Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

UPS sau acumulatori cu belele

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
savcoco

savcoco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.09.2006
Am un UPS de vreo 8 ani, King of distribution, 1050 VA LCD. Periodic, la 2-3 ani schimb acumulatorii (de obicei după mirosul din cameră sau pentru că erau umflați).
Acum vreo 2 săptămâni a început unitatea să clickăie, acel click care se auzea la revenirea tensiunii la priză. Doar că bagă click-uri de nebun, câte 20-30/minut. Stau la bloc, nu sunt probleme cu curentul. Pe ecran nu se modifică nimic, tensiunea de intrare 230-250V iar cea de ieșire la fel. De asemenea, nu avertizează sonor că ar fi fost o pană de curent.
Am desfăcut, unul dintre acumulatori era curs cu urme de acid pe borne. Am mers și am cumpărat 2 acc de 9A (până acum erau de 7,5A) și i-am schimbat, dar problema persistă. După câteva minute, deja cedez nervos de la ploaia de click-uri. Nu sunt simetrice, uneori clikăie la 5 secunde și imediat de 2-3 ori/secundă. E posibil să stea apoi jumătate de oră sau chiar o oră și să nu facă deloc, dar problema revine. M-am gândit că ar fi de la urmele de acid de pe papuci, i-am curățat cu oțet, nu am avut spray de borne sau altceva.

Ce părere aveți? Ce să mai încerc? Sau arunc unitatea UPS?

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Da tensiunea de reţea ai măsurat-o? poate e prea mică. Mai ai ceva consumatori mari pe aceeaşi proză? ca de ex. un radiator.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Acuma am văzut că ai măsurat tensiunea de intrare...    măsoară tensiunea pe acumulatori, trebuie văzut dacă se încarcă corect.

#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Sigur nu se incarca corect acu,din moment ce se umfla,curg si trebuie schimbati la 2-3 ani.Sigur trebuie verificat UPS-ul de un electronist.Poate fi doar un contact prost (lipitura?),sau altceva.

#5
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,232
  • Înscris: 24.11.2006

View Postsavcoco, on 20 octombrie 2016 - 20:16, said:

Am un UPS de vreo 8 ani, King of distribution, 1050 VA LCD. Periodic, la 2-3 ani schimb acumulatorii (de obicei după mirosul din cameră sau pentru că erau umflați).
Acum vreo 2 săptămâni a început unitatea să clickăie, acel click care se auzea la revenirea tensiunii la priză. Doar că bagă click-uri de nebun, câte 20-30/minut. Stau la bloc, nu sunt probleme cu curentul. Pe ecran nu se modifică nimic, tensiunea de intrare 230-250V iar cea de ieșire la fel. De asemenea, nu avertizează sonor că ar fi fost o pană de curent.
Am desfăcut, unul dintre acumulatori era curs cu urme de acid pe borne. Am mers și am cumpărat 2 acc de 9A (până acum erau de 7,5A) și i-am schimbat, dar problema persistă. După câteva minute, deja cedez nervos de la ploaia de click-uri. Nu sunt simetrice, uneori clikăie la 5 secunde și imediat de 2-3 ori/secundă. E posibil să stea apoi jumătate de oră sau chiar o oră și să nu facă deloc, dar problema revine. M-am gândit că ar fi de la urmele de acid de pe papuci, i-am curățat cu oțet, nu am avut spray de borne sau altceva.

Ce părere aveți? Ce să mai încerc? Sau arunc unitatea UPS?

Daca vorbim despre 250V CA de la priza nu e cam prea mult? Normal tensiunea de alimentare ar trebui sa fie in jurul valorii de 230V, exista o anumita toleranta, daca nu ma insel eu in jurul valorii de +/- 10%.
Ai masurat tensiunea de alimentare si cu ajutorul unui alt aparat de masura?
De unde se aude acel click? Din interiorul UPS-ului sau din interiorul sursei de alimentare a PC-ului?
Referitor la acumulatorii schimbati: esti sigur ca puntea redresoare si transformatorul suporta acel consum suplimentar? Daca respectivul click se aude din interiorul UPS-uli e posibil ca un releu sa-ti faca probleme. Din ce cauza ramane de vazut.
Niste poze ar fi excelente daca le poti posta.
Sa nu uit, la 8 ani respectivul UPS si-a cam trait traiul si mancat malaiul. Nu stiu daca e foarte rentabil sa incerci sa-l repari. Dar avand in vedere investitia pe care ai facut-o in acumulatori cred ca ar merita.

#6
savcoco

savcoco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.09.2006
E posibil sa arate aiurea tare ecranul sursei respective pentru ca oscileaza intre 235-249V. Am pus o alta sursa in aceeasi priza si arata 233 constant.  Click-ul se aude din spatele sursei UPS. Nu cred sa fie de vina acumulatorii noi de 9V pentru ca problema a inceput cu cei vechi de 7,5V si se manifesta la fel cu ambii.
Acum 10 minute facea click-uri la greu, acum m-am dus cu telefonul sa o filmez sa va arat si a tacut imediat. Oricum, in seara asta tot o prind si va fac un filmulet.
Daca ar fi releu cu probleme de ce are momente de liniste??? Tensiunea de intrare afisata de ea e la fel si in momentele de liniste, dar e clar ca o afiseaza in mod eronat.

#7
savcoco

savcoco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.09.2006
Aici am postat un filmulet de 1 minut cu sursa. Daca vreti ii scot si capacele dar in afara de sunete, nimic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate