Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Serviciu port forwarding

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ac_crazy_dc

ac_crazy_dc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.09.2010
Buna ziua,

Am nevoie de o recomandare din partea voastra. Doresc un serviciu care sa imi ofere un ip public extern dedicat. Concret, doresc sa hostez o mica aplicatie si anumite persoane sa o testeze iar calculatorul meu se afla in spatele unui router (la care nu am acces). Am nevoie sa stiu sigur ca imi va putea fi accesat serverul de pe calculator pe portul 8069 (Apache Tomcat) si portul de phpMyAdmin.

Pe scurt: vreau port forwarding pe calculatorul meu din afara retelei (probabil folosind vpn).

Observatii:
1.Se exclud variantele de hostare a aplicatiei mele undeva in cloud. Nu doresc mutarea codului in alta parte, tot ceea ce ma intereseaza este accesibilitatea serverului meu din afara retelei.
2. Am nevoie de acest lucru pentru maxim 1 luna, bugetul ar fi undeva pe la maxim 15 $/euro.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
Hamachi sau pia.  problema este ca cei care vor sa se conecteze la tine au si ei nevoie de aplicatiile respective instalate.
ar mai fi varianta unui vps+disk level encryption.

#3
ac_crazy_dc

ac_crazy_dc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.09.2010
Hamachi este exclus, nu doresc ca ceilalti sa fie nevoiti sa isi instaleze ceva. De pia nu am auzit. In ultima instanta as apela si la un vps. Dar ma gandeam la un serviciu care sa imi ofere fix ce am eu nevoie. Pana acum am gasit ceva: airvpn, doar ca face port forwarding doar la anumite porturi.

#4
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View Postac_crazy_dc, on 30 august 2015 - 13:03, said:

calculatorul meu se afla in spatele unui router (la care nu am acces)
Pai matale ai reusit sa furi net de la vecinu' da' nu esti in stare sa-i afli parola de la pagina de configurare a routerului ca sa-ti faci port forwarding?

#5
ac_crazy_dc

ac_crazy_dc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.09.2010

View Postcristi_71, on 30 august 2015 - 14:18, said:

Pai matale ai reusit sa furi net de la vecinu' da' nu esti in stare sa-i afli parola de la pagina de configurare a routerului ca sa-ti faci port forwarding?

Nu fur deloc net. Te-ai gandit ca poate ma aflu intr-un camin si imi platesc netul, dar nu am acces la router ? Iar cei care au configurat routerul stiu sa schimbe parola default si sa seteze una strong :)

#6
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View Postac_crazy_dc, on 30 august 2015 - 14:28, said:

Nu fur deloc net. Te-ai gandit ca poate ma aflu intr-un camin si imi platesc netul, dar nu am acces la router ? Iar cei care au configurat routerul stiu sa schimbe parola default si sa seteze una strong Posted Image
In cazul asta da-i si tu o bere aluia care are grija de retea, sa intre el in router si sa-ti faca port forwarding.

#7
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postac_crazy_dc, on 30 august 2015 - 14:01, said:

Pana acum am gasit ceva: airvpn, doar ca face port forwarding doar la anumite porturi.
iti inchiriezi un vps pe care iti instalezi/configurezi un openvpn server care il configurezi corespunzator.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate