Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Calculator pentru editare video

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
18 răspunsuri în acest subiect

#1
mera_g

mera_g

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 06.03.2015
Ma intereseaza sa configurez o statie de lucru pentru editare video. De preferinta MAC. Buget 3000 ron. Sau daca are cineva cunostinte de o oferta second hand, sunt deschisa propunerilor. Multumesc

#2
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
MAC?
3000 lei?
editare video?

faci misto de noi?

#3
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.441
  • Înscris: 11.11.2005
De ce sa faca misto?

Editare video faci si cu PC cu DDR1, numai ca stai toata ziua :lol:

#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
eh...
adevaru e ca gasesti un mac mini in bugetul ala si e decent ca si specificatii.

sau configuratie

Editat de shmu, 06 martie 2015 - 14:08.


#5
mera_g

mera_g

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 06.03.2015
Nu, nu fac misto. Nu mi-as permite si nici nu as pierde timpul. Am pus intrebarea tocmai pentru ca am mai vazut mac mini care se incadreaza in acel buget insa nu stapanesc specificatiile tehnice si de asta am si ales sa intreb aici. Sunt foarte ok si cu varianta SH, ideea era tocmai sa nu stau doua zile sa playeze ceva sau o viata sa randez.
Deasemenea ma intereseaza si varianta de PC. Nici bugetul nu e fix 3000. Daca gasesc ceva ok il pot depasi cu 1000 ron sau in jurul sumei....
Ca sa o scurtez...daca cineva ma poate ajuta concret in acest sens, ii multumesc anticipat.

#6
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
pai atunci, daca vrei ajutor concret, poate ar trebui sa spui concret ce softuri folosesti si daca ai preferinta de licente la ele (spre ex poate licenta pe mac costa prea mult, sau mai stiu eu ce).

acel Mac miniare I5 si 8Gb ram. adica ce ti-am pus si eu in acel wishlist.
dar in wishlist ai hdd de 2Tb + SSD, ceea ce mac mini nu are.

asadar, daca softurile stii ca merg mai bine pe mac, atunci poate e mai bine sa iei MAC-ul + ceva storage extern.
daca nu conteaza, ia configuratie separat.

Editat de shmu, 06 martie 2015 - 14:25.


#7
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005
De la 3.000 la 4.000 e diferenta mare.

Pana in 3.000 lei poti merge pe o configuratie ca cea facuta de shmu, dar cu 2 module de 4GB, nu unul de 8GB (sa ai Dual Channel - la editare video se vede diferenta). Si cu SSD de 120GB si HDD de 1TB. Trebuie verificat daca e sau nu necesar update de BIOS (procesorul e Haswell Refresh).

#8
mera_g

mera_g

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 06.03.2015
Final Cut Pro, Avid Media Composer, Premiere....
O sa ma orientez catre o licenta pentru Avid pentru ca din pacate Final Cut a luat-o intr-o directie care nu e foarte ok ( ca sa ma rezum la a spune doar atat ).
In seara asta cred ca o sa am si o oferta de MAC second hand. Voi posta aici specificatiile tehnice si poate ma ajutati sa imi fac o idee mai clara pana iau o hotarare.
Ms

#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
daca tot mareste bugetul, mai bine ia 2x8.
la procesorul ala, pe aproape orice placa de baza trebuie update. dar la azerty poti sa ceri update de bios.

de ce ar pune ssd mai mic si hdd mai mic daca e in buget?

@mera - vezi ca am scris si mai sus ceva.

pentru avid ai pe site-u lor niste guidlines si chiar o lista cu sistemele brand

personal mi-as lua unul din acele sisteme, nou sau SH.

Editat de shmu, 06 martie 2015 - 14:35.


#10
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005

Vizualizare mesajshmu, pe 06 martie 2015 - 14:27, a scris:

de ce ar pune ssd mai mic si hdd mai mic daca e in buget?
Nu e obligatoriu sa cheltuie mai multi bani aici daca nu e neaparat necesar.

#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
din cate ma duce capu... cand faci editare video in ziua de azi, faci cel putin 720p.
si alea ocupa ceva spatiu...

Editat de shmu, 06 martie 2015 - 14:37.


#12
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.033
  • Înscris: 17.08.2012
Poti instala mac si pe un pc obisnuit. Daca inca nu ai pc)ul, cu atat mai bine. Iti faci o configuratir care sa fie compatibila cu hackintosh.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.806
  • Înscris: 04.01.2015
Ubuntu Studio iti spune ceva? Ai nevoie doar de hard (calculator) si de echivalenta programelor pe care le vei folosi.

Editat de Pololica, 06 martie 2015 - 14:41.


#14
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca ajunge un Fusion Drive de 1TB dintr-un Mac Mini, ajunge HDD de 1 TB + SSD 120GB si intr-un PC.

E un loc in care, daca nu e strict necesar, se poate taia fara a afecta major performanta sistemului final. Dar daca e necesar spatiu mai mult, stie ce are de facut.

#15
mera_g

mera_g

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 06.03.2015
@shmu - in principiu, la editare ( si aici vb mai mult de Final Cut ), poti sa convertesti materialele in ceva mai micut, lucrezi offline ca sa iti mearga mai rapid procesul de editare si apoi faci online-ul care e de preferat sa fie peste 720p. De regula 1080, 2K, etc...
@lolopoco - incerc sa evit varianta hackintosh pentru ca la job am avut probleme destul de mari cu acest tip de configurantie.

Ca spatiu de stocare am nevoie sa fie destul de mare. O sa mai studiez si pe forumurile de la Avid sa vad care este configurarea minima a unui PC, respectiv MAC sa ruleze in conditii ok softul de editare si o sa postez exact ce am de gand sa pun in acel calculator, sau daca e SH sa va zic exact ce configurare am gasit. Daca nu va cer prea mult, o sa va rog atunci sa va mai uitati putin si sa imi ziceti ce credeti.

#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
pai e cel mai bine asa

revino cu configuratia, dar si cu ceva "motive" pentru care ai ales-o.

PS: daca aflii ca memoria ajuta mult, se pot gasi kituri de 2x8 la 1600 sau mai mult, cu latenta mica (care e putin in plus - gen 50 lei) si se poate pune un I7 (evident pentru vre-o 600 lei in plus) si o placa de baza care sa le "ajute" (100 lei in plus)

cu ssd-ul - vezi daca te ajuta sau nu... ca daca nu ajuta, atunci nu are rost sa-l iei si investesti in procesor si restu.

#17
mera_g

mera_g

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 06.03.2015
ms shmu. revin cu info

#18
mera_g

mera_g

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 06.03.2015
ce ziceti de asta? cam cat ar valora?



APPLE Mac Pro
Procesor: 2x Intel XEON Dual Core E5150 2,66GHz 8MB cache 4 nuclee
Memorie RAM: 12GB DDR2 667Mhz ECC
*upgrade disponibil
Capacitatea maxima a memoriei ram: 32GB
HDD: 500GB S-ATA2 7200RPM
Drive optic: DVD-RW Lightscribe
Placa video:
ATI Radeon HD4870 512DDR5 256bit
*optional placa video profesionala Nvidia Quadro sau alta placa Nvidia compatibila
Conectica:
2x GigabitLAN / Sound /USB2.0 /Firewire /Optical Audio in, out

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate