Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Congelator transformat in frigider care consuna 0,1KWh zi

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
Crede cineva treaba asta?
Eu unul as incerca-o...
http://mtbest.net/chest_fridge.html
ongelator transformat in frigider printr un termostat...

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
la supermarket congelatoarele nu au capac dar produsele dinauntru stau congelate.....de ce oare ?

In regiunile depresionare se inregistreaza cele mai scazute temperaturi...
Aerul rece e mai greu decat cel cald. De-aia cand e caldura mare vara se apuca lumea sa doarma pe jos daca nu au AC sau alte alternative :)

DAR desi sunt de acord cu ce e acolo in articol, functionalitatea unui astfel de frigider mi se pare mai greu de pus in practica

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Congelatoarele de asemenea sint mai bine izolate, deci un atu in plus. Singura chestie e sa faci sau sa gasesti un termostat electronic misto (eventual si cu termometru sa vezi ce faci) ca astea "mecanice" normale de frigider nu te lovesc asa mult daca merge frigiderul cu 2 grade in loc de 6 dar daca te trezesti cu toate chestiile congelate intr-o noapte n-o sa-ti convina.

#4
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Este vorba si despre ergonomie, ca tot injura ala acolo echipamentele conventionale. Tare as vrea sa te vad cum aranjezi intr-o combina din aia 15 oale, 10 pungi, 5 cratiti si cate si mai cate, ce gasesti intr-un frigider mare. Ce faci, le asezi una peste alta ? :D Nu merge.

#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
o solutie ar fi un frigider cu sertare, orizontale. In genul celor care se folosesc in baruri dar bineinteles mai mare si mai bine izolat. In felul acesta, ca sa ai acces la un lucru nu trebuie sa deschizi toata usa si sa expui interiorul la aer cald, ci doar compartimentul respectiv.

Probabil in viitor se vor folosi astfel de design-uri. Pana acum in tarile dezvoltate nimeni nu se sinchiseste de un consum de 100$/an spre exemplu, slava Domnului in SUA au frigidere cat sa bagi o vaca intreaga inauntru dar la cativa centi pe KW, de ce nu ? :huh:

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"Citiva" centi aia pe kWh sint in medie aproape 12 (la care se adauga sales tax daca nu ma insel). Nu stiu care-i media in ro dar cred ca tot pe acolo.

http://www.eia.doe.g...table5_6_a.html

#7
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postf300, on 16th September 2010, 13:06, said:

"Citiva" centi aia pe kWh sint in medie aproape 12 (la care se adauga sales tax daca nu ma insel). Nu stiu care-i media in ro dar cred ca tot pe acolo.

http://www.eia.doe.g...table5_6_a.html

Si cam ce procent dintr-un salariu mediu SUA merge pe 100Kwh/h  si cam cat in Romania ? Cand am locuit in US, aveam in apt. o dihanie de aer conditionat care consuma curent de 150-200 USD/luna, impreuna cu celelalte uscator de haine, dishwasher, etc. Pe vremea aia salariul mediu era mai mic de 200 USD/luna in Romania...Deci, trage si tu o concluzie.

Singura solutie sa-i opresti pe americani si altii sa consume foarte multe resurse, in cazul asta electricitate e sa-i arzi la buzunar, lucru care nu vad sa se intample prea curand...

Apropo, uita-te si la Australia, de unde e autorul site-ului respectiv, AUS are printre cele mai mici preturi la electricitate din lume.


Eu dau momentan vreo 20 eurocenti pe KWh si cand factura imi ajunge la 60-70 chiar 100 EUR folosind doar 2 unitati AC europene, nu dihanii mi se pare destul de mult. Deci in nici un caz nu sunt suporter al risipei de energie.

#8
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
Stiam ca aerul rece este mai greu, iar cum aranjez cratitele, asta este, eu ma refer la problema ca termostatul inchide curentul congelatorului, si sa nu apara probleme, etc.
Deci trecand peste problema cu aranjatul oalelor, mai vedeti ceva probleme?

#9
mikaell21

mikaell21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.10.2005
Nu ar fi mai bine daca am folosi un firgider normal culcat pe spate?  :)

Am citit ca un frigider se poate transforma din clasa B in A+ daca-i pui izolatie imprejur. Probabil vata de sticla/spuma sau ceva de genul asta ar reduce consumul cu 40%.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cu prima ocazie da un ochi prin spatele unui frigider sa vezi daca il poti culca pe spate...asta daca ar merge in pozitia aia oricum, cu ventilatia practic moarta, cu schimbatorul de caldura (care prin definitie se incalzeste) sub ceea ce vrei tu sa racesti, cu usa care nu are un mecanism sa o tina in pozitie ridicata, etc.
De asemenea congelatoarele vin cu izolatie mai buna din start dupa cum ziceam mai sus.

#11
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
nu prea poti culca pe spate un frigider, instalatia aia, asa cum e facuta se bazeaza pe gravitatie pentru functionarea corecta. De ex. lichidul condensat curge gravitational spre pompa, pompa trebuie sa fie sub nivelul intregii instalatii, etc..

Ce se poate face in schimb pentru a reduce consumul la un frigider normal e sa:
- ai cutii de plastic care umplu spatiul pe rafturi, in care pui mancarea. Cand se deschide usa foarte putin aer rece se pierde.
- sa-l izolezi suplimentar, macar zona congelatorului.
- sa-l tii afara daca e mai rece decat inauntru

-------------------

View Postlawrence38, on 16th September 2010, 15:14, said:

Si cam ce procent dintr-un salariu mediu SUA merge pe 100Kwh/h  si cam cat in Romania ?
...
Eu dau momentan vreo 20 eurocenti pe KWh si cand factura imi ajunge la 60-70 chiar 100 EUR folosind doar 2 unitati AC europene, nu dihanii mi se pare destul de mult. Deci in nici un caz nu sunt suporter al risipei de energie.

problema hyper-milingului la consum electric si-o pun cei ce doresc un sistem independent de reteaua de electricitate. De ex. si-au gasit un teren minunat fara utilitati unde vor sa ridice o mica "magazie" alimentata cu panouri solare. In cazul asta iarna fiecare watt de panou solar produce 2 watt-ora pe zi electricitate. In medie, nu in zilele inchise. O reducere de 600watt-ora necesar zilnic (de la 800 la 200) inseamna niste bani importanti economisiti in marimea panourilor si a bateriilor.

Edited by blimpyway, 14 October 2010 - 12:44.


#12
mikaell21

mikaell21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.10.2005

View Postblimpyway, on 14th October 2010, 13:43, said:

- sa-l izolezi suplimentar, macar zona congelatorului.

Cu ce il izolezi suplimentar?

#13
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
pai cu ce gasesti, exista diverse materiale de constructii. Polistirenu extrudat si spuma de poliuretan (din cea la spray pentru fixat tocurile de geam si usi) sunt ceva mai performante decat vata minerala sau polistirenu expandat. Mai complicat e la usa, la garniturile de inchidere. Si la partile in care ai instalatia - la frigiderele normale e vorba de grila condensatorului in spate si motorul dedesupt.

Mi se pare mai practic de folosit un congelator cu termostat suplimentar decat sa izolezi frigideru. Cutii cu capace de plastic colorate si etichete s-ar putea sa fie destul de confortabile

Edited by blimpyway, 15 October 2010 - 12:46.


#14
cornel2cornel

cornel2cornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.06.2007
Hmmm. Si marmota invelea ciocolata....... Dupa cum vad eu marimea lazii as presupune ca ar avea un motor de cca 300W ori 2min/h......? Si in final tot articolul ala duce spre un termostat care costa doar 150$  :D. Reclama e sufletul comertului. Si dau ca exemplul: - ce putere calorica trebuie consumata pt a raci o oala cu ciorba de 5 litri de la 30 la 8 grade sa zicem?

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu consumi nici o putere calorica sa racesti (asta daca n-ai frigider pe gaz de exemplu), consumi energie electrica.
Daca o luam simplist (dar aproape de realitate) ciorba fiind in speta apa cu 4180 J/kggrd caldura specifica si daca zicem ca avem 5kg mie imi da ca trebuie sa extragi 459800 J din ciorba, adica 0.127 kWh. Nu stiu cit mai este COP la frigiderele actuale bune dar ma gindesc ca o fi 3-4-5, deci imparti si tu cu 3-4-5 ca sa stii cita energie electrica consumi. Oricum nu stiu ce relevanta are, asta e singurul factor care ramine constant: ciorba tot trebuie sa o racesti. Diferenta in sistemul propus e ca aerul nu se mai schimba asa mult cu aer cald si ca e mai izolat congelatorul fata de frigider.

Cu termostatul daca te-ai fi deranjat sa te uiti piesele costa peste 100$ (ai lista facuta daca vrei sa le cumperi, nu neaparat de la ei), asta fara a pune la socoteala placuta si evident mina de lucru. Tine cont ca nu e China sa iti dea orice pe citiva dolari; la serie mica sa faci montajul ala si sa-l testezi si sa-l trimiti te asigur ca e pur si simplu un serviciu adus celor care vor sa incerce chestia nu o mina de aur.

EVIDENT ca nu te obliga nimeni sa cumperi de la aia, nu mai pun linkuri dar cautati "TERMOSTAT UNIVERSAL UT 200" si o sa gasiti la 179 ron. Asta e o scula misto (precizie la zecime de grad, afisaj digital, temperaturi -40 pina la +99 grade) dar posibil tot prea scumpa, de import, etc (desi e o treime din pretul astora citati de tine si asta include TVA de Romanistan). Daca renunti la afisaj digital si il calibrezi tu cu alt termometru presupun ca poti sa-ti faci un montaj de 10$.

#16
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postf300, on 19th November 2010, 20:12, said:

cautati "TERMOSTAT UNIVERSAL UT 200" si o sa gasiti la 179 ron. Asta e o scula misto (precizie la zecime de grad, afisaj digital, temperaturi -40 pina la +99 grade)
Daca face ceea ce zici tu si face bine, atunci ~ 200 RON mi se pare o nimica toata. Orice scula sau dispozitiv profesional are un pret care pare la prima vedere enorm, dar care se justifica prin calitate, precizie, fiabilitate.

Totusi nu pot sa ma abtin sa citez pe seful meu: daca tot esti eco, fii frate eco pana la capat. Asta apropo de becuri economice, ciocolata eco, reciclare si alte alea. Pai daca stai si te chinui sa-ti faci o casa cat mai economica, da-ti sui fundu in masina ca sa te duci in Hornbach sa iei piese si emiti noxe in aer pana acolo si inapoi, se anuleaza totul. :lol: Daca stai sa te gandesti, nu poti fi cu adevarat ecologic si sa dai un randament acceptabil pentru mama natura decat daca iti schimbi radical stilul de viata si absolut tot ceea ce faci este "eco". Nu este imposibil, dar este foarte greu, din cauza ca tocmai sistemele de baza care se considera a fi minimul necesar unui trai decent, acelea sunt cele mai daunatoare. Hai sa renuntam la calorifere ca centralele de termoficare emit nu stiu ce in aer, hai sa renuntam la masini, autobuze, tramvaie si autobuze ca folosesc ori carburanti ori curent, care oricum ar fi, polueaza, hai sa renuntam la apa curenta, calda si rece, ca se foloseste curent electric si pentru alea si cate si mai cate. Sa nu mai vorbim despre calculatoarele folosite la servici si acasa, care consuma destul, TV-uri si alte electronice si electrice. Si la final daca tragem linie, ajungem la ideea unui trai de acum X sute de ani, sa ne crestem singuri hrana si sa stam la lumina lumanarii. Nu este ceva neaparat naspa, eu chiar visez sa stau undeva intr-o cabanuta si sa am o afacere ceva pe net, cu suport tehnic si alte chestii de genu, utilizand un laptop sau calculator alimentat din surse alternative, gen solar, eolian sau hidrocentrala si sa fiu in perfecta armonie cu natura. Insa asta e greu, pentru ca esti tu versus lumea, care a luat-o deja in alta directie.

Cu alte cuvinte, degeaba faci tu frigiderul super-eco daca te duci cu autobuzul sau masina la servici/scoala etc. Ca si hobby e ok, este interesant de multe ori sa te chinui sa "scoti untul" dintr-un sistem si sa-l faci sa functioneze la parametri optimi, insa toata treaba asta cu ecologia este mai mult o chestie de marketing.

#17
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
ai dreptate in principiu numai ca dracu nu-i asa negru, se poate trai decent  (apa rece si calda, electricitate, net) chiar daca ai consumuri foarte mici.  Transporturile sunt alta discutie interesanta da nu-i aici topicu potrivit.

Edited by blimpyway, 20 November 2010 - 00:49.


#18
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Vezi ca incurci ideile. Una e sa vrei sa fii econom, alta e sa vrei sa fii ecologic !  :rolleyes:

Edited by SINEKT, 20 November 2010 - 07:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate