Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5841 replies to this topic

#1315
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 KarinaAnca, on 26 iulie 2015 - 22:09, said:

Bine v-am gasit��gmb72 si pe toti cei ce intra pe forum.
Am fost operata de hernie lombara,L4/5.totul a inceput cu o durere de spate pe partea stanga,care in decurs de 2 luni a coborat pe fesa,gamba exterioara ,calcai ,laba piciorului.Nu am avut nici o problema in a sta pe calcaie sau varfuri in tot acest timp,doar am inceput sa schiopatez si durerile groaznice.Am facut electroterapie musculara,gimnastica medicala 2 luni ,o gramada de pastile,creme,perfuzii cu cortizon,tramadol la recomandarea ortopedului,fara sa mi.se fi recomandat un Rmn.Dupa 5 luni si cercetari pe internet am ajuns la concluzia ca e ceva legat de neurochirurgie,..si asa am ajuns la o clinica unde,dupa o infiltratie in coloana si un Rmn s-a ajuns la concluzia ca e nevoie de operatie,deoarece nervul sciatic este presat de un disc si trebuie inlaturata aceasta presiune.Asa ca am urmat sfatul dr si m-am operat.Dupa operatie nu am putut calca deloc pe picior,nu am avut echilibru si partile unde am avut durere erau complet amortite.M-am externat la 5 zile,am reusit cu greu sa merg,sa ma obisnuiesc sa dorm doar pe spate.Acum dupa 3 sapt pot spune ca e mai bine,si cu fiecare zi tot mai bine.Dureri nu am decat minime,sper cu kinetoterapia sa se rezolve si problema piciorului amortit.Privesc cu optimism ,nu regret ca m-am operat,prima data dupa 6 luni reusesc sa dorm noaptea ,sa ma bucur de fiecare zi,desi este un efort.Si apropo,eu mi -am comandat o perna speciala pt coloana, ,care se poate folosi si pe scaun la birou,si la condus,cat si una pt sezut,recomandata in problemelte de spate.Sa fim sanatosi��Am uitat...operatia a fost la microscop cicatrice de 7.5cm,m-am operat la o clinica din Germania ,din motivul ca aici locuiesc .
Asa de curiozitate,ai fost operata cu ochiu liber sau la microscop?

#1316
KarinaAnca

KarinaAnca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.07.2015
Neurochirurgul mi a spus ca operatia va fi facuta la microscop,pe biletul de externare scrie ca a fost efectuata prin tehnica microchirurgicala ,daca faci referire la faptul ca cicatricea este mai mare .

Edited by KarinaAnca, 27 July 2015 - 07:38.


#1317
cristipbc

cristipbc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 26.07.2015
Și cicatricea mea are vreo 3.5 cm. Operația a fost făcută sub microscop chirurgical. Apropo, poate sa-mi spună cineva cât trebuie să țin pansamentul steril lipit peste ea? Și dacă este nevoie să pun altul antiumezeala pentru duș sau bazin?

#1318
gmb72

gmb72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.04.2010

 cristipbc, on 27 iulie 2015 - 08:28, said:

Apropo, poate sa-mi spună cineva cât trebuie să țin pansamentul steril lipit peste ea? Și dacă este nevoie să pun altul antiumezeala pentru duș sau bazin?
Pansamanetul trebuie schimbat odata pe zi.
Eu, mai degraba mie, ca singur nu puteam sa-l pun, mi-l lipea sotia, avand grija sa fie un leucoplast lipit si in partea de sus, asa incat apa de la dus sau transpiratia sa nu intre pe sub bandaj.
Si de regulă, il schimbam imediat dupa dus.
Nu e nevoie de bandaj impermeabil, plasture 3x5 de la farmacie era suficient.


#1319
cristipbc

cristipbc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 26.07.2015
Mulțumesc de informație. Totuși este ciudat ca Diana nu a mai postat nimic. Sper să fie OK și sa o ajute acele proceduri.

#1320
Lucy_lu

Lucy_lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.04.2011
Mie mi.a recomandat in mod expres pansament impermeabil, mi se curata operatia cam la doua zile sau in fiecare zi cu dezinfectant...nu.mi amintesc exact, long time...nu mai stiu nici daca era apa oxigenata sau altceva. Nu mai retin exact cand l.au scos de tot, mi s.a parut destul de repede.  Mi.a mai spus ca in primul an sa nu stau cu "taietura" direct la soare. Cand am fost la mare (cam la 5-6 luni de la operatie), am purtat o esarfa subtirica la brau, inclusiv cand intram in apa si apoi aplicam in zona operatiei o crema cu factor de protectie foarte ridicat (de fata) si puneam baticutul ala pe operatie cand stateam la soare.

Edited by Lucy_lu, 27 July 2015 - 15:57.


#1321
cristipbc

cristipbc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 26.07.2015
Pe tăietură se aplică betadina, gel dacă se poate, o soluție cu iod.La mine este cicatrizată deja, dar nu mi s-au resorbit/ căzut două fire de ață chirurgicală. Din câte mi s-au spus la externare, abia când acele fire cad, se resorb sau nu se mai disting, poți să renunți la plasture.

Mulțumesc de informație. Totuși este ciudat ca Diana nu a mai postat nimic. Sper să fie OK și sa o ajute acele proceduri.

#1322
Lucy_lu

Lucy_lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.04.2011
Daaa, exact: isobetadine. Mi.a revenit memoria un pic: am avut niste copci si dupa ce le.a scos la control si m.a verificat daca simt piciorul, daca ma gadil, etc..atunci parca mi.a zis sa scot pansamentul.
Sper si eu ca Diana e bine, poate e mai ocupata acum; eu cred ca o sa revina in curand cu o stare mai buna si cu"detalii detaliate" de la nenea Pautov.

Edited by Lucy_lu, 27 July 2015 - 16:31.


#1323
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 30.07.2013
Ma ingrijoreaza Diana. Sper ca e bine si ca motivul pentru care nu a mai postat e independent de problema cu coloana.

#1324
cristipbc

cristipbc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 26.07.2015
Doar dacă n-a plecat într-un concediu inopinant.Și eu sper să nu fie afectată de "talentul" doctorului Pautov.

#1325
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 anasstasia, on 27 iulie 2015 - 18:11, said:

Ma ingrijoreaza Diana. Sper ca e bine si ca motivul pentru care nu a mai postat e independent de problema cu coloana.

Probabil ca nu se simte prea bine Posted Image , vad in profilul ei ca ne-a vizitat azi la pranz si cred ca nu se simtea prea bine...ca ne-ar fi scris macar doua randuri.

#1326
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 06.10.2012
Neatza si va multumesc tuturor pt grija!

Am inca dureri in regiunea lombara, nu continue, ci sporadice si fara motiv.
Ultima data cand am luat medicamente a fost in wkd cand am fost la mare si am zis ca e mai indicat sa stau linistita, fara dureri.

Din pacate sau din fericire sau din nu stiu ce, dl dr a disparut din senin lasandu-ne balta pe toti, astfel ca am facut doat 7 din 10 sedinte si ca obiectivul meu de a suporta toate manevrele alea dureroase, nu s-a indeplinit din cauze externe.
De ce a disparut dr de la cabinet, nu stiu..insa ieri am primit un raspuns vag de la colega lui de cabinet, era clar ca ascundea ceva.

Cineva de pe aici, semn ca suntem cititi, l-a atentionat referitor la casa de marcat, astfel ca imediat a 2-a zi dupa ce eu v-am scris aici si v-am mentionat si ca iubi e politist criminalist, a aparut casa de marcat frumos pe noptiera.
Eu nu aveam de gand sa ii aduc vreun prejudiciu, chiar daca iubi s-a gandit la asta, eu nu l-am lasat, am zis ca sa lasam omul in pace sa practice ce medicina vrea el, o fi sau nu sarlatan, om vedea pe pielea mea.

Ieri, intamplarea face ca a venit si el cu mine prima data la dr. pt ca era liber, insa nu a mai avut ocazia sa il zareasca, Pautov fiind disparut in neant, chiar daca cu o zi inainte a zis ca ne vom vedea a doua zi.

Si sa ma scuzati pt absenta, insa ori am avut de lucru, ori am fost plecata, am citit in fuga si m-am bucurat ca sunteti bine, precum v-am lasat.

Edited by -Diana-, 30 July 2015 - 09:16.


#1327
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 30.07.2013
Slava Domnului ca esti bine. Eu ma bucur ca nu a mai continuat tortura.

#1328
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 06.10.2012
Anasstasia, nu cred ca cineva a murit sau a patit ceva in urma vizitelor la el, pt ca altfel cred ca se auzea /gasea pe net.
Cazuri de malpraxis la alti chiropracticieni sunt destule in lume, numai eu am citit pe net si am vizualizat cazurile respective asa la o prima aruncare de ochi..insa sunt convinsa ca sunt mult mai multi.

Pe mine m-a frapat doar ca fix cu o zi inainte era bine-mersi si era extrem de sigur ca ne vedem a 2 a zi la aceeasi ora, apoi nu l-am mai gasit.
Si preferam chinul pana la capat daca tot l-am inceput.

Oricum proasta idee pe mine ca dupa 2 zile de stat la plaja sa merg luni la el la masajul ala puternic, lacrimam de durere. :D
A fost singura data cand am asteptat sa imi suceasca gatul si coloana, stiind ca sunt ultimele manevre pe ziua respectiva. :))

#1329
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 30.07.2013
Nu sa moara cineva,insa o agravare nu m-ar fi surprins.


Edited by anasstasia, 31 July 2015 - 16:21.


#1330
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 06.10.2012
Pai depinde cum privim lucrurile: primele zile mi-a fost extrem de nasol, apoi lucrurile s-au stabilizat si cand asteptam deznodamantul, poc s-a intrerupt filmul. :D

Deci, nu stim daca Pautov are putere de vindecare ori ba, cand sa ma supun si eu experimentului, mna...stiti continuarea.
E aproape incredibil, oricum.

#1331
itintea

itintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.05.2007
Salut,
Am reusit dupa un efort destul de mare sa citesc posturile voastre. trebuie sa recunosc ca se mareste pe zi ce trece comunitatea celor bolnavi de HD. Eu am hernia de disc de 6 ani si 1/2, din cauza asta l-am cam stresat pe baietzelul: ai grija nu sari asa, nu ridica intr-o mana, nu sari in fund pe saltea samd. Noroc ca este destul de mare si intelege de ce il bat la cap cu chestiile astea.
Legat de aventura ta Diana, am sa dau copy paste la un blog pe care l-am scris acum vreo 2 saptamani; trebuie sa recunosc ca esti destul de curajoasa, eu nu am reusit chestia asta:
Postul de care va spuneam:

Dupa cum majoritatea prietenilor mei stiu, sufar de hernie de disc; majoritatea doctorilor mi-au spus sa nu ma operez, sa incerc sa ma pastrez, sa fac sport, unii dintre ei mi-au recomandat fizioterapia.
Cu putin timp inainte de plecarea in vacanta am avut o criza de coloana, destul de nasoala, aproape ca am ramas intepenit. Cu greu am reusit sa-mi revin si sa plec cu familia in vacanta. Tot in aceeasi perioada cu criza, o cunostinta mi-a recomandat sa fac acupunctura la doctorul Razvan Ionescu, spunand ca are rezultate extraordinare in domeniu.
Trebuie sa recunosc ca nu sunt un adept al acupuncturii, chiropractiei sau tratamentului cu bioenergie. Aceasta respingere fata de practicile de mai sus, vine din faptul ca cei care practica acest lucru nu trebuie sa fie doctori; majoritatea fac niste cursuri si te trezesti pe mana unuia care nu stie pe ce parte e ficatul sau splina. Aceste cursuri sunt atestate de niste diplome, diplome, care bineinteles nu sunt atestate de vreo institutie abilitata.
Totusi, am zis sa ma duc, sa incerc sa sparg cumva aceasta respingere pe care o am fata de aceste practici alternative.
Zis si facut; mi-am facut o programare la cabinetul doctorului Razvan Ionescu, intr-o zi de marti in vederea unui consult. Carcotas cum sunt, am observat ca pagina lui de net este ceva penibil, mai mult este realizata chiar de el, asa cum scrie chiar pe prima pagina http://www.acupunctu...cu.ro/index.htm Oare chiar asa scump costa sa platesti un profesionist sa-ti faca o pagina de net simpla, fara interogari, fara nimic, doar cu cateva poze si 2-3 texte; ma rog, sa trecem peste,
La ora fixata am ajuns la sediul cabinetului situat pe bulevardul Aviatorilor aproape de piata Charles de Gaulle. Uite ca se poate, ce locatie frumoasa, tot sa speri in mai bine. Acolo, la demisolul unei vile se afla cabinetul; pe o scara de 1 la 10 raportat fata de cum arata cabinetele de fizioterapie in Bucuresti, cabinete de cartier la care am facut recuperarea, acest cabinet avea nota 4 si asta cu indulgenta. Mergem mai departe, nu trebuie sa ne lasam impresionati de aspectul saracacios, vechi si de prost gust al cabinetului.
Ma trezesc ca sunt invitat intr-o camera cu 2 paturi, paturi cu o hartie de unica folosinta pe ele si ca la consult apare doamna Ionescu; Hopa, pai parca eu am vrut la domnul Ionescu. O fi in familie, poate ea hotaraste, ca in majoritatea familiilor, ce trebuie facut. Dialogul pe care l-am avut cu doamna Ionescu a fost super interesant, o sa punctez cateva pasaje care chiar m-au impresionat.
1. I-am spus ca sufar de hernie de disc, ca am la mine RMN-ul si ca sa astepte 2 minute sa-i dau si interpretarea pe care o am pe e-mail; raspunsul a fost, aaaaaa, nu va agitati prea tare cu interpretarea pot sa o citesc si alta data, cand o gasiti va rog sa o trimiteti pe adresa mea de e-mail. Hopa, ia stai ma asa, chair asa sa nu te intereseze interpretarea RMN-ului, mai sa fie, te pomenesti ca este experta si in citirea RMN-ului pe poza, nu are nevoie de interpretare. La insistentele mele, a citit interpretarea.
2. Doamna Ionescu a inceput sa impinga lucrurile usor, usor catre sedinta de acupunctura. Pai stati doamna ca eu nu sunt hotarat, mai intai va rog sa-mi spuneti cu ce ma ajuta aceasta acupunctura, dat fiind ca eu acum nu sunt intr-o criza, chiar trec printr-o perioada OK, criza am avuto cu 2-3 saptamani in urma. Raspunsul a fost naucitor: Noi prin acupunctura, va vom baga discul herniat la loc.  WTF ????????????? Bagati discul la loc cu acupunctura, pana mea, inseamna ca medina traditionala e vax albina frate, Niciodata vreun doctor nu mi-a zis ca discul poate sa se retraga la loc, toti mi-au zis ca el inainteaza si tot ce pot face eu este sa-i incetinesc aceasata inaintare.
A insistat sa facem sedinta de acupunctura ca o sa vad ce bine ma simt dupa. A vazut ca ezit, adevarul este ca nu mai facusem pana atunci, nu stiam daca doare sau nu si m-a asigurat ca nu ma va durea introducerea acelor. In prostia mea, ca altfel nu pot sa spun, accept sa ma intind in pat.
Au urmat acele. Pai cele pe care le-a introdus pe spate si in picior, aproape ca nu le-am simtit, si cred ca au fost vreo 15 ace, poate mai mult. Daaar, s-a gandit ca trebuie sa-mi bage unul si in laba piciorului; vi s-a intamplat vreodata ca dentistul sa va atinga cu freza nervul de la masea, fara anestezie ? E o durere pe care nu o uiti, este ceva unic in viata; durerea asta am avuto eu la introducerea acului in laba piciorului. Am stat vreo 20 de minute cu acele in mine, am platit 150 de lei si mi s-a spus ca data viitoare va trebui sa platesc doar 70 de lei. Am plecat acasa.
Nu am cum sa va fac sa ma credeti ca nu mint: am ajuns acasa aproape in 4 labe. Toti muschii ma dureau ca dupa o febra musculara, picioarele le aveam pline de furnicaturi iar ceea ce a pus capac a fost mana, care mi-a amortit. De ce mi-a amortit mana ? Am sperat ca a II-a zi ma voi simti asa cum nu m-am mai simtit de mult, dupa spusele doamnei Ionescu; nu, nu s-a intamplat asta.
Din nou, ca un dobitoc ce sunt, m-am apucat sa caut pe net de doamna Ionescu, lucru pe care trebuia sa-l fac inainte, daca as fi stiut ca la ea am programarea. Bineinteles ca doamna Ionescu are facultatea de farmicie din cadrul medicinei, nu are nici o alta specializare, prin urmare maximul pe care ar fi putut sa il ceri ar fi fost sa-ti recomande niste saprosan ca sa nu te caci pe tine cand iti baga acele.Domnul doctor Ionescu are medicina generala si nu stiu daca era chiar necesar sa puna pe site ca are si teologia; adica, daca nu reuseste tratamentul, putem canta o vesnica pomenire, sau cum ?
Toata ziua m-am simtit ca dracu, febra persista in tot corpul, picioarele mi le simteam amortite, o stare de cacat, ce mai una alta; lucrul bun era ca nu mai aveam mana amortita.
Asa ca, plin de nervi, am plecat catre cabinet sa-mi cer banii inapoi. Doamna Ionescu era foarte uimita de starea mea; nu a mai patit asa ceva cu alt pacient; dupa 2-3 fraze afirma ca cei care se simt asa rau a II-a zi sunt cei care se vindeca cel mai repede: sa mori tu!!!! Pai pana acum ziceai ca nu ai mai patit asa ceva cu alt pacient; si apropo de ce nu mi-ati spus dinainte ca ma pot simti rau ? De ce mi-a amortit mana ? Nu este de la acupunctura, ea nu a bagat ace in mana; stiu, tocamai asta ma framanta. Apropos, de ce m-ati consultat dumneavoastra cand eu am facut programare la sotul ? Explicatia era de prisos, mi-am luat banii inapoi si am plecat.
A trecut mai bine de o saptamana de cand s-a intamplat asta iar laba piciorului in care a bagat acul este super sensibila; o simt ba rece, ba calda, nu am stabilitate in ea si mai mult, simt furnicaturi in ea pe tot parcursul zilei, Lumea vorbeste ca mi-a atins un nerv.
Curiozitatea mea de a incerca aceste practici impotriva parerilor pe care le aveam despre ele, m-a costat cam mult. Singurul lucru cu care am ramas este ca nu mai imi poate spune cineva ca eu nu cred in ele deoarece nu am fost nicioadata la vreo sedinta. Slaba consolare, nu ?

#1332
cristipbc

cristipbc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 26.07.2015
Îmi pare rău pentru ce ai pățit.Din câte știu eu, în talpa nu se introduce nici un ac.Eventual, se face presopunctură pentru stimulare circulatorie, limfatică, energetică etc., dar și acele puncte sunt foarte bine delimitate. Da, este posibil să-ți fi atins un nerv.  http://soothe.ca/tcm/talpa_refl.htm

Edited by cristipbc, 03 August 2015 - 14:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate