Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Cum pot afla daca angajatorul mai plateste corect la stat?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Buna ziua
In ziua de astazi tot mai multi angajatori nu-si mai platesc contributiile la stat, si cele catre angajati.
Eu am un caz similar la firma mea, unde am aflat de la firma de pensii private care la inceput de an da un plic cu contributiile pe anul trecut si imi aparea lipsa 2 luni iar lunile octombrie si noiembrie nu erau inca platite.
Am inteles ca poate sa plateasca mai tarziu lunile din urma.
Deci angajatorul ma poate da afara fara preaviz fara sa stiu (din motive mincinoase) pentru ca eu mi-am cerut dreptul.
Se intampla des problema asta , cu persoanele care sunt mai vorbarete.
Deobicei angajatorii au nevoie de oameni care tac si fac si nu pun prea multe intrebari la sfarsitul lunii.

O alta problema o am cu sotia care are un contract de munca si este la a trei-a sacina si trebuie sa nasca in septembrie .
" Angajatrolul " a amenintat-o ca o da afara fara somaj si avertisment pentru ca se misca greusi o sa piarda indemnizatia de crestere copil.
Are probleme cu sarcina (RH diferit) si ie rau (primele doua sarcini le-a dus cu bine)
  Acuma vreau sa stiu daca ii desface contractul de munca in timp real fara preaviz si vreau sa aflu in termen de 14 zile .
va rog sa ma ajutati cu un sfat. va multumesc.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007

View Postredbotos, on 19 aprilie 2015 - 09:47, said:

Deci angajatorul ma poate da afara fara preaviz fara sa stiu (din motive mincinoase) pentru ca eu mi-am cerut dreptul.

Cum ai tras concluzia asta din ce ai scris mai sus?

#3
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postredbotos, on 19 aprilie 2015 - 09:47, said:

Buna ziua
In ziua de astazi tot mai multi angajatori nu-si mai platesc contributiile la stat, si cele catre angajati.
Eu am un caz similar la firma mea, unde am aflat de la firma de pensii private care la inceput de an da un plic cu contributiile pe anul trecut si imi aparea lipsa 2 luni iar lunile octombrie si noiembrie nu erau inca platite.
Am inteles ca poate sa plateasca mai tarziu lunile din urma.
Deci angajatorul ma poate da afara fara preaviz fara sa stiu (din motive mincinoase) pentru ca eu mi-am cerut dreptul.
Se intampla des problema asta , cu persoanele care sunt mai vorbarete.
Deobicei angajatorii au nevoie de oameni care tac si fac si nu pun prea multe intrebari la sfarsitul lunii.

O alta problema o am cu sotia care are un contract de munca si este la a trei-a sacina si trebuie sa nasca in septembrie .
" Angajatrolul " a amenintat-o ca o da afara fara somaj si avertisment pentru ca se misca greusi o sa piarda indemnizatia de crestere copil.
Are probleme cu sarcina (RH diferit) si ie rau (primele doua sarcini le-a dus cu bine)
  Acuma vreau sa stiu daca ii desface contractul de munca in timp real fara preaviz si vreau sa aflu in termen de 14 zile .
va rog sa ma ajutati cu un sfat. va multumesc.
Poti sa-l dai in judecata si vei avea castig de cauza,daca face acest lucru,poti sa-l inregistrezi cu telefonul (fara ca el sa stie),cand te ameninta.

#4
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Din momentul in care sotia a anuntat ca e insarcinata, legea o protejeaza.
Ar trebui sa duca angajatorului o adeverinta de la medic, precum ca are o sarcina dificila, iar eventualele "tachinari" ale angajatorului sa le raporteze ITM-ului. Din cate stiu , atat timp cat e insarcinata, sotia nu poate fi concediata.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postwhitewizard, on 19 aprilie 2015 - 09:55, said:

Poti sa-l dai in judecata si vei avea castig de cauza,daca face acest lucru,poti sa-l inregistrezi cu telefonul (fara ca el sa stie),cand te ameninta.

Sa-l inregistrezi cu telefonul, legal, pe mosia lui?Posted Image Nu zau,  tu asa gandesti, sau faci misto de initiator? Adica nu e destul ca are o problema, dar ia hai sa-l ajutam noi sa intre si-n kkt.
Pana si nemernicii de pe robotii telefonici te anunta: " aceasta convorbire poate fi inregistrat, continuarea,blablabla,blablabla...." ca sa fie acoperiti legal si tu il sfatuiesti sa-l inregistreze "(fara ca el sa stie),"?

Edited by myshyk, 19 April 2015 - 10:05.


#6
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postdani.user, on 19 aprilie 2015 - 09:53, said:

Cum ai tras concluzia asta din ce ai scris mai sus?
pai eu sunt operator intr-o fabrica unde am si o claificare de motostivuitorist , si mai fac si alte munci si salariul meu este cel mai mic dintre toti adica 727 lei net si bonuri de masa de 6 lei bonul , ca cica asa au facut ei contractul , compania cu firma contractuala la care muncesc eu.
mai sunt oameni in fabrica care muncesc la fel cu mine dar la alte firme contractuale si salariul lor este dublu fata de mine iar eu muncesc dublu fata de ei.
acuma eu nu spun ca nu pot face si mai mult , si imi place sa muncesc si sa ma descurc in mai peste tot.
e si normal sa-mi cer si eu niste drepturi , si angajatorul a mai facut asa ceva si cu alte persoane inaintea mea.
dau prea mult din gura , eject.

View PostVenboteam, on 19 aprilie 2015 - 09:57, said:

Din momentul in care sotia a anuntat ca e insarcinata, legea o protejeaza.
Ar trebui sa duca angajatorului o adeverinta de la medic, precum ca are o sarcina dificila, iar eventualele "tachinari" ale angajatorului sa le raporteze ITM-ului. Din cate stiu , atat timp cat e insarcinata, sotia nu poate fi concediata.
pai de ceva timp nu mai are ce muncii si nu a chemat-o la servici, asa ca poate sa o dea afara pe motiv de neprezentare la locul de munca.
si seviciu e departe de casa , 2 ore de mers cu masina .

#7
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Trebuie sa faci o cerere nu mai stiu exact pe unde cred ca pe la finante care costa 10 lei.

#8
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Asta cu eject e adevărată dacă se și întâmplă. Povești se aud peste tot. Nu e așa de ușor sa dai afara un angajat precum crezi. Pe de altă parte trăim într-o țară democratică. Nu-ți place locul actual de munca? Ești liber să-ți cauți altceva.

#9
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View PostI2O, on 19 aprilie 2015 - 10:36, said:

Trebuie sa faci o cerere nu mai stiu exact pe unde cred ca pe la finante care costa 10 lei.
si in cat timp vine?
vreau sa stiu cam in termen de 10 zile de cand ia desfacut contractul de munca.

View Postswtm, on 19 aprilie 2015 - 10:49, said:

Asta cu eject e adevărată dacă se și întâmplă. Povești se aud peste tot. Nu e așa de ușor sa dai afara un angajat precum crezi. Pe de altă parte trăim într-o țară democratică. Nu-ți place locul actual de munca? Ești liber să-ți cauți altceva.
se intampla , si sa intamplat.
in cei 12 ani de munca (am 33 de viata) angajat , am vazut multe.
numai in cei 6 ani si 3 saptamani de cand muncesc aici la fabrica am vazut multe eject-uri
si pe buna dreptate , dar si fara dreptate gen " Nu-ți place locul actual de munca? Ești liber să-ți cauți altceva."
si nu sunt povesti , ca doar nu traim intr-un basm , ci asta-i realitatea
si cumai spus , traim intr-o tara democratica unde poti face ce vrei .
cum sa nu poti da afara un angajat usor.
am vazut la o fabrica de lactate unde oamenii munceau de 25 de ani cand au primit un plic in mana cu preaviz .
erau cei mai renumiti preparator de branzeturi si harnici , au trebuit sa plece la 50 de ani de la fabrica
si acuma fabrica sa inchis
cum e greu sa dai afara un angajat?

#10
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Postredbotos, on 19 aprilie 2015 - 10:18, said:

pai eu sunt operator intr-o fabrica unde am si o claificare de motostivuitorist , si mai fac si alte munci si salariul meu este cel mai mic dintre toti adica 727 lei net si bonuri de masa de 6 lei bonul , ca cica asa au facut ei contractul , compania cu firma contractuala la care muncesc eu.
mai sunt oameni in fabrica care muncesc la fel cu mine dar la alte firme contractuale si salariul lor este dublu fata de mine iar eu muncesc dublu fata de ei.
acuma eu nu spun ca nu pot face si mai mult , si imi place sa muncesc si sa ma descurc in mai peste tot.
e si normal sa-mi cer si eu niste drepturi , si angajatorul a mai facut asa ceva si cu alte persoane inaintea mea.
dau prea mult din gura , eject.


pai de ceva timp nu mai are ce muncii si nu a chemat-o la servici, asa ca poate sa o dea afara pe motiv de neprezentare la locul de munca.
si seviciu e departe de casa , 2 ore de mers cu masina .

Eu ti-as recomanda sa iti cauti alt serviciu, si sa nu mai lucrezi dublu, exprienta mea este asemanatoare ca a ta, lucram dublu, imi faceam meseria cu placere, dar tot lingatorii de anusuri de sefi erau cei cu salarii duble, vine o vreme cand nu o sa mai poti lucra dublu, vei fi uzat fizic si moral, si spui ca mai ai si 3 copilasi, cauta in alta parte, nu te mai lasa umilit.
Poti afla daca firma ti-a platit banii catre stat facand o cerere la casa de pensii de exemplu, acolo exista o evidenta clara a ceea ce a virat angajatorul tau catre stat

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007
Una e sa se faca restructurari si oamenii sa intre in preaviz pentru ca se desfiinteaza postul si alta e sa te dea afara pur si simplu. Asa nu e permis conform legislatiei noastre.
Inteleg ca sotia ta nu a mai venit la servici fiindca nu a fost chemata, ceea ce nu suna chiar bine. In cazul asta o poate sanctiona angajatorul pentru faptul ca nu s-a prezentat la serviciu. Cine i-a zis sa nu mai vina sau cine o cheama la job de obicei?

Una e sa se faca restructurari si oamenii sa intre in preaviz pentru ca se desfiinteaza postul si alta e sa te dea afara pur si simplu. Asa nu e permis conform legislatiei noastre.
Inteleg ca sotia ta nu a mai venit la servici fiindca nu a fost chemata, ceea ce nu suna chiar bine. In cazul asta o poate sanctiona angajatorul pentru faptul ca nu s-a prezentat la serviciu. Cine i-a zis sa nu mai vina sau cine o cheama la job de obicei?

#12
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View PostAlexEn, on 19 aprilie 2015 - 12:13, said:

Una e sa se faca restructurari si oamenii sa intre in preaviz pentru ca se desfiinteaza postul si alta e sa te dea afara pur si simplu. Asa nu e permis conform legislatiei noastre.
Inteleg ca sotia ta nu a mai venit la servici fiindca nu a fost chemata, ceea ce nu suna chiar bine. In cazul asta o poate sanctiona angajatorul pentru faptul ca nu s-a prezentat la serviciu. Cine i-a zis sa nu mai vina sau cine o cheama la job de obicei?

Una e sa se faca restructurari si oamenii sa intre in preaviz pentru ca se desfiinteaza postul si alta e sa te dea afara pur si simplu. Asa nu e permis conform legislatiei noastre.
Inteleg ca sotia ta nu a mai venit la servici fiindca nu a fost chemata, ceea ce nu suna chiar bine. In cazul asta o poate sanctiona angajatorul pentru faptul ca nu s-a prezentat la serviciu. Cine i-a zis sa nu mai vina sau cine o cheama la job de obicei?

Tu vorbesti din auzite tinere, ei stiu cum sa te dea afara si sa para postul ca nu este desfiintat, ai impresia ca la noi pe forum s-a inventat smecheria?

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007
Nu, nu vorbesc din auzite, am 9 ani in campul muncii.
Eu nu ma refer la jmecherii ci la legislatie. Bineinteles ca jmecheriile sunt sustinute involuntar de oamenii care nu isi cunosc drepturile si pleaca capul la toate porcariile.

In primul rand ca initiatorul nu a precizat ce fel de contract are sotia lui (pe termen nedeterminat au ba) sau daca are contract de vreun fel. Pana nu aflam asta oricum vorbim doar teoretic.

P.S: vezi aici ce zice despre incetarea contractului individual de munca.

L.E: ca raspuns partial la prima intrebare din postul initial, poti verifica aici, pe baza de cnp, daca figurezi cu asigurare medicala.

View PostI2O, on 19 aprilie 2015 - 10:36, said:

Trebuie sa faci o cerere nu mai stiu exact pe unde cred ca pe la finante care costa 10 lei.

Se face cerere la casa de pensii pentru emiterea unui buletin de cotizare, asa verifici si contributia la pensii.

Edited by AlexEn, 19 April 2015 - 12:35.


#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postredbotos, on 19 aprilie 2015 - 11:24, said:

si in cat timp vine?
vreau sa stiu cam in termen de 10 zile de cand ia desfacut contractul de munca.

se intampla , si sa intamplat.
in cei 12 ani de munca (am 33 de viata) angajat , am vazut multe.
numai in cei 6 ani si 3 saptamani de cand muncesc aici la fabrica am vazut multe eject-uri
si pe buna dreptate , dar si fara dreptate gen " Nu-ți place locul actual de munca? Ești liber să-ți cauți altceva."
si nu sunt povesti , ca doar nu traim intr-un basm , ci asta-i realitatea
si cumai spus , traim intr-o tara democratica unde poti face ce vrei .
cum sa nu poti da afara un angajat usor.
am vazut la o fabrica de lactate unde oamenii munceau de 25 de ani cand au primit un plic in mana cu preaviz .
erau cei mai renumiti preparator de branzeturi si harnici , au trebuit sa plece la 50 de ani de la fabrica
si acuma fabrica sa inchis
cum e greu sa dai afara un angajat?
Asta nu stiu sa ti-o spun,dar maine la prima ora poti sa mergi acolo si daca ti-o trimite in timp util lasi si cererea.

#15
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
multumesc de raspunsuri

View Postsammydo, on 19 aprilie 2015 - 12:11, said:


Eu ti-as recomanda sa iti cauti alt serviciu, si sa nu mai lucrezi dublu, exprienta mea este asemanatoare ca a ta, lucram dublu, imi faceam meseria cu placere, dar tot lingatorii de anusuri de sefi erau cei cu salarii duble, vine o vreme cand nu o sa mai poti lucra dublu, vei fi uzat fizic si moral, si spui ca mai ai si 3 copilasi, cauta in alta parte, nu te mai lasa umilit.
Poti afla daca firma ti-a platit banii catre stat facand o cerere la casa de pensii de exemplu, acolo exista o evidenta clara a ceea ce a virat angajatorul tau catre stat
sunt la 45 de minute mers pe jos la munca departare de casa si am si o mica gospodarie , iar eu stau intr-o localitate deci nu am prea multe optiuni.
aici au muncit multi  din familia mea si mai ales ca sa modernizat , acuma e o placere , si nu sunt ca tiganul cu caruta sa-mi schim locul si nici afara nu ma duc si sa-mi las nevasta singura acsa cu toate pobremele.
deci nu vreau sa-mi schimb locul de munca , vreau sa fie undeva stabil si poate un pic mai mult.

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postredbotos, on 19 aprilie 2015 - 13:38, said:

multumesc de raspunsuri


sunt la 45 de minute mers pe jos la munca departare de casa si am si o mica gospodarie , iar eu stau intr-o localitate deci nu am prea multe optiuni.
aici au muncit multi  din familia mea si mai ales ca sa modernizat , acuma e o placere , si nu sunt ca tiganul cu caruta sa-mi schim locul si nici afara nu ma duc si sa-mi las nevasta singura acsa cu toate pobremele.
deci nu vreau sa-mi schimb locul de munca , vreau sa fie undeva stabil si poate un pic mai mult.

Vezi tu, astea sunt situatiile pe care mizeaza si angajatorii atunci cand intra in zona gri  a legalitatii: comoditate, neintelegere a legislatiei, necunoastereea legislatiei, vesnicul "lasa-ma ca te las",frica de a incerca ceva nou,........Daca nu reusesti, ca impreuna cu colegii de munca, sa puneti piciorul in prag, va trebui sa suportati consecintele. E adevarat, "capul plecat, sabia nu-l taie ", dar nici copii tai, nu pot creste in  aceste conditii si sa devina "OAMENI". Vei creste tot niste slugi. Si sunt convins, ca nu asta vrei..... Ca nu pentru asta traiest, ca nu pentru asta te zbati.

#17
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Legal nu e așa ușor sa concediezi un angajat.  Vorbim de legalitate aici. Abuzurile pot să apară și pentru că angajatul nu-și cunoaște drepturile nu doar ca angajatorul e smecher.  Orice conflicte de munca se pot rezolva prin intermediul ITM.  Și numai o aluzie la ITM îți va face angajatorul mai maleabil.

#18
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
asta asa e si recunosc ca copii mei vor ajunge niste slugi , dar nu vreau , de aceia vreau sa verific si sa nu faca ceva neajunsuri pentru ca mai tarziu sa aibe de tras copii mei.

pai si cei de la ITM sunt in mana cu ei ca doar nu dau eu spaga ca nu am bani . dau cei care au adica angajatorii.
am facut aluzie la asa ceva si au zambit , deci e clar.

am facut un search pe cnas.ro cu cnp si arata ca e asigurata nevasta si eu .
dar daca nu mai plateste la inceputul lunii viitoare aflu repede sau trece ceva timp ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate