Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Orice transformare se face cu pierderi. Chiar toate ?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
Eugen_B

Eugen_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 31.05.2015
Am citit pe forumul asta ca orice transformare se face cu pierderi .
Tramsformarea energiei electrice in energiei mecanice si inca vreo cateva le inteleg si cred ca asa este, dar am o nelamurire la urmatoarea. Am un cazan pe lemne care incalzeste apa si o trimite in calorifere. Lemnele dau energie termica care incalzeste apa, apa incalzita merge la calorifere care incalzesc aerul din camerele casei. Aici este vorba de transformari cu pierderi sau nu ?........incalzirea apei si apoi a aerului se face cu pierderi ?......adica ar fi mai bine ca respectivul cazan sa incalzeasca direct aerul; (printr-un schimbator de caldura si astfel sa fac doar o transformare) pe care ar fi bine sa-l trimit in camere printr-o tubulatura facand astfel economie la lemne ?. Problema e doar teoretica pentru ca nu-mi ajunge pensia sa fac modificarile respective, dar vreau doar sa stiu daca e adevarat ce se spune in legatura cu pierderile datorate transformarilor.

Revin la intrebarea de baza. Exista si transformari care se fac cu randament unitar ? Dati un exemplu
Multumesc.

#2
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011
Parerea mea este ca , in orice tip de transformari / incalzire exista pierderi. Mai mari sau mai mici. Soba-instalatia de incalzire ideala nu s-a inventat inca.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
in cazul dumneavoastra, pierderile sunt caldura ce iese pe cos

exista centrale termice in condensatie care au un randament supraunitar (in anumite conditii)

Edited by Nero-d, 01 June 2015 - 16:39.


#4
deziluminatorul

deziluminatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.04.2015
randamentul nu e 100% nici unde in uzul casnic, nici macar industrial

#5
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 14.04.2010
Daca imi aduc aminte bine lectiile din liceu nu prea poti avea un randament 100% pt ca in acest caz vorbim de un Perpetuum Mobile... sa nu mai zicem de supraunitar!

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
tu iti aduci oarecum bine aminte dar daca dupa liceu ai mai urmat vreun studiu... ai fi stiut...
ca doar internetul e accesibil tuturor...
nu ma refer la tot soiul de perpetuum mobile sau mai mult decat atat de care e plin internetul
o centrala in condensatie "fura" energie din afara sistemului pentru a depasi randamentul de 100%
asa cum o face si un panou solar spre exemplu...

Edited by Nero-d, 01 June 2015 - 17:09.


#7
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
Pai...in primul rand pierzi la transformarea lemnului in energie termica...o parte se face cenusa, nu arde 100%.

#8
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 14.04.2010

 Nero-d, on 01 iunie 2015 - 17:07, said:

tu iti aduci oarecum bine aminte dar daca dupa liceu ai mai urmat vreun studiu... ai fi stiut...
ca doar internetul e accesibil tuturor...
nu ma refer la tot soiul de perpetuum mobile sau mai mult decat atat de care e plin internetul
o centrala in condensatie "fura" energie din afara sistemului pentru a depasi randamentul de 100%
asa cum o face si un panou solar spre exemplu...

Da prietene, dar asta inseamna mai multe surse de energie care isi acopera pierderile una altuia... adica eu pun lemn pe foc dar pe drum se pierde 10% din energie iar eu incerc sa recuperez/compensez cei 10% prin alte sisteme aditionale, asta nu cred ca se califica la ideea initiatorului. De altfel un sistem asemanator este acum la vehicule rutiere unde se incearca sa se recupereze ceva energie inapoi atunci cand franam dar tot nu se poate obtine tot ce se pierde.

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

este acum la vehicule rutiere unde se incearca sa se recupereze ceva energie inapoi atunci cand franam dar tot nu se poate obtine tot ce se pierde.
la exemplul dat de tine adauga un catarg si o vela... si ai sa vezi cum creste randamentul (in anumite conditii) cu reale sanse de a deveni supraunitar
oricum, nu conteaza... important e ca ai inteles ca se poate! Posted Image

transformarile in termodinamice sunt luater in calcul situatii ideale... izolare totala (teoretic se poate)
in practica sistemul termodinamic interactioneaza cu mediul... iar daca poate "fura" de la mediu niste energie, aia e!
un calcul intra doar ce bagi tu intentionat ci cu bani, si ce iese...

Edited by Nero-d, 01 June 2015 - 17:37.


#10
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Energia se transforma deci nu se pierde nimic pe romaneste .
Energia nu se transforma 100% dintr-un fel de energie in alta varianta de energie , asa se pierde ca nu o regasim 100% in noua forma .

Masinile cu randament mai mare de 1 au aparut ca si clasele energetice A,A+,A++... sa fie primite dar tot consuma de undeva si arunca energie prin alta parte dar cica se vede la costuri Posted Image

 Eugen_B, on 01 iunie 2015 - 16:24, said:

Lemnele dau energie termica care incalzeste apa, apa incalzita merge la calorifere care incalzesc aerul din camerele casei. Aici este vorba de transformari cu pierderi sau nu ?........incalzirea apei si apoi a aerului se face cu pierderi ?......adica ar fi mai bine ca respectivul cazan sa incalzeasca direct aerul; (printr-un schimbator de caldura si astfel sa fac doar o transformare) pe care ar fi bine sa-l trimit in camere printr-o tubulatura facand astfel economie la lemne ?. Problema e doar teoretica pentru ca nu-mi ajunge pensia sa fac modificarile respective, dar vreau doar sa stiu daca e adevarat ce se spune in legatura cu pierderile datorate transformarilor.

Aici tine de transfer de caldura , putere calorica , inertie termica , conductivitate ,convectie,radiatie  si multe altele ... risti sa incazesti aerul (comprimat sau nu ? ) si pana sa ajunga in casa sa fie rece deja si sa incazesti doar reteaua de plimbat ... plus ca nu stiu cum plimbi tu aerul prin tevi si de ce l-ai plimba ca doar e aer Posted Image

Edited by superm, 01 June 2015 - 17:35.


#11
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,734
  • Înscris: 23.04.2007

 Nero-d, on 01 iunie 2015 - 16:38, said:

exista centrale termice in condensatie care au un randament supraunitar (in anumite conditii)

 Nero-d, on 01 iunie 2015 - 17:07, said:

o centrala in condensatie "fura" energie din afara sistemului pentru a depasi randamentul de 100%
asa cum o face si un panou solar spre exemplu...

 Nero-d, on 01 iunie 2015 - 17:28, said:

la exemplul dat de tine adauga un catarg si o vela... si ai sa vezi cum creste randamentul (in anumite conditii) cu reale sanse de a deveni supraunitar
Ar fi bine sa vorbesti cu baietii de la Royal Swedish Academy of Sciences ... poate te alegi cu un Nobel Posted Image

#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 Nero-d, on 01 iunie 2015 - 17:28, said:

la exemplul dat de tine adauga un catarg si o vela... si ai sa vezi cum creste randamentul (in anumite conditii) cu reale sanse de a deveni supraunitar
oricum, nu conteaza... important e ca ai inteles ca se poate! Posted Image

transformarile in termodinamice sunt luater in calcul situatii ideale... izolare totala (teoretic se poate)
in practica sistemul termodinamic interactioneaza cu mediul... iar daca poate "fura" de la mediu niste energie, aia e!
un calcul intra doar ce bagi tu intentionat ci cu bani, si ce iese...

nu exista randament supraunitar, ce vezi pe la ac-curi, pompe de caldura, etc. este doar o denumire sintetica de "randament" pentru a pricepe oamenii mai bine cuma sta treaba
in rest, orice transfomare tot 1:1 se face, numai ca 1 din partea dorita este de fapt compus din ceea ce vrei + altele neinteresante :)

#13
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

nu exista randament supraunitar
teoretic nu exista pentru ca nu vrei tu Posted Image
practic insa... vad ca pe unii nu-i ajuta internetul asta la nimic

daca m3 de gaz metan produce prin ardere 8500kcal, echivalentul a 10kwh iar o centrala in condensatie in anumite conditii prin arderea a 1m3 de gaz produce energie calorica echivalentul a 11kwh... nu trebuie sa te enervezi aiurea... asta-i viata!!!
calculata reiese nu numai ca nu are pierderi dar are si un randament supraunitar!

Edited by Nero-d, 01 June 2015 - 19:04.


#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
haha, nu vreau eu sa existe randament supraunitar ! sunt tare Posted Image Posted Image

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pao daca tu nu vrei sa fii de acord cu niste legi si principii de fizica (de scoala generala), eu nu te pot forta!!! esti tare! tare...

Edited by Nero-d, 01 June 2015 - 20:21.


#16
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,899
  • Înscris: 28.11.2006
N-am mai ras de mult asa cu pofta :roflmaofast:

@Nerod-, tu chiar crezi tot ce citesti pe net? Da-mi si mie un link serios de unde sa rezunte ca o centrala termica (chiar si cu condensare) are randament supraunitar. Centralele cu condensare recupereaza o parete din caldura, dar nu pot recupera mai mult decat ai introdus in ea (prin arderea gaului). Iar ca sa "fure" caldura de la o sursa termica cu temperatura mai mica... multi s-au chinuit sa faca asa ceva, dar al dreq principiul II al termodinamicii nu le da voie, ca e el mai smecher :ciocan:

#17
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 pufonel, on 01 iunie 2015 - 20:29, said:

ca sa "fure" caldura de la o sursa termica cu temperatura mai mica... multi s-au chinuit sa faca asa ceva, dar al dreq principiul II al termodinamicii nu le da voie, ca e el mai smecher Posted Image

Ba da, se poate face. Cf. Princ. II al termo trebuie sa rulezi o masina in sens invers, adica sa consume lucru mecanic si face flux termic invers. Randamentul total: subunitar. Cu sub, <1.

De fapt toate transformarile au randament de 100% daca le privesti la scara cosmica. Incalzirea universului se face cu randament de 100%.

 Nero-d, on 01 iunie 2015 - 20:20, said:

pao daca tu nu vrei sa fii de acord cu niste legi si principii de fizica (de scoala generala), eu nu te pot forta!!! esti tare! tare...

Data viitoare cind vezi un perpetuum mobile gindeste-te daca cineva s-a imbogatit cu el. Daca nu, atunci nu merge.

#18
Eugen_B

Eugen_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 31.05.2015

 Nero-d, on 01 iunie 2015 - 19:03, said:


daca m3 de gaz metan produce prin ardere 8500kcal, echivalentul a 10kwh iar o centrala in condensatie in anumite conditii prin arderea a 1m3 de gaz produce energie calorica echivalentul a 11kwh... nu trebuie sa te enervezi aiurea... asta-i viata!!!
calculata reiese nu numai ca nu are pierderi dar are si un randament supraunitar!
Nici eu nu cred ca exista randament supraunitar. Metrul cub care se zice ca produce 8500kcal a fost ars in anumite conditii total diferite de cele ale centralei in condensatie.
Este ca si cand eu as avea un metru de lemnarie dintr-o banda de cauciuc si as putea sa-l lungesc cat vreau doar ca sa zic ca metrul meu e mai bun decat al tau.

Masuratorile si comparatiile ar trebui facute in conditii identice

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate