Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

imi doresc un animal de companie

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#55
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Daca as avea un beagel , desi stiu ca nu-i bine , macar odata l-as trage de urechi :lol: .

#56
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 snowzor, on 04 ianuarie 2014 - 02:10, said:


Iata raspunsul. Am pisica si nu o vad decat atunci cand imi fac de mancare in bucatarie sau fosnesc vre-o punga si ii se pare ei ca e ceva de mancare in acea punga. In rest sta ori pe dulap sau sub dulap sau dupa pat etc. Ideea e ca pisicile sunt dragalase si pufoase si atat. Nu au nici pe jumatate din inteligenta  unui caine care isi exprima afectiunea chiar si cand nu-l hranesti.

:))) Motanul meu nu ma lasa 1 secunda in pace. Doarme cand dorm eu (si umpic mai mult, dar in camera in care stau si eu), mananca doar cand mananc si eu, se mai uita cu mine la TV, vrea sa ma joc cu el toaaata ziua. Nu sta intr-o camera fara mine, cand fac dus, vrea sa intre in cada - de obicei ma asteapta in chiuveta.. Deci, cred ca depinde de pisica si de cum o cresti. Oricum, iti recomand un motan fata de o pisica, dar vei avea probleme cand intra in calduri. MARI Probleme..
Oricum, daca esti singur de ceva timp, gandeste-te serios daca poti sa ai grija de un animal. Eu recent mi-am luat si un caine si imi mananca zilele, clar nu fac fata, noroc ca e si mama pe aici...

#57
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

 emyboy, on 04 ianuarie 2014 - 03:32, said:

Botnita nu e chiar obligatorie . Depinde de caine . Daca stii ca nu cauzeaza probleme nu i-o pui . A mea rar a vazut botnita . Cred ca mai mult i-am pus botnita cat a stat in masina ( ca roade tot ce prinde) decat cand am scos-o la plimbare . Pur si simplu nu are nevoie . Nu e un caine problema .
Totusi trebuie sa iti cunosti bine cainele . Nu recomand nimanui sa dea botnita jos cainelui daca nu il cunoaste pe deplin .

Nu sunt de acord. Botnita e obligatorie, indiferent de cat de bine are impresia stapanul ca-si cunoaste cainele.

#58
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 snowzor, on 04 ianuarie 2014 - 02:10, said:

Iata raspunsul. Am pisica si nu o vad decat atunci cand imi fac de mancare in bucatarie sau fosnesc vre-o punga si ii se pare ei ca e ceva de mancare in acea punga. In rest sta ori pe dulap sau sub dulap sau dupa pat etc.
NU esti singurul care nu stii sa iti educi pisica. Ale mele dorm pe patul meu, cand mananc stau langa mine sa vada daca pica ceva, cand stau pe un scaun, normal ca imi vin in brate. Intr-un cuvant, singure nu stau decat cand ies afara, sau cand dorm.

 RpgBoy, on 04 ianuarie 2014 - 03:41, said:

Posted Image)) Motanul meu nu ma lasa 1 secunda in pace. Doarme cand dorm eu (si umpic mai mult, dar in camera in care stau si eu), mananca doar cand mananc si eu, se mai uita cu mine la TV, vrea sa ma joc cu el toaaata ziua. Nu sta intr-o camera fara mine, cand fac dus, vrea sa intre in cada - de obicei ma asteapta in chiuveta.. Deci, cred ca depinde de pisica si de cum o cresti. Oricum, iti recomand un motan fata de o pisica, dar vei avea probleme cand intra in calduri. MARI Probleme..
Pisicile sunt mai afectuoase, dar oricum, pisica motan tot trebuie sterilizata.

 snowzor, on 04 ianuarie 2014 - 01:51, said:

Nu recomand pisica din diverse motive. Cel mai bun e un caine cat mai potrivit pentru un apartament.
Are you fucking kidding me? Cainele si apartamentul... Cainii au destula energie, trebuie scosi zilnic la plimbare. Unii cam miros, mai ales in spatii inchise. Cand iti face o cacareaza. pai zici ca e atac chimic.

 emyboy, on 04 ianuarie 2014 - 02:40, said:

Eu ii recomand un Terrier . Mai exact un Jack Russell Terrer .
E micut si cu multa energie . La fel ca toti terrierii de altfel Posted Image .
Astia sunt frumosi, dar au ceva chef de alergatura :). Un caine mic, la apartament ar mai merge.

P.S. Eu o am pe Diana, si in momentul asta nici nu ma lasa sa scriu. Toarce, se freaca de mine, sta cu capul pe laptop. E la ora de "afectiune".

#59
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Eu am 2 pisici , una e mai mare una e mai mica , nu te simti singur cu ele in casa , mai ales cea mica vine dupa mine oriunde ma duc , ma refer prin casa sau prin curte , stau la calculator imi suie pe masa , ma pun la somn se urca in pat si tot asa , alta problema e ca se bat , trag perdelele , rastoarna tot , chiar si bradul de craciun , cateodata imi doresc sa le impusc , dar imi sunt dragi.

#60
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

salutare tuturor. de ceva vreme ma gandesc sa imi iau un animal de companie, locuiesc singur intr-un apartament si am mult timp liber, dar ma simt cam singur, nu am prea multi prieteni si cred ca un animal mi-ar mai aduce putina veselie in viata. m-am gandit la un caine sau o pisica, am mai avut decat hamsteri si papagali pana acum. astept niste pareri
colegule
problema ta... e boldata in enuntul de mai sus...
acolo trebuie sa lucrezi tu si sa modifici ceva, nu la pet
un pet necesita timp, dedicatie, exact ca un copil
(ia-ti o broasca testoasa sau pesti exotici eventual, o tarantula, iguana, şarpe nu, ca e crud... il hranesti cu soricei) cainele trebuie sa-l scoti afara zilnic, indiferent daca ninge, ploua sau e ger, chiar daca iti arde sau nu!

#61
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013
Sâc,sâc mă ! Eu stau la apartament şi am şi câine şi pisică ! Bine, pisica e a fratelui meu, dar în fine. Şi gata cu aburerile despre pisici !
Neştiutorilor care sunteţi. Vă dau eu explicaţii.
Câine au evoluat din lupi, şi lupii trăiau in haită. Deci câinii sunt dependenţi de stăpânii lor, să îi duci afară, să le dai să mănânce, să te joci cu ei, să îi educi, să
îi plimb...Deci clar pisicile pică la partea afecţiune şi nu ştiu ce, pentru că te vei simţi mai bine, şi o să îl simţi mai aproape de tine, ca pe un prieten adevărat.
Pisicile sunt feline, sunt independente, deci nu au nevoie de cineva ca să le educe, să le dea să mânănce, să le scoata afară să se joace cu ele. Motanul fratelui meu are momente şi momente....Uneori e vesel, uneori stă singur urcat pe şifonier şi doarme...Pisicile te iubesc numai dacă le dai să mănânce, nu vin la tine de drag, vin la tine ca să se milogească. Acum, să ne înţelegem...O pisică, la iubire şi la afecţiune fată de posesor, o pisică pierde în faţa unui câine.
Se spune într-un studiu că, cică, câinii au creierul asemănător cu al omului d.p.d.v ştiinţific. Pisica nu. Deci, câinii nu neapărat sunt mai inteligenţi ca pisicile, dar înţeleg mai bine ce se întâmplă în jurul lor decât pisicile.
Pe de altă parte, dacă vrei să ai un animal de companie vesel, jucăuş, şi care să te iubească pe drept, nu că îi dai mâncare sau nu ştiu ce, dar ai şi timp ca să îl duci la plimbare, ia un câine. Dacă vrei un animal de companie care e vesel doar când are chef, şi să nu fie atât de aproape de tine, dar nu are nevoie de atâta atenţie şi de îngirijire, ia pisica.
Şi din propria experienţă, un câine e mult, mult mai igenic ca o pisică...

 oauzor, on 04 ianuarie 2014 - 02:34, said:

Ce rasa de caine recomandati pentru paza la apartament? Chinui prea rau un ciobanesc german in apartament? Sunt o fire activa si as sta cu el afara cel putin 2 ore pe zi.

Initiator, sper ca nu te superi pe mine ca m-am bagat in seama la tine pe topic, dar nu avea rost sa mai deschid unul.
Pentru apartament nu e bun un ciobănesc german. Dacă vrei de talie mică, ia un caniche, că de ăla am şi eu. Dacă vrei de talie mai măricică, ia bulldog, că sunt foarte blânzi, au părinţii mei unul şi stau tot în casă cu mine, şi se înţelege cu caniche-ul meu.

#62
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 TheBigDealerIsHardware, on 04 ianuarie 2014 - 09:16, said:

Sâc,sâc mă ! Eu stau la apartament şi am şi câine şi pisică ! Bine, pisica e a fratelui meu, dar în fine. Şi gata cu aburerile despre pisici !
Neştiutorilor care sunteţi. Vă dau eu explicaţii.
Câine au evoluat din lupi, şi lupii trăiau in haită. Deci câinii sunt dependenţi de stăpânii lor, să îi duci afară, să le dai să mănânce, să te joci cu ei, să îi educi, să
îi plimb...Deci clar pisicile pică la partea afecţiune şi nu ştiu ce, pentru că te vei simţi mai bine, şi o să îl simţi mai aproape de tine, ca pe un prieten adevărat.
Pisicile sunt feline, sunt independente, deci nu au nevoie de cineva ca să le educe, să le dea să mânănce, să le scoata afară să se joace cu ele. Motanul fratelui meu are momente şi momente....Uneori e vesel, uneori stă singur urcat pe şifonier şi doarme...Pisicile te iubesc numai dacă le dai să mănânce, nu vin la tine de drag, vin la tine ca să se milogească. Acum, să ne înţelegem...O pisică, la iubire şi la afecţiune fată de posesor, o pisică pierde în faţa unui câine.
Se spune într-un studiu că, cică, câinii au creierul asemănător cu al omului d.p.d.v ştiinţific. Pisica nu. Deci, câinii nu neapărat sunt mai inteligenţi ca pisicile, dar înţeleg mai bine ce se întâmplă în jurul lor decât pisicile.
Pe de altă parte, dacă vrei să ai un animal de companie vesel, jucăuş, şi care să te iubească pe drept, nu că îi dai mâncare sau nu ştiu ce, dar ai şi timp ca să îl duci la plimbare, ia un câine. Dacă vrei un animal de companie care e vesel doar când are chef, şi să nu fie atât de aproape de tine, dar nu are nevoie de atâta atenţie şi de îngirijire, ia pisica.
Şi din propria experienţă, un câine e mult, mult mai igenic ca o pisică...


Pentru apartament nu e bun un ciobănesc german. Dacă vrei de talie mică, ia un caniche, că de ăla am şi eu. Dacă vrei de talie mai măricică, ia bulldog, că sunt foarte blânzi, au părinţii mei unul şi stau tot în casă cu mine, şi se înţelege cu caniche-ul meu.

Pfff, ce revelatie , cred ca imi si arunc pisicile la caini sa le sfasie ca sunt niste fatarnice si pe interes! Posted Image

#63
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu sunt de acord cu cele spuse despre pisici cum ca ar fi neprietenoase si interesate doar de mancare. Ale mele nu sunt asa. Chiar sunt prea insistente mai ales cand sunt la birou pe computer. Una se pune in fata monitorului si se plimba stanga-dreapta si inapoi ca sa ma uit la ea iar cealalta imi sare in brate si incepe sa se impinga cu botul ca s-o mangai. Deci una imi blocheaza privirea si cealalta mainile, mai fa ceva daca poti !  Daca te porti frumos cu ele, pisicile sunt extrem de afectuoase. Mai am una prin casa care nu e a mea si umbla ca umbra dupa stapan-su. Iese la poarta seara sa-l astepte si chiar a disparut de acasa (cred ca a plecat sa-l caute) cand stapan-su a lipsit vreo 3 zile.

#64
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Freddy12, on 04 ianuarie 2014 - 10:03, said:

Daca te porti frumos cu ele, pisicile sunt extrem de afectuoase.
Dar unii considera ca un bol de mancare este suficient. Pisica bunicii mele ne vedea doar in vacante. Zicea bunica ca pur si simplu plangea dupa noi cand plecam acasa. Saraca pisica, primea mancare de la bunica, dar de mangaiat, nici o sansa. Noi ne jucam cu ea, o flocaiam, mai primea si o bucata de carnita. Ne cauta in camerele unde dormeam, miorlaia jalnic, etc.
Avea De Niro intr-un film o replica fantastica "Unui caine ii dai un os si se gudura pe langa tine cat traieste, dar ca sa faci o pisica sa tina la tine, este nevoie de mult mai mult efort".

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/udzmdtoiKOo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu prea este afectuoasa, nu?

#65
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Incearca pe centura, imposibil sa nu gasesti si ceva mai putin pretentios si ieftin in acelasi timp

#66
blackmodder

blackmodder

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 405
  • Înscris: 09.03.2007
Ce caini, ce pisici, ce tenii, ce tauni.... Ia-ti frate o cocomarla!

Serios!

Si ca sa elimin din start....orice dubiu asupra "Ce e aia o cocomorla ?... a nu nu va ganditi la Mantea sau Tonciu..."

Definitie:

Cocomarla este o ciulapapida cu doua clapacioace si un bibistrocel crocobazdugat in coada si volanpic cu coclender roz.

Succes. Sunt foarte ascultatoare...

Edited by blackmodder, 04 January 2014 - 11:47.


#67
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

 TheBigDealerIsHardware, on 04 ianuarie 2014 - 09:16, said:

Sâc,sâc mă ! Eu stau la apartament şi am şi câine şi pisică ! Bine, pisica e a fratelui meu, dar în fine. Şi gata cu aburerile despre pisici !
Neştiutorilor care sunteţi. Vă dau eu explicaţii.
Tu ai scris doar asa ca te manca degetele nu ca ai avea habar,daca ai animale nu inseamna ca ai si habar de ele,ca si cei cu permis de conducere care habar nu au ce e soferia.
Sic si eu,am 3 caini si 2 pisici,in primul rand nu poti compara cainele cu pisica,dece nu cu gugustucul sau porcul,saucrocodilul,sunt 2 animale din spectre complet diferite.
Amandoua se afectioneaza doar ca au un mod diferit de al demonstra iar omul il percepe mai puternic pe cel al cainelui.
Pisicile mele chiar imi fac viata un calvar de multe ori pentru ca nu ma lasa in pace deloc,orice as face ele sunt calare pe mine,problema este cand suntem la munca ele toata ziua dorm,si cand vin acasa seara ma iau in primire si pe mine si pe sotie,inainte de toate trebuie sa le dedicam cateva minute altfel nu scap de ele,mereu sunt in preajma mea,amadoi sunt motani,nuasa am vrut dar asa s-a inimerit.
Totate cele 5 animale imi demonstreaza afectiune doar ca eu sunt mai inteligent ca ele si stiu sa fac diferenta ca unul si-o exprima intr-un mod un altul in alt mod.

Edited by mardraaxi, 04 January 2014 - 11:58.


#68
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 River_Song, on 04 ianuarie 2014 - 04:06, said:


Nu sunt de acord. Botnita e obligatorie, indiferent de cat de bine are impresia stapanul ca-si cunoaste cainele.

Impresii ai tu .
La ce sa imi tin cainele cu dracu ala de metal pe bot daca nu e nevoie ? Am botnita la mine ca sa fie . Si cu botnita si fara tot la fel se comporta . E ca si cum te-as pune pe tine sa porti un pulover de lana la fiecare iesire in oras . Deh , asa trebuie .
Nu mai fiti rautaciosi si aroganti ca nu isi are rostul .

#69
blackmodder

blackmodder

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 405
  • Înscris: 09.03.2007

 emyboy, on 04 ianuarie 2014 - 11:58, said:

Impresii ai tu .
La ce sa imi tin cainele cu dracu ala de metal pe bot daca nu e nevoie ? Am botnita la mine ca sa fie . Si cu botnita si fara tot la fel se comporta . E ca si cum te-as pune pe tine sa porti un pulover de lana la fiecare iesire in oras . Deh , asa trebuie .
Nu mai fiti rautaciosi si aroganti ca nu isi are rostul .



Barosane.... Ciocnita catelusului tau pufos si dragastos, nu este un accesoriu de moda. Este utila in cazul in care javra animalul se decide sa execute o miscare de deschis-inchis a maxilarului pe mandibula.
Sau tu nu ai citit manualul de instructiuni....
Scuza-mi ironia, dar nu suport sa vad astfel de persoane care.... Vai, cainele se simte inconfortabil in asa ceva..... Dar cand musca pe careva nu se mai simte inconfortabil.
Peace!

Edited by blackmodder, 04 January 2014 - 12:14.


#70
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Pai voi vedeti problema exact ca un cal . Numa inainte si atat . Nu intelegi ca nu se da la om inafara curtii ?
Pun pariu ca daca era un Ciobanesc nu mai comentai . Multi vorbiti in necunostinta de cauza . Criticati rasa datorita stapanilor care i-au folosit in scopuri rele . Cainii astia nu sunt tocmai bestiile de care ati auzit pe la tv . Asta e doar o manipulare mass-media ce vedeti voi pe la tv .
Dar in fine . Sa trecem peste si sa revenim la subiectul initial .
Sunt curios ce animal a decis initiatorul sa isi ia :) ?

#71
b_o_G_d_a_N

b_o_G_d_a_N

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 14.09.2010

 emyboy, on 04 ianuarie 2014 - 12:21, said:

Pai voi vedeti problema exact ca un cal . Numa inainte si atat . Nu intelegi ca nu se da la om inafara curtii ?
Pun pariu ca daca era un Ciobanesc nu mai comentai . Multi vorbiti in necunostinta de cauza . Criticati rasa datorita stapanilor care i-au folosit in scopuri rele . Cainii astia nu sunt tocmai bestiile de care ati auzit pe la tv . Asta e doar o manipulare mass-media ce vedeti voi pe la tv .
Dar in fine . Sa trecem peste si sa revenim la subiectul initial .
Sunt curios ce animal a decis initiatorul sa isi ia Posted Image ?

nu m-am decis, oricum imi iau peste o luna cam asa, pnm, unii zic ca pisicile nu fac nimic, altii ca cainii put, etc..

#72
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
La caine o sa trebuiasca sa ii faci baie .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate