Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

rack/dock sau n.a.s.?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
BogdanNicu1982

BogdanNicu1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.09.2013
Buna seara !
Am un HDD extern Seagate Expansion 2TB, 2.5", 5400 rpm si un HDD extern Seagate Expansion 1TB, 2.5", 5400 rpm pe care am filme (hd, blu ray) muzica si poze. As dori sa am acces tot timpul la informatia de pe HDD-uri pe calculator, TV (smart tv cu wi-fi si dlna), media player si telefon (cu android).
As fi vrut sa cumpar un N.A.S. dar din cate am inteles/am vazut pe youtube suporta doar HDD-uri SATA 2 /SATA 3.
Exista ceva dock sau rack pentru ele, in care sa le bag si sa am acces la electronicele din casa?
Va multumesc anticipat !

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,159
  • Înscris: 22.05.2003
le poti desface, scoti HDD-urile si le bagi intr-un NAS :)

#3
BogdanNicu1982

BogdanNicu1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.09.2013
pai cum sa le desfac ca nu au niciun surub?

#4
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Cu 2 carduri :)
vezi aici
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dW0d0u-FqoE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Modelul meu Seagate Expansion Drive are suruburile sub piciorusele de cauciuc care trebuie mai intai dezlipite.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wg-Lezceyh0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar tine cont ca inainte de a baga HDD-urile in NAS ( Posted Image ) trebuie sa muti datele pe altceva, pentru ca vor fi repartitionate si vei pierde toate datele de pe ele.
Le poti muta mai intai pe unul, apoi dupa ce il introduci pe cel golit in nas, copiezi datele pe el, dupa care il introduci si pe cel de-al doilea in nas conectandu-l in mod JBOD (nu RAID).
Pe deasupra un N.A.S. cu doua bay-uri este in general mai scump. Singurul ieftin era ZyXEL NSA320, dar nu se mai gaseste la 300 RON.

O alta solutie ar fi sa cumperi un router cu port USB (de exemplu acesta) si sa conectezi unul dintre HDD-uri la router, iar pe celalalt HDD sa-l conectezi la un MediaPlayer care suporta accesarea fisierelor prin protocolul samba.
Posibil sa existe si routere care sa vada mai mult de 1 HDD daca sunt conectate printr-un USB Hub.

Alta varianta ar fi sa folosesti un computer mai vechi pe post de server.

Ca Rack dublu si hot swappable eu il am pe acesta: Rack Raidsonic Icy Box IB-121CL-U3, insa tot ramane deschisa problema: la ce il conectezi?

Edited by _-_, 25 October 2014 - 21:52.


#6
BogdanNicu1982

BogdanNicu1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.09.2013
Ms mult. Ma mai gandesc daca le desfac sau nu. Pierd garantia....

#7
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
oricum daca ti se strica iti v-a spune ca tu esti de vina ca le=ai trantit, utilizare incorecta   etc

#8
BogdanNicu1982

BogdanNicu1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.09.2013
Tot analizand situatia m-am gandit la o alta varianta sper sa-mi spuneti d-voastra daca este si corecta.
Ma gandeam sa-mi iau un nas http://www.emag.ro/n...f/pd/D0L5SBBBM/ cu 2 port-uri usb si sa conectez HDD-urile la el.
Cred ca recunoaste, tv-ul, laptopul, media player-ul si telefonul nas-ul, nu?
As fi recunoscator daca m-ati putea sfatui cat de bine ptr ca doresc sa-l command cat mai repede.
Multumesc inca o data celor de mai sus pentru ajutor si amabilitate

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005
cel prezentat de tine are un singur bay
n-ar strica sa vezi o compatibilitate pentru cele externe

Edited by MarianG, 25 October 2014 - 22:27.


#10
BogdanNicu1982

BogdanNicu1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.09.2013

 MarianG, on 25 octombrie 2014 - 22:23, said:

cel prezentat de tine are un singur bay

are un singur bay, dar are 2 port-uri usb.
Pentru a nu desface carcasele HDD-urilor, m-am gandit sa pun hardurile in cele 2 slot-uri usb.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,159
  • Înscris: 22.05.2003
E o peticeala fara rost, iar acel Zyxel e execrabil, pt fachiri.
Daca tii mortis sa le conectezi pe USB, vezi Synology USB Station 2, dar cred ca nu se mai fabrica, deci SH.

Also, HDD-urile respective sa aiba alimentare externa.

Tot o varianta, dar limitata ar fi un router cu USB, dar deja vorbim de alte chestii :)

#12
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008
Vor functiona f bine cele doua harduri pe usb doar viteza de transfer va fi diferita fata de atunci cand pui hsrdul in bay . Dar daca tot legi hdd urile prin usb la nas mai bine cumperi un router cu usb care face acelasi lucru .Eu am scos hardul din carcasa si l am I nas ( zyxel 310) .

Bafta

 Adm, on 25 octombrie 2014 - 23:38, said:

E o peticeala fara rost, iar acel Zyxel e execrabil, pt fachiri.
Daca tii mortis sa le conectezi pe USB, vezi Synology USB Station 2, dar cred ca nu se mai fabrica, deci SH.

Also, HDD-urile respective sa aiba alimentare externa.

Tot o varianta, dar limitata ar fi un router cu USB, dar deja vorbim de alte chestii Posted Image
De ca consideri ca zyxel lul este pt fachiri   ?.  Eu am impresia ca merge f bine folosindul  zi de zi  fiind si usor de utilizat . Eu de proba am atasat candva un hard extern fara alimentare externa si mergea de minune .
Bafta

Edited by cstrifu, 25 October 2014 - 23:59.


#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,159
  • Înscris: 22.05.2003
Pentru ca am niste cerinte mai avanzate de la un NAS decat sa serveasca un film la un client ;)

Ca sa il folosesti cat de cat mai eficient, trebuie sa te joci putin in linie de comanda, vezi topicul despre el.

#14
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
de ce nu alegi pentru un media player dedicat cu slot/interfata pentru hdd de 3.5“ si cu port usb la care sa conectezi al doilea hdd?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate