Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

cum construiesc frantujii

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008
intamplator, am gasit pe youtube un clip la adresa [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8H5y4sUMHfg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]    . va invit si pe voi sa va delectati, cel putin pe mine m-a facut terci. nu zic nu, asemenea scule s-or gasi si pe la noi insa caramida aceea de colt care inglobeaza stalpul de beton ar trebui sa ne puna pa ganduri. oricum, e socant ca parca tipii tocmai se ridicasera de la micul dejun unde mancasera croissante si bausera o ceasca de cafea si, in haine de oras, sa zicem, s-au apucat de lucru. nu tu tricouri rupte si murdare, nu tu slapi, nu tu niste nadragi plini de var. ce mai, frantujii pana si pe un santier au stil.  :clapping: . cel mai mult mi-a placut chestia aia cu care asterneau un strat subtire de mortat de zidarie. tres jolie !

#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
incredibil, farmacie curata. Cit stil, cita eleganta, nici macar nu luau caramida in mina, aveau instrumente pt. orice.

Filmuletu' este crud :(, ne arata cit de departe suntem de restu' lumii. -_-

#3
pruny

pruny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.10.2006
Dar de casa asta din lemn ce parere aveti?[url="[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d1s4_fdWF10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008

View Postpunkt, on Aug 28 2008, 10:18, said:

incredibil, farmacie curata. Cit stil, cita eleganta, nici macar nu luau caramida in mina, aveau instrumente pt. orice.

Filmuletu' este crud :(, ne arata cit de departe suntem de restu' lumii. -_-

Corectez-ne arata cat sunt de departe clientii cu bani de la noi de a sti ce au de cerut de la constructor-si ce au de platit ca sa iasa asa, caci cei ce fac asta nu vreti sa stiti cat c astiga.

Am uitat-si eu cam am instrumente pentru orice dar nu pt caramida ca nu ma ocup cu asa ceva-iar aia-i demonstratie clar ca-i totu frumos ca daca nu nu vand.

Chiar de sunt un plicticos revin- multe avantaje ai cand de exemplu te duci sa cumperi mortar si vine gata amestecat si pus in saci tu doar piu apa si gata nu ca ,,Dorel,, al nostru care face totu la mana ca sefu nu are bani de masina de facut mortar. Aici ai de toate la saci mortar, beton, si acu am lapsus si nu-mi iese da cand mi-aduc aminte postez. Ciment si nisip la saci cumperi cand ai nevoie de vreun tip de mortar foarte sarac in ciment, sau alte alea.

#5
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
Chirurgie nu alta! Ma intreb ce-o fi adezivul ala, pare ca ar fi ceva amestecat cu pamant de are culoarea aia. Astia nu fac stalpi ati observat, lasa decat un mic gol in caramida si acolo toarna beton. Nu au probleme cu seismicitatea ca la noi.
Oricum foarte fain arata, la noi nu prea ai voie sa folosesti la structura portanta caramizi cu nut si feder, doare la compartimentari, la noi sunt folosite cele cu goluri de mortar intre caramizi.

Edited by Astra_rullz, 29 August 2008 - 11:39.


#6
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008
nu numai stalpi nu au dar am vazut ca nici placa de beton nu au, intre parter si etaj au pus grinzi de lemn. pana la urma e mai fain asa, la un cutremur mai bine e sa-ti cada in cap un planseu de lemn, poate ai noroc si pici intre grinzi decat sa vina peste tine o placa de cateva zeci de tone ca atunci te aduna cu farasul si galeata. cine a prins cutremurul din '77 intelege ce spun. de asta sunt mare fan al caselor de lemn.

#7
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008
Nu va mai mirati atata,ca acest sistem exista si in Romania!A fost promovat intr-o emisiune de pe Realitatea Tv.Acelasi stil de turnare a mortarului,caramizile se ridica tot cu o scula speciala(de forma unei toporisti),doar caramizile sunt altfel,adica au polistiren in goluri(ei spun ca astfel zidaria e echivalenta cu Porotherm de 38+polistiren de 9 cm!!!).Uitati si un link!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate