montaje supersimple ca fac separarea frecventelor transmise de amplificator spre diferitele difuzoare ale boxei. Vad ca e vorba de o boxa activa. Tind sa cred ca 90% alta a fost problema: semnal de parametri neadecvati ,clipping ,scurt pe undeva ,etc.

#3
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.638
  • Înscris: 01.03.2015

View PostEdward9911, on 02 septembrie 2015 - 18:58, said:

Vreau sa ii pun filtru deoarece astazi cand am vrut sa ascult putina muzica, s-a auzit un barait in boxa , dupa care a iesit fum.

Am desfacut boxa si am constatat ca unul dintre finali avea o gaura mare in el , deci era ars.


Daca ii montezi filtre, asta nu inseamna ca vei proteja "finalii". "Finalul" sau ce-o fi acolo s-a prajit din alte cauze.

Daca te-ai gandit ca filtru inseamna protectie (electronica), asta e cu totul altceva.

Editat de constant7, 03 septembrie 2015 - 09:18.


#4
Edward9911

Edward9911

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 101
  • Înscris: 29.03.2013
Cred ca nu ati inteles ce am vrut sa spun.

Doresc sa fac boxa pasiva si nu activa.

Amplificarea boxei este data jos, deci nu vor mai exista finali pe boxa.

Sper ca m-am facut inteles.

#5
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.638
  • Înscris: 01.03.2015
In conditii de amator e cam greu de realizat un filtru performant. Trebuie sa stii frecventa de rezonanta a difuzorului (difuzoarelor), banda de frecventa a fiecarui difuzor, tipul de incinta: inchisa, bass-reflex etc. In afara de acestea, trebuie sa calculezi si frecventa de taiere a filtrelor. Mie mi se pare complicat. Cu un filtru din comert gata confectionat, nu stiu ce rezultate vei obtine. Totul e la ghici.

Editat de constant7, 03 septembrie 2015 - 09:49.


#6
Edward9911

Edward9911

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 101
  • Înscris: 29.03.2013
De aceea am si intrebat ce filtru am nevoie , deoarece vreau sa cumpar unul.

Ma intereseaza sa se auda bine , nu vreau cine stie ce cresteri sau scaderi de performanta.

#7
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.638
  • Înscris: 01.03.2015
Pai n-are cum sa stie nimeni cum vor suna difuzoarele tale- cu orice filtru ai cumpara sau ai confectiona. Totul se testeaza, mai ales cand se proiecteaza un boxa. Pe langa auditie, si cu aparatura speciala de laborator.

Cel mai simplu e sa-ti notezi puterea difuzoarelor si impedanta si sa mergi la un magazin specializat unde sa-ti recomande un model de filtru.

Editat de constant7, 03 septembrie 2015 - 09:57.


#8
Edward9911

Edward9911

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 101
  • Înscris: 29.03.2013
Se merita sa incerc cu un filtru de 20-30 de lei de la mivarom !?

Din cate am inteles , a fost pus si pe RCF-uri si suna ok.

Nu cred ca mai am sanse sa repar placa, cel putin asa cred eu !

#9
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.638
  • Înscris: 01.03.2015
Dupa cum spuneam, nu poate sti nimeni cum va suna, decat dupa ce testezi. Posted Image Nu stiu despre ce filtru vorbesti, cel de la Mivarom. La pretul ala, normal ca merita sa incerci. Dar trebuie sa stii niste date minime, in ce banda de frecventa lucreaza difuzoarele tale, puterea suportata, impedanta etc si care este frecventa de taiere a filtrului de la Mivarom (si puterea suportata). (Iar filtrul sa fie pentru doua cai, pentru doua difuzoare, adica.)

Orice se poate repara, chiar si o amplificare activa de la Behringer.

Am aruncat o privire peste filtrele alea de la Mivarom. Nu-ti recomand filtrele alea pana in 30 de lei.

Editat de constant7, 03 septembrie 2015 - 10:29.


#10
Edward9911

Edward9911

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 101
  • Înscris: 29.03.2013
Stiu ca se poate repara,insa nu cred ca va functiona dupa ce voi schimba finalul.

Voi cauta frecventa dif-ului , dupa care ma voi interesa despre frecventa de taiere a filtrului.

Totusi, exista vreun filtru de la mivarom care merita incercat ? (daca ai spus ca ai aruncat o privire).
M-am uitat acum prin manualul boxei si am vazut ca Frequency Range este de 50Hz pana la 18kHz.

Editat de Edward9911, 03 septembrie 2015 - 10:26.


#11
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.638
  • Înscris: 01.03.2015
Am dat un search si vad ca subwoofer-ul are impedanta de 3 ohmi, putere 200W. M-am uitat la cateva filtre de la Mivarom si-am cautat sa le elimin pe cele care au bobinele cu miez, acestea provoaca distorsiuni. Din ce vad pe-acolo, ai putea sa-l incerci pe acesta http://www.mivarom.r...m-hv228-p-5695.

Daca vrei ieftineala, mai aici o varianta http://www.mivarom.r...m-cr027-p-5650. Insa la acest model bobinele par mai anemice. (Evident folosesc jargon tehnic. Si evident ca e o solutie de compromis- dar la Mivarom cam variantele astea ai putea sa incerci.)

Editat de constant7, 03 septembrie 2015 - 10:43.


#12
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.926
  • Înscris: 10.05.2006
Sa inteleg ca boxa activa avea amplificare separata pe inalte(Biamp)? Daca nu e Biamp trebuie sa ai filtrul pe placa.
Ce difuzoare foloseste?
Filtrul ala nu e bun daca difuzorul de joase are impedanta de 3ohmi si este si la limita cu puterea.Macar un filtru pe 4 ohmi la certificat pana la 500RMS.

#13
Edward9911

Edward9911

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 101
  • Înscris: 29.03.2013
Multumesc foarte mult @constant7.

Probabil ca zilele astea voi cumpara acel filtru.

Si inca ceva, daca fac boxa despre care vorbeam , pasiva , o voi putea conecta la cealalta care este activa ?

@geo123 M-am uitat putin prin boxa si n-am vazut nici un filtru.

Pe amplificarea boxei sunt finali de 40wx4.
Difuzorul cat si driver-ul sunt scrise in primul post.

Editat de Edward9911, 03 septembrie 2015 - 10:45.


#14
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu poti.
Totusi cum ai reusit sa arzi acea boxa?
Citeste mai sus, nu e bun acel filtru.

#15
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.638
  • Înscris: 01.03.2015
Frecventa de taiere e frecventa la care filtrul incepe sa "taie" din frecventa. De exemplu, in cazul incintelor cu doua cai, avem un filtru trece-jos si un filtru trece-sus. Daca woofer-ul reproduce frecvente situate in banda 30 Hz- 4000 Hz, filtrul va trebui sa atenueze frecventele mai mari de 4000 Hz (teoretic). In cazul tweeter-ului, daca acesta reproduce frecvente in banda 4000- 15000 Hz, filtrul va trebui sa lase sa treaca orice frecventa de la 4000 de Hz in sus si sa atenueze orice frecventa sub 4000. Intelegi de ce practic trebuie sa stii cu ce frecvente lucreaza fiecare difuzor in parte si cat de greu este sa calculezi si sa realizezi un filtru care sa "bata" exact cu frecventele de lucru ale difuzoarelor, avand in vedere si dispersia tehnologica. De aceea cu un filtru cumparat "de gata" pot aparea "goluri" in auditie- atenuari in la anumite frecvente, distorsiuni etc. Asta ca un scurt exemplu teoretic (si putin fortat).

Practic, daca nu esti pretentios, ai putea sa incerci si un filtru d-asta din comert, gata confectionat.

Da, e preferabil sa cauti un filtru care suporta 4 ohmi/ 300W (sa zicem). Eu ti-am "recomandat" din ce-am vazut la Mivarom. Posted Image

Editat de constant7, 03 septembrie 2015 - 11:15.


#16
Edward9911

Edward9911

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 101
  • Înscris: 29.03.2013
@geo123 Crede-ma ca nici eu nu stiu cum am reusit.

Am aprins boxa , s-a auzit un barait in difuzor , dupa care a iesit fum.

Am desfacut-o si am constatat ca un final era ars deoarece avea o gaura mare in el.

Ciudat este ca acum cateva zile in timp ce ascultam muzica , pica inalta la boxa si nu stiam ce are.

M-am uitat prin ea si am vazut un condensator care era defect. El era de 47uF cu 50V , eu i-am pus unul de 50V dar cu 100uF.

Am testat boxa , a mers perfect vre-o 2 ore, am oprit-o , iar ieri cand am vrut sa ascult muzica s-a intamplat ce am spus mai sus..

Sa fi fost din cauza condensatorului ? (stau si ma intreb de ce tot pica inalta) ?!

EDIT: Am gasit un filtru de 300w pe 2 cai , care merge in 4-8 ohmi. Link: http://electronika.r...7276fd5e6f70e79

Editat de Edward9911, 03 septembrie 2015 - 11:15.


#17
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.638
  • Înscris: 01.03.2015
Te poti juca si cu filtrele astea pasive. Eu insa as incerca sa repar partea electronica. Din ce spui tu cu acel condensator, eu cel putin nu-mi pot da seama ce se intampla. As suspecta mai degraba niste oscilatii de inalta frecventa. Posibil si contact termic imperfect finali-radiator.

PS De unde stiai ca acel condensator era defect? Acum stau si ma intreb daca nu cumva ai montat invers condensatorul (daca era polarizat, desigur)! Posted Image

Editat de constant7, 03 septembrie 2015 - 11:28.


#18
Edward9911

Edward9911

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 101
  • Înscris: 29.03.2013
Piese pentru amp-ul boxei se gasesc , deci pot face comanda sa incerc sa o repar.

Cand am desfacut boxa , am vazut ca cineva si-a mai bagat putin mana prin placa, deoarece se vedeau lipituri la unul din finali , deci cred ca a mai fost ars..

Am atasat mai multe poze cu placa.

Am schimbat condensatorul deoarece era puscat in partea de jos.

Fișiere atașate


Editat de Edward9911, 03 septembrie 2015 - 11:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate