Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Impedanta diferita la difuzoare fata de amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
TheNutz

TheNutz

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 343
  • Înscris: 12.09.2005
multumesc...
asa am sa fac...
am renuntat la cele de 4 ohmi

#38
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
aceeasi problema o am si eu
deci daca pun inca 2 sateliti de 8 ohmi la un sitem 2+1 de 8 ohmi e ok ? Nu se arde aplificatorul ?

#39
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Teoretic conectarea suplimentara a altor incinte acustice nu este o actiune recomandata...
Depinde de volumul la care va fi solicitat amplificatorul.
Si asa dupa cum a fost mentionat, adaugarea in paralel a altor incinte acustice scade impedanta si creste solicitarea amplificatorului. In functie de cum este proiectata acesta, incalzirea suplimentara sau socurile de curent pot sa-l distruga prin folosirea la volum maxim (desi acest nivel este relativ daca semnalul  poate fi reglat cu o amplitudine variabila si din calculator   B)  )

#40
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004

View Postmister_rf, on Apr 14 2007, 22:51, said:

Teoretic conectarea suplimentara a altor incinte acustice nu este o actiune recomandata...
Depinde de volumul la care va fi solicitat amplificatorul.
Si asa dupa cum a fost mentionat, adaugarea in paralel a altor incinte acustice scade impedanta si creste solicitarea amplificatorului. In functie de cum este proiectata acesta, incalzirea suplimentara sau socurile de curent pot sa-l distruga prin folosirea la volum maxim (desi acest nivel este relativ daca semnalul  poate fi reglat cu o amplitudine variabila si din calculator   B)  )

Ok, mersi mult, se pare ca nu fac eu nimic pentru ca stau mereu cu basu la maxim si volum la jumate..sau mai sus.

#41
makaveli_2peu

makaveli_2peu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.08.2007
am un amplificator de 4 ohm si 200w mono si 2 boxe de vreo 70w si 4 ohm...mi-a spus un prieten ca pot sa le leg pe ambele in felul urmator :
1: + de la o boxa la - de la cealalta
2: - de la prima boxa la amplificator
3: +de la a2-a boxa la amplificator...
de mers merge dar vrea sa stiu dak exista riscul sa ard amplificatorul....
va multumesc anticipat!!!

Edited by makaveli_2peu, 12 August 2007 - 13:47.


#42
Charon

Charon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 30.11.2006
deoarece rezitenta boxelor (ohm) este  mai mare nu o sa arzi nimic dar o sa ai o putere mai mica. nu stiu daca este insa foarte bine pentru boxe.... frecvente.....?

#43
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postmakaveli_2peu, on Aug 12 2007, 14:41, said:

am un amplificator de 4 ohm si 200w mono si 2 boxe de vreo 70w si 4 ohm
Daca sunt legate in paralel,rezulta o impedanta de 2 ohmi,deci mai mica, solicitati finalii in curent dublu fata de cel proiectat si vor ceda.
Legarea in paralel,va avea ca singur inconvenient,pierdera de putere acustica,deoarece pentru 8 ohmi este nevoie de o tensiune de iesire mai mare(dubla fata de 4ohmi)pentru a obtine aceasi deplasare a membranei difuzorului.

Attached Files


Edited by miron1947, 12 August 2007 - 14:53.


#44
makaveli_2peu

makaveli_2peu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.08.2007
deci in concluzie nu se intampla nimic rau daca le leg asa????Attached File  conexiune.JPG   7.45K   50 downloads

#45
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
NU,doar nivelul auditiei va fi mai mic.

#46
gabi82

gabi82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 06.12.2007
care este diferenta intre a folosi boxe de 8ohmi si boxe de 4 ohmi?
  ce se intampla daca la o statie care scoate impedanta 8ohmi folosesc boxe de 4 ohmi,sau de 6 ohmi?

#47
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postgabi82, on Dec 9 2007, 11:07, said:

ce se intampla daca la o statie care scoate impedanta 8ohmi folosesc boxe de 4 ohmi,sau de 6 ohmi?
La un nivel mare de iesire,fie va intra in functiune protectia la supra curent, daca are, fie,vor ceda finalii.

#48
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Este recomandat  a parcurge toate intrebarile si raspunsurile primite pe acest topic.
De aceea am adaugat interventia lui gabi82 la discutiile precedente.

Edited by mister_rf, 09 December 2007 - 13:46.


#49
sillent2007

sillent2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.01.2008
Deci vreau sa cumpar un amplificator pe 8 ohmi care cica ar scoate 15-20W (cred ca scoate 10 reali) si sa-l conectez la 2 boxe serioase romanesti cu,carcasa de lemn,de 15W reali fiecare si impedanta 4 ohmi.Cum sa fac?Ce se poate intampla?Se ard boxele sau finalul amplificatorului?In ce conditii?Se poate face vreun "adaptor",un montaj ceva sa reduc de la 8 ohmi la 4 ohmi? :rolleyes:

#50
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
in cel mai rau caz se arde amplificatorul... puterea disipata pe boxe de 4 ohmi e de 2 ori mai mare decat pe cele de 8 ohmi deci se aude(teoretic) de 2 ori mai tare dar si mai distorsionat. Poti lega cate 2 difuzoare de 4 ohmi in serie pe fiecare canal si obtii astfel 8 ohmi pe canal.

#51
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007

View Postsillent2007, on Jan 29 2009, 23:48, said:

Deci vreau sa cumpar un amplificator pe 8 ohmi care cica ar scoate 15-20W (cred ca scoate 10 reali) si sa-l conectez la 2 boxe serioase romanesti cu,carcasa de lemn,de 15W reali fiecare si impedanta 4 ohmi.Cum sa fac?Ce se poate intampla?Se ard boxele sau finalul amplificatorului?In ce conditii?Se poate face vreun "adaptor",un montaj ceva sa reduc de la 8 ohmi la 4 ohmi? :rolleyes:

nu exista adaptoare pt asa ceva. daca,de exemplu, amplificatorul are impedanta de 8 ohmi, difuzoarele nu pot fi mai mici de aceasta valoare; fiind mai mica se produce o cadere de tensiune , implicit un amperaj destul de mare pt a fi suportat de amplificator. de obicei amplificatorul e cel care se arde, boxele mai putin.
Impedanta unui difuzor/amplificator poate fi explicata ca rezistenta electrica masurata la borne, la o anumita frecventa audio. In timpul functionarii aceasta impedanta variaza in functie de frecventa sunetului. Din cate stiu eu impedanta notata pe difuzoare e masurata la 1khz.

Singura solutie sigura pe care poti sa o folosesti e sa legi cele 2 difuzoare in serie (astfel se obtin 8 ohmi) si sa le conectezi la amp (asta daca ampul de care e zici e mono)


da niste detalii despre amplificator. daca e cu TDA2030, poti sa-l faci sa mearga pe 4 ohmi marindu-i tensiunea de alimentare.

#52
sillent2007

sillent2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.01.2008
Ampplificatorul e stereo,dar pot monta amandoua boxele pe un singur canal,nu?Si se aude la fel,nu?Nu stiu cu ce integrat e...

Edited by mister_rf, 30 January 2009 - 10:20.
Quote INUTIL!!


#53
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007

View Postsillent2007, on Jan 30 2009, 10:11, said:

Ampplificatorul e stereo,dar pot monta amandoua boxele pe un singur canal,nu?Si se aude la fel,nu?Nu stiu cu ce integrat e...

poti monta dar puterea va fi de doar 10-15w cat are canalul, si nu 2x 10-15w cat ar trebui ca stereo. afla totusi cu ce e facut ampul poate exista vreo solutie

#54
sillent2007

sillent2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.01.2008

View Postady.preda, on Jan 30 2009, 13:20, said:

poti monta dar puterea va fi de doar 10-15w cat are canalul, si nu 2x 10-15w cat ar trebui ca stereo. afla totusi cu ce e facut ampul poate exista vreo solutie
Ca sa aflu trebuie sa-l cumpar...si cred ca asta voi face :) oricum,daca boxele is de 15W reali si amp-ul cica de 20W (dar cred ca are 10W reali) nu exista pericolul sa se arda boxele,nu?Si daca se arde finalul,se arde greu,nu?Adica nu dupa 2-3 zile.Pt ca nu e o problema sa cumpar alt TDA (5 ron sa zicem) si sa-l schimb in caz ca se arde.Pe mine ma intereseaza sa nu pateasca nimic boxele  :lol:

Apropo,pocnitoarea de amplificator pe care vreau s-o cumpar e asta:
http://www.tehnoelec...;category_id=57

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate