Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6343 replies to this topic

#631
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012
1900 ron/tona de uree la BC.

#632
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

 Daniel_Florici, on 14 ianuarie 2013 - 10:28, said:

A folosit cineva tavalugul pt cultura de grau in primavara? Nu afecteaza planta?

Si eu sunt curios, chiar vreau sa fac un experiment in primavara. Din ce am vazut si ungurii folosesc aceasta tehnologie.
Uite un link http://guttler.ro/po...ţire_mai_bună

#633
navx

navx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.09.2012
Are efect garantat. Poti sa lasi in aceeasi sola un interval netavalugit ca sa observi mai bine diferenta.

#634
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011
Pai am 2 sole de 1.5 ha despartite de o fasie si acolo ma gandeam sa fac experimentul, ca sa pot vedea si variatia productiei.
Dar nu am tavalug crosskill, cred ca e si acesta un aspect important.

#635
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012
Primavara devreme dupa ce se da cu azot,graul care a fost calcat de rotile tractorului la cateva saptamani va fi mai verde ca celalalt necalcat.De aici trageti concluzia.Efect constatat personal in ani cand graul a fost descaltat (radacinile dezvelite).

#636
jean.cezar

jean.cezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.11.2004
Si eu voi folosi tavalugul Cambridge daca va fi cazul

#637
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
chiar am sunat sa vad cat costa un tavalug bun la 7 m, e in jur de 7-8 mii euro

#638
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

 Daniel_Florici, on 18 ianuarie 2013 - 08:42, said:

chiar am sunat sa vad cat costa un tavalug bun la 7 m, e in jur de 7-8 mii euro
Ce producator? Si eu ma gandeam la unul, inca nu m-am interesat de pret. Astia Guttler mi se par destul de isteti fiindca ii poti folosi in agregat cu mai multe utilaje.

#639
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
uite aici
http://www.romatech....-hidraulici.php
http://www.topzon.ro...ricole/tavalugi
http://www.generalle...ii/tavalugi.php
eu as inclina spre asta TAVALUG ACTIROLL 630 de la generalleasing, si topzon
Chiar m.au facut curios cat de bine actioneaza acest tavalug. Altii il dau si imediat dupa aratura , inchide solul si nu se mai evapora, dupa asta il mai folosesc imediat dupa semanat, tot pt a tasa si a scoate aerul, samanta nu mucegaieste, si dupa vad din ce in ce mai des ca il dau primavara pe grau.

despre asta vb dupa arat
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/17ZJetkhMnA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#640
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Am vazut multi dupa ce recolteaza graul vin cu un cultivator, oare dupa ara sau seamana direct asa ?

Ce tehnologie preferati pt grau, sau care o folositi?

#641
s3ekon

s3ekon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 24.03.2009
eu unu seman dupa floare, un disc- arat- disc- semanat cel putin anu asta am reusit doar cu un disc sa prepar terenu, dupa aia au urmat niste ploi, foarte multumit pe anu trecut, pt 2013 nush, s-a vedea cum o fi vremea

#642
jeancezar

jeancezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 01.02.2004
Nu mai ara, tehnologia se numeste "conservativa" si definitia cea mai simpla a ei este ca dupa semanat sa ramana cel putin 30% din suprafata solului acoperita de resturi vegetale, unul din efectele benefice fiind reducerea eroziunii solului.
Este folosita la scara larga in occident, dar ei controleaza principala problema a acestei tehnologii - buruienile - prin mai multe erbicidari, cel putin 2, atat la grau cat si la rapita, cu substante complexe care nu prea se gasesc la noi
Ca o nota de subsol, primele 3 productii la grau pe plan mondial au fost obtinute in tehnologie conventionala (aratura).

#643
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Anul asta am semanat o bucata de grau folosind minimum tilage, intr.o bucata de porumb taiat la mana, nu am mai arat, am trecut cu discul mare si am semanat. Terenul a fost pregatit super bine pe o adancime de 15 cm, resturile vegetale fiind tocate si incorporate chair bine, nu m.au incurcat la semanat. Alaturi am o bucata de grau dar cu tehnologia conventionala, arat si 2 discuri, is curios sa fac o comparatie intre cele 2 parcele.

#644
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Si eu am pus graul numai cu un disc greu si unul usor sa incorporez ingrasamintele. Totusi pe timpul iernii unde a fost arat inmagazineaza mai bine precipitatiile, deci neaparat scarificare macar o data la 2 ani.

#645
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
La mine scarificarea sare din schema, am mai spus asta, E o zona unde se gasesc bombe si nu vreau sa auziti de mine pe la PROTV  la ora 5. Katalin ai scarificator, pt ce tractor?

Edited by Daniel_Florici, 20 January 2013 - 09:21.


#646
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Am spus ca ar trebui, nu ca si facPosted Image . E primul an cand bag in disc, urmeaza sa iau un scarificator, acum prioritar e un combinator de cca 5m.

#647
bogdan23bogdan

bogdan23bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.09.2012
Cu ce este mai bine sa fie fertilizat graul/orzul in primavara ? cu azot sau uree ?Posted Image

#648
navx

navx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.09.2012
Ureea se dizolva mai repede - daca este prea cald se pierde mai multa prin evaporare, este bine sa o dai mai pe frig sau inainte de o ploaie, cel mai bine este sa o incorporezi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate