Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

cateva intrebari despre AM?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
18 răspunsuri în acest subiect

#1
paul_nt

paul_nt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 92
  • Înscris: 17.04.2008
Salut,

Vreau sa-mi iau un motor - am vorbit deja cu cineva si are un motor la preferintele mele. Motorul este trecut pe talon ca fiind MOPED deci dezvolta sub 50, mai bine zis 49

Posesorii categoriei de permis B pot conduce mopede legal? Motoare <= decat 49 cmc ?

Faza este ca nu am decat B si pana la anul cand fac 24 sa pot da de A sunt blocat. Asa timp de un an as fi vrut sa ma mai obisnuiesc un pic cu motorul, cu una cu alta - asa ca un incepator.  

Orice sfat este bine venit!

#2
diskem

diskem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 125
  • Înscris: 13.11.2009
s-a discutat pe acest topic http://forum.softped...er/page__st__36 despre asta, iar la postarea #42 este si o poza cu spatele unui permis categ B unde scrie ca se poate folosi si pt categ AM, vezi ce scrie si la tine. Sper sa te ajute

#3
paul_nt

paul_nt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 92
  • Înscris: 17.04.2008

View Postdiskem, on 31 august 2015 - 13:08, said:

s-a discutat pe acest topic http://forum.softped...er/page__st__36 despre asta, iar la postarea #42 este si o poza cu spatele unui permis categ B unde scrie ca se poate folosi si pt categ AM, vezi ce scrie si la tine. Sper sa te ajute
Am luat permisul pe data de 27.10.2010 . Pe vremea "mea" dadeai de B, primeai doar B-ul. Stiu ca s-a modificat intre timp si am o cunostinta care a dat de B si a primit din oficiul si AM acum 2 ani. Problema este urmatoarea: Daca pe permis la rubrica AM nu este insemnat nimic si ma opreste un echipaj de politie, se considera caz penal? Sau este de datoria mea sa ma duc sa-mi schimb permisul de conducere chiar daca nu au trecut cei 10 ani?

A mai condus cineva motor sub 50cmc doar cu B-ul si a fost oprit de echipaj? A fost in regula sau s-a legat de asta?

PS: Pe permisul meu de conducere nu apare insemna nici macar B1 :)) E insemnat doar la rubrica cu B si atat!

Editat de paul_nt, 31 august 2015 - 13:38.


#4
asoare

asoare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 181
  • Înscris: 22.08.2015
daca vrei neaparat sa apara categoria am pe permis, platesti 63 ron, refaci fisa medicala si mergi la ghiseu pentru preschimbare .
baza de date va fi actualizata, vei primi permisul inscriptionat cu categoria AM, si vei avea inca 10 ani valabilitate a permisului .
merita deranjul !

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.349
  • Înscris: 03.04.2011
Din moment ce legislatia prevede clar ca scuterele (AM) pot fi conduse cu orice categorie de permis, de ce te obsedeaza ca nu-i trecut in permis?
Daca vrei sa fie trecut, platesti 69 lei si-l deteriorezi cumva, primesti unul nou, cu aceiasi valabilitate cat mai avea cel vechi, nu-i nevoie de fisa medicala.

#6
paul_nt

paul_nt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 92
  • Înscris: 17.04.2008
Nu ma deranjeaza ca nu e trecut! Intrebarea era daca imi este permis sa circul cu moped sub 50cmc avand doar categoria B. Din ce mi-ati spus si citit pe topicurile celelalte, se poate. Multumesc de raspunsuri!

PS: Oricum la anul dau in IULIE de A deci nu vad rostul sa-l schimb acum.

Editat de paul_nt, 31 august 2015 - 14:09.


#7
diskem

diskem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 125
  • Înscris: 13.11.2009
Cred ca e mai putin important ce scrie in permis si ceea ce conteaza este ce scrie in legislatie, sincer nu cred ca ai putea avea probleme pentru ca nu este inscris pe permis.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postrumegus, on 31 august 2015 - 14:06, said:

Din moment ce legislatia prevede clar ca scuterele (AM) pot fi conduse cu orice categorie de permis, de ce te obsedeaza ca nu-i trecut in permis?
Daca vrei sa fie trecut, platesti 69 lei si-l deteriorezi cumva, primesti unul nou, cu aceiasi valabilitate cat mai avea cel vechi, nu-i nevoie de fisa medicala.

Poti da un link unde "scrie clar"?
Ca de aici, nu rezulta...
http://www.legislati...nduce cu cat b/

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.349
  • Înscris: 03.04.2011
Vezi si din ce an e linkul tau. La-nceput nu trebuia permis, apoi trebuia un atestat c-ai absolvit cursurile teoretice, daca n-aveai deloc permis, apoi, din 2013 musai permis AM sau orice alta categorie, tot cam de arunci ti se trece in permis automat si AM, daca ai macar o categorie.

#10
diskem

diskem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 125
  • Înscris: 13.11.2009
nu cred ca este la zi legislatia de acolo, cel mai bine dai o fuga intr-o librarie sau la un chiosc de ziare si cer sa te uiti putin pe o carte de legislatie rutiera 2015 si vezi ce scrie acolo. Eu am doar categoria B si in iulie mi-am schimbat permisul, iar pe fata si pe spate am trecute categoriile AM, B1 si B. Precizez ca la AM este trecut valabil de la 19.01.2013 (presupun ca atunci a fost introdusa in legislatie) si daca este in legislatie, presupun trebuie sa intre in vigoare pentru toti posesorii de Categ. B

#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.543
  • Înscris: 24.05.2005
Ti s-a explicat clar ca daca ai b poti conduce orice moped (<50 cmc). Da-i bataie si mai citeste legslatia la zi.

#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.349
  • Înscris: 03.04.2011

View Postdiskem, on 31 august 2015 - 16:45, said:

nu cred ca este la zi legislatia de acolo, cel mai bine dai o fuga intr-o librarie sau la un chiosc de ziare si cer sa te uiti putin pe o carte de legislatie rutiera 2015 si vezi ce scrie acolo. Eu am doar categoria B si in iulie mi-am schimbat permisul, iar pe fata si pe spate am trecute categoriile AM, B1 si B. Precizez ca la AM este trecut valabil de la 19.01.2013 (presupun ca atunci a fost introdusa in legislatie) si daca este in legislatie, presupun trebuie sa intre in vigoare pentru toti posesorii de Categ. B
Nu-i nevoie sa mearga la librarie, legislatia actualizata o gasesti pe net: Legea nr. 203/2012: "d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM"

#13
asoare

asoare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 181
  • Înscris: 22.08.2015
http://www.drpciv.ro...rm=true&menu=dl
http://www.drpciv.ro...&lang=ro&id=113
http://www.drpciv.ro...&lang=ro&id=112
http://www.drpciv.ro...&lang=ro&id=129

Editat de asoare, 31 august 2015 - 18:19.


#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.349
  • Înscris: 03.04.2011
Omule, nu veni cu linkuri din 2007, doar creezi haos si confuzie.

#15
asoare

asoare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 181
  • Înscris: 22.08.2015

View Postrumegus, on 31 august 2015 - 17:59, said:

Omule, nu veni cu linkuri din 2007, doar creezi haos si confuzie.
aceasta-i legislatia rutiera in vigoare in romania in momentul de fata .
atata-mi tu mie un articol care prevede abrogarea acestei legislatii .
http://0-100.hotnews...20090826-ro.pdf
Fișier atașat  directiva europeana.JPG   90,45K   3 download-uri

Editat de asoare, 31 august 2015 - 18:11.


#16
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.349
  • Înscris: 03.04.2011
Ai mai sus Legea nr. 203/2012, atunci s-a inteodus permisul pt scutere, incepand din 1 Ianuarie 2013. Tu vii cu basme din 2006.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
A fost greseala mea, imi cer scuze, uite cam cum sta situatia la zi:
http://www.drpciv.ro...&lang=ro&id=129
Asta modifica ce-a fost inainte
Si asa arata subiectul in discutie:
Fișier atașat  scuter.jpg   527,78K   7 download-uri
Fișier atașat  moped2.jpg   432,37K   6 download-uri
Fișier atașat  moped1.jpg   547,93K   6 download-uri

#18
asoare

asoare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 181
  • Înscris: 22.08.2015

View Postrumegus, on 31 august 2015 - 18:14, said:

Ai mai sus Legea nr. 203/2012, atunci s-a inteodus permisul pt scutere, incepand din 1 Ianuarie 2013. Tu vii cu basme din 2006.


View Postmyshyk, on 31 august 2015 - 18:16, said:

A fost greseala mea, imi cer scuze, uite cam cum sta situatia la zi:
http://www.drpciv.ro...&lang=ro&id=129
Asta modifica ce-a fost inainte
Si asa arata subiectul in discutie:
Attachment scuter.jpg
Attachment moped2.jpg
Attachment moped1.jpg

View Postasoare, on 31 august 2015 - 17:52, said:

si eu ? ce am spus ?
este altceva ?

Editat de asoare, 31 august 2015 - 18:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate