Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Se poate updata GPSUL mai ieftin?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
14 răspunsuri în acest subiect

#1
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.760
  • Înscris: 17.03.2012
Am un gps, iar updatarea hartii ma costa 55 de lire. Nu stiu nimic despre aparatele gps, se poate updata mai ieftin sau din alta parte, decat de pe situl firmei aparatului respeciv, (sau stiu ca softpedia nu promoveaza idea ,dar de pe torrents ? ) . Voi cu cat va updatati hartile aparatelor gps ? Nu as vrea sa ma aventurez pana in grecia doar cu o simpla harta fizica ( eu nu am smartphone )

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.873
  • Înscris: 06.01.2008
De obicei se da si marca/modelul GPS-ului in astfel de situatii. Dar daca nu e posibil atunci acceptam si globul de cristal.

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.312
  • Înscris: 16.07.2008
Despre ce aparat vorbim? Si despre ce soft de navigatie?

#4
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.760
  • Înscris: 17.03.2012
Navigon 70 Plus , imi cer scuze, dupa cum am spus si mai sus, nu stiu nimic despre aparatele gps Posted Image
Nu stiu la ce te referi prin soft de navigatie, banuiesc ca harta europei, nu ?

Editat de on64, 02 iulie 2015 - 11:52.


#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.312
  • Înscris: 16.07.2008
Aparatul mai este in garantie?
Ar trebui mai intai deblocat (si apoi face ce vrei tu prin el, dar poti pierde garantia)!

Mai citeste pe aici (foloseste functia cautare). Uite asa rapid:
http://forum.softped...s#entry16058820

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
Lumia 435 e intimplator 54.95 lire pe amazon. Si ai si smartphone (cu tot ce inseamna asta) si nici o problema cu hartile.

Editat de f300, 02 iulie 2015 - 11:59.


#7
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.760
  • Înscris: 17.03.2012

View Postf300, on 02 iulie 2015 - 11:58, said:

Lumia 435 e intimplator 54.95 lire pe amazon. Si ai si smartphone (cu tot ce inseamna asta) si nici o problema cu hartile.
o fii, dar parca cand mergi la drum tot mai bine cu un gps,mereu incarcat, care sa iti zica pe unde si cum sa o iei, decat cu un smartphone, la care ba I se termina bateria, nu merge internetul, sau se incarca greu, etc..
nu am la masina prize pentru smartphone, aia cat e pe amazon :) ?

Editat de on64, 02 iulie 2015 - 12:07.


#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
Windows Phone si Android au solutii offline gratis super-functionale asa ca nu ai treaba cu netul.

Un incarcator e de bun simt, nu ai de ce sa ai discutii cind esti cu masina. E sub 1 pound incluzind transport (incearca sa nu iei de-alea de cele mai mici chiar cit o bricheta de masina ca alea chiar sint proaste).

#9
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.312
  • Înscris: 16.07.2008
Priza nu este speciala, este priza masinii de 12V (bricheta). Iti trebuie fie un alimentator, adica un cablu care la un capat are mufa miniUSB sau microUSB, pe care il bagi in aparat, iar la celalalt are mufa pentru bricheta. Sau un adaptor pe care il bagi in bricheta, si care are un port USB. In acel port USB introduci cablul care la un capat are mufa USB si la celalalt miniUSB sau microUSB, pe care il bagi in aparat. De fapt acest cablu este cel folosit pentru transfer de date (ar fi trebuit sa fie in pachetul cu care are a venit aparatul).

Acel adaptor cu iesire USB mi se pare o investitie buna, pe care o poti folosi ulterior si la alte aparate.

#10
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.760
  • Înscris: 17.03.2012
sa inteleg atunci ca gpsul , este o inventive care va fi pe cale de disparitie din cauza smartphonurilor ? (ceva de genul ca si pagerurile din anii 90') sau, stiu eu alte chestii care nu mai au niciun sens din cauza alternativelor mult mai convenabile
Nu a fost nicio investitie , l-am primit cadou, eu unul nu as cumpara asa ceva

Editat de on64, 02 iulie 2015 - 12:22.


#11
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.627
  • Înscris: 23.07.2007
da ma ca un incarcator original e o avere, eu il am pus in suport de gps si alimentat la bricheta, nu bazaie nimic.

#12
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.452
  • Înscris: 01.02.2010

View Poston64, on 02 iulie 2015 - 12:21, said:

sa inteleg atunci ca gpsul , este o inventive care va fi pe cale de disparitie din cauza smartphonurilor ? (ceva de genul ca si pagerurile din anii 90') sau, stiu eu alte chestii care nu mai au niciun sens din cauza alternativelor mult mai convenabile
Nu a fost nicio investitie , l-am primit cadou, eu unul nu as cumpara asa ceva
Asa este
Eu de ex am si un Waiteq ca si aparat GPS dedicat
Dar acum folosesc o tableta eboda din aia luata la promotie la petrom cu 235 de lei
Ecran muult mai mare ca la wayteq, are sistem de operare android si exista softuri destule la care trebuie numai sa schimbi hartile cum apar unele mai noi, simplu prin metoda copy/paste
Unde mai pui ca este si dual sim si o pot folosi ca telefon cu toate facilitatile unui smartphone

#13
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.760
  • Înscris: 17.03.2012
am si eu o eboda de aia cea mai ieftina, si aia primia tot cadou :D , cred ca o voi folosi pe aia

#14
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.980
  • Înscris: 01.07.2007

View Poston64, on 02 iulie 2015 - 12:06, said:

o fii, dar parca cand mergi la drum tot mai bine cu un gps,mereu incarcat, care sa iti zica pe unde si cum sa o iei, decat cu un smartphone, la care ba I se termina bateria, nu merge internetul, sau se incarca greu, etc..
nu am la masina prize pentru smartphone, aia cat e pe amazon Posted Image ?
Pai si GPS-ul nu are nevoie de incarcare?
Cred ca la fel de mult tine bateria la un telefon mai ok cat ar tine la un GPS.

#15
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 842
  • Înscris: 06.06.2014
eu updatez hartile de pe gpszone.ro

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate