Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Probleme accesare My Network Place

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
ocrv

ocrv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 10.09.2003
Buna
Am acasa o retea personala cu un router , un ftp, o camera web si mai multe computere.
Toate sunt in acelasi workgroup.
Toate computerele au Win XP SP2 cu toate updateurile la zi.
Pe toate computerele logarea se face cu conturi cu drept de administrator.
Toate computerele au acces la internet si merg fara probleme (atat cable cat si wireless).
De pe toate computerele (mai putin unul) pot accesa toate resursele retelei (vad shareurile -foldere si imprimanta, serverul ftp, camera web, am acces la internet, etc), vad "My Network Place\Entire Network\Microsoft Windows Network\Workgroup".

Pe calculatorul cu probleme nu reusesc sa vad "My Network Place\Entire Network\Microsoft Windows Network\Workgroup". Cand dau click pe Workgroup se gandeste un pic apoi imi da mesajul atasat " Workgroup is not accesible. You might not have permission to use thie network resource. Contact the administrator of this server to find out if you have access permissions. The list of server for this workgroup is not currently available)
Pe acest computer am foldere si imprimanta shareurita si o le pot accesa de pe celelalte computere din retea.
De pe acest computer pot accesa direct resursele altor computere din retea (ex: \\Comp3\Date) , pot accesa ftp-ul local (aflat pe o masina din workgroup), pot accesa internetul, dar NU POT VEDEA "My Network Place\Entire Network\Microsoft Windows Network\Workgroup".
Am oprit si Firewall-ul de pe acest computer (Kaspersky) si tot nu merge.


Unde poate fi problema?
Ce sa-i mai fac?
Multumesc


Nota: M-am conecat in retea si cu laptopul de la birou, care este in Domeniu (cu acelasi numa ca si Workgroupul de acasa) si vedea si acesta toate resursele din "My Network Place\Entire Network\Microsoft Windows Network\Workgroup".

#2
tron_tlin

tron_tlin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.02.2008
Salut, sper ca te poate ajuta rezolvarea pe care am gasit-o in cazul problemei mele.
La servici doua calculatoare (Win 2000) legate in retea(peste 50 calc) ,din acelasi Workgroup nu puteau accesa o aplicatie instalata pe un server,aplicatie prin retea.
De asemena nu se putea vizualiza in "My Network Place\Entire Network\Microsoft Windows Network\" decat Workgroupul propriu , in care se gasea doar calculatorul in cauza.
Oricum situatia se schimba in ulele zile mai mult sau mai putin,vizualizare poate de mai multe workgroupuri,iar la accesarea directa apareau mesajele pe care le-ai intimpinat.
Pe scurt in birou cele doua calculatare erau conecate la un switch , am resetat switcu-ul,si am schimbat portul patch cordului din priza de retea.
  Dupa asta se vedeau toate Workgroupurile din retea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate