Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 

Atomizor/vermorel pentru legumicultură

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View Postparintele, on 15 decembrie 2014 - 16:06, said:

Nico, cu ce vermorele ai incercat?

Pai incepand cu cel de cupru...antic ...cred ca era de pe vremea austro-ungara. Apoi am avut tot felul de modele cu variate duze. Oricate am incercat....e greu sa intri sub fiecare frunza cand ai cateva sute de plante de inima de bou de ex care se acopera cu frunzele precum o salcie pletoasa. La ardei, la fel de greu, trebuie sa te invarti pe toate partile pe langa el, etajele frunzelor sunt prea apropiate ca sa poti sa intri printre ele cu tija fara sa faci o balta totala. Avand in vedere ca substantele pe care le folosesc nu au efect translaminar, daca nu ajung pe toate partile frunzei eficienta lor e diminuata. La fel si in cazul in care incerci sa combati daunatorii ascunsi sub frunze cum sunt afidele....daca substanta nu ajunge pe ei...n-au nici un efect.

Cel mai aproape de succes am ajuns cu o duza cu 4 orificii care crea un jet mai puternic spre in fata(dar trebuia sa dai la maneta strasnic pentru o presiune mai mare). Asta e duza pe care o folosesc si in mom de fata pentru aplicari foliare pentru ca mai misca frunzele

#38
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postanknic, on 15 decembrie 2014 - 16:24, said:

2.astept sa imi spui cu subiect si predicat prostia pe care am spus-o. in afara de chestia cu folosit denumirea de atomizor in loc de vermorel (pe care am recunoscut-o singura acum nu stiu cate zile). deci astept sa imi spui ce prostie am spus...fara sa comentezi despre atomizoare, pe care le-ai vazut doar in poza!
ar mai fi un lapsus. Intr-o singura fraza ai emis 2 dezinformari:

1. greutatea NU e principala caracteristica care diferentiaza atomizorul de vermorel
2. atomizor cu tija (eu stiu de deflector; e posibil sa fiu in eroare, caci n-am tata cu atomizor)

Acum astept de la tine sa-mi spui in care din posturile mele m-am adresat necivilizat ("din partea mea discutia asta se putea purta civilizat")

Multumesc

#39
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
chiar nu inteleg, am zis ca daca ai chef de carat motor exista si la atomizoarele mari tija. care e dezinformarea? despre deflector habar nu am, acum am cautat si eu ce inseamna, nu pare sa insemne ce zici tu ca e, da' cred ca toata lumea s-a prins ce am vrut sa spun prin "tija". atomizorul lui tata are o tija si un tub. el il foloseste cu tub (daca ii gasesti si tubului cine stie ce denumire alambricata...jos palaria) pt.ca face ceata aia, bla-bla-bla.

acuma, bag seama ca ati sarit in sus fix aia de nu aveti atomizor, eu imi cer scuze ca nu am scris detaliat, ca imi dau seama ca una e sa zici despre vermorel, atomizor si alte alea din poze si alta dupa ce te joci cu ele :)

LE: se pare ca deflectorul nu e tija

http://www.cabinesti..._100-440_U.html

si exista atomizoare cu tija...ce fraieri aia de numesc tija batul ala

http://www.utilul.ro...in-jps2000.html

#40
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Posted Image ..anknic ala e vermorel cu motor nu e atomizor ...nu te lasi deloc aia de pe utilul sint dobitoci ..

#41
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
bun, aia sunt dobitoci, intrebarea e: exista atomizor cu tija? tu ai tija la al tau? a doua intrebare e: deflectorul e tija?

#42
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu exista atomizor cu tija..
diferenta intre atomizor si vermorel este ca unu stropeste prin presiunea solutiei in niste duze de imprastiat ori atomizoarele imprastie solutia cu ajutorul presiuni aerului .atomizoarele nu au tija au tulumbe.

#43
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007
AtomizorAttached File  atomizor.JPG   29.53K   31 downloads

Pulverizator cu motor termicAttached File  Capture.JPG   24.08K   37 downloads

Pulverizator electricAttached File  Pulverizator-electric-SOLO-416.jpg   57.31K   39 downloads

VermorelAttached File  pulverizator-build-x-ell-vermorel-cilindric-din-plastic--vl-8-1220730_big.jpg   9.26K   33 downloads

VermorelAttached File  Vermorel-NS-16_5619231_1302515690.jpg   11.7K   25 downloads

Edited by ionutz_t, 15 December 2014 - 20:43.


#44
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
dap, sigur e pulverizator si face ceata prin pulverizare. nu-l gasesc pe net intrucat e importat direct din china, da' pana la urma conteaza ce face in gradina mea :)

#45
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@qwertysecret:
Spoiler


#46
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,548
  • Înscris: 27.01.2012
Watch out!
Rabdarea adminului s-a epuizat!
Eu zic ca Ionutz a exemplificat clar ce era de exemplificat, hai sa revenim la subiect, sa ne calmam ca vin sarbatorile si nu e de bun augur sa intram invrajbiti in noul an...ramanem prieteni ca de fapt nu avem ce 'imparti'...decat cunostinte si informatii utile!
Hai sa facem un mic efort sa ne impacam...toti!
Pace!

Edited by subway_guru, 16 December 2014 - 00:01.


#47
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Eu chiar nu pricep de unde atata stress...eu aunt campion la draci dar acuma chiar nu pricep...poate sunt eu mai prostan:lol::lol:
Ca sa revenim, si pulverizatorul, si atomizorul, fac acelasi lucru, particule fine de solutie..diferentele.dintre ele sunt ca una.sparge zeama.sub presiune, spirala, prin.duza, alta sufla aer incapul duzei s imprastie particulele, daca sunt.de.calitate ambele fac foarte ok treaba pentru noi...
Avantaj la atomizor.pt ca particulele pot fi mai mici, dispersia insa e mai mare si e nevoie de.mai mult aer, deci sufla.alizeul mai tare...la.pulverizator necazul e ca se infunda iar unele solutii predispun la.asa ceva...
Intrebarea ramane..sunt.scule.mai iwdtine.care fac treaba bine sau nu?



#48
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Bun, Pentru ca tot n-am somn, chiar daca maine am de lucru de nu ma vad, la invitatia lui meganedoi, sa povestesc despre cum sta treaba cu atomizorul.

Eu au unul singur, bietul de el, tot e pansat....E din 2000. De atunci a imprastiat mii si mii de litri de solutie ....Are o singura reparatie capitala, i-am facut motorul n urma cu nu stiu cati ani. De atunci merge fara sa comenteze. E un atomizor oleo mac, sau...Efco, nu mai retin exact! Cum il folosesc?

Sa incepem cu legumele de afara, neprotejate: Cand sunt mici, dau turatie maxima si debit mai mic de solutie. Nu se justifica sa arunc solutia pe pamant. Dupa ce mai cresc, la a 2a, a 3a stropire, maresc si debiitul de solutie. Ideea e ca turatia e la maxim tot timpul....Fara menajamente...Cat duce el:). Cand deja pamantul e acoperit de frunze, debit maxim, le spal cu solutie...Sa curga de pe ele. La fel si la ardei....Gaz maxim, debit in functie de cat de mari sunt frunzele...Dar odata ce ajung la maturitate, ttotul maxim.

Legumele din spatii protejate, cele care urmeaza a fi palisate, vinete, rosii, ardei. Cand sunt mici, la cateva zile dupa plantare, debit mic de solutie, turatie mica, in asa fel incat sa le nu fac una cu pamantul....Fiind si mai vechi, tin de acceleratie. Nu mai sta cum vrei tu. E on sau off, intermediar nu vrea:). In fine. Dupa ce se leaga, adica dupa vreo 10 zile, urmatoarea stropire, o fac tot asa, turatie mica, debit mic...sa nu arunc solutia. Ma duc  pe mai multe randuri odata, ..4 in stanga, 4 in dreapta. Avand un ritm rapid de crestere, rosiile in special. sau castravetii, deja nu mai poti merge peste mai multe randuri odata, n-ai cum. Asa ca...Cresc un pic debitul de solutie, 3 din 4 si maresc un pic si acceleratia in asa fel incat sa nu le deranjez sau sa le desfac sforile...Sa le desiretez, intelegi voi ce vreau sa zic. Si ma duc pe un rand, ma intorc pe celalalt....tot asa, pana termin solarul de stropit. Sunt 7 cai...asta inseamna ca parcurc solarul de 14 ori..nu?:) Asa! Dupa ce plantele sunt mari, ...La 5 6 saptamani de la plantare, debit maxim, acceleratie maxima, cat duce atomizorul, le spal pur si simplu....pana curge solutia.

Asa il folosesc eu de ani de zile. Nu se rup varfuri, nu nimic...nu se desfac plantele odata ajunse la maturitate. Ahh....de precizat. La plantele palisate, misc bratul atomizorului de sus in jos, ca sa dau pe toata inaltimea plantei. Foarte important! Tot la cele palisate, stropiti bine varfurile, sunt sensibile, in special la mana! Cand e seceta, avem de lucru cu daunatorii...Cand e ploios....cu bolile...capitol mai greu:)

#49
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Multumesc seàrifu. Acum pot merge linistit sa imi cumpar un atomizor :) pe care sa il folosesc pentru tratarea atat a pomilor, cat si si a legumelor

#50
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Eu ma impac foarte bine cu al meu.
Dau si afara, dau si in solar, dau si pe pomi si in plus toamna mai matur curtea. Am ceva suprafete acoperite cu pietris de rau (margaritar), iar sa scoti frunzele de acolo ar fi imposibil altfel.
Mai scot afara din adapost custile iepurilor si le stropesc cu solutie dezinfectanta.
Nu pot spune nici ca nu-i bun, pentru ca eu sunt deplin satisfacut, dar nici ca-i "am besten" pentru ca n-am incercat cu altele (atomizoare - nu va ganditi la prostii!).
Dar categoric, ma bucur ca ma numar printre  "tampitii" care si-au luat Cifarelli !

Numai bine!

Edited by carprom, 26 December 2014 - 11:26.


#51
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Da bravo...cica nu e cel mai cel, nu stiu altele cum sunt....da am cifarelli...
Modestule.:lol::lol:

#52
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Cu plecaciuni, arhimandritule........Posted Image

#53
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Bag și eu capul în poză
Attached File  uploadfromtaptalk1428737699096.jpg   3.89MB   83 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1428737751546.jpg   3.83MB   88 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1428737800839.jpg   2.99MB   81 downloads

N-am avut ocazia până acum să mă agăț de atomizor și m-a apucat hărnicia astăzi, dar nici n-am avut cum până acum din cauză  de vânt și ploaie și iar vânt.

#54
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
spune te rog de unde ai luat masca, cat ai dat pe ea si daca se abureste

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate